Thajsko má jednu z nejznámějších a nejpopulárnějších kuchyní na celém světě. Její kouzlo spočívá v čerstvých surovinách a výrazných, nezaměnitelných chutích, jenž jsou tvořené ingrediencemi jako je rybí omáčka, ocet, cukr, tamarind, limetka a samozřejmě chilli. A jaká jsou nejznámější jídla a ovoce, které vám může Thajsko nabídnout?
Thajsko a jeho nejznámější hlavní jídla
Thajsko je obrovské, jeho kuchyně má různá specifika dle provincií a oblastí a výborných jídel je spousta! Například na severu Thajska nejsou příliš běžná jídla z ryb a naopak zde můžete ochutnat jídla ovlivněná blízkostí Myanmaru, Laosu nebo Kambodži. Zároveň Thajsko ovlivňuje sousední země, takže se s některými jeho jídly můžete (v lehce upravených podobách), setkat i v malajské kuchyni.
Vybrala jsem hlavně ta jídla, se kterými se jako turisté setkáte nejčastěji, proto experimentujte, ochutnávejte a zcela jistě najdete ta svá oblíbená!
Uvádím také pálivost jídel, ta ovšem není 100 % spolehlivá a může se lišit dle regionu, kuchaře a individuální chuti. Pokud si však s chilli příliš netykáte, poproste pro jistotu o „less spicy“ nebo „no spicy“. V turistických oblastech rozumí téhle frázi všude, ostatně spousta restaurací nacházejících se v místech, kam jezdí turisté, dělá jídla automaticky méně pálivá než pro místní. Názvy jídel jsou uvedené tak, jak se s nimi obvykle setkáte na jídelních lístcích. Mimo turistické oblasti, kde jsou názvy psané thajsky, funguje skvěle naskenování textu do překladače.
Green, yellow, red, massaman a panang curry
S různými druhy curry se setkáte v Thajsku všude. Můžete si je dát s kuřecím, vepřovým či hovězím masem, rybou, mořskými plody nebo tofu. Nejostřejší je red curry, green a yellow curry jsou pálivé středně a massaman a panang curry lehce. První tři mají typické thajské chutě a jsou lehčí, druhá dvě vám připomenou indická nebo malajsijská curry.
Pad Thai
Jednoduché a rychlé smažené nudle, které proslavily thajský street food. Základem jsou široké nudle, kuřecí maso nebo krevety, případně bezmasá varianta či s tofu, vajíčko, mungo klíčky, oříšky a limetka. Pad Thai si lze dochutit přísadami (nakládané chilli, ocet, cukr, rybí omáčka), které najdete na stole, pálivost tak můžete korigovat sami.
Som Tam
Svěží salát z nezralé papay, rajčat, mrkve, fazolových lusků a arašídů je výborným lehkým obědem nebo večeří, případně přílohou ke grilovaným rybám nebo crispy pork. Někdy může obsahovat pražené ančovičky nebo malé sušené krevety. Obvykle bývá dost pálivý.
Morning Glory
Vodní špenát se připravuje jako příloha na ústřicové omáčce či česneku nebo se přidává do křupavého bůčku (crispy pork), smažené rýže (fried rice) a dalších jídel. Pálivost záleží na použití v konkrétním jídle, jako samostatná zelenina bývá bez chilli nebo je jen lehounce pikantní.
Crispy Pork
Thajský křupavý bůček je skvěle vypražený a nepřijde mi tak mastný, jako ten v naší české úpravě. Dělá se s morning glory, thajskou bazalkou, samotný s kyselo-pálivou omáčkou apod. Jí se s rýží, se salátem z papay (Som Tam) nebo samotný jako rychlá chuťovka z ulice.
Pad Kra Pao
Pad Kra Pao, mleté kuřecí nebo vepřové maso s thajskou bazalkou, česnekem a rybí omáčkou je geniálně jednoduchým jídlem, na kterém si nejen pochutnáte v Thajsku, ale také ho zvládnete v pohodě připravit doma v českých podmínkách. Thajská bazalka má lehce pikantní mátovo-limetkovou chuť a používá se nejen s mletým a kuřecím, ale i do spousty dalších jídel. Pálivost jídla obvykle malá až střední.
Sweet and sour
Kuřecí maso nebo ryba se sladkokyselou omáčkou a ananasem, někdy může obsahovat i papriku. Specifická chuť asi nepotěší každého, ale je volbou pro ty, kteří nemají rádi ostrá jídla (hodně oblíbené je u dětí).
Fried rice and Fried noodles
Na smaženou rýži nebo nudle v nekonečně mnoha variacích s různými druhy masa a zeleniny narazíte doslova na každém rohu. Jedná se o jedno z nejlevnějších jídel, jehož pálivost se liší místo od místa. Typicky se podává se smaženým vajíčkem (volským okem), ale pozor, někdy vejce v ceně je a někdy ne.
