Tak jsem tady a co dál? Aneb začátek cesty v Singapuru

Singapur byl prvním místem na mojí 6 měsíční cestě a pro mne tak byl vstupní branou do Asie. Potom, co se před hotelem v Kodani, ve kterém jsem strávila tři dny před odletem, střílelo. Potom, co jsem přijela na letiště moc brzo. Potom, co jsem při přestupu v Londýně málem ztratila pas a následně strávila 13 hodin v letadle, jsem konečně stanula na asijské půdě. V Singapuru.

Jsem v Singapuru!

Po přečtení všech možných informací o Singapuru a jeho celních předpisech, jsem získala dojem, že budu podrobena velice důkladné kontrole všeho možného. Buď se jim po ránu nechtělo a já měla štěstí, nebo to vůbec neřeší tak, jak jsem se dočetla. Vystála jsem krátkou frontu na imigračním, prošla bránou „nic k proclení“ a za 20 minut po přistání už jsem se mohla nadechnout horkého, vlhkého singapurského vzduchu. Okamžitě se mi rozlil úsměv na tváři a já byla naprosto šťastná a spokojená. Tenhle pocit mi vydržel asi tak 15 minut, než jsem vlezla do metra, označeného příznačnou zkratkou SMRT. Horko, smrad, narváno…uffff. Mimochodem lístek na metro se nedal zaplatit kartou, možná to někde jde, ale na letišti ne. Od tak moderního města a letiště bych to nečekala, naštěstí je hned naproti automatu na lístky bankomat. Lístek na metro z letiště stojí 2,4 SGD (cca 40 Kč), orientace v metru je bezproblémová, všechno je dobře značené.

A pak jsem v 8 ráno stanula ve vylidněné indické čtvrti. Pusto, prázdno, špína, smrad a jen pár podivných individuí s pohledy upřenými na bělošku, co se snaží najít hostel a hlavou se jí honí „Co tady budu 6 měsíců dělat? Sama?! Sakra!!!!“ Naštěstí jsem ubytování dostala dřív a mohla si tak dát konečně sprchu! Po sprše se všechno najednou jevilo nějaké lepší. Indická čtvrť se mi začala líbit a cítila jsem se tu mnohem lépe, než v prvních minutách. Vyrazila jsem ale do Čínské, kde byla mým hlavním cílem jídelna Hawker Chan. Proč? Je to jediný street food, který získal Michelinskou hvězdu a zároveň i nejlevnější nositel tohoto ocenění. Jídlo tady pořídíte od 60 Kč a je vážně super výborné. Upřímně si ale myslím, že 9 z 10 podniků tady bude mít super jídlo za super ceny. Uvidíme další dny. Prohlídla jsem Čínskou čtvrť, trochu se prošla a vydala se zpátky. Unavená jsem byla šíleně, takže v 5 odpoledne už jsem spala, což mi naštěstí vydrželo do rána a tak jsem si krásně srovnala časový posun.

Den druhý v záři světel a mrakodrapů

Druhý den jsem vyrazila do Marina Bay. Vzala jsem to, jako vždy pěšky, trochu zabloudila a díky tomu narazila na Marina Promenade, která se táhne podél pobřeží. Byla to parádní cesta, místy parkem, kde vzrostlé stromy poskytovaly příjemný stín a místy s impozantními výhledy na zátoku. Nenarazila jsem na jediného turistu, jen na pár místních, což je v přelidněném Singapuru fajn.
Marina Bay je nejnovější a nejmodernější část Singapuru a všechny stavby tady vám jednoduše vyrazí dech. Hlavní lákadlem jsou, kromě hotelu s největším a nejvýš položeným bazénem na světě, Gardens by the Bay. Někde jsem se dočetla, že ve dne nejsou nic moc. Rozhodně nesouhlasím! V noci je jejich kouzlo samozřejmě daleko větší, ale i přes den jsou zahrady super, navíc s minimem lidí. Největší atrakce jsou Supertree Grove a lávka OCBC Skyway mezi nimi. Vstup do zahrad je zdarma, na Skyway se platí vstupné 8 SGD (130 Kč), vstup je časově omezený na 15 minut. Nikdo čas nehlídá, ale vůči ostatním návštěvníkům je určitě ohleduplné čas dodržet. Jakmile se setmí a všechno se rozzáří, je to neuvěřitelná podívaná. Za mě doporučuji vyrazit za světla, prohlédnout ve dne, počkat si do setmění, užít si tu nádheru a pak rychle zmizet. Hodinu po setmění už tady byly šílené davy lidí.

