Podvody v Asii: jak se nestat snadným cílem

V Asii je spousta nádherných míst k návštěvě a většina obyvatel je zde velice milá, přívětivá a ochotná. Bohužel se však v místech, kde je výrazně vyšší turistický ruch a zároveň vysoká míra chudoby, setkáte s řadou podvodů a triků, jak z neznalého turisty vylákat peníze. Proto jsem pro vás sepsala všechny známé i méně známé podvody a podvůdky, na které jsme buď sama narazila, nebo o kterých vím, že se dějí. Závěrem pro vás mám několik tipů, jak se nestat snadným terčem zlodějů a podvodníků.

Nemáte vhodné oblečení

Před vstupem do chrámu vás osloví dobře oblečený muž nebo žena s tím, že nemáte vhodné oblečení pro vstup. Na krku může mít visačku, takže se vše tváří oficiálně. Cílem je donutit vás, abyste si v nejbližším stánku koupili nějaké oblečení. To je samozřejmě několikanásobně dražší než obvyklá cena. Jak se bránit? Zjistěte si předem, jaký je vhodný oděv do chrámů (obvykle zakrytá ramena a kolena) a pokud jste si jistí, že pravidla neporušujete, slušně dotyčnou osobu odmítněte a jděte dál. Pokud budou příliš agresivní či dotěrní, vyžádejte si jejich nadřízeného, policii, či řekněte, že se spolu můžete jít zeptat k pokladnám. 

Dnes už nic nejede

Přijedete někam později večer a najednou se u vás objeví někdo “ochotný”, kdo vám sdělí, že dnes už dále nic nejede. Samozřejmě pro vás bude mít “řešení” v podobě ubytování nebo odvozu. V ubytování, které je obvykle dražší než je obvyklé, má dotyčný provizi. Stejně tak nabízený odvoz bude značně převyšovat obvyklou cenu. Nenechte se rozhodit, dopravní spojení v Asii je časté a téměř vždy něco jede. Nemáte-li koho jiného se zeptat a ani přístup na internet, prostě počkejte. Pokud opravdu nic nepojede a musíte zůstat, obejděte si sami okolní ubytování a poptejte se na ceny. S aplikací maps.me se snadno zorientujete a nepotřebujete k jejímu použití internet.

Moje sestra jede do ČR

Na ulici vás osloví muž s otázkou, odkud jste. Po vaší odpovědi se nadšeně rozpovídá o tom, že jeho sestra je zdravotní sestra, chce jet pracovat do ČR a byla by šťastná, kdyby si mohla s vámi popovídat. Následuje pozvání na večeři k nim domů. Až potud nic divného. Zvlášť pokud cestujete sami, jsou pozvání k rodinnému stolu celkem běžná. Zde se však u večeře dozvíte historku o tom, jak dotyčný pracoval v kasinu a zná triky, jak si dobře vydělat. Shodou okolností zná někoho, kdo by si rád zahrál. A čirou náhodou se zde dotyčný objeví. V té chvíli jste již dostatečně zmanipulovaní vidinou zisku a tak se bez váhání pustíte do hry. Zlom přichází v okamžiku, kdy chce příchozí hráč vidět, že opravdu máte peníze. On se ohání pořádným balíkem dolarovek. Zdánlivě. Vy vidíte jen jednu nahoře. Jelikož vy samozřejmě nemáte tolik, je vám velkoryse nabídnuto, že můžete nechat zálohu a váš hostitel vás odveze k bankomatu. Po vysazení u bankomatu vás opustí s historkou, že jede někam sehnat další peníze a přijede pro vás. Nikdo pro vás samozřejmě nepřijede a vy jste právě přišli o peníze. Jak se bránit? Rozhodně není třeba podezřívat každého, kdo vás pozve k sobě domů na jídlo, je to opravdu celkem běžné. Jakmile však začne nabízet hru a rychlé zbohatnutí, je čas s díky odejít. Podvod byl zaznamenán v Kambodže a Vietnamu, není však vyloučený ani v jiných zemích.

Žebrající děti

Žebrající děti jsou poměrně dost smutnou kapitolou. A na to podvodníci sází. Kdo by odolal dítěti sladce spícímu matce v náručí? Pak věřte, že děti jsou často zdrogované, aby vypadaly jako spící. Některé gangy zachází až tak daleko, že děti schválně mrzačí. Děti pocházejí z chudých rodin, které je buď rovnou prodají nebo svěří do “péče” někomu, kdo slibuje zajištění vzdělání. K tomu ale nikdy nedojde. Děti jsou používané k žebrání, později cvičené ke krádežím a nucené k prostituci. Nikdy a za žádných okolností nedávejte těmto dětem peníze. Může vám to drásat srdce sebevíc, pravda je ovšem taková, že penězi pouze podpoříte činnost mafie, nikoli dítě. Pokud chcete dítěti nějak pomoci, kupte mu něco malého k jídlu. Ne však sladkosti, které kazí zuby. Také můžete zajet přímo do vesnic a věnovat lidem suché a trvanlivé potraviny. Příliš to však nepřehánějte, protože tato snaha o pomoc má leckdy negativní dopady a může v konečných důsledcích spíše uškodit.

