Thajsko: jídla a ovoce, která si zamilujete

Thajsko má jednu z nejznámějších a nejpopulárnějších kuchyní na celém světě. Její kouzlo spočívá v čerstvých surovinách a výrazných, nezaměnitelných chutích, jenž jsou tvořené ingrediencemi jako je rybí omáčka, ocet, cukr, tamarind, limetka a samozřejmě chilli. A jaká jsou nejznámější jídla, dezerty a ovoce, které vám může Thajsko nabídnout?

Thajsko a jeho nejznámější hlavní jídla

Thajsko je obrovské, jeho kuchyně má různá specifika dle provincií a oblastí a výborných jídel je spousta! Například na severu Thajska nejsou příliš běžná jídla z ryb a naopak zde můžete ochutnat jídla ovlivněná blízkostí Myanmaru, Laosu nebo Kambodži. Zároveň Thajsko ovlivňuje sousední země, takže se s některými jeho jídly můžete (v lehce upravených podobách), setkat i v malajské kuchyni.

Vybrala jsem hlavně ta jídla, se kterými se jako turisté setkáte nejčastěji, proto experimentujte, ochutnávejte a zcela jistě najdete ta svá oblíbená!

Uvádím také pálivost jídel, ta ovšem není 100 % spolehlivá a může se lišit dle regionu, kuchaře a individuální chuti. Pokud si však s chilli příliš netykáte, poproste pro jistotu o „less spicy“ nebo „no spicy“. V turistických oblastech rozumí téhle frázi všude, ostatně spousta restaurací nacházejících se v místech, kam jezdí turisté, dělá jídla automaticky méně pálivá než pro místní. Názvy jídel jsou uvedené v angličtině tak, jak se s nimi setkáte na jídelních lístcích – v turistických oblastech, mimo ně může být s AJ problém, ale překlad pomocí naskenování textu funguje pro thajštinu celkem obstojně.

Nejčastější thajská curry: green, yellow, red, massaman a panang

S různými druhy curry se setkáte v Thajsku všude. Můžete si je dát s kuřecím, vepřovým či hovězím masem, rybou, mořskými plody nebo tofu. Nejostřejší je red curry, green a yellow curry jsou pálivé středně a massaman a panang curry lehce.

Green curry, Thajsko
Green curry

Pad Thai

Jednoduché a rychlé smažené nudle, které proslavily thajský street food. Základem jsou široké nudle, kuřecí maso nebo krevety, případně bezmasá varianta či s tofu, vajíčko, mungo klíčky, oříšky a limetka. Pad Thai si lze dochutit přísadami (nakládané chilli, ocet, cukr, rybí omáčka), které najdete na stole, pálivost tak můžete korigovat sami.

Pad Thai, Thajsko
Pad Thai

Papaya salad/Som tam

Svěží salát z papay, rajčat, mrkve, fazolových lusků a arašídů je výborným lehkým obědem nebo večeří, případně přílohou ke grilovaným rybám nebo crispy pork. Někdy může obsahovat pražené ančovičky nebo malé sušené krevety. Obvykle bývá dost pálivý.

Som Tam, Thajsko
Salát může být i s kalamáry

Morning glory/vodní špenát

Připravuje se jako příloha na ústřicové omáčce či česneku nebo se přidává do křupavého bůčku (crispy pork), smažené rýže (fried rice) a dalších jídel. Pálivost záleží na použití v konkrétním jídle, jako samostatná zelenina bývá bez chilli nebo je jen lehounce pikantní.

Morning Glory, Thajsko
Morning glory s česnekem česnekem a ústřicovou omáčkou

Crispy pork

Thajský křupavý bůček je skvěle vypražený a nepřijde mi tak mastný, jako ten v naší české úpravě. Dělá se s morning glory, thajskou bazalkou, samotný s kyselo-pálivou omáčkou apod. Jí se s rýží, se salátem z papay (Som Tam) nebo samotný jako rychlá chuťovka z ulice.

