Malajsie průvodce: Víza, měna, jazyk, doprava a další

Malajsie nabízí pláže, deštné pralesy, potápění, bohatou faunu a flóru, treky, čajové plantáže, skvělé jídlo, pestrou kulturu, příjemné obyvatele a nízké ceny. Malajsie také patří mezi nejrozvinutější země JV Asie a cestovat na vlastní pěst zde zvládne každý. Abyste cestu do Malajsie bez cestovky zvládli v klidu a bez starostí, sepsala jsem průvodce, ve kterém najdete vše, co potřebujete k plánování dovolené vědět.

Update 23.1.2024: Nově je před vstupem do Malajsie potřeba vyplnit Digitální příjezdovou kartu, přičemž platí, že formulář je platný pouze pro jeden vstup. To znamená, že pokud jedete třeba i jen na pár dní například do Singapuru, Indonésie nebo Thajska, musíte při návratu do Malajsie udělat registraci znovu.

Obsah Průvodce Malajsie

1. LETENKY DO MALAJSIE
2. KDY JET DO MALAJSIE

3. OČKOVÁNÍ A ZDRAVOTNÍ RIZIKA
4. VÍZA A PODMÍNKY VSTUPU DO MALAJSIE

5. MĚNA, VÝBĚRY, SMLOUVÁNÍ, SPROPITNÉ, CENY


6. KULTURA, NÁBOŽENSTVÍ, BEZPEČNOST, DOROZUMÍVÁNÍ SE

7. SIM KARTY A INTERNET
8. MALAJSKÁ KUCHYNĚ, KDE SE DOBŘE NAJÍST, BEZPEČNOST JÍDLA
9. JAK SE PŘEPRAVOVAT PO MALAJSII

10. UBYTOVÁNÍ V MALAJSII
11. ZAJÍMAVÁ MÍSTA MALAJSIE
12. CO JE A NENÍ ZAKÁZÁNO
13. MALAJSIE V NEJČASTĚJŠÍCH OTÁZKÁCH A ODPOVĚDÍCH

Letenky do Malajsie

Petronas Twin Towers Kuala Lumpur, Průvodce Malajsie bez cestovky
Petronas Twin Tower jsou neodmyslitelnou ikonou nejen Kuala Lumpur, ale celé Malajsie. Skvělý výhled na ně je například z baru Vertigo by Banyan Tree.

Letenky z Prahy do Kuala Lumpuru se pohybují kolem 15 000 – 30 000 Kč. V akcích můžete natrefit na nižší ceny, nebývají však příliš časté. Proto, pokud narazíte na letenku pod 15 000 Kč, neváhejte a kupujte. Výhodnější letenky do Malajsie se také dají sehnat spíše z Vídně a dalších okolních letišť než z Prahy.

Na vyhledávání letenek používám obvykle Skyscanner, akční letenky lze sledovat například na Pelikán.cz. Mezi nejoblíbenější letecké společnosti na cestu do Malajsie patří Qatar Airways, Saudia, Etihad, Emirates nebo Turkish Airlines.

Zajímavou alternativou je letět do Singapuru, který také stojí za návštěvu, a následně se přesunout do Malajsie, případně letět do Bangkoku a spojit Thajsko s Malajsií.

Kdy jet do Malajsie

Pro výběr termínu, kdy jet do Malajsie, jsou rozhodující dvě věci – počasí a státní svátky. Kdy a kam jet, aby vám celou dovolenou nepropršelo, nenaráželi jste na davy turistů nebo naopak zavřené restaurace?

Počasí v Malajsii

Počasí nikdo z nás neovlivní a i v monzunovém období mohou být slunečné dny a v období sucha zapršet. Obecně jsou ale některé oblasti v určitých měsících ne/vhodné na návštěvu. Naštěstí je Malajsie obrovská země a tak do ní, při výběru vhodné lokality, můžete jet celoročně.

Východní pobřeží Malajského poloostrova (Perhentian, Tioman)

Období dešťů od listopadu do konce února, většina ubytování, restaurací, služeb a obchodů zavřená, často nemožné se na ostrovy dostat. Návštěvu ostrovů v tomto období nedoporučuji.

Období sucha je od března do konce října, takže pokud nemůžete na dovolenou jindy než o prázdninách a chcete mít jistotu hezkého počasí, východní pobřeží je jasná volba. Ostrovy na východním pobřeží mají také mnohem hezčí moře než Langkawi, ale aktivit je zde výrazně méně než na Langkawi.

Západní pobřeží Malajského poloostrova (Langkawi, Penang)

Období dešťů od května do listopadu, nejvíce prší obvykle od července do září – v tomto období návštěvu zde doporučuji pouze těm, kteří si chtějí užít přírodu, jídlo a poznat místní tradice a řemesla a nevadí jim riziko deště. Pokud se chcete hlavně koupat a užívat si sluníčka, může to vyjít, ale také nemusí, proto doporučuji vsadit na jistotu a jet raději na východní pobřeží.

V ostatních měsících (duben, květen, červen, říjen a listopad) jsou zde obvykle kratší přeháňky, může se ale stát, že prší několik dní v kuse = dovolená může vyjít suprově, ale taky nemusí. Je to trochu risk. Od prosince do konce března neprší prakticky vůbec a hezkou dovolenou máte zaručenou.

