Sa Pa, Vietnam: turistická past nebo super zážitek?

Sa Pa je nejen známá pražská tržnice ale především nádherný kus země na severu Vietnamu. V některých diskuzích se můžete setkat s názorem „moc turistické, nejezdi tam, není to autentické“ a tak dále. Já si to nemyslím. Ano, líbil se mi víc okruh kolem města Ha Giang, ale… Za prvé ne každý zvládne jezdit 5 dní v šílených serpentýnách a kopcích, za druhé ne každý je takový dobrodruh, aby se vypravil kamsi do zapadlých vesnic s nulovou infrastrukturou a službami a za třetí…je tu prostě krásně. Bez ohledu na to, kolik lidí sem jezdí. Jak se sem dostanete, co zde můžete podniknout, kde si dokonale odpočinete a na co byste si měli dát pozor?

Sa Pa: jak se sem dostat?

Nejčastěji se do Sapy vydáte pravděpodobně z Hanoje, odkud jezdí velké množství denních i nočních autobusůvlaků. Nechcete-li se o nic starat, stačí zajít do některé z mnoha agentur na ulici a domluvit si odvoz. Chcete-li si cestu zařídit sami, vlaky odjíždějí z hlavního vlakového nádraží, kde si také můžete zakoupit lístek. Doporučuji alespoň den předem a osobně, ceny na internetových stránkách vietnamských drah jsou vyšší.
Autobusy odjíždějí z více různých míst dle společnosti. Obvyklá cena za autobus je 200 až 300 tisíc VND (100 tisíc VND je zhruba 90 Kč dle kurzu). Poslední variantou je půjčení či nákup motorky, tento způsob je však vhodný spíše pro milovníky motorek a ty, pro něž i “cesta je cíl”. Minimálně první půlku cesty absolvujete na celkem nudné dálnici. Pokud byste měli více času a jeli přes vesnice, cesta může být naopak velice hezká.
Z oblasti Ha Giang jezdí několik autobusů denně, rezervaci je nejjednodušší zařídit ve vašem ubytování.

Sa Pa: kde se ubytovat a užít si dokonalý relax?

Topas Ecolodge, Sa Pa, Vietnam
Topas Ecolodge, Sapa, Vietnam

Milujete výhledy na hory, rádi se protáhnete při plavání a toužíte po klidu a ničím nerušeném odpočinku? Pak je pro vás jasnou volbou ubytování v Topas Ecolodge, kde si tohle všechno užijete plnými doušky.

Jaké je v Sapě počasí, kdy je ideální doba na návštěvu?

Sa Pa leží v horách na severu a během naší zimy je zde také zima. Lepší počasí lze očekávat zhruba od května. V každém případě počítejte s tím, že obvykle je zde chladněji než na jihu země a často také zataženo, mlha a déšť. Zvlášť, pokud se chystáte oblast projíždět na motorkách, vemte si dostatek teplého oblečení (včetně rukavic) a vybírejte pečlivě ubytování, ne všude mají topení.

Jaká místa v Sa Pa a okolí navštívit?

Co se dá v Sa Pa podnikat? Která místa stojí za návštěvu, jaká nikoli a kde v Sa Pa najít autentický Vietnam?

Lanovkou na nejvyšší horu Fansipan

Fransipan, Sa Pa, Vietnam
Fansipan, Sa Pa, Vietnam

Pokud se vám poštěstí natrefit na slunečné počasí, určitě si vyjeďte lanovkou na nejvyšší horu Fansipan. Výhledy, které se vám naskytnou, jsou naprosto úchvatné. Na Fansipan je možné podniknout i trek, počítejte však s tím, že je potřeba mít o něco vyšší úroveň fyzické kondice.

Vesnička Cat Cat

Cat Cat je poměrně turistické, jídlo zde ale bylo výborné
V jednoduchosti je krása, jídlo z grilu je výborné, Cat Cat, Sa Pa, Vietnam

Vesnička Cat Cat leží přímo pod Sapou, platí se zde vstupné a nejvíce by se dala asi přirovnat k našim skanzenům, i když zde pořád žijí obyvatelé svým tradičním způsobem života. Vesnička je moc hezkáupravená, jsou zde rýžová políčka, vodopády, dobře se zde najíte, ale ten “pravý autentický” Vietnam to není. 

