Otevřete si jakéhokoli průvodce o Thajsku a vždy najdete to samé: Chiang Mai a okolí na přírodu a památky a jih na krásné moře a koupání. Případně ještě ostrovy na východě, pokud chcete spojit Thajsko s Kambodžou. Severovýchod Thajska jakoby neexistoval. Přitom je zde spousta nádherných míst, která rozhodně stojí za návštěvu a prozkoumání. Například provincie Loei, kterou jsem navštívila na přelomu září a října 2018 a která mě naprosto uchvátila svojí krásnou přírodou a pohodovou atmosférou. Co zde můžete vidět a jak se sem dostat?
Loei: proč sem jet a kdy?
Provincie Loei nabízí spoustu možností na výlety ať už na kole, pěšky nebo na skútru. Vidět můžete hory, vodopády, rýžová pole, majestátní Mekong, spoustu chrámů, muzea, vesničky, ve kterých se zastavil čas, užít si skvělé jídlo a místní trhy a poznat Thajsko, které ještě nezkazil masový turistický ruch. Zkrátka jste-li milovník přírody zajímající se o kulturu, Loei je vaše destinace. Zároveň je také skvělým výchozím bodem pro cestu do Laosu. Já jsem zde byla tři týdny na přelomu září a října, déšť se konal jen párkrát ve večerních hodinách, jinak bylo krásně slunečno. V tomto období zde také potkáte nejmenší, respektive téměř žádné, množství turistů.
Jak se dostat z Bangkoku do Loei a Chiang Khan
Z Bangkoku do Loei se lze dostat dvěma způsoby:
- Rychlejší letecky s AirAsia z letiště Bangkok Don Mueang.
- Pomalejší autobusem ze stanice Bangkok Mochit. Jízdenky lze vyhledávat přes 12GoAsia nebo koupit před odjezdem na autobusovém nádraží.
Do Chiang Khan pak máte opět dvě možnosti:
- Pomalejší autobusem ze stanice Bangkok Mochit. Stejně jako u cesty do Loei lze jízdenky vyhledávat přes 12GoAsia nebo si je koupit před odjezdem na autobusovém nádraží.
- Letět s Air Asia do Loei a odtud pak přímo z letiště nebo nedalekého autobusového nádraží do Chiang Khan.
Já jsem jela z Bangkoku do The Creek villa viz níže, takže jsem zvolila autobus Bangkok – Loei a poprosila řidiče, ať mě cestou vyhodí, kde potřebuji. Cestu z letiště Loei do Chiang Khan ani jiných míst kolem jsem tedy neabsolvovala, nicméně ze zkušeností z cestování po Thajsku vám můžu se 100% spolehlivostí říct, že spojení existuje, i když ho na internetu nenajdete. Z letiště v Loei nebo autobusového nádraží tak určitě budou jezdit taxíky, minivany, veřejné autobusy nebo songthaew v časových intervalech tak častých, že se určitě dostanete kam potřebujete, aniž byste museli cokoli rezervovat předem.
Jak se dostat z Loei do Laosu/Vientiane
Provincie Loei je nejen místem k poznávání neobjevených krás Thajska, ale také výchozím bodem pro cestu do Laosu. Jelikož ale turistický ruch zde ještě není tak rozvinutý, přímý autobus z Loei do Vientiane nenajdete a informace o spojeních se hledají také hodně těžko. Já jsem tedy jela trasu Loei – Udon Thani – Nong Khai, a to způsobem „přijdu na autobusák a jedu tím, co je k dispozici“.
Přírodní hranici mezi Thajskem a Laosem tvoří řeka Mekong, takže abyste ji překročili, musíte projet přes Thai-Lao Friendship Bridge, před a za kterým najdete imigrační oddělení obou zemí.
Teoreticky vypadá cesta jednoduše, já jsem z ní ale byla totálně vyřízená. Jaké byly 2 hlavní problémy a čeho bych doporučila se vyvarovat?
- Cesta vypadá na mapě krátce, ale zabrala mi celý den. I když jsem hranice nepřekročila nijak pozdě (kolem 21:00), nebyla zde k dispozici žádná veřejná doprava – nebo mi o ní nikdo nechtěl říct. Po marné snaze sehnat autobus a asi 20 minutách chůze s batohem jsem, zpocená až na prdeli, neměla jinou možnost než akceptovat brutálně předražené taxi. Vientiane je od hranic celkem daleko a totální nasranost jako pohon funguje bohužel jen chvíli. Další věc byla ta, že jsem na laoské straně zůstala sama, místní se rozutekli a cizinci tam žádní nebyli, takže jsem se necítila zrovna bezpečně. Určitě bych tedy doporučila cestu rozdělit nebo vyjet brzy ráno, abyste se dostali na hranice dřív.
- Víza do Laosu jsem řešila až na hranici, o čemž jsem už předem věděla, že to může být dražší …prý si vezmou nějaký malý úplateček. Mno. Laoské kipy, kterými by placení za víza bylo nejlepší, jsem samozřejmě neměla, před imigračním není bankomat. Karty taky neberou. Nicméně laoští imigrační úředníci byli tak hodní, že mi vzali Bahty – za takový kurz, že mě vízum stálo dvojnásobek. Vítejte v Laosu.
Výše uvedené info pochází z cesty v roce 2018 a některé věci se mohly změnit. Co se týče přímého autobusového spojení, tak to je přes internet stále nedohledatelné, nicméně teď už je možné zažádat o eVisa i při pozemních přechodu hranic, což by vám mělo ulehčit situaci s placením za ně.