Vnitrozemí Malajského poloostrova (Cameron Highlands)

Thean Hou Temple Kuala Lumpur, Průvodce Malajsie bez cestovky
Oficiálním náboženstvím Malajsie je islám, v zemi ale panuje náboženská svoboda a tak zde můžete vidět nejen mešity, ale také spoustu krásných chrámů. Na fotce Thean Hou Temple Kuala Lumpur.

Celkově chladnější podnebí s teplotami kolem 20 – 25 stupňů a celoročními srážkami, které jsou více či méně ovlivněné monzunem z východu nebo ze západu. Obecně je zde stabilnější a lepší počasí zhruba od prosince do konce března.

Jih Malajského poloostrova (Kuala Lumpur)

Prší po celý rok, většinou se jedná o krátké, vydatné a nevyzpytatelné večerní přeháňky. V monzunovém období (jaro až podzim) jsou pak deště výrazně vydatnější. Výjimečně může dojít k extrémním dešťům i mimo období dešťů.

Borneo

Na Borneu se můžete s deštěm setkat celoročně a to v závislosti na tom, zda jste na východě nebo na západě. Jako nejlepší období pro návštěvu se nejčastěji uvádí prosinec až březen, ale ti, co zde již byli, vám poví, že deště jsou absolutně nevyzpytatelné bez ohledu na období.

Svátky v Malajsii

Malajsijský kalendář je doslova prošpikovaný státními svátky. Kromě těch menších je zde několik velkých svátků, při kterých je nutné počítat s omezeními. Letenky jsou dražší, autobusy, lodě, vlaky a ubytování je nutné rezervovat s předstihem, všude je spousta lidí nebo je naopak vše zavřené. Jaké termíny patří mezi nejvytíženější?

Školní prázdniny

Malajské školní prázdniny jsou celý prosinec, což dohromady s Vánocemi a Novým rokem přispívá ke značné přeplněnosti turistických destinací. V průběhu roku jsou pak ještě čtyřikrát kratší týdenní prázdniny, ty však už tak velkou vytíženost nezpůsobují.

Vánoce a Nový rok

Nejsou malajskými svátky, jsou však oblíbeným termínem pro dovolené zahraničních turistů. Toto období patří (na Langkawi, v KL a na Penangu) mezi hlavní turistickou sezónu, což se odráží na vyšších cenách a horší dostupnosti ubytování a služeb při rezervaci na poslední chvíli.

Čínský Nový rok

Pohyblivý svátek, který se slaví zhruba týden a zároveň jediný týden v roce, kdy číňané nepracují. Všude jsou tak doslova davy čínských turistů. Čínské obchody a restaurace jsou v tuto dobu zavřené, ostatní fungují normálně.

Ramadán + Hari Raya

Indická restaurace Kuala Lumpur, Průvodce Malajsie bez cestovky
Malajsie je multikulturní země, v níž žijí 3 hlavní skupiny obyvatel – Malajci, Číňané a Indové. Etnická rozmanitost dává Malajsii její originální a nezaměnitelný náboj, který vás bude neustále nečím překvapovat.

Ramadán je také pohyblivým svátkem. Nejvýznamější změny se týkají stravování – otevřené jsou západní, čínské a indické restaurace, ve kterých se přes den normálně najíte. Malajské restaurace jsou přes den zavřené, služby omezené a otevírací doby zkrácené. Stánky na ulicích a ramadánové bazary, na kterých lze ochutnat spoustu tradičních jídel, se začínají otevírat mezi 15:00 – 17:00.

Ke konci Ramadánu a především během následujících oslav jeho konce (Hari Raya Aidilfitri) se vše víceméně zastaví, malajské restaurace jsou přes den zavřené, nepořádají se výlety organizované malajskými společnostmi atd. Nepřerušuje se lodní ani autobusové spojení, nákup lístků ale nenechávejte na poslední chvíli, například lodě z Langkawi do Kuala Kedah bývají vyprodané týden i víc dopředu. Nemalajské restaurace a služby fungují většinou normálně.

Langkawi – LIMA

Námořní a letecká přehlídka se koná vždy jednou za dva roky na Langkawi (další bude v roce 2025). Ceny (zejména ubytování na poslední chvíli) jsou několikanásobně vyšší a ostrov je doslova nacpaný k prasknutí. Také počítejte s dopravními zácpami, především kolem letiště a směrem z letiště na Cenang – toto období je ještě vytíženější než Vánoce, Nový rok a Čínský nový rok.

Očkování a zdravotní rizika

Cestování do Malajsie nepředstavuje žádná výrazná zdravotní rizika. Hygiena v Malajsii je (v porovnání s jinými zeměmi JV Asie) na celkem slušné úrovni a nemusíte se bát ani jídla na ulici. Většina problémů pramení spíše z horka, sluníčka a dehydratace. Nezapomínejte hodně pít a chraňte se před sluncem (spálit se můžete i ve stínu!). Na hydrataci a doplnění minerálních látek je dobrá kokosová voda, nápoj 100 Plus a rehydratační sůl (malé stříbrné pytlíčky s názvem ORC, které si rozpustíte do vody). Samozřejmostí při cestě by mělo být kvalitní cestovní pojištění.

Očkování

Do Malajsie nejsou povinná žádná očkování. Doporučený cestovatelský základ je očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu, tetanu a případně – dle uvážení – vzteklině (v případě, že máte zdravotní pojištění, není vzteklina nutná, zvířata vás sama od sebe nenapadnou a pokud ano, dostanete injekci v nemocnici). Výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici, které je povinné v případě, že jste dříve navštívili země, kde se tato nemoc vyskytuje.