Crispy pork, Thajsko
Crispy pork s morning glory

Minced pork/chicken with Thai Basil

Pad Kra Pao, mleté kuřecí nebo vepřové maso s thajskou bazalkou, česnekem a rybí omáčkou je geniálně jednoduchým jídlem, na kterém si nejen pochutnáte v Thajsku, ale také ho zvládnete v pohodě připravit doma v českých podmínkách (video recept zde). Thajská bazalka má lehce pikantní mátovo-limetkovou chuť a používá se nejen s mletým a kuřecím, ale i do spousty dalších jídel. Pálivost jídla obvykle malá až střední.

Pad Kra Pao, Thajsko
Minced chicken

Sweet and sour chicken

Kuřecí maso se sladkokyselou omáčkou a ananasem, někdy může obsahovat i papriku. Specifická chuť asi nepotěší každého, ale je volbou pro ty, kteří nemají rádi ostrá jídla (hodně oblíbené je u dětí).

Cashew nut chicken

Thajsko má spoustu farem, které pěstují a zpracovávají kešu ořechy. Kuřecí maso s kešu ořechy je díky tomu jedním z častých jídel v  mnoha restauracích a zároveň další možností pro ty, kteří nemají rádi pálivé jídlo.

Chicken/vegetable with oyster sauce

Kuřecí maso nebo zelenina připravovaná na ústřicové omáčce je další alternativou pro ty, kteří nemusí pálivá jídla. Ústřicová omáčka se v Thajsku používá do spousty jídel, poměr je ale menší než v tomto případě, kdy hraje hlavní roli.

Chicken with ginger

Kuřecí maso se zázvorem je výborným a opět velice častým jídlem. Pikantnost mu dodává zázvor, jímž se do jídla opravdu nešetří. Použité suroviny jsou stejně jako u Pad Kra Pao dostupné i v ČR, takže si jídlo můžete připravit doma a připomenout si tak Thajsko a jeho atmosféru (recept zde).

Fried rice and Fried noodles

Na smaženou rýži nebo nudle v nekonečně mnoha variacích s různými druhy masa a zeleniny narazíte doslova na každém rohu. Jedná se o jedno z nejlevnějších jídel, jehož pálivost se liší místo od místa. Typicky se podává se smaženým vajíčkem (volským okem), ale pozor, někdy je vejce v ceně a někdy ne.

Smažená rýže, Thajsko
Smažená rýže, evergreen nejen thajské kuchyně

Polévky Tom Kha, Tom Yum a další

Další legendy, které proslavily Thajsko. Tom Kha a Tom Yum mají podobný základ koření a surovin, které jim dodávají lehce nakyslou, pikantní chuť s nádechem svěžesti limetek a citronové trávy. Tom Kha je zjemněná kokosovým mlékem a je lehce do sladka (s kokosovou vodou nebo mlékem ale může být i Tom Yum, záleží na regionu). Do obou se používá kuřecí maso, krevety, mušle, kalamáry nebo jejich kombinace. Další stálicí jsou kuřecí nebo vepřové vývary s různými druhy masa, ryb, mořských plodů, vnitřností, rybích nebo tofu koulí a zeleniny.

V Thajsku (a ostatních zemích kolem), je běžné jíst k polévkám rýži a mít je jako součást hlavního chodu, nikoli jako předkrm. Je také normální vyjíst z polévky pouze maso (a nudle) a vodu nechat. Sníte-li úplně všechno, budou překvapení, nikoho to ale neurazí. Spíše budou nadšení, že vám chutná.

Tom Yum, Thajsko
Tom Yum

Ryby a plody moře v různých úpravách

Thajsko má moře a většina dovolených probíhá na ostrovech, kde se setkáte s širokou nabídkou ryb a mořských plodů v různých úpravách – grilované, na páře, v curry, smažené nebo se zeleninou. V některých restauracích si můžete sami vybrat, jakou přesně rybu (a další) chcete a následně si pro ni zvolit způsob přípravy.

Ryba v citronové omáčce, Thajsko
Ryb se můžete, především na jihu, najíst opravdu vrchovatě.

