Podvody v Asii: jaké jsou ty nejčastější a jak se chránit?

V Asii je většina obyvatel velice milá, přívětivá a ochotná. Bohužel se však v místech, kde je výrazně vyšší turistický ruch a zároveň vysoká míra chudoby, setkáte s řadou podvodů a triků, jak z neznalého turisty vylákat peníze. Proto jsem pro vás sepsala všechny známé i méně známé podvody v Asii, na které jsme buď sama narazila, nebo o kterých vím, že se dějí. Závěrem pro vás mám rady a tipy, jak se nestat snadným terčem zlodějů a podvodníků a co dělat v případě okradení v zahraničí.

Obsah

  1. 16× NEJČASTĚJŠÍ PODVODY V ASII

2. BEZPEČNÉ CESTOVÁNÍ: JAK SE NESTAT SNADNÝM CÍLEM PODVODNÍKŮ

16× nejčastější podvody v Asii

Podvodů, na které můžete při cestách po Asii narazit, je spousta. Jaké jsou ty nejčastější, na které byste si měli dát pozor?

Nevhodné oblečení

Před vstupem do chrámu vás osloví dobře oblečený muž nebo žena s tím, že nemáte vhodné oblečení pro vstup. Na krku může mít visačku, takže se vše tváří oficiálně. Cílem je donutit vás, abyste si v nejbližším stánku koupili nějaké oblečení. To je samozřejmě několikanásobně dražší než obvyklá cena. Jak se bránit? Zjistěte si předem, jaký je vhodný oděv do chrámů (obvykle zakrytá ramena a kolena) a pokud jste si jistí, že pravidla neporušujete, slušně dotyčnou osobu odmítněte a jděte dál. Pokud budou příliš agresivní či dotěrní, vyžádejte si jejich nadřízeného, policii, či řekněte, že se spolu můžete jít zeptat k pokladnám. 

Nedostupná doprava

Přijedete někam později večer a najednou se u vás objeví někdo “ochotný”, kdo vám sdělí, že dnes už dále nic nejede. Samozřejmě pro vás bude mít „řešení“ v podobě ubytování nebo odvozu. V ubytování, které je obvykle dražší než je obvyklé, má dotyčný provizi a nabízený odvoz bude značně převyšovat obvyklou cenu. Nenechte se rozhodit, dopravní spojení v Asii je časté a téměř vždy něco jede. Nemáte-li koho jiného se zeptat a ani přístup na internet, prostě počkejte. Pokud opravdu nic nepojede a musíte zůstat, obejděte si sami okolní ubytování a poptejte se na ceny. S aplikací maps.me se snadno zorientujete a nepotřebujete k jejímu použití internet.

Sestra jede do ČR

Tento případ patří mezi méně časté podvody v Asii, je však poměrně dost důmyslný a cíli především na sólo cestovatele. Na ulici vás osloví muž s otázkou, odkud jste. Po vaší odpovědi se nadšeně rozpovídá o tom, že jeho sestra je zdravotní sestra, chce jet pracovat do ČR a byla by šťastná, kdyby si mohla s vámi popovídat.

Následuje pozvání na večeři k nim domů. Až potud nic divného. Zvlášť pokud cestujete sami, jsou pozvání k rodinnému stolu celkem běžná. Zde se však u večeře dozvíte historku o tom, jak dotyčný pracoval v kasinu a zná triky, jak si dobře vydělat. Shodou okolností zná někoho, kdo by si rád zahrál. A čirou náhodou se zde dotyčný objeví. V té chvíli jste již dostatečně zmanipulovaní vidinou zisku a tak se bez váhání pustíte do hry.

Zlom přichází v okamžiku, kdy chce příchozí hráč vidět, že opravdu máte peníze. On se ohání pořádným balíkem dolarovek. Zdánlivě. Vy vidíte jen jednu nahoře. Jelikož vy samozřejmě nemáte tolik, je vám velkoryse nabídnuto, že můžete nechat zálohu a váš hostitel vás odveze k bankomatu. Po vysazení u bankomatu vás opustí s historkou, že jede někam sehnat další peníze a přijede pro vás. Nikdo pro vás samozřejmě nepřijede a vy jste právě přišli o peníze.

