Vítám vás na mém webu, který je důkazem toho, že i ten sebebláznivější sen se může splnit. Co tady najdete? Příběhy z mé 8 měsíční cesty po JV Asii z roku 2017/2018, informace, které vám pomohou při plánování dovolené v Malajsii i jinde, nabídku mých služeb průvodce na Langkawi a na Sumatře, E-booky – Průvodce restauracemi Langkawi a Moje malajská kuchařka, které jsem vytvořila na základě vlastních zkušeností. A jak jsem se vlastně na Langkawi, potažmo do Malajsie dostala?
Kdo jsem?

Moje celé jméno je Lenka Gazdová – pro pořádek, abyste věděli, kdo jsem, až se mnou budete řešit výlety nebo nakupovat na E-shopu. Úplně normální holka, která se nějakým dílem náhody, kterou občas dosud nechápe, ocitla na druhé straně zeměkoule v Malajsii.
Miluju cestování, dobré jídlo, vyjížďky na motorce, válení na pláži, západy slunce, vaření, divadla, knížky, jógu, kočky, poznávání nepoznaného, asijskou kulturu, hory, moře, jezera, vodopády a …a prostě všechno. Protože život je krásný a plný úžasných míst, lidí a chutí. A mě baví v něm žít, objevovat ho a učit se pořád něco nového. O sobě i o ostatních.
Jak jsem se do dostala do Malajsie aneb příběh, který se opravdu stal
Tenhle příběh je hoooodně hodně dlouhý, ale věřím, že pro mnohé může být inspirací a motivací. Nejen k cestování. Protože je příběhem o tom, že všechny sny, ač se zdají být jakkoliv nereálné, se mohou splnit. Takže jdeme na to.
Úspěšný pracovní začátek končící pádem
Po skončení studia střední školy v oboru knihkupectví v Mladé Boleslavi, kde jsem se narodila, jsem si podala přihlášku na vyšší odbornou školu a zároveň začala hledat práci. Nechala jsem to osudu stylem „co vyjde, to vyjde”. Vyšla práce. V kuchyňském studiu jako návrhářka a prodejkyně kuchyní. Ač jsem tuhle práci nikdy nedělala, naučila jsem se vše potřebné a zamilovala si ji. Vážně mě bavila.

Ovšem po třech letech mě bavit přestávala. Začínala jsem mít hrůzu z každého člověka, který vypadal, že míří k nám do prodejny. A tak jsem dala výpověď. Jenže co dál? Pokud nechcete dělat ve Škodovce, pracovních možností v Boleslavi zase tolik není. Takže jsem se nadšeně vrhla do podnikání v oboru realitní makléř a pojišťovací poradce. Řadím to mezi jeden z nejdebilnějších nápadů ve svém životě. Nemám v povaze někomu něco nutit, takže jsem si nevydělala vůbec nic. Naopak jsem ještě prodělala tak, až jsem utratila všechny své úspory a byla ráda, že mám alespoň na jídlo.
Jak se zrodila touha po cestě do JV Asie
Někdy v téhle době jsem poznala lidi, kteří jezdili pravidelně v zimě cestovat do Asie. Já věděla akorát to, že Thajsko existuje a Kambodža mi zněla jako země v Africe. Vyprávění byla lákavá, exotická, zajímavá a dobrodružná. Pomalu se ve mě začínala rodit touha po cestování. Jenže jsem neměla peníze. A tak jsem si při pojídání zapečených brambor s cibulí (protože na nic jiného jsem neměla) snila o dobrodružných výpravách a exotických destinacích. Na skutečnost, že bych peněz na takovou cestu zase tak moc nepotřebovala, jsem přišla až o pár let později.
Odjet do zahraničí a alespoň na chvíli si vyzkoušet, jak se žije jinde, jsem vlastně chtěla celý život. Obdivovala jsem všechny, kteří se někam vydali. Sama jsem na to neměla odvahu. A když jsem sama nebyla a doufala, že vyjedeme společně, bylo to snad ještě horší.
Nový pracovní začátek a další pád

Po půl roce trapných a neúspěšných pokusů být realitní makléřkou mi bylo jasné, že takhle to dál nejde. Takže opět hledat práci. Skončila jsem v kuchyňském studiu stejného výrobce, jen o kus dál v Praze.