Dengue, zika, malárie

Riziko onemocnění horečkou dengue, kterou přenášejí komáři, je poměrně nízké, repelentem a vhodným oblečením však rozhodně nic nezkazíte. Nejlépe mi fungují místní repelenty s vysokým obsahem citronové trávy. Zika a malárie se v Malajsii nevyskytují.

Zdravotní systém

Malajsie má zdravotnictví rozdělené na státní a soukromé. Státní je pro obyvatele zdarma či za velice mírné poplatky, vy jako cizinci za něj ale musíte zaplatit. Cena je vyšší než pro místní, stále však relativní nízká. Ceně je přímo úměrná úroveň, proto doporučuji, abyste v případě jakýchkoli problémů chodili pouze na soukromé kliniky, kde dostanete péči na špičkové úrovni.

Víza a podmínky vstupu do Malajsie

Street Art Ipoh, Průvodce Malajsie bez cestovky
Ipoh je turisty ze zahraničí poměrně opomíjený, o to víc však může překvapit, zvlášť pokud máte rádi street art, kulturu, historii, dobré jídlo a chrámy.

Do Malajsie víza nepotřebujete. Po příletu dostanete do pasu razítko opravňující k pobytu na 90 dní na pevninské části Malajsie a ve státě Sabah (Borneo), ve státě Sarawak (Borneo), dostanete razítko na 30 dní. Při počítání pozor, je to opravdu 90/30 dní, ne 3 měsíce/měsíc.

Dlouhodobý pobyt v Malajsii


Chcete-li být v Malajsii déle, je možné vyjet za hranice a zase se vrátit (tzv. visa run). Pokud opouštíte Malajsii po 80 dnech pobytu, musíte mimo zemi zůstat alespoň 7 dní. Při opakovaných a častých výjezdech a návratech doporučuji udělat některé výjezdy delší (3 týdny, měsíc). Pro dlouhodobý pobyt je však nutné mít víza. Visa run jsou pouze krajní dočasné řešení, u kterého nemáte nikdy záruku, že se do Malajsie znovu dostanete – pokud imigrační úředník vyhodnotí vaši aktivitu jako podezřelou, máte smůlu.

Práce v Malajsii


Na práci v Malajsii musíte mít pracovní víza. Se získáním obvykle pomůže zaměstnavatel, placení za ně závisí na dohodě. Sehnat si práci v Malajsii není pro cizince nemožné, ale rozhodně není jednoduché. Malajci, potažmo Malajsijci, mají vždy přednost. Vaše šance se zvyšují na základě úrovně vašich znalostí a zkušeností – pro zaměstnání cizince je nutné mít firmu typu Sdn. Bhd., složený nemalý depozit a další podmínky, které ne každá firma splňuje nebo je chce splňovat. Proto jsou tedy největší šance u velkých firem, kterým máte co nabídnout.

Pracujete-li online, máte nově možnost zažádat o víza pro digitální nomády.

Měna, výběry, smlouvání, spropitné, ceny

Jedna z hlavních věcí, které budete při dovolené jistě řešit jsou finance, takže jaká je měna v Malajsii, kde ji sehnat a jak je to třeba se spropitným?

Měna

V Malajsii se platí malajsijskými ringgity, zkratka MYR nebo RM. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 RM. Mince jsou v hodnotách 0,5, 10, 20 a 50 senů. Kurz v roce 2023 se pohybuje kolem 5,00 Kč za 1 MYR.

Kde sehnat malajsijské ringgity

Vybrat lze z bankomatu v Malajsii nebo si přivézt EUR či US dolary, které zde vyměníte. Směnárny jsou na turistických místech všude a kurzy jsou ve většině případů férové. Při výběru z bankomatu neplatíte žádný poplatek za výběr místní bance (jako např. v Thajsku), platíte pouze vaší české bance dle ceníku. Maximální částka pro výběr je 1 500 ringgitů. Pozor! Bankomaty a platby kartou nemusejí fungovat mezi 3:00 – 6:00. Na některých místech (především ostrovy typu Perhentian) nejsou bankomaty vůbec nebo je jich málo.

Hotovost versus karta

Placení kartou je v Malajsii poměrně běžnou záležitostí, u menších stánků a obchůdků a v lokálních jídelnách však stále převládají platby v hotovosti. Alternativou pro ty, kteří preferují bezkontaktní platby, je aplikace MY TouristPay, s jejíž pomocí zaplatíte přes QR kód takřka kdekoliv, včetně výše zmíněných menších podniků.

Smlouvání

Ceny zboží a služeb jsou v Malajsii obecně nízké, a to i v turistických destinacích. Navíc jsou většinou všude zobrazené a většina lidí je tu poctivá, málokdo vás „natáhne“ jen proto, že jste bílí. Vzhledem k uvedenému bych smlouvání nedoporučovala. Výjimkou jsou pouze případy, kdy vám někdo nabízí evidentně předražené zboží či služby, typicky například v China Town v Kuala Lumpur.

Spropitné

V lokálních restauracích se se spropitným nepočítá, v dražších restauracích a barech nechte dle svého uvážení a spokojenosti spropitné ve výši 5 až 10 %. Většina místních pouze zaokrouhluje a nechává opravdu jen drobné.