Žebrající mniši

Další z kapitoly žebrání jsou mniši. Správný mnich by nikdy žebrat neměl. Průvody, které vidíte na ulicích, dostávají od věřících pouze skromné jídlo a jsou součástí buddhistických tradic. Osloví-li vás mnich s žádostí o příspěvek, například na vlak, mějte na paměti, že mniši v buddhistických zemích cestují buď zdarma nebo za velice nízkou cenu. Jestli přispějete nebo ne je jen na vašem rozhodnutí. Z 99,9 % se však jedná o podvodníka a nikoli o člověka v nouzi. 

Krádeže z motorky

Jdete si v klidu po ulici a najednou jste bez kabelky či telefonu. Krádeže z motorky jsou velice rychlé a nečekané a možnost obrany v podstatě nulová. Rozhodně nedoporučuji pokoušet se zloděje pronásledovat a snažit se dostat věci zpátky. Mohli byste se vystavit dalším nebezpečím. Vhodným řešením je zde pouze prevence – nenosit kabelky na tenkém řemínku, nemít na krku žádné řetízky, nenosit telefony a další předměty v ruce.

Půjčovny motorek

Půjčujete-li si skútr, může se vám při vrácení stát, že majitel najde nějaký škrábanec, který bude chtít zaplatit. Cena bude samozřejmě přemrštěná. Jak se bránit? Při půjčování si skútr vždy pečlivě nafoťte. Nejjistější je půjčení z vašeho ubytování. Stane-li se vám nehoda, nevyhýbejte se zodpovědnosti! Půjčovna si za opravu řekne přemrštěnou částku, to ale není důvod k jejímu zatajení. Jednodušší způsob, jak ušetřit, je zajet do servisu, skútr nechat opravit a následně vrátit.

Krádeže v autobusech

Traduje se, že řidiči autobusů vám za jízdy mohou vykrást zavazadla. Já jsem se s tím nikdy nesetkala a přijde mi to jako poměrně nepravděpodobné, každopádně vždy si berte cennosti sebou na palubu autobusu a nenechávejte je bez dozoru. Zámeček na batohu či kufru je spíše pozvánkou, než překážkou. Jistější je vždy cestovat se zavazadlem, které “už má něco za sebou” a nebude od pohledu lákat na bohatý obsah.

Směny peněz

Falešné peníze či nevýhodné kurzy jsou poměrně dost častý problém. Zjistěte si předem kurzy i to, jak vypadají místní peníze a rozhodně nikdy nevyměňujte peníze s nikým na ulici.

Nepoctiví taxikáři na 100 způsobů

Několikanásobně vyšší cena, taxikář nezná cestu, taxikář vám tvrdí že váš hotel je zavřený (a samozřejmě nabídne jiný, kde má provizi), taxikář vám tvrdí, že autobusy nejezdí, taxikář vás zaveze kamsi a chce další peníze za odvoz na správné místo, taxikář nemá na vrácení…na téma taxikáři a jejich podvody by se dal napsat román. Často jsou až agresivní a leckde neváhají vytáhnout vaše batohy z autobusu a odnést je do svého auta. Největší hustota nepoctivců je na letištích, autobusových a vlakových nádražích a u turistických památek. Nenechte se udolat, odmítněte, vydýchejte se a pak řešte odvoz. Obvykle pokud poodejdete kus dál, narazíte na odvozy za lepší ceny a slušnější taxikáře. Ve většině velkých měst funguje hromadná doprava. Mějte nainstalovanou aplikaci Grab, která funguje na dost místech v Asii, mějte stažené offline mapy maps.me a pokud nefunguje Grab bez ostychu smlouvejte. Ceny za taxi, tuk tuk a další podobné verze dopravy si vždy domlouvejte předem. Také si předem zjistěte možnosti odvozu a hlavně – nikdy nevěřte taxikářům. Zde je nedůvěra opravdu na místě.

