Chcete zažít pořádné dobrodružství? Trekovat v deštném pralese? Přespat v džungli? Vidět orangutany ve volné přírodě? Pohladit si, umýt a nakrmit slona? Sumatra, jedno z posledních míst na zemi, kde můžete vidět volně žijící orangutany a další druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí – deštném pralese, vám tento zážitek umožní.

Gunung Leuser, Sumatra: místo ohrožené kácením pralesů

Bukit Lawang je výchozím místem pro treky do národního parku Gunung Leuser, jednoho z mála míst, kterým se vyhnulo kácení deštných pralesů. Oblast kolem národního parku však byla, stejně jako mnoho jiných míst v Indonésii, značně zasažena a zničena kácením deštných pralesů za účelem zakládání palmových plantáží.

Obyvatelé Bukit Lawang se snaží o vyléčení zmrzačených orangutanů, které postihlo kácení pralesů a které se podařilo zachránit, a jejich navrácení do volné přírody. Zároveň se zasazují o ochranu těch, kteří stále ještě žijí v deštném pralese. Přímo v Bukit Lawang je záchranná stanice pro orangutany a část výtěžku z treků do džungle jde na provoz této stanice. Treky jsou regulovány tak, aby nedocházelo k rušení zvířat v jejich přirozeném prostředí. Každý průvodce musí být certifikován indonéskou turistickou asociací, dodržovat její pravidla a postarat se o bezpečnost lidí i zvířat po celou dobu výletu.

Sloni, za kterými se lze podívat do vesnice Tangkahan, mají podobný osud jako orangutani. Jejich populace se vlivem kácení deštných pralesů výrazně snížila a do budoucna hrozí jejich vyhynutí. V Tangkahan sanctuary se o slony velice dobře starají a s ježděním na nich se zde nesetkáte.

Jak může vypadat program vašeho výletu?

Program sestavím individuálně na základě vašich požadavků, finančních možností a počtu dnů, které máte k dispozici. Uvedený itinerář slouží pouze pro představu, co vše je možné zažít.

  • 1 den: Přílet do Medanu, přejezd do Bukit Lawang privátním klimatizovaným minivanem/místní dopravou a ubytování.
  • 2 den: Odchod na trek do džungle s přespáním, během kterého můžete spatřit orangutany a další druhy zvířat. Pokud budete mít štěstí, lze vidět i největší kvetoucí rostlinu na světě – raflesii. Přenocování ve stanech v džungli.
  • 3 den: Návštěva vodopádů, návrat z treku, sjíždění řeky. Odpoledne výlet do jeskyně, koupání u řeky.
  • 4 den: Výlet do vesnice Tangkahan se zastávkou u horkých pramenů, lokálním obědem a krmením/mytím slonů v záchranné stanici. Návrat do Bukit Lawang.
  • 5 den: Návrat na letiště do Medanu privátním klimatizovaným minivanem/místní dopravou, odlet.

Upozornění: Díky kontaktům přímo v Bukit Lawang vám mohu pomoci celý výlet zorganizovat a co nejvíce vám tím usnadnit cestu. Jako průvodce s vámi ale jet nemohu.

Galerie aneb co můžete vidět

Možná místa odletu/začátku výletu

Do Medanu můžete letět z Langkawi, Penangu, Kuala Lumpur nebo Jakarty – dle toho, jaký je váš předchozí program. Pokud byste letěli přes Penang, můžete k výletu přidat ještě jednu nebo dvě noci na Penangu a prohlédnout si Georgetown, případně další památky – pokud máte dost času, rozhodně tuto variantu doporučuji.

Po ukončení výletu se můžete vrátit kamkoli, kam směřuje váš další program. Můžete se vydat i na další místa na Sumatře. Zajímavá místa ráda poradím já či váš indonéský průvodce, případně si můžete objednat další organizovaný výlet.

Jaká je potřebná fyzická kondice?