Práce mě zase začala bavit, byla jsem v hezkém prostředí a kolektiv, až na typické nešvary ženské skupinky, byl taky v pohodě. Moje finanční situace se zlepšila. Měla jsem svůj vlastní podnájem, užívala si drahé večeře a vína, kupovala pěkné oblečení. Viděno dnešní optikou, měla jsem opravdu luxusní život. A taky naprosto marný a prázdný. Peníze utracené za drahé oblečení jen proto, aby si člověk udržel svůj společenský status. A štěstí mi to stejně nepřineslo.
Po třech letech jsem začala být unavená ze zákazníků i povrchního kolektivu. Chtěla jsem z kuchyní pryč, ale kvůli (teď bych řekla DÍKY!) zásahu bývalého šéfa se nepodařilo a já skončila opět v kuchyňském studiu. Začátek byl fajn. Menší firma, menší kolektiv, celkově moc super.
Historie se ale opakovala a po necelých třech letech jsem na byla stejně vyčerpaná jako předtím. Vlastně hůř. Práce mě netěšila ani trochu, utápěla jsem se v pocitech marnosti, nic mě nebavilo, netěšilo a život mi nedával smysl. Mimo práci jsem nedělala nic, jen ležela v posteli a jedla. A pila.
Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? S interaktivní mapou restaurací už nebudete bloumat ulicemi ani rozpačitě postávat před podniky, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jistotu a vždy se dobře najíte.
V e-booku najdete mapu a popisy 71 podniků – od asijských, západních a vegetariánských restaurací přes místa s krásným výhledem až po kavárny a bary. Mapa restaurací Langkawi je doplněná informacemi o jídlech, typech místních restaurací a dalšími užitečnými tipy.
Boj s depresí a syndromem vyhoření

Jednoho obzvlášť špatného večera, který by byl za normálních okolností fajn, ale mě vůbec nebavil, jsem cestou domů dost vážně uvažovala o tom, že moje existence tady asi fakt nemá smysl. Naštěstí mnou projel jakýsi záblesk uvědomění si a mě došlo, jak pitomé jsou tyhle myšlenky. Zároveň mi bylo jasné, že sama to nezvládnu. A tak jsem vyhledala odbornou pomoc a našla si psycholožku. Diagnóza? Syndrom vyhoření a středně těžké deprese.
S odbornou pomocí jsem se pomalu srovnávala sama se sebou. Zároveň jsem definitivně opustila svět interiérů a začala pracovat za barem. Odpočinek od předchozích prací skvělý, nicméně život v hospodském prostředí není zrovna nejideálnější. Nijak moc jsem to ale neřešila a vše nechala tak nějak volně plynout.
Záchranná brzda aneb sen se stal realitou
V té době se mi podařilo prodat byt, takže jsme se s mým tehdejším přítelem mohli vydat na moji vysněnou cestu do Asie. Cestu, o níž jsem dlouhé roky marně snila. Cesta, která byla záchranou brzdou na poslední chvíli. Dva měsíce v Thajsku, Kambodže a Vietnamu. Bylo to náročné a udělali jsme spoustu chyb, ale bylo to skvělé. Splnil se mi sen. Navíc jsem se od první chvíle v Thajsku cítila v Asii jako doma. Silný a neodbytný pocit, že tady je moje místo, že sem patřím.
Nedlouho po návratu jsme si koupili letenky na další dovolenou do Thajska. Při druhém odjezdu už jsem brečela jak želva (při tom prvním jsem se vážně těšila domů na normální jídlo, ze kterého se neposeru) a byla bych ochotná udělat a dát cokoliv za to, abych v Thajsku mohla zůstat.
A pak jsem se odhodlala k onomu osudovému kroku…
…a pár měsíců po druhém návratu jsem si koupila další letenku. Cíl: cestovat půl roku po JV Asii. Sama. Přítel jet nechtěl. Moje touha byla tak obrovská, že zmizel veškerý strach ze sólo cestování. Ostatně měla jsem letět až za půl roku a vše se jevilo strašně vzdálené.
A pak bylo najednou 1.11.2017 a já stála na ulici v Indické čtvrti v Singapuru. Byla jsem neskutečně unavená a hlavou se mi honilo jediné: „No do prdele co tady budu půl roku dělat”. Uteklo to a půl rok jsem ještě přetáhla. Projela Malajsii, Thajsko, Myanmar a Vietnam, potkala nespočet úžasných lidí, viděla spousty nádherných míst, sníst hromadu skvělého jídla a zamilovat se do Thajce.