Ceny

Drogerie a kosmetika stojí podobně jako u nás. Velice levné je jídlo (především v lokálních restauracích, kde si lze dát oběd za ceny už kolem 30 až 50 Kč), benzín (cca 12 Kč/litr) a o něco levnější jsou také autobusy, vlaky a ubytování. S výjimkou duty free ostrovů je v Malajsii dražší alkohol.

Update 30.9.2022: I v Malajsii se ceny zvedly, nicméně v porovnání s ČR jsou obecně pořád nižší a pro turisty ze zahraničí je zde levno – v závislosti na tom, jaký standard vyžadujete. Pro představu, kolik stojí dovolená v Malajsii, jsem připravila dva vzorové rozpočty:

Kultura, náboženství, bezpečnost, dorozumívání se

Pláž Cenang, Langkawi, Průvodce Malajsie bez cestovky
Na Langkawi si užijete krásné dlouhé pláže, okouzlující západy slunce, přírodu, výborné ryby a mořské plody a pohodovou atmosféru.

Malajsie je multikulturní země, na což jsou její obyvatelé značně hrdí a konflikty vyplývající z odlišných kultur a náboženství zde v podstatě neexistují. Jaká je složení obyvatelstva, s čím počítat v souvislosti s náboženstvím, jaká je bezpečnost v Malajsii a jak se zde domluvíte??

Kultura

V Malajsii žije pestrá směs obyvatel jejíž většinu (cca 65 %) tvoří Malajci, dále pak Číňané a Indové. Jednotlivé etnické skupiny se však po staletí mísily, což se odráží v jazyce, jídle, architektuře a kultuře celkově. Původní etnikum Orang Asli je opravdu malou a vzácnou komunitou. Lidé jsou zde velice příjemní, přátelští a vždy ochotní pomoci.

Náboženství

Největší skupina obyvatel – Malajci – vyznává islám, muslimů je zde cca 65 % a Malajsie je tak považována za muslimskou zemi. Další náboženství jsou buddhismus, hinduismus, taoismus a křesťanství. Islám v Malajsii nemá nijak radikální podobu, muslimové jsou zde tolerantní a otevření. Pro turisty z náboženství nevyplývají žádná omezení. Doporučuji však respektovat kulturu a nechodit v plavkách do restaurací mimo pláž a nejíst na ulici během Ramadánu. Zahalování se vyžaduje pouze v mešitách – dlouhé kalhoty/sukně, muži trička s krátkým rukávěm, ženy dlouhý rukáv a lehký šátek přehozený přes vlasy. Na turistických místech, například Masjid Jamek v Kuala Lumpur, vám vhodné oblečení zapůjčí před vstupem do mešity.

Bezpečnost

Malajsie patří mezi bezpečnější země JV Asie, životní úroveň je slušná a riziko podvodů a krádeží menší než jinde. I tak si ale dávejte pozor a dodržujte základní bezpečnostní pravidla, o kterých jsem psala v článku Nejčastější podvody v Asii.

Dorozumívání se

Malajština není tonální jazyk a je srozumitelná lépe než například thajština. Základní slovíčka jako jsou pozdravy, číslovky a názvy jídel se naučíte během jednoho dne. Kromě toho většina obyvatel ovládá angličtinu, se kterou se domluvíte téměř všude. Pokud neovládáte žádný jazyk, domluva „ruce nohy“ a google translate v telefonu to jistí vždy.

SIM karty a internet

Jednorázové SIM karty seženete v podstatě kdekoli. Levnější jsou ve městech než na letištích. V 7/11 můžete zakoupit SIM s neomezeným internetem na 1 týden za 18 RM (90 Kč) a na měsíc za 45 RM (225 Kč). Hotspot je v obou případech neomezený. Pokud vám dojdou data, jednoduše si dobijete kredit (např. v prodejnách 7/11) a přes mobilní aplikaci nakoupíte požadovaný balíček na data/SMS/volání.


Kromě omezeného objemu přenosu dat na hotspot se můžete setkat také s jejich dělením. V praxi to znamená, že si koupíte balíček s 5 GB dat, ale z toho je například 1 GB vyhrazeno na WhatsApp a Mesengger, 2 GB na Youtube a 2 GB na prohlížení webu.

Pokrytí signálem je až na výjimky (džungle, menší ostrovy) dostačující i na práci a velké přenosy dat. Já používám DiGi a se signálem jsem spokojená. Na většině ubytování je standardem Wi-Fi.

Malajská kuchyně, kde se dobře najíst, bezpečnost jídla

Nasi Lemak, Průvodce Malajsie bez cestovky
Nasi Lemak, jedno z národních jídel Malajsie, které byste rozhodně měli ochutnat.

V Malajsii najdete velice pestrou směs hned několika různých kuchyní. Jsou zde malajské, čínské, indické, japonské, korejské, arabské a na severu také thajské restaurace. Zárukou kvality a vodítkem, které nikdy nezklame, je plná restaurace.

Nebojte se ochutnávat jídlo na ulici. Hygiena je v Malajsii na poměrně dobré úrovni a rizika jsou minimální. Velice oblíbené (a levné) jsou restaurace Nasi Campur, kde si sami naberete to, na co máte chuť.


Malajská jídla jsou obvykle pálivá, dají se však najít výjimky (např. Nasi Ayam – kuře s rýží), případně můžete požádat o „no spicy“ nebo „no chilli“ verzi (malajsky „tak pedas“ nebo klidně „no pedas“ výslovnost tak, jak čtete).


