Loei: Thajsko bez masové turistiky. Proč sem jet a kam?

Otevřete si jakéhokoli průvodce nebo se zeptejte v diskuzích, kam jet do Thajska a dostane se vám vždy stejných odpovědí: sever na přírodu a památky a jih na krásné moře a koupání. Případně ještě ostrovy na východě, pokud chcete spojit Thajsko s Kambodžou. Severovýchod Thajska jakoby neexistoval. Přitom je zde spousta nádherných míst, která rozhodně stojí za návštěvu a prozkoumání. Navíc, i když sem turisté samozřejmě jezdí, je tato oblast ještě nedotčená masovou turistikou, se kterou se pojí různé negativní jevy. O které oblasti mluvím? Řeč je o provincii Loei, kterou jsem měla možnost navštívit na přelomu září a října 2018 a která mě naprosto uchvátila svojí krásnou přírodou a pohodovou atmosférou. Proč byste se sem měli vypravit a jaká místa navštívit?

Proč byste měli jet do provincie Loei a kdy?

Provincie Loei nabízí spoustu možností na výlety ať už na kole, pěšky nebo na skútru. Vidět můžete hory, vodopády, rýžová pole, majestátní Mekong, spoustu chrámů, muzea, vesničky, ve kterých se zastavil čas, užít si skvělé jídlo a místní trhy a poznat Thajsko, které ještě nezkazil masový turistický ruch. Zkrátka jste-li milovník přírody zajímající se o kulturu, Loei je vaše destinace. Zároveň je také skvělým výchozím bodem pro cestu do Laosu. Já jsem zde byla tři týdny na přelomu září a října, déšť se konal jen párkrát ve večerních hodinách, jinak bylo krásně slunečno. V tomto období zde také potkáte nejmenší, respektive téměř žádné, množství turistů.

Kde se ubytovat?

V The Creek villa vás čeká absolutní klid a pohoda.

Chcete-li mít při pobytu dostatečné zázemí v podobě obchodů, restaurací a služeb, ubytujte se v městečku Chiang Khan. Potřebujete si vyčistit hlavu, být stranou všeho a užívat si klid a přírodu? Pak doporučuji ubytování v rodinném resortu The Creek villa. Leží u malé vesničky, kde najdete pár obchodů a místních restaurací. K resortu patří také farma, takže si každý den můžete vychutnávat čerstvé ovoce. Ubytování možné v bungalovech s výhledem na jezírko nebo low cost ve stanech.

Čerstvý dragon fruit přímo z farmy? Žádný problém 🙂

Tipy na zajímavá místa provincie Loei

A tady jsou moje tipy na místa, která jsem naštívila. Nepochybuji o tom, že jich je mnohem více. Pátrejte (viz. tip na závěr) a určitě objevíte další, která stojí za návštěvu. A klidně se o ně pak můžete podělit v komentářích.

Výhled z Phu Thok na Mekong

Phu Thok, v dálce Mekong a Laos

Z vrcholku Phu Thok se vám naskytne nádherný výhled do krajiny a především na – svojí velikostí – ohromující Mekong, který odděluje Thajsko od Laosu. Kdo si chce dát do těla, může nahoru vystoupat pěšky. Ti ostatní sednou do songthaew (thajské hromadné taxi/veřejná doprava), který je za pár bahtů doveze až na vrchol.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Nádherný chrám s výhledem Wat Pra Putthabat Phu Kwai Ngoen

Wat Pra Putthabat Phu Kwai Ngoen

Krásně zdobený chrám leží na kopci a tak z něj budete mít taktéž nádherný výhled. Dojděte po silnici až na konec cesty (za chrám doprava) a najdete klidné místo se sochou Buddhy s jak jinak než suprovým výhledem.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Okouzlující městečko Chiang Khan