Moje skvělé dobrodružství přerušila poměrně drsná nehoda na motorce, kvůli které jsem se po 8 měsících vrátila do ČR. Vyřídit si svoje věci a vrátit se zpátky do Thajska, kde jsem chtěla žít s tím, do koho jsem se tam zamilovala.
Patří asijská kuchyně mezi vaše oblíbené? Rádi zkoušíte nová jídla? Už nevíte, co vařit? Pojďte vařit se mnou! Moje malajská kuchařka vás seznámí nejen s recepty, ale i se základními surovinami a postupy, a to od úplných základů – srozumitelně i pro začátečníky.
Naučíte se připravit národní malajská jídla jako Rendang, Nasi Lemak, Curry Ayam (kuřecí kari), Nasi Goreng (smažená rýže) nebo Mee Goreng (smažené nudle), rychlovky jako kuře na zázvoru či v ústřicové omáčce, křupavé pikantní hovězí nebo oblíbenou sladkokyselou omáčku.
Zavítáme i do Thajska, kde si uvaříte populární Tom Yum, a do Indie, odkud pochází Naan nebo Butter Chicken Masala.
Zpátky na zem aneb návrat do Thajska
Realita všedního života byla ovšem trochu jiná, než prázdninová dobrodružství, takže netrvalo dlouho a všechno se opět změnilo. V okamžiku, kdy mi začalo docházet, že takhle to opravdu nepůjde, jsem během visa run na Langkawi potkala Malajce. Následně si odjela vyčistit hlavu a srovnat myšlenky na severovýchod Thajska a do Laosu. Malajec se jevil jako celkem inteligentní člověk a tak jsem se přes všechna svá předsevzetí rozhodla, že tomu dám šanci. A tak jsem se dne 1.11.2018, přesně rok od přistání v Singapuru, ocitla zpátky v Malajsii. A s Malajcem.

Po dvou měsících Malajec usoudil, že bych byla skvělá manželka. Dodnes netuším, kde se v něm ta odvaha vzala. Ale jsem za ní neskutečně šťastná!
Mno a tak se mým domovem stala Malajsie, konkrétně ostrov Langkawi. Neříkám, že navždy – nikdo nás neví, co se stane zítra, natož pak za rok. Momentálně jsem tu ale šťastná a spokojená. Život daleko od domova není úplně jednoduchý, jsem ale neskutečně ráda, že mě osud dovedl až sem a že realita předčila všechny mé sny.
Update 20.5.2022: Pořád jsem na Langkawi!

Rozhodně to ale nebylo jednoduchých 3,5 roku. Poté, co jsme úspěšně vyřešili papíry na svatbu a moje víza, což nám trvalo více než rok, přišel Covid. Byznys, který jsem zrovna úspěšně rozjela, se zhroutil jako domeček z karet. Najednou jsem byla bez práce, a stejně tak můj muž. Zůstali jsme spolu zavření v jednom malém pokoji. Neměli jsme kuchyň a koupelnu jsme sdíleli s dalšími třemi pokoji.
Nikomu asi nemusím vykládat, jak šílená to byla doba, zažili jsme si ji všichni. Přišla spousta okamžiků, kdy jsem si o svém muži rozhodně nemyslela, že je inteligentní – a vsadím se, že on měl úplně stejné pocity. Nicméně nějak jsme to celé ustáli. Hodně nám ty dva roky vzaly, ale hodně nám také daly. Krize jsou, byly a budou (ostatně ve kterém manželství nejsou že), ale my se pořád snažíme posouvat dál. A vcelku se nám to daří. Tak uvidíme, jaký bude další update za pár let…hlavně už žádné katastrofy!
Pokud jste dočetli až sem, tak vám moc přeji, abyste si užívali života co nejvíc to jde a na vše špatné, co bylo, hodně rychle zapomněli. Mějte se krásně a třeba někdy na viděnou na Langkawi.
Update 9.9.2024: Rok plný změn a nových začátků

Docela nemůžu uvěřit tomu, že od poslední aktualizace už uplynul rok a půl. Čas neuvěřitelně letí, obzvlášť když se kolem vás pořád něco děje. A ten minulý rok se toho dělo opravdu hodně. Tou nejzásadnější změnou byl odchod od mého manžela. Důvody tady rozpitvávat nebudu – nemám ve zvyku rozebírat soukromé věci na internetu, zvlášť takového charakteru. A navíc, kdybych to udělala, mohlo by to vrhnout nepříznivé světlo na člověka, kterého si stále vážím a respektuji za mnoho věcí.
