Malajská kuchyně: základní info, jídla a slovníček

Malajská kuchyně vychází ze tří hlavních etnických skupin obyvatel, mezi něž patří Malajci, Indové a Číňané. Všichni mají své vlastní specifické kuchyně, které se více či méně prolínají s těmi ostatními. Dále zde můžete pozorovat vlivy Thajska, Indonésie, Japonska, Korei a Blízkého východu. Díky tomuto pestrému mixu je Malajsie doslova rájem pro gurmány a dobře se najíst tady opravdu není problém. Neustále budete objevovat nové a nové chutě a jídlo vás jen stěží začne nudit.

Malajská kuchyně: základní informace

Malajsie má tři hlavní kuchyně: malajskou, čínskou a indickou. To ale není vše. Během staletí míšení jednotlivých kultur vznikla také subkultura a s ní spojená kuchyně Baba Nyonya (Peranakans), jejíž kořeny sahají a která je stále nejsilnější na Penangu. Dalším typickým příkladem jsou Mamak, tzn. potomci tamilských imigrantů, nebo chcete-li indických muslimů, kteří dali Malajsii populární Nasi Kandar. Kombinací různých kultur je tu ale mnohem více, díky čemuž je malajská kuchyně pestrým mixem plným chutí a vůní, které se vám rozhodně neomrzí objevovat.

Nezapomeňte si přečíst kompletního Průvodce Langkawi, ve kterém najdete všechny podstatné informace pro vaši dovolenou. Dozvíte se například, jak se na Langkawi dostat, jak se zde přepravovat, kdy je jaké počasí nebo jaká zajímavá místa ostrov ukrývá. Pokračujete-li z Langkawi dále do Thajska, přečtěte si článek Koh Lipe: doprava z Langkawi, ceny, peníze, ubytování, aktivity. Další užitečné informace pak ukrývá Průvodce Malajsie.

Společné stolování, Malajsie.
Společné stolování, kdy se objedná víc věcí a každý si bere na co má chuť, je společné napříč všemi etniky v Malajsii.

Často používané suroviny

Co se jídel týče, používají se v Malajsii hodně arašídy, sušené ančovičky, vejce, cibule, česnek, zázvor, tamarind, krevetová pasta, koření jako je kardamom, skořice či badyán, a pro jihovýchodní Asii méně typické brambory. Ovšem ne jako příloha, ale jako součást jídel (typicky např. Curry Ayam, tzn. kuřecí curry), ke kterým se jí rýže. Dále samozřejmě rýže, nudle, čerstvá zelenina a bylinky, tofu, tempeh a maso v různých úpravách.

Malajská kuchyně je hodně o smažených pokrmech a cukru, především u street foodu a stánků s různými menšími chuťovkami („kuih“). Naštěstí se ale vedle toho dá najít také zelenina a tofu nebo tempeh.

Je malajská kuchyně vhodná pro vegetariány a vegany?

I když najdete na většině míst zeleninu, tofu a tempeh, neznamená to, že jídla jsou 100 % veganská či vegetariánská – do jídel se přidávají rybí a ústřicové omáčky, krevetové pasty nebo sušené krevety či ančovičky. V omáčce složení těžko poznáte, proto, pokud si chcete být jistí, že jíte opravdu vegansky, vždy se předem zeptejte. Další alternativou jsou veganské restaurace, kterých tu sice není příliš, ale jsou.

Malajské restaurace jsou halal, co to znamená?

Char Siew, čínská kuchyně
Malajsie je muslimská země a spousta restaurací je halal, v čínských podnicích si ale klidně můžete dát bůček (Char Siew).

Vzhledem k tomu, že většinovou skupinou obyvatel jsou Malajci (cca 65 %), kteří vyznávají islám, jsou všechny malajské restaurace a jídla halal. Halal mohou být i indické, čínské nebo thajské restaurace, halal je také McDonald, KFC, Starbucks a další řetězce.
Pojem halal je u nás známý, je ovšem mylně vykládaný jako způsob porážky zvířete. Co tedy znamená pojem halal? Jedná se o soubor pravidel, která jsou zaměřena na čistotu jídla. V obecnější rovině se pojem „halal“ používá na vše, co je povolené, schválené, v pořádku (zakázané se označuje jako „haram“).
Co tyto podmínky zahrnují? Například zákaz konzumace alkoholu a vepřového masa a výrobků z něj nebo dodržování hygieny při přípravě jídla. Aby restaurace získala halal certifikaci, musí projít kontrolou a schvalovacím procesem ze strany státních institucí.
Samotný způsob porážky se nazývá dhabíha. Jedno z pravidel říká, že smrt má být rychlá a zvíře při ní nesmí trpět. Pokud zvíře při porážce trpí, je maso považováno za nečisté – což historicky pochází z faktu, že maso kontaminované krví se v horku rychleji kazí.