Jak se bránit? Rozhodně není třeba podezřívat každého, kdo vás pozve k sobě domů na jídlo, je to opravdu celkem běžné. Jakmile však začne nabízet hru a rychlé zbohatnutí, je čas s díky odejít. Podvod byl v různých modifikacích zaznamenán v Kambodže a Vietnamu, není však vyloučený ani v jiných zemích.

Žebrající děti

Vidět žebrající děti je hodně smutné, proto také patří mezi nejčastějí podvody v Asii – kdo by odolal nebohému miminku sladce spícímu matce v náručí? Pak věřte, že děti jsou často zdrogované, aby vypadaly jako spící. Některé gangy zachází až tak daleko, že děti schválně mrzačí. Děti pocházejí z chudých rodin, které je buď rovnou prodají nebo svěří do “péče” někomu, kdo slibuje zajištění vzdělání. K tomu ale nikdy nedojde. Děti jsou používané k žebrání, později cvičené ke krádežím a nucené k prostituci. Nikdy a za žádných okolností nedávejte těmto dětem peníze.

Může vám to drásat srdce sebevíc, pravda je ovšem taková, že darováním peněz pouze podpoříte činnost mafie, nikoli dítě. Pokud chcete dítěti nějak pomoci, kupte mu něco malého k jídlu. Ne však sladkosti, které kazí zuby. Také můžete zajet přímo do vesnic a věnovat lidem suché a trvanlivé potraviny. Příliš to však nepřehánějte, protože tato snaha o pomoc má leckdy negativní dopady a může v konečných důsledcích spíše uškodit.

Žebrající mniši

Další z kapitoly žebrání jsou mniši. Správný mnich by nikdy žebrat neměl. Průvody, které vidíte na ulicích, dostávají od věřících pouze skromné jídlo a jsou součástí buddhistických tradic. Osloví-li vás mnich s žádostí o příspěvek, například na vlak, mějte na paměti, že mniši v buddhistických zemích cestují buď zdarma nebo za velice nízkou cenu. Jestli přispějete nebo ne je jen na vašem rozhodnutí. Z 99,9 % se však jedná o podvodníka a nikoli o člověka v nouzi. 

Krádeže z motorky

Jdete si v klidu po ulici a najednou jste bez kabelky či telefonu. Krádeže z motorky jsou velice rychlé a nečekané a možnost obrany v podstatě nulová. Rozhodně nedoporučuji pokoušet se zloděje pronásledovat a snažit se dostat věci zpátky. Mohli byste se vystavit dalším nebezpečím. Vhodným řešením je zde pouze prevence – nenoste kabelky na tenkém řemínku, nenoste na krku žádné řetízky a telefony a další předměty v ruce.

Půjčovny motorek

Problémy při vracení skútru patří mezi nejčastější podvody v Asii. Pokud nedostanete vyloženě nový skútr, můžete si být na 100 % jistí, že jsou na něm škrábance (i když si jich na první pohled nevšimnete). Majitel o nich však velice dobře ví a při vracení skútru po vás bude chtít náhradu škody, přičemž se leckdy může jednat o pěkně nesmyslné částky. Jak se bránit? Při půjčování si skútr vždy pečlivě nafoťte nebo ještě lépe natočte. Nejjistější je půjčení z vašeho ubytování. Stane-li se vám nehoda, nevyhýbejte se zodpovědnosti! Půjčovna si za opravu řekne přemrštěnou částku, to ale není důvod k jejímu zatajení. Chcete-li ušetřit, zajeďte do servisu, skútr nechte opravit a až poté ho vraťte.

Krádeže v autobusech

Traduje se, že řidiči autobusů vám za jízdy mohou vykrást zavazadla. Já jsem se s tím nikdy nesetkala a přijde mi to jako poměrně nepravděpodobné, každopádně vždy si berte cennosti sebou na palubu autobusu a nenechávejte je bez dozoru. Zámeček na batohu či kufru je spíše pozvánkou, než překážkou. Jistější je cestování se zavazadlem, které “už má něco za sebou”, takže nebude na první pohled lákat na bohatý obsah.

