Cameron Highlands: nejslavnější čajové plantáže Malajsie

V Malajsii byste jen těžko hledali někoho, kdo nezná Cameron Highlands – čaje BOH z místních plantáží jsou totiž nepostradatelnou součástí každé malajské domácnosti. Nejčastěji se pijí ledové s cukrem a calamansi (citrus podobný limetce) nebo horké či ledové se sladkým mlékem. Pokud hledáte typický suvenýr z Malajsie, právě jste ho našli. Kromě čaje se v Cameron Highlands pěstují jahody, orchideje a řada dalších druhů ovoce a zeleniny, pro které jsou zde ideální podmínky. A také – jak se dozvíte na konci článku – odsud pochází jedna z nejznámějších, záhadami opředených, malajských historek.  

Proč a kdy jet do Cameron Highlands?

Cameron Highlands se přezdívá „zelené plíce Malajsie“. Proč? Teplota je zde podstatně nižší než na ostrovech nebo v Kuala Lumpur, dešťové srážky jsou celoroční a celá oblast je obklopena hustou neprostupnou džunglí se spoustou exotických rostlin a zvířat. Srdcem Cameron Highlands jsou zvlněné kopce s rozsáhlými čajovými plantážemi a nejvýše položený původní deštný prales v Malajsii. A tak jsou Cameron Highlands ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od horkého tropického počasí a načerpat energii z přírody.

Jak se do Cameron Highlands dostanete?

Z KUALA LUMPUR

Do centra oblasti, města Tanah Rata, se dostanete z Kuala Lumpur přímým autobusem. Autobusy stojí necelých 40 ringgitů (cca 240 Kč) a lístek si můžete předem vyhledat a zakoupit přes 12GoAsia nebo Easybook. Při vyhledávání zadejte „Cameron Highlands“. Cesta trvá přibližně 5 hodin.

Z PENANGU

Z Penangu se musíte nejprve dostat autobusem do Ipoh. Jízdenka z Penangu stojí stejně jako z KL, tzn. 40 RM a opět ji lze zakoupit přes 12GoAsia nebo Easybook. Pozor! Jako odjezdová místa se vám nabídnou také autobusy z Penang Sentral (Butterworth), což je pevninská část provincie Penang. Jste-li na ostrově, kupujte lístky z Komtar (Georgetown) nebo Sungai Nibong (kousek od letiště).

Na spoje z Ipoh do Tanah Rata koupíte lístek za cca 20 RM (120 Kč) přímo na autobusovém nádraží nebo opět přes 12GoAsia či Easybook. Není to ale nutné, autobus jezdí několikrát denně a neměli byste mít problém se do něj dostat. Určitě ale doporučuji, abyste z Penangu vyrazili co nejdříve ráno a měli tak jistotu, že se do Tanah Rata dostanete.

Tip:
Máte-li dostatek času a jste příznivci dobrého jídla a památek, doporučuji nebrat Ipoh pouze jako přestupní stanici, ale zastavit se zde na 2 dny a prozkoumat místní chrámy a vyhlášené jídlo.

Z LANGKAWI

Jedete-li z Langkawi, pojedete opět přes Ipoh, kam jezdí autobusy z Kuala Perlis. Do Kuala Perlis se z Langkawi dostanete lodí z přístavu v Kuah. Lístek na loď stojí 23 RM, cesta do přístavu cca 30 RM (180 Kč) – doporučuji využít aplikaci Grab. Lístek na loď lze rezervovat přes web Langkawi ferry.

Hned u přístavu v Kuala Perlis je autobusové nádraží, odkud jezdí autobusy do Ipoh. Lístek na autobus lze koupit přímo na autobusovém nádraží nebo přes 12GoAsiaEasybook. Alternativou je zakoupení balíčku transferu do Ipoh, který si lze zakoupit mým prostřednictvím. Stejně jako v případě odjezdu z Penangu je nutné vyrazit brzy ráno.

NA CO MYSLET PŘED CESTOU

Jste v JV Asii a tak počítejte s tím, že časy, které uvádí dopravní společnosti jsou pouze orientační a cesta se může protáhnout. Proto si na přesun dejte vždy dostatečnou časovou rezervu.
Autobusy i lodě jsou vždy silně klimatizované, kalhoty, lehčí svetr nebo mikina a šátek nebo rychleschnoucí ručník na přikrytí se vám budou určitě hodit.

Galerie

Kde se ubytovat?

V Cameron Highlands najdete dvě větší města a turistická centra – Brinchang a Tanah Rata. Brinchang je větší, více zastavěný a je zde hodně ubytování pro dělníky pracující na plantážích. Tanah Rata je menší a má příjemnější atmosféru. Za mě vítězí rozhodně Tanah Rata, Brinchang považuji za vyloženě ošklivý. Tipy na ubytování v Tanah Rata naleznete na samostatné stránce věnované ubytování v Cameron Highlands.

Co můžete v Cameron Highlands podnikat a vidět

SLAVNÉ ČAJOVÉ PLANTÁŽE

Hlavní atrakcí Cameron Highlands jsou čajové plantáže rozprostírající se kolem Tanah Rata a Brinchangu a jejich návštěvnická centra, ve kterých se dozvíte zajímavosti o pěstování čaje a nahlédnete do procesu jeho zpracování. Dostanete se k nim buď v rámci organizovaného výletu, pěšky po některé z trekových tras (viz níže) nebo vypůjčeným autem či skútrem. Budete-li si kupovat výlet, doporučuji nákup v informačním středisku v centru Tanah Rata. Jezdí se po malých skupinkách a s místními zkušenými průvodci.