Tom Yum, Tom Kha
Další legendy, které proslavily Thajsko. Tom Kha a Tom Yum mají podobný základ koření a surovin, které jim dodávají lehce nakyslou, pikantní chuť s nádechem svěžesti limetek a citronové trávy. Tom Kha je zjemněná kokosovým mlékem a je lehce do sladka (s kokosovou vodou nebo mlékem ale může být i Tom Yum, záleží na regionu). Do obou se používá kuřecí maso, krevety, mušle, kalamáry nebo jejich kombinace. Mezi další oblíbené polévky patří kuřecí, hovězí nebo vepřové vývary s různými druhy masa, ryb, mořských plodů, vnitřností, rybích nebo tofu koulí a zeleniny.
V Thajsku (a ostatních zemích kolem), je běžné podávat k polévkám rýži a mít je jako součást hlavního chodu, nikoli jako předkrm. Polévka se v tomto případě nalévá na rýži, tzn. nemusíte z misky vybírat suroviny, které se nejí (citronová tráva, galangal, kefírové listy). Taky vás to nebude tak pálit. Je též normální vyjíst z polévky pouze maso, případně nudle, a vodu nechat. Sníte-li úplně všechno, budou překvapení, nikoho to ale neurazí. Spíše budou nadšení, že vám chutná.
Mango Sticky Rice
Lepivá rýže vařená na páře v pletených košících podávaná s mangem a kokosovou omáčkou je jedním z největších hitů, které Thajsko nabízí. Thajci ji jako hlavní jídlo obvykle nejedí, cizinci však ano.
Ryby a plody moře v různých úpravách
Thajsko má moře a většina dovolených probíhá na ostrovech, kde se setkáte s širokou nabídkou ryb a mořských plodů v různých úpravách – grilované, na páře, v curry, smažené nebo se zeleninou. V některých restauracích si můžete sami vybrat, jakou přesně rybu (a další) chcete a následně si pro ni zvolit způsob přípravy.
Další jídla, která můžete vyzkoušet
Seznam jídel, která v Thajsku ochutnat je opravdu nekonečný. Tady jsou některá další, která můžete zkusit:
- Cashew nut chicken: Thajsko má spoustu farem, které pěstují a zpracovávají kešu ořechy. Kuřecí maso s kešu ořechy je díky tomu jedním z častých jídel v mnoha restauracích a zároveň další možností pro ty, kteří nemají rádi pálivé jídlo.
- Chicken/vegetable with oyster sauce: Kuřecí maso nebo zelenina připravovaná na ústřicové omáčce je další alternativou pro ty, kteří nemusí pálivá jídla. Ústřicová omáčka se v Thajsku používá do spousty jídel, poměr je ale menší než v tomto případě, kdy hraje hlavní roli.
- Ginger chicken: Kuřecí maso se zázvorem je výborným a opět velice častým jídlem. Pikantnost mu dodává zázvor, jímž se do jídla opravdu nešetří. Použité suroviny jsou stejně jako u Pad Kra Pao dostupné i v ČR, takže si jídlo můžete připravit doma a připomenout si tak Thajsko a jeho atmosféru.
Thajsko bez stánků není Thajsko
Chcete něco malého k zakousnutí, rychlou večeři nebo ochutnat více druhů jídel? Pak využijte toho nejlepšího, co Thajsko a asijskou kuchyni obecně proslavilo – vydejte se na night market či ke stánkům na ulici a ochutnávejte, ochutnávejte a ochutnávejte. Jídlo se prodává rychle a tak příliš nehrozí, že by zde něco stálo a kazilo se v teple po několik hodin. Led je vyráběný z pitné vody, takže nápoje s ním jsou nezávadné.
Pokud ovšem na ulici a trzích nejste zvyklí jíst a jste v Thajsku poprvé, žaludeční a střevní potíže si vás najít mohou. Léky na ně zakoupíte v prodejnách 7/11 nebo lékárnách. Kromě léků je také dobré myslet na prevenci a hydrataci, na kterou je úžasná nejen normální, ale i kokosová voda nebo rehydratační sůl v prášku.
Mezi nejobvyklejší jídla na marketech patří:
- Sushi: Sice není tradičním thajským jídlem, i tak se s ním ale setkáte na všech night marketech, kde stojí doslova pár korun. Jeden kousek začíná na ceně 5 bahtů, zážitek jako ze špičkové japonské restaurace ale nečekejte.
- Satay: Kuřecí, hovězí nebo vepřové maso na špejli podávané s arašídovou omáčkou. Setkáte se ním hlavně na jihu Thajska a dále pak v indonéské a malajské kuchyni (kde se ale nedělá z vepřového). Omáčka je nasládlá a jen lehce pikantní.
- Grilované maso: Kromě Satay se setkáte s dalšími druhy grilovaných mas s různými omáčkami, většinou pálivými.