Směny peněz

Falešné peníze či nevýhodné kurzy jsou poměrně dost častý problém. Zjistěte si předem kurzy i to, jak vypadají místní peníze a rozhodně nikdy nevyměňujte peníze s nikým na ulici.

Nepoctiví taxikáři

Několikanásobně vyšší cena, taxikář nezná cestu, taxikář vám tvrdí že váš hotel je zavřený (a samozřejmě nabídne jiný, kde má provizi), taxikář vám tvrdí, že autobusy nejezdí, taxikář vás zaveze kamsi a chce další peníze za odvoz na správné místo, taxikář nemá na vrácení…na téma taxikáři a jejich podvody by se dal napsat román. Někteří z nich mohou být až agresivní a někdy neváhají ani vytáhnout vaše batohy z autobusu a odnést je do svého auta.

Největší hustota nepoctivců je na letištích, autobusových a vlakových nádražích a u turistických památek. Nenechte se udolat, odmítněte, vydýchejte se a pak řešte odvoz. Obvykle pokud poodejdete kus dál, narazíte na odvozy za lepší ceny a slušnější taxikáře. Ve většině velkých měst funguje hromadná doprava. Mějte nainstalovanou aplikaci Grab, která funguje na dost místech v Asii, mějte stažené offline mapy maps.me a pokud nefunguje Grab bez ostychu smlouvejte. Ceny za taxi, tuk tuk a další podobné verze dopravy si vždy domlouvejte předem. Také si předem zjistěte možnosti odvozu a hlavně – nikdy nevěřte taxikářům. Zde je nedůvěra opravdu na místě.

Placené parkování

Na tento podvůdek jsme často naráželi ve Vietnamu. Přijedete k nějaké památce a před ní vás muž nebo žena navádí na parkování. Které je pochopitelně placené. Tváří se to skoro až oficiálně. Háček je ovšem v tom, že kdybyste jeli dál, zjistíte, že přímo u památky lze parkovat zdarma.

Vstupné na památky a atrakce

Podobně jako s parkováním je to i se vstupy na památky, přírodní zajímavosti a další atrakce. Vstupné by se zde platit nemělo, ovšem najde se zde nějaký podnikavec či přímo místní mafie, která ho po vás chtít bude. Pokud chcete místo vidět, leckdy vám nezbyde nic jiného než zaplatit. Snažte se alespoň smlouvat o ceně. Tímto, leckdy až agresivním vymáháním, je proslulá zejména mafie na Bali.

Zavřené památky

Chystáte se vyrazit na obhlídku památek a po cestě vás někdo osloví s dotazem, kam jdete. Následuje dobře míněná rada, že památka je z nějakého důvodu zavřená. Hned za radou je ochotná nabídka náhradního programu. Následující výlet je však pouze snahou vytáhnout z vás peníze v předem domluvených obchodech, na předražených lodích a dalších atrakcích. Chrámy neuvidíte žádné nebo jen nějaké malé a méně významné. Nejčastěji se s tímto podvodem setkáte v Thajsku, konkrétně v Bangkoku. Obrana je jednoduchá – slušně odmítněte.

Výlet za pár bahtů

Podobný trik jako se zavřenou památkou je nabídka výletu po památkách za 10 bahtů (cca 6,50 Kč). Stejně jako ve výše uvedeném případě se dostanete maximálně do obchodů nebo po vás bude řidič ve finále chtít několikanásobně vyšší cenu. Opět zaznamenáno především v Bangkoku.

Falešní policisté

Při jízdě na motorce nebo při pěší prohlídce města vás zastaví policista a bude chtít pokutu, protože jste něco udělali špatně. Pokud jste si jistí, že jste nic neudělali, vyžádejte si jméno, služební číslo a kontakt, na kterém si vše můžete ověřit. Policisté nemusejí být vždy falešní a důvod pokuty vymyšlený, její výše už ale ano. Zde se opět vyplatí pouze znalost zákonů, cen a smlouvání.

Nabídka drog

Falešný (nebo zkorumpovaný) policista funguje i při podvodech s drogami. Na ulici se k vám nachomýtne někdo místní s nabídkou lehčích či tvrdších drog. I když víte, že za drogy jsou ve většině zemí v Asii tvrdé tresty, jste na dovolené, chcete si trochu užít a něco vyzkoušet. To samozřejmě ví také podvodníci. Chvíli po nákupu vás zastaví falešný policista a vy s nepříliš hezkou vidinou asijského vězení zaplatíte tučnou pokutu. Rada je zde jasná – nikdy takových nabídek nevyužívejte.