Kde se v Loei ubytovat?
Chcete-li mít při pobytu dostatečné zázemí v podobě obchodů, restaurací a služeb, ubytujte se v městečku Chiang Khan. Potřebujete si vyčistit hlavu, být stranou všeho a užívat si klid a přírodu? Pak doporučuji ubytování v rodinném resortu The Creek villa. Leží u malé vesničky, kde najdete pár obchodů a místních restaurací. K resortu patří také farma, takže si každý den můžete vychutnávat čerstvé ovoce.
Tipy na zajímavá místa provincie Loei
A tady jsou moje tipy na místa, která jsem naštívila. Nepochybuji o tom, že jich je mnohem více. Pátrejte (viz. tip na závěr) a určitě objevíte další, která stojí za návštěvu.
Výhled z Phu Thok na Mekong
Z vrcholku Phu Thok se vám naskytne nádherný výhled do krajiny a především na – svojí velikostí – ohromující Mekong, který odděluje Thajsko od Laosu. Kdo si chce dát do těla, může nahoru vystoupat pěšky. Ti ostatní sednou do songthaew (thajské hromadné taxi/veřejná doprava), který je za pár bahtů doveze až na vrchol.
Kde leží:
Nádherný chrám s výhledem Wat Pra Putthabat Phu Kwai Ngoen
Krásně zdobený chrám leží na kopci a tak z něj budete mít taktéž nádherný výhled. Dojděte po silnici až na konec cesty (za chrám doprava) a najdete klidné místo se sochou Buddhy s jak jinak než suprovým výhledem.
Kde leží:
Okouzlující městečko Chiang Khan
Městečko Chiang Khan mě absolutně nadchlo svojí rozmanitostí – krásné chrámy, odpočinek na břehu Mekongu, promenáda podél Mekongu, plavby po Mekongu, místní trhy, street food, night market na Walking street, tradiční dřevěné domky staré čtvrti, stylové kavárny, originálně pomalované tuk tuky a úžasná atmosféra. To hlavní najdete podél břehu Mekongu, kde si můžete také odpočinout ve stínu stromů a kochat se výhledem na řeku. Pár míst, která dle mě stojí vidět:
- Kaeng Khut Khu: Pobřežní promenáda, kde najdete trhy a stánky s jídlem a suvenýry, restaurace s výhledem na Mekong, přístav pro plavby po Mekongu.
- Wat Tha Khaek: Kromě tohoto chrámu je zde i dřevěný chrám, restaurace a promenáda.
- Chiang Kgan Walking street: Stará čtvrť s tradičními dřevěnými domky, stylovými kavárnami a večer spousta stánků s výborným jídlem. Souběžně s Walking street vede podél řeky promenáda.
Jste-li milovníci chrámů a skvělého jídla, Chiang Khan pro vás bude opravdu ráj. Město si můžete projít pěšky nebo projet na kole či skútru a určitě tady toho najdete spoustu k objevování.
Kde leží:
Muzea v Ban Na Pha Nad a Ban na Ben
Zajímáte-li se o kulturu, historii a tradice, určitě nevynechejte tahle dvě muzea ve vesničkách Ban Na Pha Nad a Ban na Ben. Kromě toho, že se něco dozvíte, užijete si také poklidnou atmosféru, která je doslova balzámem na duši.
Kde leží:
Příroda v Hin Pha Ngam Park
V parku absolvujete krátkou procházku lesem a mezi skalami, která je zakončena u krásné vyhlídky. Na závěr vás zpátky do výchozího bodu doveze řádně rozhrkaný songthaew – autentická thajská atmosféra zaručena.
Kde leží:
Vodopád Peang Din
Vydáte-li se od vstupu do parku Hin Pha Ngam dále po hlavní silnici, najdete na jejím konci vodopády podobné těm u Luang Prabang nebo v Kanchanaburi. Rozdíl je v tom, že zde se neplatí vstupné a návštěvníků je výrazně méně (já tady byla při své návštěvě sama).
Kde leží:
Výstup na Phu Kradueng
A na konec pořádný výšlap na nejvyšší horu oblasti. Čeká vás 1,5 až 2 hodiny stoupání do kopce, které se vám odmění nádhernými výhledy. Úžasné jsou především západy a východy slunce. Kromě toho je zde několik vodopádů a když budete mít štěstí, můžete vidět také slony. Ale pozor! Jedná se o divoká, volně žijící zvířata, v žádném případě se k nim nesnažte přibližovat ani je nijak vyrušovat a chovejte se pokud možno co nejvíc tiše a nenápadně. K přespání lze využít kemp, kde je možné pronajmout stan, spacák a polštářek, takže sebou nemusíte nic nosit. Vemte si sebou ale teplejší oblečení, v noci je zima. Já jsem se cestou, zborcená potem, smála, když jsem u stánků viděla prodávat zimní čepice. V noci mi došlo proč – měla jsem jen slabý svetřík a byla mi zima.
Phu Kradueng je hodně oblíbené místo, takže sami zde určitě nebudete. Vše ale bylo v klidu a pohodě a ani kemp nebyl (i přes jeho velkou kapacitu a rozlohu) nijak rušný.
Kde leží:
Tip na závěr: Nejen v Thajsku je spousta zajímavých míst, která v žádném průvodci nenajdete. Jak je najít? Já si vždy kousek po kousku projíždím mapy a pátrám a pátrám. Je to zdlouhavé a je třeba vyvinout vlastní iniciativu, výsledek ale pak stojí za to.