- Párky, tofu a další na špejli: Kromě Satay najdete na night marketech nespočet různých jídel na špejli. Nejčastěji se prodává tofu, rybí koule, párky, různé druhy masa (ať už samotné nebo v kombinaci se zeleninou) nebo krabí tyčinky. Nutno říci, že tohle rozhodně není to nejlepší, co vám thajská kuchyně může nabídnout. Velice často se jedná o jídla ze zmražených polotovarů, jejichž kvalita je vzhledem k nízké ceně nevalná.
- Smažené rybičky, oříšky, hmyz: Jako drobné občerstvení, se připravují malé smažené rybičky, oříšky nebo hmyz. Hmyz sám o sobě nemá žádnou chuť, tu dodává spíš použité koření a způsob úpravy.
- Roti: Thajské palačinky mají křehké a lehké těsto, které se dost podobá malajským Roti Canai. Můžete si je objednat s různými druhy ovoce, nuttelou, čokoládou, případně na slano se sýrem nebo curry omáčkou. Doporučuji nenechat se zlákat sýrovou variantou, budete zklamaní, Thajsko není zrovna království sýrů.
- Zmrzlina: V horkém počasí přijde vhod zmrzlina. S tou se v Thajsku setkáte v různých podobách. Nebuďte příliš překvapení, když pod zmrzlinou najdete rýži, jste v Asii a rýže je prostě všude. Narazit můžete také na zmrzlinu v housce s rýží, která se prodává v malých pojízdných stáncích.
Ovoce, se kterým se v Thajsku nejčastěji setkáte
Tropické podnebí umožňuje pěstování skvělého a šťavnatého ovoce, o kterém si u nás můžeme nechat jen zdát. Neváhejte a dopřávejte si při dovolené vitamínů, co to jen jde. Na veškeré níže uvedené ovoce narazíte i v Malajsii.
Rambutan
Červené ovoce s jemnými ostny, bílým šťavnatým vnitřkem a peckou uvnitř. Je sladké a svou chutí nejvíce připomíná liči.
Dragon Fruit
Dragon fruit neboli dračí ovoce je známé i v ČR, ale v Thajsku vám bude chutnat rozhodně víc. Setkáte se můžete s bílým (oválný tvar ovoce) nebo červeným (kulatý tvar ovoce) vnitřkem, který sníte nejlépe tak, že ho vydlabete lžičkou. Je skvělým zdrojem vitamínů a tekutin.
Longan
Hnědé kuličky na větvičce mají bílou dužinu, většinou s peckou, měla jsem ale i varianty bez. Je příjemně nasládlý, ne ale nijak moc. Vrchní slupka je tvrdá a neloupe se zrovna nejlépe (nejlepší je kuličku lehce zmáčknout, aby slupka praskla).
Durian
V Asii se mu říká Král ovoce, s čímž řada cizinců souhlasit nebude. Durian je známý především extrémně silným hnilobným zápachem, kvůli kterému se s ním nesmí do hotelů, metra, kanceláří a dalších veřejných prostor. V Thajsku a Malajsii je lahůdkou číslo jedna a pořádají se o něj dražby. Konzumuje se dužina, jež má máslovou konzistenci a chuť je jako… no, vyzkoušejte sami, buď se přidáte na stranu těch, co ho milují, nebo k těm, kterým stačí ochutnat a již nikdy více.
Kokos
V zemi plné kokosovníků narazíte na čerstvé kokosy všude. Kokosová voda je plná vitamínů a je přírodním antioxidantem, který je ideální na osvěžení a hydrataci v horkém tropickém počasí. Hodně vám pomůže při průjmech a nemocech, výborná je také na pleť a vlasy. Kokos obecně má celou řadu využití od potravinářského přes stavební až po kosmetický průmysl.
Guava
Ovoce se zelenou slupkou a tvrdší nakyslou dužinou, která se nejčastěji konzumuje se směsí cukru a chilli.
Passion Fruit
Kyselo-sladké ovoce s velice lahodnou chutí. Jí se tak, že se odřízne vršek a dužina se posolí, čímž se zmírní jeho kyselost. Můžete ale samozřejmě i bez soli, záleží, jak vám chutná.
Jackfruit
Pro neznalé vzhledově zaměnitelný s durianem, chuť ale daleko jemnější a opravdu lahodná. Poznáte ho dle velikosti, která je oproti durianu několikanásobná.
Mangosteen
Další z menších druhů ovoce. Díky vysokému obsahu vitamínů je mangosteen považován za jeden z nejlepších druhů ovoce.
Papaya, mango, ananas, banány, melouny
Nejsou u nás neznámým ovocem, v Thajsku jsou ale daleko chutnější. Papaya, mango a ananas se často prodávají stejně jako guava s chilli nebo směsí chilli a cukru. Koupíte je buď celé nebo nakrájené do malých pytlíčků se špejlí, takže se vám budou dobře jíst. Nikdy mi z takto koupeného ovoce nebylo špatně, pokud jste však v Asii poprvé a nejste zvyklí, může se stát. Jistotou pro začátečníky s thajským street foodem je koupit celé ovoce a oloupat si ho sami, případně ještě umýt pitnou vodou.