Led se vyrábí z pitné vody, veškeré nápoje s ním jsou tedy bezpečné. Pokud dostanete v restauraci rozlévanou vodu, je také pitná. Voda z kohoutku pitná není.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? S interaktivní mapou restaurací Langkawi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních podniků, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte. V e-booku najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Mapa je doplněná informacemi o jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Další informace o Malajské kuchyni se dozvíte v článku Malajská kuchyně: základní info, jídla a slovníček. Pro ty, kteří se chtějí s místní kuchyní, jídly a restauracemi seznámit podrobněji, pořádám na Langkawi Food Tour, při které vás vezmu na night market, večeři, hlavní ulici Cenang a Food trucky. Během tour se tak skvěle najíte a zároveň získáte všechny potřebné informace pro váš pobyt.

Jak se přepravovat po Malajsii

Malajsie má kvalitní a rozvinutou infrastrukturu a rozsáhlou a dostupnou síť veřejné dopravy. Počítejte s tím, že všude je klimatizace a noste sebou svetřík nebo šátek na přikrytí, hodí se i delší kalhoty a plné boty. V rušnějších datech (viz. výše) si lístky raději kupte předem. Lístky na všechny typy spojů lze vyhledávat a kupovat přes weby 12GoAsia nebo Easybook.

Autobusy

Levné, dostupné a překvapivě komfortní (za mě daleko lepší úroveň pohodlí než v ČR). Lístky zakoupíte předem online např. na busonlineticket.com, Easybook, 12GoAsia, přes váš hotel nebo přímo na autobusovém nádraží. Mezi většinou měst zajišťuje spojení řada soukromých firem a spojení je hodně časté. Mimo svátky tak není problém koupit jízdenku na poslední chvíli nebo na místě.

Vlaky

Lze využít na pevniské části Malajsie a to buď rychlovlaky (ETS) nebo pomalejší lokální spoje (KTM). Jízdní řády a jízdenky naleznete zde nebo přes Easybook12GoAsia.

Lodě

Informace o lodním spojení na ostrovy lze většinou najít na internetu. Lístky se kupují v přístavech, předem online nebo přes vaše ubytování či agentury – dle dostupných možností. Online lze vyhledávat a kupovat přes 12GoAsia, Easybook nebo weby přepravních společností.

Letadla

Toh Soon Cafe Penang, Průvodce Malajsie bez cestovky
Penang je vyhlášeným místem pro milovníky street food, najdete tu ale také chrámy, street art, koloniální architekturu, pestrou historii, pláže a trekové trasy.

Letecké spojení mezi městy je v Malajsii poměrně časté a levné. Nejlevnější letenky obvykle koupíte u AirAsia. Mezi další oblíbené společnosti patří Batik Air nebo Malaysia Airlines. S výjimkou svátků a akčních nabídek stačí letenky kupovat cca měsíc až dva před odletem.

Taxi/Grab

Doporučuji si předem nainstalovat aplikaci Grab nebo MyCar (asijské verze UBERU) a taxi objednávat přes ně. Vyhnete se přemrštěným cenám a smlouvání za běžné taxi na ulici. Funguje ve většině měst.

Půjčení skútru

Skvělá možnost, jak individuálně poznávat atrakce a zajímavosti Malajsie. Provoz v Malajsii není tak nebezpečný, jako například ve Vietnamu, buďte ale vždy opatrní, noste helmu a zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Skútr se hodí spíše na kratší výlety.

Půjčení auta

Auto je bezpečnější než skútr a je vhodné zejména na delší vzdálenosti. Stejně jako v případě skútru dbejte na bezpečnost provozu a buďte ostražití. Auto lze rezervovat přes Easybook. Řídí se vlevo a je potřeba mezinárodní řidičský průkaz.

Kde se ubytovat a je nutné rezervovat předem?

Ubytování seženete v levných hostelech od cca 80 Kč/osoba/noc, soukromých apartmánech a domech, rodinných guesthousech a hotelích všech kategorií. Nabídka ubytování v Malajsii je opravdu široká a vybere si každý bez ohledu na rozpočet.

Vyhledávat můžete přes Agodu nebo Booking, hodně rozšířené je také Airbnb, kde kromě ubytování najdete též zážitky s místními průvodci. S výjimkou svátků a top sezóny (viz. výše) není nezbytně nutné ubytování bookovat předem. Chystáte-li se na dlouhodobější pobyt, je lepší hledat a domlouvat ubytování na místě, cena měsíčního pronájmu je pak většinou výrazně nižší než na rezervačních portálech. Za soukromé pokoje zaplatíte turistickou daň ve výši 10 ringgitů/noc. Turistická daň je obvykle v ceně ubytování. Odkazy na tipy na ubytování naleznete na konci článku.

Zajímavá místa Malajsie

Cameron Highlands, průvodce Malajsie
Cameron Highlands se přezdívá „Zelené plíce Malajsie“ – nejen spousta zeleně, ale též nižší teploty nabízejí příjemné osvěžení a odpočinek od tropického klimatu.

Malajsie nabízí řadu nádherných míst k návštěvě. Jsou to například ostrovy Tioman, Perhentian, Penang, Langkawi, Pangkor nebo Redang, džungle v Taman Negara a na ostrově Borneo, kde můžete vidět orangutany a další vzácné druhy zvířat a rostlin, čajové plantáže v Cameron Highlands, kulturní Melaka nebo Ipoh a samozřejmě moderní hlavní město Kuala Lumpur.