Upozornění:
Budete-li si půjčovat skútr nebo auto, mějte na paměti to, že se jezdí vlevo, terén je kopcovitý, silnice jsou klikaté a mimo hlavní silnice v ne úplně nejlepším stavu a úzké. K tomu jsou často, vzhledem k počasí, také kluzké. Zvažte své řidičské schopnosti a pokud si na řízení netroufáte, svěřte se raději do rukou místním průvodcům.

PŮVODNÍ DEŠTNÝ PRALES MOSSY FORREST

Nejvýše položený původní deštný prales v Malajsii najdete na vrcholku Gunung Brinchang, nejvyšší hoře Cameron Highlands. Díky poloze a podnebním podmínkám zde žijí unikátní druhy rostlin a živočichů, které jinde v Malajsii nenajdete. V pralese není dovoleno se pohybovat volně, je možné se projít pouze po cca 2 kilometry dlouhém dřevěném chodníku s odpočívadly a rozhlednami s nádherným výhledem do krajiny. Na vrchol vede silnice, takže sem můžete s organizovaným výletem, půjčeným autem či skútrem nebo pěšky (cca 3 hodiny chůze).

TREKY PRO SPORTOVCE A MILOVNÍKY PŘÍRODY

Cameron Highlands jsou protkané 15 trekovými trasami různých stupňů náročnosti. Pěší tůry jsou skvělou volbou pro milovníky pohybu, kteří si chtějí užít přírodu a plantáže bez davů turistů. Rozhodně ale zvažte svoji fyzickou kondici a schopnost orientace v džungli včetně schopnosti řešení nečekaných nepříjemných událostí. V případě jakýchkoli pochybností si raději pronajměte místního zkušeného průvodce.

Mapu tras, popis náročnosti a doporučené vybavení na cestu naleznete na webu Cameron Highlands info.

Upozornění:
Nepodceňujte situaci a nevydávejte se na delší treky bez dostatečného vybavení a bez průvodce. Neexistuje zde turistické značení a jste v džungli, kde vám nebudou fungovat ani offline mapy. Pro nezkušené může být takový trek opravdu nebezpečný.

OSVĚŽUJÍCÍ VODOPÁDY

Kousek od centra Tanah Rata se nachází vodopády Parit FallRobinson Falls. Oba jsou součástí některé z trekových tras ale nejsou příliš daleko od Tanah Rata, takže je můžete navštívit i samostatně. První je opravdu malinký a je spíše doplňkovou atrakcí. Robinson Falls jsou o dost vyšší a v případě větších dešťů opravdu působivé. O něco dále od Tanah Rata, cca 40 minut jízdy autem, najdete vodopád Lata Iskandar.

FARMY VŠEHO DRUHU

Kromě čajových plantáží jsou v Cameron Highland jahodové, včelí, motýlí, květinové a kaktusové farmy a levandulové zahrady. Nepatří mezi top atrakce, pokud se ale o něco z výše uvedeného zajímáte, budou příjemným zpestřením.

Chcete se podívat do Cameron Highlands ale na cestu na vlastní pěst si netroufáte? Jeli byste raději individuálně a byli flexibilní? Potřebujete na cestu průvodce v češtině? Napište mi a já vám pomohu zařídit vše potřebné.

Kde se v Cameron Highlands dobře najíte?

V Cameron Highlands jsem zatím byla 2 x, příliš mnoho tipů na restaurace tedy nemám. Vždy jsem se však skvěle najedla v Cameron aa Curry House, jejich indická kuchyně je naprosto vynikající, a dále pak v malém Food courtu hned na začátku Tanah Rata. Po pravé straně uvidíte stánky s oblečním a za nimi je menší, lehce ošuntělý Food court. Můžete si dát malajská i indická jídla, smažené nudle a rýže, ryby a mořské plody…prostě pro každého něco a navíc za lokální ceny. Budete-li v Cameron o víkendu, můžete se za lokálním jídlem vypravit na night market. Kdo by si chtěl večer posedět u piva nebo koktejlu, mohu doporučit Travellers Bistro and Pub.

Na závěr něco pro milovníky záhad

V Cameron Highlands můžete slyšet historky o tajemném zmizení Jima Thompsona. Thompson byl americký podnikatel, původní profesí architekt, který za 2. světové války pracoval v „Kanceláři strategických služeb“ (předchůdce CIA). Po válce byl přidělen k vojenské divizi v Bangkoku. V roce 1946 odešel z armády a roku 1948 založil v Thajsku společnost na zpracování hedvábí, čímž v zemi nastartoval obrovský rozvoj oboru. V neděli 26. 3. 1967 vyrazil na procházku z prázdninového domku v Cameron Highlands, kde byl na návštěvě u svého dlouholetého přítele. Jim Thompson se z procházky nevrátil a jeho tělo se nikdy nenašlo. Záhadné zmizení se okamžitě stalo předmětem velkého množství konspiračních teorií od soukromých přes obchodní až po vojenské. Nejvíce pravděpodobné je však to nejméně senzační vysvětlení – divoká zvířata. I když kdo ví že? Po Thompsonovi je v Cameron Highlands pojmenováno několik podniků, mezi nejstylovější patří Jim Thompson Tea Room.

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi/do Malajsie a potřebujete s něčím poradit? Rádi byste na výlet s českým průvodcem? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mě.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Další kontakty

Facebook
Instagram
E-mail lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp +60 16-3139792

Close
Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close