Každopádně s mým bývalým mužem vycházíme v pohodě a máme spolu dobrý vztah. Což se bohužel nedá říct o jiných lidech. Krizové situace zkrátka prověří charaktery. Nebo možná jen stárnu. Ať tak či onak, konečně jsem snad dospěla do bodu, kdy mi nepřipadá trapné na něco nebo někoho se vykašlat a starat se především o svůj vnitřní klid a mír. Ano, zní to jako klišé, ale zbavit se lidí, kteří vás srážejí místo podpory, nebo očekávají pomoc, ale sami nic nedělají a jen z vás sají energii, je neskutečná úleva. Vážně!
Takže tady teď jsem. Ve svém malém vesnickém domečku kousek od pláže. Stále pořádám výlety, stále hledám nové cesty a výzvy. Vnitřní klid, který konečně nastal po tom bouřlivém roce, mi umožnil vytvořit web v angličtině, opustit svou jedinou stabilní práci a pracovat opravdu jen sama na sebe, koupit si dron a naučit se s ním létat a rozšířit svou nabídku o Sumatru. Ve výsledku to vlastně vůbec nebyl tak špatný rok, jak řekl John Lennon: „Everything will be okay in the end. If it’s not okay, it’s not the end.“ (Všechno bude nakonec dobré. Pokud to není dobré, není to konec).
Díky za pozornost a přeji vám jen ty nejlepší konce!
Co se o mne můžete dozvědět jinde
Články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie
Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit tyto články:
- Průvodce Malajsie bez cestovky: Vše, co potřebujete vědět před cestou
- Malajská kuchyně: Základní info, jídla a slovníček
- Langkawi průvodce: Doprava, ubytování, zajímavá místa a další info
- Koh Lipe: Cesta z Langkawi, peníze, ubytování a další info
- Čajové plantáže v Cameron Highlands
- Langkawi: Tipy na ubytování
Výlety na Langkawi, které by se vám mohly líbit
Přemýšlíte, co dělat na Langkawi? Chcete vidět víc než jen známá místa, která najdete v každém průvodci? Nabízím výlety nejen k oblíbeným atrakcím, ale i na místa a za zážitky, které ostatní agentury přehlížejí. Většina výletů je vhodná pro všechny – od rodin s dětmi až po seniory – a program lze podle potřeby upravit na míru.
Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, na rozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápencové útvary, pláže i kaučukové plantáže.
Ostrov Tuba se nachází pouhých 15 minut jízdy lodí od Langkawi a potěší všechny, kdo rádi objevují místa mimo obvyklé turistické trasy. To platí dvojnásob zejména pro treky, během kterých prozkoumáte jeskyni s krásnými krápníkovými útvary a užijete si nádherný výhled na ostrovy Tuba a Dayang Bunting. Na závěr si vychutnáte zaslouženou odměnu v podobě oběda z čerstvých plodů moře a odpočinku na pláži.
Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim během odpolední privátní plavby mezi mangrovy – na lodi budete pouze vy, což zaručuje nerušený zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte typické malajské curry a výhled na rýžová pole i nejvyšší horu ostrova. Zjistíte, jak se vyrábí tradiční batika, nebo se osvěžíte v řece uprostřed džungle. Navíc navštívíte nejkrásnější pláž Langkawi a ochutnáte místní speciality na nočním trhu.
Válení na pláži vás neuspokojuje a raději byste objevovali úžasnou přírodu Langkawi? Přidejte se ke mně na Kilim tour pro aktivní, která vás zavede na jeden z vrcholků Geoparku Kilim, odkud si užijete krásný výhled na nekonečnou zeleň mangrovů. Po treku se osvěžíme u vodopádu a doplníme energii při obědě v lokální restauraci.
Milujete přírodu a rádi ji zažíváte v klidném duchu, bez davů turistů? Pak mám pro vás skvělou zprávu! Během Datai tour se vydáte na plavbu mezi méně navštěvovanými mangrovy. Navíc budete mít možnost ochutnat čerstvého kraba a navštívit tradiční malajský dům, kde se dozvíte, jak se vyrábí 100% přírodní panenský kokosový olej. Na závěr vás čeká vodopád nebo odpočinek na pláži.