Bezpečné cestování: jak se nestat snadným cílem podvodníků

Podvody se nedějí pouze v Asii, ale všude na světě. Před každou kratší či delší cestou byste tak měli vědět, jak se na ni připravit, jak se chovat na místě a co dělat v případě, kdy se stanete obětí krádeže.

Prevence je základ aneb příprava před cestou

Pojedete-li někam na víkend v Evropě, riziko krádeže je menší než při měsíční dovolené v Asii, nicméně níže uvedené tipy jsou univerzální pro jakoukoliv cestu a mohou vám ušetřit řadu nepříjemností či pomoci v krizové situaci.

  • Pořiďte si druhý pas, Česká republika umožňuje mít legálně 2 pasy.
  • Pokud máte pouze jednu platební kartu a účet, udělejte si ještě jeden cestovní. Na cestovní účet, který budete používat v cizí zemi, si vždy převeďte jen tolik, kolik budete aktuálně potřebovat vybrat/zaplatit. Na toto se mi výborně osvědčil účet u Revolut – peníze mám v Trezoru, z něhož uvolním jen aktuálně potřebnou částku. Navíc zde mám virtuální kartu, tu používám na pravidelné placení na internetu a nákupy mobilem, a jednorázovou virtuální kartu, kterou mám na příležitostné placení na internetu. Obojí je možné v základním programu Standard.
  • Většina telefonů je dnes opatřena NFC čipem, který umožňuje bezkontaktní platby telefonem. Jediné, co potřebujete, je nainstalovat Google nebo Apple Pay a do peněženky v telefonu nahrát vaše platební karty. Při platbě pak váš telefon předává terminálu šifrované údaje, čímž chrání kartu před okopírováním.
  • Vytvořte si na disku Google či jiném úložišti složku, do které si zazálohujte všechny dokumenty související s cestou (kopie pasů, občanky a řidičáku, zdravotní pojištění, rodný list, kontakty na ambasády a další). Složku sdílejte s rodinným příslušníkem, jemuž můžete důvěřovat (nikdy cizím lidem!).
  • Nepodceňujte cestovní pojištění a vždy se před jeho uzavřením podrobně seznamte se všemi jeho podmínkami.
  • Udělejte si papírové kopie vašich dokladů (stará dobrá metoda, když technologie selžou).
  • Zjistěte si předem reálné ceny v dané lokalitě, výše vstupného, ceny dopravy, jídla apod. Na ověření cen taxi skvěle poslouží Grab (a úplně nejlepší je používat Grab všude, kde to jde).
  • Pořiďte si malou ledvinku na peníze a doklady, kterou schováte pod tričko.
  • Nezapomeňte přibalit powerbanku. Není nic horšího než vybitý telefon v okamžiku, kdy potřebujete zablokovat platební kartu.

Na místě na sebe příliš neupozorňujte

Jedete-li do zemí třetího světa, které jsou proslavené podvody a okrádáním turistů, je obezřetnost určitě na místě. Zejména pak ve větších městech.