Co je a není zakázáno

Malajsie je obecně bezpečná země, nicméně je tu pár věcí, na které byste si měli dát pozor:

  • Z Malajsie se nesmí vyvážet mušle a korály a to i ty, které vypadají mrtvé. Hrozí vám vysoké pokuty a v extrémním případě i vězení a zákaz vstupu až na několik let.
  • V Malajsii jsou pod přísnými tresty zakázané lehké i tvrdé drogy.
  • Cigarety a alkohol si odvézt můžete v omezeném množství, kompletní celní předpisy naleznete zde.
  • Naopak turistům nehrozí ani se na vás nevztahují žádná pravidla, zákony a tresty spojené s islámským právem.
  • Konzumace alkoholu je v Malajsii dovolena na vyhrazených místech jako jsou restaurace, bary nebo hotely. Na veřejnosti, tzn. ulice, parky apod. není dovolena, nicméně s ní nejspíš nebudete mít problém, zejména v Kuala Lumpur, na Penangu, Langkawi či jiných turistických místech. V konzervativnějších oblastech a mimo turistická místa byste však mohli narazit a obzvlášť to platí během Ramadánu.
  • Povolené množství alkoholu při řízení je: 22 mikrogramů na 100 ml při dechové zkoušce, 50 mikrogramů na 100 ml v krvi a 67 mikrogramů na 100 ml v moči.

Malajsie v nejčastějších otázkách a odpovědích

Nestačily vám výše uvedené informace k cestě do Malajsie? Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi, které lidé v souvislosti s Malajsií pokládají. Jestliže ani zde nenajdete odpovědi na své dotazy, můžete se na mne obrátit přes kontaktní formulář na konci článku.

Koh Lipe Thajsko, Průvodce Malajsie bez cestovky
Malajsie sousedí s Thajskem, takže pokud máte dost času, můžete spojit obě země. Jedna z nejobvyklejších spojovacích tras vede z Langkawi na Koh Lipe, více podrobností o cestě se dozvíte v článku Koh Lipe: doprava z Langkawi, ceny, peníze, ubytování, aktivity.
Je lepší vzít si do Malajsie hotovost nebo platit kartou?

Ve spoustě restaurací a obchodů můžete platit kartou, nicméně na nákupy u stánků (night markety, trhy) nebo na platby v menších lokálních restauracích je třeba mít hotovost.

Novinkou je aplikace MY TouristPay, s jejíž pomocí zaplatíte přes QR kód, jehož používání je v Malajsii velice rozšířené.

Mohu v Malajsii platit přes Apple nebo Google Pay?

Ano, platby přes Apple Pay nebo Google Pay jsou v Malajsii možné od roku 2022.

Lze v Malajsii platit dolary?

Ne, pro placení v Malajsii je nutné mít místní měnu, tzn. malajský ringgit.

Jak zjistím aktuální měnové kurzy v Malajsii?

Aktuální kurzy lze zkontrolovat na webu některé z místních bank, například Maybank.

Jak se cestuje po Malajsii?

Cestování po Malajsii je pohodlné a dostupné. Využívat lze letadla, lodě, autobusy, vlaky, taxi nebo Grab, pronajmout si auto či skútr nebo pronajmout auto s řidičem. Dopravní spojení lze vyhledávat přes 12GoAsia, Easybook nebo přes weby konkrétních přepravních společností, například u letadel AirAsia, Batik Air nebo Malaysia Airlines.

Kdy se jezdí do Malajsie?

Malajsie má dvě monzunová období v závislosti na oblasti – východní pobřeží pevninské Malajsie má období dešťů od podzimu do jara, na západním pobřeží je období dešťů od jara do podzima. Ačkoli se období jednotlivých monzunů mohu lehce překrývat, je Malajsie vzhledem k různorodému počasí vhodná k návštěvě celoročně. Podrobnější informace se dozvíte výše v kapitole počasí.

Potřebuji vízum k návštěvě Malajsie?

Ne, občané České republiky nepotřebují k cestám za účelem turistiky vízum. Na letišti dostanete po příletu razíko opravňující k pobytu v délce 90 dní a můžete si užívat dovolenou.

Nově je před cestou nutné vyplnit Digitální příjezdovou kartu, kterou najdete zde.

Je možné zůstat v Malajsii déle?

Chcete-li v Malajsii strávit například půl roku přes zimu, můžete po 90 dnech vyjet ze země, například do sousedního Thajska. Tento proces se nazývá „visa run“ a při takto krátkém pobytu je bez problémů. Pro trvalý pobyt musíte mít vízum, opakované výjezdy a návraty do země v krátkých intervalech obvykle neprocházejí příliš dlouho.

Kolik stojí dovolená v Malajsii?

Cena dovolené v Malajsii se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou období cestování, cena letenky, délka pobytu, úroveň komfortu, způsoby dopravy, vybrané aktivity, typ ubytování a individuální preference. Ubytování lze sehnat od 100 Kč/osoba za hostely až po tisíce za luxusní hotely. Budete-li jíst v lokálních restauracích, vystačí vám na jídlo cca 200 Kč/den, pokud se však nechcete omezovat a občas zajít též do západních restaurací nebo si dát drink na pláži, počítejte s částkou 500 až 1 000 Kč za den.