Vodopád Tama patří k místům, na která turisté jen tak nezabloudí. Je totiž ukrytý v džungli a nevede k němu žádná silnice. Jediná možná cesta vede lodí a poté pěšky. Výměnou za trochu toho potu vás čeká nejen uspokojivý pocit ze sebe sama, ale také krásná nedotčená příroda a vodopád, u něhož budete zcela sami. Kromě vodopádu Tama uvidíte také jeskyni a mangrovy, které jsou rovněž minimálně navštěvované turisty.
Vydejte se na poznávací okruh ostrovem s pestrým programem, který nabízí od všeho trochu. Hned na začátku posnídáte mezi místními, poté uvidíte, jak se vyrábí tradiční pletené podložky, navštívíte chrámy různých náboženství, seznámíte se s dominantou a symbolem Langkawi a osvěžíte se u vodopádu. Následuje oběd a relaxace na pláži s krásným výhledem, a na závěr zavítáte do domácí výrobny kokosového oleje.
Rádi byste ochutnali lokální speciality, ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na food tour, během které vás seznámím s místní kuchyní a zvyklostmi a poradím, kde se dobře najíst.
Chtěli byste se naučit vařit malajskou kuchyni? Podívat se, kde nakupuji, dozvědět se o nejčastěji používaných surovinách v asijské kuchyni, dobře se najíst a zároveň poznat, jak se žije na Langkawi? Přijměte mé pozvání na kurz vaření u mě doma, kde si společně připravíme a pak i vychutnáme skvělá malajská jídla.
Chcete se na Langkawi naučit něco nového a poznat malajské tradice? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami vyzkoušíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je úplně jiná než turistické části Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete i vlastnoručně vyrobený suvenýr.
Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z mořské vířivky, skvělé jídlo, zábava i dokonalý relax – to vše nabízí plavba na jachtě, kterou moji zákazníci často hodnotí jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít!
Jste milovníci adrenalinu, kteří se nebojí vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který přináší jízda na otevřeném moři, a zároveň poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám to všechno nabídne. Výlet pořádá partnerská společnost, a v případě zájmu se mohu připojit jako doprovod a překladatel.
Chcete zažít pořádné dobrodružství? Pojeďte na Sumatru!
Sumatra nabízí divokou, nespoutanou přírodu, nádherné pláže a často i drsný vhled do života místních obyvatel. Navzdory své kráse však zůstává, až na pár výjimek, turisty téměř opomíjená. Díky tomu si stále zachovává svou autentičnost a je ideální pro všechny, kteří touží po pořádném dobrodružství!
Chcete zažít opravdové dobrodružství? Trekovat v deštném pralese, přespat v džungli, vidět orangutany ve volné přírodě nebo pohladit, umýt a nakrmit slona? Bukit Lawang na Sumatře, jedno z posledních míst na světě, kde můžete vidět volně žijící orangutany a další zvířata v jejich přirozeném prostředí – deštném pralese – vám tento zážitek umožní.
Všechny obvyklé destinace v jihovýchodní Asii už máte projeté a přemýšlíte, kam dál? Nebo vás prostě láká dobrodružství, příroda a objevování koutů naší planety, které ještě nejsou zasaženy turistickým ruchem? Pak je pro vás ideální destinací Sumatra! Během dvoutýdenní dovolené se ponoříte do jejích přírodních krás, budete pozorovat orangutany ve volné přírodě, vystoupíte na sopku a užijete si nádherné pláže s křišťálově čistou vodou a bohatým podmořským životem.
Divoká, drsná, nespoutaná a neuvěřitelně nádherná – taková je Sumatra. Přestože je šestým největším ostrovem světa, turisty je stále opomíjená. To je ale skvělá příležitost pro všechny dobrodružné cestovatele! Vydejte se objevovat džungli a její obyvatele, sopky a sopečná jezera, údolí plná zelených rýžových polí, dechberoucí pláže a ochutnejte indonéskou kuchyni plnou kořenitých chutí a vůní.
Kontaktní formulář
Chystáte se na dovolenou na Langkawi a hledáte českého průvodce? Potřebujete poradit s programem, ubytováním nebo zařídit transfery a výlety na pevninské části Malajsie? Nebo vás láká dobrodružná dovolená na Sumatře? Napište mi a starosti s plánováním dovolené nechte na mně.