Na dvoudenní trek do džungle, výlet do jeskyně ani výlet za slony nemusíte být trénovaní sportovci. Výlety zvládne každý zdravý člověk v běžné fyzické kondici. První den je čistý čas chůze cca 4 hodiny, druhý den cca 20 minut k vodopádům. Často se účastní i starší osoby a rodiny s dětmi.
Delší než dvoudenní treky pro rodiny s dětmi nedoporučuji, odhadnutí zvládnutelnosti výletu je však vždy na zodpovědnosti rodičů.
Pro ostatní platí – jedná se o trek do džungle a i když se průvodci snaží zajistit maximální možný komfort, je zde vždy jistá míra nepohodlí (žádná sprcha, žádná klimatizace, spaní ve stanu, hmyz). Je na osobním zvážení a odpovědnosti každého, jakou míru nepohodlí je ochoten snést a dle toho si vybrat odpovídající délku treku.

Co si vzít sebou

Veškeré informace o doporučené výbavě obdržíte společně s potvrzením objednávky. Žádné speciální vybavení ale potřeba není.

Víza do Indonésie

Občané ČR jnepotřebují do Indonésie víza, pokud délka pobytu nepřekročí 30 dní – při příletu dostanete do pasu razítko, které vás opravňuje k pobytu za účelem turistiky v délce maximálně 30 dní. Váš pas musí být platný alespoň 6 měsíců od vstupu do země. Při vstupu do Indonésie se také musíte prokázat zpáteční letenkou s datem odletu ne déle než 30 dní od vstupu.

Aktualizace 9.10.2022: Aktuální vstupní podmínky do Indonésie je nutné nastudovat/ověřit z oficiální zdrojů (např. Česká ambasáda v Jakartě, Indonéská ambasáda v Praze).

Výlet za orangutany a slony: cena

Jedná se o individuálně organizovaný výlet s programem na míru, na jehož základě se kalkuluje cena. Máte-li o výlet do Bukit Lawang zájem, vyplňte prosím, pokud možno kompletně, formulář uvedený níže. Já se s vámi následně spojím, doladíme případné detaily a následně vám zpracuji cenovou nabídku.

Poptávka/žádost o kalkulaci
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Další kontakty

Články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie

Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit tyto články:

Aktivity, které by se vám mohly líbit na Langkawi

Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.

Dvoudenní výlet na Tuba Island je rozšířením jednodenní verze, při které uvidíte to hlavní z krás ostrova. Dvoudenní varianta pak uspokojí všechny ty, kteří mají rádi treky, chtějí se projít džunglí, užít si nedotčenou přírodu a naplno si vychutnat ničím nerušenou poklidnou atmosféru ostrova, z níž vás nebude vyrušovat opravdu vůbec nic.

Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.

Chtěli byste se naučit vařit malajskou kuchyni? Podívat se, kde nakupuji, dozvědět se informace o nejčastěji používaných surovinách v asijské kuchyni, dobře se najíst a v neposlední řadě vidět, jak se žije na Langkawi? Přijměte pozvání ke mě domů na kurz vaření, při kterém si společně připravíme a následně vychutnáme skvělá malajská jídla.

Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Vydejte se na poznávací okruh ostrovem s pestrým programem, který nabízí od všeho něco. Hned na začátek posnídáte mezi místními, poté se podíváte, jak se vyrábí tradiční pletené podložky, navštívíte chrámy rozličných náboženství, seznamíte se s dominantou a symbolem Langkawi a zchladíte se ve vodopádu. Poté si vychutnáte oběd a relax na pláži s krásným výhledem a na závěr se podíváte do domácí výrobny kokosového oleje.

Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim při odpolední privátní plavbě mezi mangrovy, kdy jste na loďce pouze vy, což vám zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte typické malajské curry společně s krásným výhledem na rýžová pole a nejvyšší horu, dozvíte se, jak se dělá tradiční batika, vykoupete se na nejhezčí pláži Langkawi a navštívíte night market plný místních specialit.

Vodopád Tama patří k těm místům, na které turisté jen tak nezabloudí. Je totiž ukrytý v džungli a nevede k němu žádná silnice. Jediná možná cesta je lodí a poté pěšky. Výměnou za trochu toho potu vám bude nejen uspokojující pocit ze sebe sama, ale též krásná nedotčená příroda a vodopád, u něhož budete zcela sami. Kromě vodopádu Tama uvidíte jeskyni a mangrovy, které jsou také nedotčené turistickým ruchem.

Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z mořské vířivky, skvělé jídlo, zábava i dokonalý relax – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít!

Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Kam dál?

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro dovolenou na Langkawi

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close