Cameron Highlands: čajové plantáže Malajsie

V Malajsii byste jen těžko hledali někoho, kdo nezná Cameron Highlands – čaje BOH z místních plantáží jsou totiž nepostradatelnou součástí každé malajsijské domácnosti. Nejčastěji se pijí ledové s cukrem a calamansi (citrus podobný limetce) nebo horké či ledové se sladkým mlékem. Pokud hledáte typický suvenýr z Malajsie, právě jste ho našli. Kromě čaje se v Cameron Highlands pěstují jahody, orchideje a řada dalších druhů ovoce a zeleniny, pro které jsou zde ideální podmínky. A také – jak se dozvíte na konci článku – odsud pochází jedna z nejznámějších, záhadami opředených, malajsijských historek.  

Proč a kdy jet do Cameron Highlands?

Cameron Highlands se přezdívá „zelené plíce Malajsie“. Teplota je zde podstatně nižší než na ostrovech nebo v Kuala Lumpur, dešťové srážky jsou celoroční a celá oblast je obklopena hustou neprostupnou džunglí se spoustou exotických rostlin a zvířat. Srdcem Cameron Highlands jsou zvlněné kopce s rozsáhlými čajovými plantážemi a nejvýše položený původní deštný prales v Malajsii. A tak jsou Cameron Highlands ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od horkého tropického počasí a načerpat energii z přírody.

Jak dlouho se zdržet v Cameron Highlands?

Do Cameron Highlands se dá jet na otočku z Kuala Lumpur, tzn. ráno tam, večer zpátky. Já osobně toto ale nedoporučuji – cesta je dlouhá a na prohlídku plantáží budete mít s bídou pár hodin, když byste se zasekli někde v dopravní zácpě, tak ani to ne. Ideální je zůstat alespoň přes noc, pokud si ale chcete užít místní přírodu do syta, zajít na trek apod., zůstaňte déle.

Jak se do Cameron Highlands dostanete?

Do a z Cameron Highlands se nejčastěji jezdí z Kuala Lumpur, Penangu nebo Langkawi, přičemž možnosti dopravy jsou následující:

Z Kuala Lumpur

Do centra oblasti, města Tanah Rata, se dostanete z Kuala Lumpur přímým autobusem. Autobusy stojí necelých 40 ringgitů (cca 20 Kč) a lístek si můžete předem vyhledat a zakoupit přes 12GoAsia, Easybook nebo Bus Online Ticket. Při vyhledávání zadejte Cameron Highlands, Tanah Rata nebo Brinchang, podle toho kde chcete být ubytovaní viz níže. Cesta trvá přibližně 5 – 7 hodin.

Pokud cestu z Kuala Lumpur nebo Penangu nechcete řešit sami, doporučuji obrátit se na Lubomíra Reváková, která vám pomůže s programem a zajištěním zkušených řidičů a průvodců.

Z Penangu

Z Penangu se musíte nejprve dostat autobusem do Ipoh. Jízdenka z Penangu stojí cca 20 RM (100 Kč) a opět ji lze zakoupit přes 12GoAsia, Easybook nebo Bus Online Ticket. Pozor! Jako odjezdová místa se vám nabídnou také autobusy z Penang Sentral (Butterworth), což je pevninská část provincie Penang. Jste-li na ostrově, kupujte lístky z Komtar (Georgetown) nebo Sungai Nibong (kousek od letiště).

Na spoje z Ipoh do Tanah Rata koupíte lístek za cca 20 RM (100 Kč) přímo na autobusovém nádraží nebo opět přes 12GoAsia, Easybook nebo Bus Online Ticket. Není to ale nutné, autobus jezdí několikrát denně a neměli byste mít problém se do něj dostat. Určitě ale doporučuji, abyste z Penangu vyrazili co nejdříve ráno a měli tak jistotu, že se do Tanah Rata dostanete.

Tip: Máte-li dostatek času a jste příznivci dobrého jídla a památek, doporučuji vám zůstat v Ipoh na 2 dny a průzkoumat místní skalní chrámy a historické centrum.

Z Langkawi

Jedete-li z Langkawi, pojedete opět přes Ipoh, a to autobusem z Kuala Perlis. Do Kuala Perlis se z Langkawi dostanete lodí z přístavu v Kuah. Lístek na loď stojí 27 RM (135 Kč), cesta z Cenangu do přístavu cca 30 RM (150 Kč) – doporučuji využít aplikaci Grab. Lístek na loď lze rezervovat přes web CutiCutiLangkawi.