Zhruba a velice obecně lze říci, že v úspornějším režimu vás dovolená v Malajsii vyjde na 30 až 50 000 Kč/osoba, nechcete-li se příliš omezovat a chcete mít vyšší úroveň služeb, počítejte s částkou 50 až 100 000 Kč/osoba. Nad 100 000 Kč se dostanete v případě výběru luxusnějších hotelů.

Na co si dát pozor v Malajsii?

V Malajsii je obecně bezpečno a žádná velká nebezpečí vám nehrozí. Určitě nepijte vodu z kohoutku, chraňte se před sluncem a pijte dostatek vody, mějte na paměti, že se jezdí vlevo a zejména na rušnějších místech buďte opatrní při přecházení silnice, dodržujte základní bezpečnostní pravidla a hlídejte si své osobní věci, během dovolené v období dešťů dbejte na aktuální opatření a výstrahy, v některých oblastech mohou hrozit záplavy a sesuvy půdy. V neposlední řadě je minimálně slušné respektovat místní pravidla a kulturu.

Proč jet do Malajsie?

Malajsie nabízí široké možnosti pro všechny zájmové skupiny a dovolená zde vás rozhodně nebude nudit. Čekají vás deštné pralesy, národní parky, úchvatné pláže, tropické ostrovy, potápění, treky, jedinečné druhy flóry a fauny včetně orangutanů či slonů, pestrá kultura, historie a gastronomie několika etnických skupin, moderní města, ikonické památky, chrámy nebo tradiční řemesla.

Kde se nachází Malajsie?

Malajsie je země v jihovýchodní Asii. Geograficky se rozkládá na Malajském poloostrově, kde na severu sousedí s Thajskem, na jihu se Singapurem, a na ostrově Borneo, kde sdílí hranici s Indonésií a Brunejí. Malajský poloostrov ohraničuje na severo-východě Thajský zálivem, na jihu a západě ho omývá Malacký průliv, který odděluje Malajsii od Indonésie.

Jak se mluví v Malajsii?

V Malajsii se mluví několika různými jazyky. Oficiálním jazykem země je malajština (oficiálně Bahasa Malaysia), která slouží jako hlavní jazyk komunikace veřejného sektoru, školství a médií.

Široce rozšířená je angličtina a dále pak jazyky odrážející etnickou a kulturní rozmanitost země. Mezi nejrozšířenější patří čínština (mandarínština, kantonština, hokkien), tamilština a další indické jazyky.

Vzhledem k bohaté etnické směsici v Malajsii je běžné, že lidé mluví alespoň dvěma jazyky – svým mateřským jazykem a malajštinou nebo angličtinou jako druhým jazykem. Běžné je také mixování jazyků dohromady v závislosti na oblasti a slangu.

Jak se jmenuje hlavní město Malajsie?

Hlavním městem Malajsie je Kuala Lumpur, což v překladu znamená „Blátivý soutok“.

Jaké jsou zásuvky v Malajsii?

V Malajsii se používají elektrické zásuvky s napětím 230 V a frekvencí 50 Hz. Typ zásuvky, který se v Malajsii běžně používá, je známý jako „typ G“ nebo „britský standard BS 1363“. Tento typ zásuvky má tři piny: dva vodorovně umístěné ploché piny a kolmý pin ve spodní části zásuvky. Adaptéry pro malajské zásuvky lze zakoupit na letištích, obchodech s elektronikou nebo v 7/11, 24Market a dalších.

Jak se v Malajsii chránit proti komárům? Jaké je riziko dengue?

Úroveň ochrany závisí na místě, na kterém se pohybujete. Někde (města, ostrovy) stačí místní repelenty s citronelou, jinde (zejména během treků do džungle) jsou rozhodně vhodné dlouhé rukávy a nohavice, moskytiéry a silnější repelenty. Komáři také nemají rádi klimatizaci a větráky, naopak mají rádi stojaté vody, takže se vyhněte ubytování u vodních ploch. Riziko dengue je největší v období dešťů, obecně byste při běžné dovolené museli mít opravdu velkou smůlu, abyste dengue dostali.

Má Malajsie nějaká opatření v souvislosti s Covid-19?

Ne, aktuálně v zemi nejsou žádná opatření související s Covid-19.

Musím mít na cestu do Malajsie očkování?

Jediné povinné očkování do Malajsie je na žlutou zimnici, ovšem pouze v případě, že jste předtím byli v zemi, kde se žlutá zimnice vyskytuje. Žádná další očkování nejsou nutná.

Jak se oblékat v Malajsii?

Ačkoli je Malajsie muslimská země, ve velkých městech a v turistických částech se můžete oblékat jak chcete. Decentnější oblečení (zakrytá ramena a kolena) byste měli volit na vesnicích, v konzervativnějších oblastech (Kelantan, Terengganu) nebo při jednání s úřady. Pro vstup do chrámů a mešit dodržujte pravidla daného náboženství. Specifické tradiční oblečení se pak hodí mít na různé slavnostní události.

Na koho se vztahuje právo šaría?

Právo šaría se v Malajsii týká zejména rodinných vztahů (svatby, rozvody) a vztahuje se výhradně na muslimy. Jiných etnických skupin ani cizinců nemuslimů se právo šaría v Malajsii nijak nedotýká.