Placené parkování

Na tento podvůdek jsme často naráželi ve Vietnamu. Přijedete k nějaké památce a před ní vás muž nebo žena navádí na parkování. Které je pochopitelně placené. Tváří se to skoro až oficiálně. Háček je ovšem v tom, že kdybyste jeli dál, zjistíte, že přímo u památky lze parkovat zdarma.

Vstupné na památky a atrakce

Podobně jako s parkováním je to i se vstupy na památky, přírodní zajímavosti a další atrakce. Vstupné by se zde platit nemělo, ovšem najde se zde nějaký podnikavec či přímo místní mafie, která po vás bude chtít zaplatit vstupné. Pokud chcete místo vidět, leckdy vám nezbyde nic jiného než zaplatit. Snažte se alespoň smlouvat o ceně. Tímto, leckdy až agresivním vymáháním, je proslulá zejména mafie na Bali.

Není důvod být zbytečně paranoidní a celou dovolenou prožít ve stresu z toho, že vás někdo okrade. Rozhodně je ale dobré mít základní povědomí o rizicích a prevenci.

Zavřené památky

Chystáte se vyrazit na obhlídku památek a po cestě vás někdo osloví s dotazem, kam jdete. Následuje dobře míněná rada, že památka je z nějakého důvodu zavřená. Hned za radou je ochotná nabídka náhradního programu. Následující výlet však bude pouze snahou vytáhnout z vás peníze v předem domluvených obchodech, na předražených lodích a dalších atrakcích. Chrámy neuvidíte žádné nebo jen nějaké malé a méně významné. Nejčastěji se s tímto podvodem setkáte v Bangkoku. Obrana je jednoduchá – slušně odmítněte.

Výlet za pár bahtů

Podobný trik jako se zavřenou památkou je nabídka výletu po památkách za 10 bahtů (cca 6,50 Kč). Stejně jako ve výše uvedeném případě se dostanete maximálně do obchodů nebo po vás bude řidič ve finále chtít několikanásobně vyšší cenu. Opět zaznamenáno především v Bangkoku.

Falešní policisté

Při jízdě na motorce nebo při pěší prohlídce města vás zastaví policista a bude chtít pokutu, protože jste něco udělali špatně. Pokud jste si jistí, že jste nic neudělali, vyžádejte si jeho jméno, služební číslo a kontakt, na kterém si vše můžete ověřit. Policisté nemusejí být vždy falešní a důvod pokuty vymyšlený, její výše už ale ano. Zde se opět vyplatí pouze znalost zákonů, cen a smlouvání.

Nabídka drog

Falešný policista funguje i při podvodech s drogami. Na ulici se k vám nachomýtne někdo místní s nabídkou lehčích či tvrdších drog. I když víte, že za drogy jsou ve většině zemí v Asii tvrdé tresty, jste na dovolené, chcete si trochu užít a něco vyzkoušet. To samozřejmě ví také podvodníci. Chvíli po nákupu vás zastaví falešný policista a vy s nepříliš hezkou vidinou asijského vězení zaplatíte tučnou pokutu. Rada je zde jasná – nikdy takových nabídek nevyužívejte.

Jak nebýt snadným cílem

Podvody, na které můžete narazit už znáte, jak se jim ale ubránit? Mám pro vás několik tipů, jak na sebe příliš neupozorňovat. V podstatě by se daly shrnout do “nevypadat jako bohatý turista”.

  • noste obyčejné, klidně i starší, oblečení bez výrazně viditelných značek a log.
  • pas a cennosti nechávejte zamčené v trezoru na hotelu a sebe noste jen pár nejnutnějších drobných.
  • při placení neukazujte obsah peněženky.
  • nevytahujte na ulici telefon a další elektroniku, nenoste telefony v ruce, bezpečné nejsou ani telefony v držácích na motorkách. Pokud už potřebujete telefon vytáhnout, buďte obezřetní – obzvláště na přeplněných místech.
  • neodkládejte si věci na židli a stůl, jsou zde velice snadno ukradnutelné.
  • obrovský foťák zavěšený na krku je přímo pozvánkou pro zloděje. Pokud vlastníte profi výbavu, noste ji raději schovanou a vytahujte pouze na focení.
  • pořiďte si malou ledvinku na peníze a doklady, kterou schováte pod tričko.
  • zjistěte si předem reálné ceny v dané lokalitě, výše vstupného i ceny dopravy. Na zjištění reálných cen taxi skvěle poslouží grab.
  • nevidíte-li nikde jasně označené ceny, ptejte se předem.
  • jednejte s rozvahou a v klidu, nenechte se dotlačit do unáhlených rozhodnutí pod tlakem. Nejste-li si s čímkoli jistí, řekněte, že potřebujete trochu času na rozmyšlenou.
Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close