Hned u přístavu v Kuala Perlis je autobusové nádraží, odkud jezdí autobusy do Ipoh. Lístek na autobus lze koupit přímo na autobusovém nádraží nebo přes 12GoAsia, Easybook nebo Bus Online Ticket. Alternativou je zakoupení balíčku transferu do Ipoh, který si lze objednat mým prostřednictvím, ve vašem hotelu nebo v některé z agentur na Cenangu. Stejně jako v případě odjezdu z Penangu vyjeďte raději brzy ráno.

Na co myslet před cestou

Jste v JV Asii a tak počítejte s tím, že časy uváděné dopravními společnostmi jsou pouze orientační a cesta se může protáhnout. Proto si na přesun dejte vždy dostatečnou časovou rezervu. Autobusy a lodě jsou vždy silně klimatizované, uzavřené boty, ponožky, kalhoty, svetr nebo mikina a šátek nebo rychleschnoucí ručník na přikrytí se vám budou určitě hodit.

Galerie

Kde se ubytovat v Cameron Highlands?

V Cameron Highlands najdete dvě větší města a turistická centra – Brinchang a Tanah Rata. Brinchang je větší, více zastavěný a je zde hodně ubytování pro dělníky pracující na plantážích. Tanah Rata je menší a má příjemnější atmosféru. Za mě vítězí rozhodně Tanah Rata, Brinchang považuji za vyloženě ošklivý. Ubytování lze vyhledávat na Booking, Agoda nebo Airbnb, info o místech, kde jsem bydlela já nebo moji zákazníci, naleznete zde.

Cameron Highlands: co podnikat a vidět

Hlavní atrakcí Cameron Highlands jsou čajové plantáže, kromě nich zde však můžete podnikat ještě pár dalších věcí.

Čajové plantáže

Hlavní atrakcí Cameron Highlands jsou čajové plantáže, jenž se rozprostírají kolem Tanah Rata a Brinchangu. Jejich součástí jsou návštěvnická centra, ve kterých se dozvíte zajímavosti o pěstování čaje a nahlédnete do procesu jeho zpracování. Dostanete se k nim buď v rámci organizovaného výletu, pěšky po některé z trekových tras (viz níže), vypůjčeným autem či skútrem nebo taxíkem. Budete-li si kupovat výlet, doporučuji nákup v informačním středisku v centru Tanah Rata, odkud se jezdí po malých skupinkách a s místními zkušenými průvodci. I tak ale bývá v návštěvnických centrech dost plno. Pokud si tedy chcete užít plantáže v klidu, zajeďte si do nich sami v odpoledních hodinách nebo zapátrejte v mapě a vydejte se do menších návštěvnických center.

Upozornění: Budete-li si půjčovat skútr nebo auto, mějte na paměti to, že se jezdí vlevo, terén je kopcovitý, silnice jsou klikaté, relativně úzké a mimo hlavní silnice v ne úplně nejlepším stavu. K tomu jsou často, vzhledem k počasí, také kluzké. Zvažte své řidičské schopnosti a pokud si na řízení netroufáte, svěřte se raději do rukou místním průvodcům.

Původní deštný prales Mossy Forest

Nejvýše položený původní deštný prales v Malajsii najdete na Gunung Brinchang, nejvyšší hoře Cameron Highlands. Díky poloze a podnebním podmínkám zde žijí unikátní druhy rostlin a živočichů, které jinde v Malajsii nenajdete. V pralese není dovoleno se pohybovat volně, je možné se projít pouze po cca 2 kilometry dlouhém dřevěném chodníku s odpočívadly a rozhlednami s nádherným výhledem do krajiny. Na vrchol vede silnice, takže sem můžete s organizovaným výletem, půjčeným autem (ideálně terénním) nebo pěšky (cca 2 až 3 hodiny chůze).

Treky pro sportovce a milovníky přírody

Cameron Highlands jsou protkané 15 trekovými trasami různých stupňů náročnosti. Pěší tůry jsou skvělou volbou pro milovníky pohybu, kteří si chtějí užít přírodu a plantáže bez davů turistů. Rozhodně ale zvažte svoji fyzickou kondici a schopnost orientace v džungli včetně řešení nečekaných nepříjemných událostí. V případě jakýchkoli pochybností si raději pronajměte místního zkušeného průvodce.

Mapu tras, popis náročnosti a doporučené vybavení na cestu naleznete na webu Cameron Highlands info.

Upozornění: Nepodceňujte situaci a nevydávejte se na delší treky bez dostatečného vybavení a bez průvodce. Neexistuje zde turistické značení a jste v džungli, kde vám nebudou fungovat ani offline mapy. Pro nezkušené může být takový trek opravdu nebezpečný.