Bůček a slaninu si tu ale dáte, kde?

Číňané se halal pravidly neřídí, takže v jejich restauracích si můžete užít výborně připravený bůček. Stejně tak existují čínské nebo západní obchody, případně specializované non-halal sekce v supermarketech, kde si můžete koupit slaninu, salámy a další potraviny, které v malajských obchodech neseženete.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? E-book Restaurace Langkawi je přesně tím, co potřebujete!
S interaktivním průvodcem restauracemi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních restaurací, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte.
V průvodci najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Dále informace o nejčastějších jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Nasi Campur, Malajská kuchyně
Nasi Campur je jedním z nejoblíbenějších způsobů stravování v Malajsii a zároveň šancí, jak ochutnat maximum toho, co malajská kuchyně nabízí.

Chcete ochutnat co nejvíc? Zajděte na night market

Kde se dobře najíst, ochutnat různé dobroty, které nabízí malajská kuchyně a neutratit týdení rozpočet? Zajděte na night market, neboli noční trh. Chcete-li tak učinit na Langkawi, můžete téměř každý den, pokaždé však na jiném místě. Při návštěvě nočních trhů se vám bude hodit slovníček a přehled jídel, které uvádím níže. Trhy začínají po 18:00, po 19:00 jsou zde již všichni prodejci. Konec je kolem 22:00.

Netušíte, jak se v jídle zorientovat? Pojďte se mnou na Food tour, kde se dozvíte vše potřebné nejen o night marketu, ale i o tom, jak fungují místní restaurace, jak si objednávat nebo kde si zaručeně pochutnáte.

Přehled night marketů na Langkawi dle jednotlivých dnů

Po kliknutí na název night marketu budete přesměrováni přímo na Google mapy.

Nigh Market, Langkawi, Malajsie
Máte-li ubytování na Cenangu, je nejblíž nigh market Temoyong.

Tradiční jídla Malajsie aneb na čem si pochutnat

Více fotek s popisy a cenami jídel najdete v galerii na Facebooku.

Roti Canai, Malajská kuchyně
Roti Canai, oblíbená malajská snídaně.
  • Nasi Ayam: Rýže a pečené kuře, podáváno s malou miskou vývaru a dvěma omáčkami – sójovou a chilli, samotné jídlo není pálivé, pálivá je pouze omáčka.
  • Nasi Lemak: Kokosová rýže, smažené kuře, vajíčko na tvrdo, okurka, smažené ančovičky a arašídy, Sambal (pálivá omáčka).
  • Roti Canai: Placky z mouky patřící mezi nejoblíbenější snídaně. Největší klasika je s curry omáčkou, další varianty zahrnují různé slané a sladké náplně (u dětí určitě zaboduje banán a nutela).
  • Laksa: Polévka s rýžovými nudlemi, mungo klíčky, krevetami, mátou, limetkou… Ingredience a chutě se liší dle oblastí. Mezi nejlepší patří Laksa z Penangu.
  • Nasi Goreng: Smažená rýže se zeleninou a různými druhy masa. Podává se s volským okem (někde je v ceně, někde musíte objednat zvlášť), standardně se připravuje s chilli, pálivá ale příliš není.
  • Mee Goreng: Smažené nudle se zeleninou a různými druhy masa. Podává se s volským okem (někde je v ceně, někde musíte objednat zvlášť), v základu je chilli pasta, intenzita pálivosti se liší dle jednotlivých úprav.
Nasi Ayam, malajská kuchyně
Nasi Ayam neboli kuře s rýží je jednoduchá klasika, kterou snědí i děti.
  • Satay: Grilované kuřecí, hovězí, kozí, jehněčí, mořské plody či játra na špejli s arašídovou omáčkou, obvykle jen lehce pikantní.
  • Rendang: Různé druhy masa (nejčastěji hovězí a kuřecí) vařené v kokosovém mléce, obvykle lehce pikantní. Jedno z nejtradičnějších malajských jídel.
  • Nasi Campur: Není jídlo ale způsob podávání jídla v lokálních restauracích. V překladu znamená rýže (nasi) + bufet (campur). Jedná se tedy o samoobslužné restaurace, kde si sami nabíráte z již hotových jídel.
  • Nápoje: Mezi největší klasiky Malajců patří Milo (kakao), Teh Tarik (čaj s mlékem), ledový čaj a různé druhy ovocných šťáv a džusů. Bohužel často extrémně sladké, takže je vždy lepší poprosit o méně cukru či jeho úplné vynechání.