Další články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie

Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit také tyto články:

Výlety na Langkawi, které by se vám mohly líbit

Přemýšlíte, co dělat na Langkawi? Chcete vidět něco víc než jen známá místa, o kterých se dočtete v každém průvodci? Moje výlety zahrnují nejen oblíbené atrakce a zážitky, ale také místa a aktivity, které ostatní agentury přehlížejí. Většina výletů je vhodná pro všechny, od rodin s dětmi až po starší osoby, a program lze v případě potřeby individuálně přizpůsobit.

Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.

Ostrov Tuba se nachází pouhých 15 minut jízdy lodí od Langkawi a potěší ty, kteří rádi prozkoumávají místa mimo obvyklé turistické trasy. A pro treky, při kterých prozkoumáte jeskyni s krásnými krápníkovými útvary a užijete si nádherný výhled na ostrovy Tuba a Dayang Bunting, to platí dvojnásob. Na závěr si vychutnáte zaslouženou odměnu v podobě oběda z čerstvých plodů moře a odpočinku na pláži.

Milujete přírodu a rádi ji zažíváte v intimním duchu bez davů turistů? Pak mám pro vás skvělou zprávu! Během Datai tour se vydáte na plavbu mezi méně navštěvovanými mangrovy. Kromě toho budete mít možnost ochutnat čerstvého kraba, navštívit tradiční malajský dům, kde se dozvíte, jak se vyrábí 100 % přírodní panenský kokosový olej, a na závěr vás čeká vodopád nebo relaxace na pláži.

Vodopád Tama patří k těm místům, na které turisté jen tak nezabloudí. Je totiž ukrytý v džungli a nevede k němu žádná silnice. Jediná možná cesta je lodí a poté pěšky. Výměnou za trochu toho potu vám bude nejen uspokojující pocit ze sebe sama, ale též krásná nedotčená příroda a vodopád, u něhož budete zcela sami. Kromě vodopádu Tama uvidíte jeskyni a mangrovy, které jsou také nedotčené turistickým ruchem.

Vydejte se na poznávací okruh ostrovem s pestrým programem, který nabízí od všeho něco. Hned na začátek posnídáte mezi místními, poté se podíváte, jak se vyrábí tradiční pletené podložky, navštívíte chrámy rozličných náboženství, seznamíte se s dominantou a symbolem Langkawi a zchladíte se ve vodopádu. Poté si vychutnáte oběd a relax na pláži s krásným výhledem a na závěr se podíváte do domácí výrobny kokosového oleje.

Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim během odpolední privátní plavby mezi mangrovy, kdy budete na lodi pouze vy, což zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte typické malajské curry a nádherný výhled na rýžová pole a nejvyšší horu. Zjistíte, jak se vyrábí tradiční batika, nebo se osvěžíte v řece v džungli. Kromě toho navštívíte nejhezčí pláž Langkawi a ochutnáte místní speciality na nočním trhu.

Válení na pláži vás neuspokojuje a raději byste objevovali úžasnou přírodu Langkawi? Přidejte se ke mně na Kilim tour pro aktivní, která vás zavede na jeden z vrcholků Geoparku Kilim, odkud budete mít krásný výhled na nekonečnou zeleň mangrovů. Po treku se osvěžíme u vodopádu a doplníme energii při obědě v jedné z místních restaurací.

Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.

Chtěli byste se naučit vařit malajskou kuchyni? Podívat se, kde nakupuji, dozvědět se informace o nejčastěji používaných surovinách v asijské kuchyni, dobře se najíst a v neposlední řadě vidět, jak se žije na Langkawi? Přijměte pozvání ke mě domů na kurz vaření, při kterém si společně připravíme a následně vychutnáme skvělá malajská jídla.

Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z mořské vířivky, skvělé jídlo, zábava i dokonalý relax – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít!

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi a rádi byste na výlet s českým průvodcem? Potřebujete poradit s programem nebo ubytováním? Láká vás dobrodružná dovolená na Sumatře? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mně.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.

Kam dál?

Pozn.: Některé odkazy v článku jsou ve formě tzv. „partnerského odkazu“. Znamená to, že pokud si přes odkaz něco objednáte, já obdržím provizi, která mi pomáhá v udržování, rozvoji a provozu webu a mých služeb pro vás. Na ceně dané služby pro vás se tím nic nemění.

Close
Jak se Češka dostala do Malajsie
Harau, Bukittinggi

Poprvé úplnou náhodou, když jsem našla levnou letenku do Singapuru. Naposledy cíleně, když jsem se vracela za budoucím manželem. To jsem ale tenkrát nevěděla. Pouze jsem se držela svého oblíbeného hesla „nezkusíš – nevíš“. Jak to celé dopadlo, proč jsem se vydala sama na cestu do JV Asie a co předcházelo mojí životní změně?

Přečtěte si celý příběh
Sociální sítě
Košík
Novinky z Instagramu
Novinky z Facebooku
Nejnovější články
  • Malajsie průvodce: Víza, měna, jazyk, doprava a další

  • Koh Lipe průvodce: Cesta z Langkawi, ubytování a další

  • Langkawi průvodce: Doprava, ubytování, zajímavá místa a další

Nejoblíbenější články
  • Malajsie průvodce: Víza, měna, jazyk, doprava a další

  • Koh Lipe průvodce: Cesta z Langkawi, ubytování a další

  • Langkawi průvodce: Doprava, ubytování, zajímavá místa a další

Close

Češka v Malajsii

Průvodce pro exotickou dovolenou na Langkawi a Sumatře

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close