V Gardens se se mnou dal do řeči jeden postarší Ind, nemohl pochopit, že v Evropě spolu lidi žijí a mají děti a nemusí se brát, pořád se tomu smál a divil.

Když vyjdete od zahrad chodníkem skrz hotel, dostanete se na vyvýšenou promenádu, ze které je krásný výhled na záliv, mrakodrapy, muzeum moderního umění, Helix bridge a další jedinečné stavby. Taky je tu každou celou hodinu krásná fontána (vedle budovy Louis Vuitton)…já bohužel stihla jen posledních 10 vteřin a jelikož začínalo dost hřmít, tak jsem se raději vydala zpátky. Opět pěšky a opět jsem si zašla, takže jsem parádně zmokla. No co, fajn osvěžení.
V zahradách jsou i další atrakce – Flower DomeCloud Forest. Dovnitř jsem nešla, obhlídla jsem je jen zvenku a tentokrát musím souhlasit s tím, kdo někde psal, že jít dovnitř za to vstupné úplně nestojí.
Ještě k hotelu Marina Bay Sands – pro vstup do bazénu musíte být hosty hotelu, jedna noc zde začíná na částce cca 7 tis. Kč. Můžete si ale jít dát drink do střešního baru nebo si zaplatit vstupné na vyhlídku. Bazén mít nebudete, nádherný výhled ano.

Galerie

Po maratonu odpočinek před další cestou

Předchozí den jsem strávila venku 12 hodin…bylo to krásné, ale taky šíleně vyčerpávající. Teplota je zde přes 30 stupňů, k tomu vysoká vlhkost vzduchu a dusno. Vzdálenosti jsou o dost větší, než se mi zdají v mapách a většinou se ještě někde zatoulám, protože se mi líbí nějaká ulička. Uvědomila jsem si, že jsem pryč teprve 7 dní, ale mám pocit, jako kdybych byla pryč měsíc. Každý den v pohybu, viděla jsem toho strašně moc a bylo to super, ale taky hodně náročné. Dnes jsem tedy zpomalila, prošla se jen v okolí, dopřála si odpolední spánek a relax. Zítra mne čeká přesun do Malajsie, konkrétně do Melaky. V Malajsii budu celkově měsíc, mám domluvené workaway a jsem zvědavá, co mě čeká a nemine.

Pár slov závěrem o Singapuru

Singapur je úžasné multikulturní město plné protikladů. Žijí tu vedle sebe číňani, indové, malajci a další. Všichni pohromadě, různá náboženství, různé kulturní zvyky, různá mentalita…a žádný problém.
Stejně, jako je pestré obyvatelstvo, je pestrá i architektura. V Singapuru najdete jak nejmodernější stavby světa, tak i klasické stavby čínské či indické, přijde si tu na své opravdu každý.

Singapur není takový, jako jiná města v Asii, která jsem viděla. Na motorkách se až tak moc nejezdí, dominují spíš auta a často hodně luxusní značky. Taky je rozhodně čistější, i když ne až tolik, jak jsem si představovala z různých článků. Domluvit se tady anglicky není problém a každý vám rád pomůže nebo poradí, když se zeptáte na ulici. Na rozdíl od jiných měst se tu cítíte bezpečně a to i v noci.

Překvapily mne ceny, všude jsem četla, jak je Singapur drahý, měla jsem z toho trochu obavy, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Jídlo na ulici stojí méně než u nás, vstupy jsou také normální a MHD zhruba na stejné úrovni jako u nás. Jen cigarety mne přišly dráž, ale naštěstí tady nekouřím zase tolik. Hostel jsem si našla nejlevnější co byl k dispozici – Footprints hostel.

Rozpočet na jednu osobu za 3 noci v Singapuru:

A na kolik mě můj krátký pobyt v Singapuru vyšel? Nebylo to až tak hrozné jak jsem se bála, samozřejmě jsem si ale nedopřávala žádné drahé atrakce ani luxusní hotely. Můj rozpočet byl:

  • Ubytování včetně snídaně: 47 SGD
  • Vstupy (Supertree): 8 SGD
  • MHD (metro z letiště a 1 x autobus ve městě): 3,6 SGD
  • Strava: 36,8 SGD
  • Cigarety: 22,4 SGD
  • Drogerie: 13,1

Celkem: 130,9 SGD, 2 111 Kč

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro dovolenou na Langkawi

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close