  • Noste obyčejné, klidně i starší, oblečení bez výrazně viditelných značek a log.
  • Pas a cennosti nechávejte zamčené v trezoru na hotelu a sebou noste jen pár nejnutnějších drobných.
  • Při placení neukazujte obsah peněženky.
  • Peníze, telefon a doklady noste odděleně.
  • Nebavte se s cizími lidmi o tom, kolik vás dovolená stála a kolik během ní utrácíte.
  • Z bankomatu vybírejte uvnitř bank, kde je ostraha, případně v bankomatech, které jsou umístěné v uzavíratelných kabinkách.
  • Noste raději batoh, ne kabelky na tenkém řemínku.
  • Nestrkejte si telefon do zadní kapsy.
  • Nenoste v peněžence ani u telefonu PIN ke kartě ani jiná hesla.
  • Nevytahujte na ulici telefon a další elektroniku, nenoste telefony v ruce, bezpečné nejsou ani telefony v držácích na motorkách. Pokud už potřebujete telefon vytáhnout, buďte obezřetní – obzvláště na přeplněných místech.
  • Neodkládejte si věci na židli a stůl, jsou zde velice snadno ukradnutelné.
  • Obrovský foťák zavěšený na krku je přímo pozvánkou pro zloděje. Pokud vlastníte profi výbavu, noste ji raději schovanou a vytahujte pouze na focení.
  • Nevidíte-li nikde jasně označené ceny, ptejte se předem.
  • Jestliže se někde opijete, zavolejte si na cestu do hotelu Grab, i kdybyste to měli jen kousek. Procházka tmavými uličkami v podnapilém stavu z vás dělá ten nejlepší cíl zlodějů.
  • Jednejte s rozvahou a v klidu, nenechte se dotlačit do unáhlených rozhodnutí pod tlakem. Nejste-li si s čímkoli jistí, řekněte, že potřebujete trochu času na rozmyšlenou.

V případě krádeže zachovejte chladnou hlavu

Stanete-li se obětí podvodu, který vás připraví o pár drobných, je to nepříjemné ponaučení. Horší je to v případech větších krádeží, při nichž jsme přirozeně v šoku, od něhož je jen krůček k panice. Pokud však budete předem vědět, co dělat, pomůže vám to zachovat chladnou hlavu a jednat rychle a věcně. Co tedy dělat a co ne?

  • Nehrajte si na hrdiny a nesnažte se chytit zloděje. Může jít o člena organizovaného gangu, který má kolem další lidi, takže byste se dostali ještě do větších problémů.
  • Snažte se uklidnit. Vraťte se do hotelu nebo zajděte do nejbližší kavárny, kde se nebojte požádat o pomoc.
  • Okamžitě zablokujte ukradené platební karty. Zde se hodí mít virtuální kartu Revolut, případně virtuální kartu jiné banky – kartu zablokujete a okamžitě si vytvoříte novou, takže nemusíte řešit, jak vybrat nebo zaplatit.
  • Dojděte na policii a událost nahlašte. Šance, že vaše věci dostanete zpátky je mizivá, report se vám ale bude hodit pro pojišťovnu a pro případné vystavení náhradního cestovního dokladu.
  • Zároveň kontaktujte pojišťovnu a i zde událost nahlaste.
  • Jestliže jste přišli opravdu o všechno, tzn. karty i telefon, mohou vám přátelé či rodina poslat finanční pomoc přes Western Union.
  • Pokud jste při krádeži přišli o pas, je nutné na ambasádě zažádat o nový. Na výběr máte ze standardního pasu, na který se ale čeká dost dlouho, takže je řešením spíš pro ty, kteří v dané zemi pobývají dlouhodobě. Potřebujete-li se pouze dostat domů, dostanete na počkání jednorázový pas, který vás opravňuje k vykonání pouze jedné, přesně specifikované cesty domů.
  • Není-li v zemi, kde k okradení došlo, česká ambasáda, je možné pro naléhavé případy využít ambasádu jakékoliv členské země Evropské unie.
Close
Jak se Češka dostala do Malajsie
Údolí Harau, Bukittinggi

Poprvé úplnou náhodou, když jsem našla levnou letenku do Singapuru. Naposledy cíleně, když jsem se vracela za budoucím manželem. To jsem ale tenkrát nevěděla. Pouze jsem se držela svého oblíbeného hesla „nezkusíš – nevíš“. Jak to celé dopadlo, proč jsem se vydala sama na cestu do JV Asie a co předcházelo mojí životní změně?

Přečtěte si celý příběh
Sociální sítě
Košík
Novinky z Instagramu
Novinky z Facebooku
Nejnovější články
  • Koh Lipe průvodce: cesta z Langkawi, ubytování a další

  • Langkawi průvodce: doprava, ubytování, zajímavá místa a další

  • Dovolená Malajsie: cena za 13 dní na vlastní pěst

Nejoblíbenější články
  • Malajsie průvodce: víza, měna, jazyk, doprava a další

  • Koh Lipe průvodce: cesta z Langkawi, ubytování a další

  • Langkawi průvodce: doprava, ubytování, zajímavá místa a další

Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close