Osvěžující vodopády

Kousek od centra Tanah Rata se nachází vodopády Parit FallRobinson Falls. Oba jsou součástí trekových tras, ale lze k nim zajít i jen tak, nejsou daleko od centra města. První je opravdu malinký a je spíše doplňkovou atrakcí. Robinson Falls jsou o dost vyšší a v případě větších dešťů opravdu působivé (a nepřístupné na koupání). O něco dále od Tanah Rata, cca 40 minut jízdy autem, najdete vodopád Lata Iskandar.

Farmy všeho druhu

Kromě čajových plantáží jsou v Cameron Highland jahodové, včelí, motýlí, květinové a kaktusové farmy a levandulové zahrady. Nepatří mezi top atrakce, pokud se ale o něco z výše uvedeného zajímáte, budou příjemným zpestřením.

Kde se dobře najíst v Cameron Highlands

V Cameron Highlands jsem se vždy skvěle najedla v Cameron aa Curry House, jejich indická kuchyně je naprosto vynikající, a dále pak v malém Food courtu hned na začátku Tanah Rata. Po pravé straně uvidíte stánky s oblečním a za nimi je menší, lehce ošuntělý Food court, kde si lze dát malajská nebo indická jídla, smažené nudle nebo rýži, ryby a mořské plody…prostě od všeho něco a navíc za lokální ceny. Budete-li v Cameron Highlands o víkendu, vydejte se za lokálním jídlem na night market. Kdo by si chtěl večer posedět u piva nebo koktejlu, mohu doporučit Travellers Bistro and Pub.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? E-book Restaurace Langkawi je přesně tím, co potřebujete!
S interaktivním průvodcem restauracemi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních restaurací, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte.
V průvodci najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Dále informace o nejčastějších jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Na závěr něco pro milovníky záhad

V Cameron Highlands můžete slyšet historky o tajemném zmizení Jima Thompsona. Thompson byl americký podnikatel, původní profesí architekt, který za 2. světové války pracoval v „Kanceláři strategických služeb“ (předchůdce CIA). Po válce se Thompson přesunul k vojenské divizi v Bangkoku. V roce 1946 odešel z armády a roku 1948 založil v Thajsku společnost na zpracování hedvábí, čímž v zemi nastartoval obrovský rozvoj oboru. V neděli 26. 3. 1967 vyrazil na procházku z prázdninového domku v Cameron Highlands, kde byl na návštěvě u svého dlouholetého přítele. Jim Thompson se z procházky nevrátil a jeho tělo se nikdy nenašlo. Záhadné zmizení se okamžitě stalo předmětem velkého množství konspiračních teorií od soukromých přes obchodní až po vojenské. Nejpravděpodobnější je však nejméně senzační vysvětlení, a to nehoda a divoká zvířata. I když kdo ví že? Thompsonovo jméno nese v Cameron Highlands hned několik podniků, mezi nejstylovější patří Jim Thompson Tea Room.

Další články, které se mohou hodit

Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit také tyto články:

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi a rádi byste na výlet s českým průvodcem? Potřebujete poradit s programem nebo ubytováním? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mně.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.

Jedete i na Langkawi? Tyhle výlety by se vám mohly líbit

Chtěli byste se naučit vařit malajskou kuchyni? Podívat se, kde nakupuji, dozvědět se informace o nejčastěji používaných surovinách v asijské kuchyni, dobře se najíst a v neposlední řadě vidět, jak se žije na Langkawi? Přijměte pozvání ke mě domů na kurz vaření, při kterém si společně připravíme a následně vychutnáme skvělá malajská jídla.

Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.

Dvoudenní výlet na Tuba Island je rozšířením jednodenní verze, při které uvidíte to hlavní z krás ostrova. Dvoudenní varianta pak uspokojí všechny ty, kteří mají rádi treky, chtějí se projít džunglí, užít si nedotčenou přírodu a naplno si vychutnat ničím nerušenou poklidnou atmosféru ostrova, z níž vás nebude vyrušovat opravdu vůbec nic.

Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.

Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Vydejte se na poznávací okruh ostrovem s pestrým programem, který nabízí od všeho něco. Hned na začátek posnídáte mezi místními, poté se podíváte, jak se vyrábí tradiční pletené podložky, navštívíte chrámy rozličných náboženství, seznamíte se s dominantou a symbolem Langkawi a zchladíte se ve vodopádu. Poté si vychutnáte oběd a relax na pláži s krásným výhledem a na závěr se podíváte do domácí výrobny kokosového oleje.

Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim při odpolední privátní plavbě mezi mangrovy, kdy jste na loďce pouze vy, což vám zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte typické malajské curry společně s krásným výhledem na rýžová pole a nejvyšší horu, dozvíte se, jak se dělá tradiční batika, vykoupete se na nejhezčí pláži Langkawi a navštívíte night market plný místních specialit.

Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z mořské vířivky, skvělé jídlo, zábava i dokonalý relax – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít!

Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Kam dál?

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close