Lokální vesničky v Lao Chai a dále

Lao Chai, Sa Pa, Vietnam
Lao Chai, Sa Pa, Vietnam

Autentičtější vesničky najdete, když se vydáte směrem na Lao Chai a dál (pozor, neplést s Lao Cai, které je po cestě do Sapy). Čím dále pojedete od Sapy, tím více budou rozbité silnice, se kterými jde ruku v ruce lokální a autentická atmosféra Vietnamu. Nádherné výhledy, hory, rýžová políčka, usměvaví místní v tradičních krojích, bezzubé babičky prodávající jídlo u silnice a rozesmáté děti užívající si dětství bez počítačů. To vše na vás čeká, když zabloudíte do vesnic za Sa Pa. Jste-li low cost cestovatelé, v Lao Chai a dále seženete také levnější ubytování od 40 Kč za noc. 

Vodopády Silver a Love

Silver waterfall, Sa Pa, Vietnam
Silver waterfall, Sa Pa, Vietnam

Vodopády SilverLove leží kousek od sebe, cca 10 kilometrů od centra města. Kolem vodopádů jsou trhy s jídlem a pár restaurací. Na vodopády se platí symbolické vstupné.

K čínským hranicím za nedotčeným Vietnamem

Chcete-li vidět autentické vesnice, počítejte s horšími cestami, Sa Pa, Vietnam
Při cestách do odlehlejších oblastí počítejte s horšími cestami, Sa Pa, Vietnam

Toužíte-li poznat a okusit opravdu nedotčenou přírodu a obyvatele nezkažené turistickým ruchem, vypravte se ze Sa Pa dále na sever, až k čínským hranicím, do oblasti kolem Phong Tho. Čekají vás opět hory, rýžová políčka a místní obyvatelé, které ještě nezkazil turistický ruch. Phong Tho není (vzhledem ke stavu silnic a vzdálenosti) na jednodenní výlet. Pokud zde chcete něco vidět a zažít si místní atmosféru, doporučuji zde zůstat alespoň dvě noci. 

Na co si dát v Sa Pa pozor?

Samotné město Sa Pa už je poměrně turistické místo, se čímž se vždy pojí určitá negativa. Není nikterak hezké a slouží spíše jako zázemí pro výlety do okolí. Počítejte s tím, že vás na ulici budou velice často obtěžovat “naháněči” v krojích, kteří vás budou lákat do rodin, na výlety a slibovat lokální zážitky.
V drtivé většině případů se ovšem jedná pouze o turistickou past a vy se dostanete maximálně do míst, která jsou za tímto účelem nachystána pro turisty, nikoli do opravdové místní rodiny.
Počítejte také se značně nadsazenými cenami, proto se vždy na částku ptejte předem a nebojte se smlouvat, pokud se vám bude zdát příliš vysoká.

Jste ve Vietnamu, nezapomeňte jíst a ochutnávat!

Jednoduché a přesto geniální jídlo z grilu, Sa Pa, Vietnam
Jednoduché a výborné jídlo z grilu, Sa Pa, Vietnam

Sapa je, stejně jako celý Vietnam, rájem pro gurmány. Klasikou, na kterou narazíte na každém rohu, jsou legendární polévky Pho, ke kterým dostanete kopec čerstvých bylinek, a bagety Bánh Mi. Byla by ale škoda zůstat jen u polévek a baget. Zkoušejte, ochutnávejte a nebojte se ani jídel z malých stánků a zapadlých lokálních restaurací. To nejobyčejnější, tzn. jeden gril a plastové stoličky na ulici, jsou obvykle to nejlepší.

Dokonalá vietnamská káva v Sa Pa
…a na závěr si dejte úžasnou vietnamskou kávu, která dostane i ty, kteří kávě příliš neholdují.

Závěrečné shrnutí: stojí Sa Pa za návštěvu?

Za mě rozhodně ano. I když jsem ve Vietnamu viděla zajímavější a autentičtější místa, například již zmíněný okruh kolem Ha Giang, jsem ráda, že jsem v Sa Pa byla a rozhodně si nemyslím, že by nestála za návštěvu. Navíc i zde můžete vidět autentický místní život, zejména pokud se vydáte na výlet do vzdálenějších vesnic v okolí.

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro dovolenou na Langkawi

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close