Poprvé v Malajsii – Melaka, Cameron Highlands a KL

Melaku, Kuala Lumpur i Cameron Highlands jsem si po počátečním ostrém startu v Kodani a Singapuru dala o něco víc na pohodu. Nehnala jsem se za všemi „must visit“. Jen jsem si užívala atmosféru míst a relaxovala. Až teď, v Cameron Highlands, jsem si krásně vyčistila a zrelaxovala hlavu tak, že jsem se konečně pustila do sepsání článku o těchto třech naprosto odlišných místech. Každé úplně jiné, přesto všechny úžasné.

Kulturou nabitá Melaka

Do Melaky jsem se ze Singapuru dostala autobusem za 15 singapurských dolarů (240 Kč), autobusy odjíždí z Johore Express Terminal, lístek jsem bez problémů sehnala na místě. Odjíždí cca každou hodinu, můj byl skoro prázdný. Nutno ovšem říct, že není hlavní turistická sezóna. Na hranicích mezi Singapurem a Malajsií všechno proběhlo tak rychle a hladce, že mi na Singapurské straně zapomněli vzít příletovou kartu. Přechod obou hranic trval 20 minut včetně přejezdu autobusem.

V Melace jsem si potřebovala vyměnit eura na malajské ringgity, jestli na tom budete při své cestě stejně, bez obav vyhledejte směnárnu přímo na autobusovém nádraží. Rozdíl oproti oficiálnímu kurzu byl minimální (13 Kč na 200 euro). Pokud budete chtít využít taxi, určitě si nainstalujte uber, víte cenu předem, nikdo vás neošidí a můžete si jezdit hodně levně.
Jestli stejně jako já hledáte co nejlevnější ubytování, doporučuji Raymond´s boutique home. Výhodou ubytování je poloha přímo v centru města, jinak od ubytování za tuto cenu nelze čekat nic extra. V bezprostřední blízkosti je Jonker street, kde je night market, spousta obchodů, restaurací, řeka, podél které je hezká procházka, všechny významnější stavby i originální street art.
Na Melace se hodně podepsala kolonizace a vliv Portugalska, Holandska i Británie. Od roku 2008 je Melaka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO a mohu říct, že opravdu právem. Tohle barevné městečko mě hodně bavilo a přineslo mi vytoužený relax po hektickém Singapuru.

Zářící velkoměsto Kuala Lumpur

V Kuala Lumpuru jsou v podstatě tři nejzásadnější věci k vidění – Petronas Towers, Menara Tower a Batu Caves. Petronas Towers a jejich okolí jsou vážně super, zvlášť park za obchodním centrem je příjemným místem k odpočinku od rozpálených ulic. Menara Tower jsem původně chtěla ignorovat, vstupné se mi zdálo vysoké a hlavně mám strach z výšek. Nakonec jsem byla ráda, že jsem nahoru šla. Díky přicházející bouřce se mi naskytly pohledy snad ještě zajímavější, než za slunečného počasí.
A Batu Caves? Podle mě dost nafouknutá turistická bublina. Naštěstí jsem věděla, že se nejedná o žádnou přírodu, jeskyně jsou ve městě, takže jsem nebyla ani moc zklamaná. Rozhodně ale ani nadšená, nejzajímavější na celém areálu jsou opičky 🙂 Navíc neskutečný nepořádek všude kolem také není zrovna lákavý.

Co byl pro mne ale největší zážitek? Rozhodně ubytování se střešním bazénem a výhledem na Kuala Lumpu. A kde jsem to super úžasné bydlení sehnala? Hledejte na Airbnb Regalia Residence Suites. V residenci je na pronájem spousta apartmánů v různých cenových kategoriích. Ubytování lze zlevnit slevovým kódem, případně využít i pokoje hostelového typu.