Thajsko bez night marketu není Thajsko

Chcete něco malého k zakousnutí, rychlou večeři nebo ochutnat více druhů jídel? Pak využijte toho nejlepšího, co Thajsko a asijskou kuchyni obecně proslavilo – vydejte se na night market a ochutnávejte, ochutnávejte a ochutnávejte. Jídlo se prodává rychle a tak příliš nehrozí, že by zde něco stálo a kazilo se v teple po několik hodin. Led je vyráběný z pitné vody, takže nápoje s ním jsou nezávadné.

Pokud ovšem na ulici a trzích nejste zvyklí jíst a jste v Thajsku poprvé, žaludeční a střevní potíže si vás najít mohou. Léky na ně zakoupíte v prodejnách 7/11 nebo lékárnách. Kromě léků je také dobré myslet na prevenci a hydrataci, na kterou je úžasná nejen normální, ale i kokosová voda nebo rehydratační sůl v prášku.

Sushi

Sushi sice není tradičním thajským jídlem, i tak se s ním ale setkáte na všech night marketech, kde stojí doslova pár korun. Jeden kousek začíná na ceně 5 bahtů, zážitek jako ze špičkové japonské restaurace ale nečekejte.

Chicken/beef/pork Satay

Satay je kuřecí, hovězí nebo vepřové maso na špejli podávané s arašídovou omáčkou. Setkáte se ním hlavně na jihu Thajska a dále pak v indonéské a malajské kuchyni (kde se ale nedělá z vepřového). Omáčka je nasládlá a jen lehce pikantní.

Kuřecí Satay, Thajsko
Satay – maso na špejli s arašídovou omáčkou

Párky, tofu a další na špejli

Kromě Satay najdete na night marketech nespočet různých jídel na špejli. Nejčastěji se prodává tofu, rybí koule, párky, různé druhy masa (ať už samotné nebo v kombinaci se zeleninou), krabí tyčinky nebo hmyz. Nutno říci, že tohle rozhodně není to nejlepší, co vám thajská kuchyně může nabídnout. Velice často se jedná o jídla ze zmražených polotovarů, jejichž kvalita je vzhledem k nízké ceně nevalná.

Street food, Thajsko
Za mě to nejméně zajímavé z thajské kuchyně

Smažené rybičky, oříšky, hmyz

Jako drobné občerstvení, se připravují malé smažené rybičky, oříšky nebo hmyz. Hmyz sám o sobě nemá žádnou chuť, tu dodává spíš použité koření a způsob úpravy. Je spíše doplňkem a atrakcí pro turisty než běžnou součástí stravy Thajců.

Thajsko, království sladkostí

Thajci milují sladké a tak se v Thajsku setkáte s nepřeberným množstvím buchet, mini koláčků, zmrzlin nebo sladkých placek. Já jsem vybrala pouze 3 hlavní, při toulkách Thajskem jich však objevíte mnohem víc.

Mango sticky rice

Lepivá rýže podávaná s mangem a kokosovou omáčkou je jedním z největších hitů, které může Thajsko v oblasti dezertů nabídnout.

Mango sticky rice, Thajsko
Mango sticky rice

Rotti

Thajské palačinky mají křehké a lehké těsto, které se dost podobá malajským Roti Canai. Můžete si je objednat s různými druhy ovoce, nuttelou, čokoládou, případně na slano se sýrem nebo curry omáčkou. Doporučuji nenechat se zlákat sýrovou variantou, budete zklamaní, Thajsko není zrovna království sýrů.

Zmrzlina

V horkém počasí přijde vhod zmrzlina. S tou se v Thajsku setkáte v různých podobách. Nebuďte příliš překvapení, když pod zmrzlinou najdete rýži, jste v Asii a rýže je prostě všude. Narazit můžete také na zmrzlinu v housce s rýží, která se prodává v malých pojízdných stáncích.

Ovoce, se kterým se v Thajsku nejčastěji setkáte

Tropické podnebí umožňuje pěstování skvělého a šťavnatého ovoce, o kterém si u nás můžeme nechat jen zdát. Neváhejte a dopřávejte si při dovolené vitamínů, co to jen jde. Na veškeré níže uvedené ovoce narazíte i v Malajsii.