Městečko Chiang Khan mě absolutně nadchlo svojí rozmanitostí – krásné chrámy, odpočinek na břehu Mekongu, promenáda podél Mekongu, plavby po Mekongu, místní trhy, street food, night market na Walking street, tradiční dřevěné domky staré čtvrti, stylové kavárny, originálně pomalované tuk tuky a úžasná atmosféra. To hlavní najdete podél břehu Mekongu, kde si můžete také odpočinout ve stínu stromů a kochat se výhledem na řeku. Pár míst, která dle mě stojí vidět:

  • Kaeng Khut Khu: trh s jídlem a suvenýry, restaurace s výhledem na Mekong, přístav pro plavby po Mekongu.
  • Wat Tha Khaek: kromě tohoto chrámu je zde i dřevěný chrám, restaurace a promenáda.
  • Wat Thra Khrok: krásně pomalovaný chrám, vedle opět promenáda a možnost odpočinku na břehu řeky.
  • Chiang Kgan Walking street: stará čtvrť s tradičními dřevěnými domky, stylovými kavárnami a večer spousta stánků s výborným jídlem. Souběžně s Walking street vede podél řeky promenáda.

Jste-li milovníci chrámů a skvělého jídla, Chiang Khan pro vás bude opravdu ráj. Město si můžete projít pěšky nebo projet na kole či skútru.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.
Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Muzea v Ban Na Pha Nad a Ban na Ben

.Muzeum tradičních řemesel
Poklidná atmosféra s výhledem na rýžová pole = balzám na nervy.

Zajímáte-li se o kulturu, historii a tradice, určitě nevynechejte tahle dvě muzea ve vesničkách Ban Na Pha Nad a Ban na Ben. Kromě toho, že se něco dozvíte, užijete si také poklidnou atmosféru, která je doslova balzámem na duši.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.
Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Příroda v Hin Pha Ngam Park

Hin Pha Ngam Park
Hin Pha Ngam Park

V parku absolvujete krátkou procházku lesem a mezi skalami, která je zakončena u krásné vyhlídky. Na závěr vás zpátky do výchozího bodu doveze řádně rozhrkaný songthaew – autentická thajská atmosféra zaručena.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Vodopád Peang Din

Vodopády Peang Din

Vydáte-li se od vstupu do parku Hin Pha Ngam dále po hlavní silnici, najdete na jejím konci vodopády podobné těm u Luang Prabang nebo v Kanchanaburi. Rozdíl je v tom, že zde se neplatí vstupné a návštěvníků je výrazně méně (já tady byla při své návštěvě sama).

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Výstup na Phu Kradueng

A na konec pořádný výšlap na nejvyšší horu oblasti. Čeká vás 1,5 až 2 hodiny stoupání do kopce, které se vám odmění nádhernými výhledy. Úžasné jsou především západy a východy slunce. Kromě toho je zde několik vodopádů a když budete mít štěstí, můžete vidět také slony. Ale pozor! Jedná se o divoká, volně žijící zvířata, v žádném případě se k nim nesnažte přibližovat ani je nijak vyrušovat a chovejte se pokud možno co nejvíc tiše a nenápadně. K přespání lze využít kemp, kde je možné pronajmout stan, spacák a polštářek, takže sebou nemusíte nic nosit. Vemte si sebou ale teplejší oblečení, v noci je zima. Já jsem se cestou, zborcená potem, smála, když jsem u stánků viděla prodávat zimní čepice. V noci mi došlo proč – měla jsem jen slabý svetřík a byla mi zima.
Phu Kradueng je hodně oblíbené místo, takže sami zde určitě nebudete. Vše ale bylo v klidu a pohodě a ani kemp nebyl (i přes jeho velkou kapacitu a rozlohu) nijak rušný.

Kde leží:

Po kliknutí na obrázek se dostanete přímo na google mapy.

Tip na závěr: nejen v Thajsku je spousta zajímavých míst, která v žádném průvodci nenajdete. Jak je najít? Já si vždy kousek po kousku projíždím mapy a pátrám a pátrám. Je to zdlouhavé a je třeba vyvinout vlastní iniciativu, výsledek ale pak stojí za to 🙂

Video Loei

Video The Creek villa

https://youtu.be/PF40RxAii_c
Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close