Jestli máte větší rozpočet a chcete se pořádně rozmazlit, ubytujte se v hotelu Traders, který leží přímo u Petronas Towers. Dobrá zpráva pro ty, co mají hlouběji do kapsy – do hotelového baru a bazénu můžete zajít klidně i jenom na drink a můžete se tak kochat parádním výhledem na slavné věže. Pokud zatoužíte po alkoholu a nechcete utrácet za luxusní bary, zkuste Reggae Bar Chinatown, předtím si můžete skočit na jídlo do Central Market Kuala Lumpur. Super výhledy jsou i z Heli Lounge Bar.

Když budete u Petronas Towers a dostanete hlad, skočte dovnitř a nahoře ve food courtu hledejte bistro Wan-An, dělají tu super nudle!
V Kuala Lumpuru najdete i spoustu super indických restaurací, mě chutnalo konkrétně v Sri Nirwana Maju Restaurant, je už ale hodně mimo centrum.

Galerie

Zelené plíce Malajsie Cameron Highlands

Cameron Highlands se přezdívá zelené plíce Malajsie a rozhodně právem. Všude, kam se podíváte je vše zelené, rozkvetlé a svěží. Strávila jsem tu jen tři noci a dost času mi propršelo, ale i tak jsem stihla to podstatné, co tady můžete vidět. Cesta sem trvá z Kuala Lumpuru cca 4 hodiny, z čehož poslední úsek po sjezdu z hlavní silnice je nejzdlouhavější, zároveň ale taky nejkrásnější. Celou cestu se před vámi otvírají dechberoucí výhledy do údolí a džungle a nakonec spatříte i ony slavné čajové plantáže.
Na cestu k plantážím jsem si v infocentru objednala prohlídku s průvodcem, skútr jsem nikdy neřídila a v kopcích jsem se bála se učit. Jezdí se v malých skupinkách po maximálně 8 lidech. Náš průvodce byl úžasný a dal nám spoustu informací. Taky nás jako jediný z průvodců provedl pralesem Mossy Forest (průvodci obvykle čekají venku) a řekl nám všechno možné. Bylo vidět, že má přírodu vážně rád a že ho to baví. Motýlí a jahodová farma, které jsou součástí výletu nejsou nic speciálního, ale už jen kvůli čajovým plantážím a pralesu se vyplatí si prohlídku zaplatit (cena je cca 250 Kč). Taxíkem byste se najezdili hodně a nedoplatili byste se.
Kromě plantáží jsem stihla ještě vodopády Parit Falls a Robinson Falls. Parit Falls nejsou nijak mohutné, ale je k nim hezká procházka trasou číslo 4. K Robinson Falls vede trasa číslo 9, která se dále dělí na A a B. Tyhle vodopády jsou už o dost větší a rozhodně zajímavější. Pokud byste si chtěli okolí Cameron Highlands prochodit sami, existuje zde množství turistických tras. Obecně se ale doporučuje chodit (obzvlášť náročnější treky) s průvodcem.

Na levné ubytování mohu doporučit Maptravelodge hostel, na jídle jsem si nejvíc pochutnala v My Cake HomeCameron aa Curry House.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? E-book Restaurace Langkawi je přesně tím, co potřebujete!
S interaktivním průvodcem restauracemi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních restaurací, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte.
V průvodci najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Dále informace o nejčastějších jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Pár slov závěrem

Všechny tři místa byly super, každé jinak, ale všechny mě okouzlily. Na to, že jsem do Malajsie vůbec neplánovala jet, tak teď jsem naprosto nadšená a nejspíš vyhraje plán vrátit se sem ještě na jaře. Malajsie je převážně muslimská země (cca 65 %), ale najdete tu i početné komunity Indů a Číňanů. Všechno dohromady tvoří strašně pestrou směs lidí, chutí a vůní a opravdu neskutečně se mi tu líbí a baví mě to tu. Výborné jídlo, příjemní lidé, všechno funguje naprosto bez problémů, takže všem tuhle zemi doporučuji jako ideální pro začátečníky v cestování do Asie.

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close