Rambutan

Červené ovoce s jemnými ostny, bílým šťavnatým vnitřkem a peckou uvnitř. Je sladké a svou chutí nejvíce připomíná liči.

Rambutan, Thajsko
Rambutan

Dragon fruit

Dragon fruit je známý i u nás, ale v Thajsku vám bude chutnat rozhodně víc. Setkáte se můžete s bílým nebo červeným vnitřkem, který sníte nejlépe tak, že ho vydlabete lžičkou. Je skvělým zdrojem vitamínů a tekutin.

Dragon Fruit, Thajsko
Dragon fruit – bílá varianta

Longan

Hnědé kuličky na větvičce mají bílou dužinu, většinou s peckou, měla jsem ale i varianty bez. Je příjemně nasládlý, ne ale nijak moc. Vrchní slupka je tvrdá a neloupe se zrovna nejlépe (nejlepší je kuličku lehce zmáčknout, aby slupka praskla).

Longan, Thajsko

Durian

V Asii se mu říká Král ovoce, s čímž řada cizinců souhlasit nebude. Durian je známý především extrémně silným hnilobným zápachem, kvůli kterému se s ním nesmí do hotelů, metra, kanceláří a dalších veřejných prostor. V Thajsku a Malajsii je lahůdkou číslo jedna a pořádají se o něj dražby. Konzumuje se dužina, jež má máslovou konzistenci a chuť je jako… no, vyzkoušejte sami, buď se přidáte na stranu těch, co ho milují, nebo k těm, kterým stačí ochutnat a již nikdy více.

Durian, Thajsko
Durian – nejsmradlavější ovoce na světě

Kokos

V zemi plné kokosových stromů narazíte na čerstvé kokosy všude. Kokosová voda je plná vitamínů a je přírodním antioxidantem, který je ideální na osvěžení a hydrataci v horkém tropickém počasí. Hodně vám pomůže při průjmech a nemocech, výborná je také na pleť a vlasy. Kokos obecně má celou řadu využití od potravinářského přes stavební až po kosmetický průmysl.

Kokos, Thajsko
Mladý kokos má méně dužiny a více šťávy

Guava

Ovoce se zelenou slupkou a tvrdší nakyslou dužinou, která se nejčastěji konzumuje se směsí cukru a chilli.

Guava, Thajsko
Guava

Passion fruit

Kyselé ovoce ve tvaru hvězdiček. Jí se tak, že se odřízne vršek a dužina se posolí, čímž se zmírní kyselost ovoce. Můžete ale samozřejmě i bez soli, záleží, jak vám chutná.

Passion Fruit, Thajsko
Passion fruit

Jackfruit

Pro neznalé vzhledově zaměnitelný s durianem, chuť ale daleko jemnější a opravdu lahodná. Poznáte ho dle velikosti, která je oproti durianu několikanásobná.

Jackfruit, Thajsko
Jackfruit neboli chlebovník
Jackfruit, Thajsko
Dužina chlebovníku

Mangosteen

Další z menších druhů ovoce. Díky vysokému obsahu vitamínů je mangosteen považován za jeden z nejlepších druhů ovoce.

Mangosteen, Thajsko
Mangosteen

Papaya, mango, ananas, banány, melouny

Nejsou u nás neznámým ovocem, v Thajsku jsou ale daleko chutnější. Papaya, mango a ananas se často prodávají stejně jako guava s chilli nebo směsí chilli a cukru. Koupíte je buď celé nebo nakrájené do malých pytlíčků se špejlí, takže se vám budou dobře jíst. Nikdy mi z takto koupeného ovoce nebylo špatně, pokud jste však v Asii poprvé a nejste zvyklí, může se stát. Jistotou pro začátečníky s thajským street foodem je koupit celé ovoce a oloupat si ho sami, případně ještě umýt pitnou vodou.

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro dovolenou na Langkawi

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close