Patří asijská kuchyně mezi vaše oblíbené? Rádi zkoušíte nová jídla? Už nevíte, co vařit? Pojďte vařit se mnou! Moje malajská kuchařka vás seznámí nejen s recepty, ale také se základními surovinami a postupy vaření, a to od základů a srozumitelně i pro začátečníky.
Naučíte se vařit národní malajská jídla jako jsou Rendang, Nasi Lemak, Curry Ayam (kuřecí kari), Nasi Goreng (smažená rýže) nebo Mee Goreng (smažené nudle), rychlovky jako kuře na zázvoru či ústřicové omáčce, křupavé pikantní hovězí nebo oblíbenou sladkokyselou omáčku. Zavítáte i do Thajska, kde se naučíte populární Tom Yum, nebo Indie, odkud pochází Naan a Butter chicken masala.

Slovíčka, která pomohou s orientací v jídle

Bahasa Melayu neboli malajština je velice jednoduchý jazyk. Základní slovíčka není problém si osvojit již během pár dní pobytu.

Mee, mie – nudle                                                    
Nasi – rýže                                          
Sayur – zelenina
Tauhu – tofu                              
Tempe – tempeh
Ayam – kuře
Daging – hovězí                                                          
Ikan – ryba                                                    
Ikan bilis – ančovičky                   
Udang – krevety
Sotong – chobotnice                                          
Tiram – ústřice                                                 
Telur – vejce
Goreng – smažené
Kosong – prázdné                                                    
Hello, hi – dobrý den                     
Terima kasih – děkuji                                  
Sila – prosím                                      
Sama sama – není zač
Sa/tidak – ano/ne                                             
Panas – horké                                  
Sejuk – studené              
Pedas – pálivé                                                        
Masin – slané                                                     
Manis – sladké                                 
Asam – kyselé

Satu, duo, tiga, empat, lima, enam, tujuh, lapan, sembilan, sepuluh – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Další články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie

Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit také tyto články:

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi a rádi byste na výlet s českým průvodcem? Potřebujete poradit s programem nebo ubytováním? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mně.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.

Výlety na Langkawi, které by se vám mohly líbit

Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.

Dvoudenní výlet na Tuba Island je rozšířením jednodenní verze, při které uvidíte to hlavní z krás ostrova. Dvoudenní varianta pak uspokojí všechny ty, kteří mají rádi treky, chtějí se projít džunglí, užít si nedotčenou přírodu a naplno si vychutnat ničím nerušenou poklidnou atmosféru ostrova, z níž vás nebude vyrušovat opravdu vůbec nic.

Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.

Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Zažijte adrenalin na nejstrmější lanovce světa, projděte se po Sky Bridge (zavěšený most) a Eagle´s Nest Skywalk (prosklený vyhlídkový chodník), nechte se vtáhnout do světa fantazie ve 3D muzeu, zchlaďte se pod vodopádem, přijměte pozvání do domácí výrobny kokosového oleje a na závěr si dejte něco dobrého na night marketu.

Poznejte chrámy rozličných náboženství, užijte si lehce adrenalinovou vyhlídkovou věž, seznamte se s dominantou a symbolem Langkawi na hlavním náměstí v Kuah, zchlaďte se ve vodopádu, dejte si výborný oběd, užijte si relax na pláži s krásným výhledem a podívejte se, jak se získává kaučuk nebo jak vypadá místní rybářský přístav.

Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim při odpolední privátní plavbě mezi mangrovy, kdy jste na loďce pouze vy, což vám zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte výborné curry u rýžového pole a dozvíte se, jak se dělá tradiční batika. Po skončení plavby se vykoupete na pláži a cestou domů si dáte něco dobrého na night marketu.

Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z jedinečné mořské vířivky, skvělé jídlo a odpočinek na opuštěné pláži – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít! Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Kam dál?

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close