Malajsie bez cestovky: víza, měna, jazyk, bezpečnost a další

Chcete pláže, džungle, deštné pralesy, úžasné potápění, orangutany, slony, pestrou kulturu, skělé jídlo, trekovat na čajových plantážích nebo v horách? Malajsie má pro vás vše a ještě něco navíc – příjemné obyvatele a nízké ceny. Malajsie také patří mezi nejrozvinutější země JV Asie a cestovat na vlastní pěst zde zvládne každý. Abyste cestu do Malajsie bez cestovky zvládli v klidu a bez starostí, sepsala jsem všechny podstatné informace, které potřebujete k plánování dovolené vědět.

Update 30.9.2022: Od 1.8.2022 zrušila Malajsie poslední covidovou podmínku pro vstup – registraci v aplikaci MySejahtera, s čímž zároveň odpadla nutnost prokázat očkování a být v karanténě, pokud ho nemáte. Cestování do Malajsie je tak stejné jako před uzavřením hranic, zůstává pouze podmínka vlastnit letenku ze země, která byla v platnosti již dříve a která se namátkově kontroluje.

Před cestou si nicméně aktuální podmínky prosím prostudujte a ověřte. Snažím se udržovat web aktuální, ale ne vždy se podaří. Akutní a důležité zprávy dávám vždy do stories na Instagram nebo Facebook.

Menu/rychlá navigace

1. LETENKY DO MALAJSIE
2. KDY JET DO MALAJSIE

3. MALAJSIE: OČKOVÁNÍ A ZDRAVOTNÍ RIZIKA
4. VÍZA A PODMÍNKY VSTUPU DO MALAJSIE

5. MALAJSIE: PLATBY KARTOU, SMLOUVÁNÍ, MĚNA, VÝBĚRY
6. MALAJSIE: LIDÉ, KULTURA, NÁBOŽENSTVÍ A BEZPEČNOST
7. MALAJSIE: JAZYK A DOROZUMÍVÁNÍ SE
8. MALAJSIE: SIM KARTY A INTERNET
9. MALAJSKÁ KUCHYNĚ, KDE SE DOBŘE NAJÍST, BEZPEČNOST JÍDLA
10. JAK SE PŘEPRAVOVAT PO MALAJSII
11. UBYTOVÁNÍ V MALAJSII
12. ZAJÍMAVÁ MÍSTA MALAJSIE
13. MALAJSIE: CO JE A NENÍ ZAKÁZÁNO

Letenky do Malajsie

Letenky z Prahy (a letišť v okolních zemích) do Kuala Lumpuru se pohybují kolem 15 000 – 25 000 Kč. V akcích můžete natrefit na levnější letenky, nebývají však příliš časté. Proto, pokud na takovou letenku narazíte, neváhejte a kupujte.
Díky nové lince Qatar Airways můžete letět z Prahy rovnou na Langkawi nebo Penang (s přestupem v Doha). Osobně považuji za nejlepší kombinaci měst, tzn. přílet do Kuala Lumpur a odlet z Langkawi/Penangu (update 5.4.2022: tato linka aktuálně nefunguje, ale třeba se dočkáme obnovení).

Zajímavou alternativou je letět do Singapuru, který také stojí za návštěvu, a následně se přesunout do Malajsie.

Na vyhledávání letenek používám obvykle Skyscanner, akční letenky lze sledovat například na Pelikán.cz.

Update 30.9.2022: Aktuálně nejlépe vycházejí letenky se Saudia z Vídně – tenhle let jsme využili na cestu do ČR a nemůžu si stěžovat, jídlo i servis byl super za tu cenu.

Kdy jet do Malajsie

Pro výběr termínu, kdy jet do Malajsie, jsou rozhodující dvě věci – počasí a státní svátky. Kdy a kam jet, aby vám celou dovolenou nepropršelo, nenaráželi jste na davy turistů nebo naopak zavřené restaurace?

Počasí v Malajsii

Počasí nikdo z nás neovlivní a i v monzunovém období mohou být slunečné dny a v období sucha zapršet. Obecně jsou ale některé oblasti v určitých měsících ne/vhodné na návštěvu. Naštěstí je Malajsie obrovská země a tak do ní, při výběru vhodné lokality, můžete jet celoročně.

Východní pobřeží Malajského poloostrova (Perhentian, Tioman)

Období dešťů od listopadu do konce února, většina ubytování, restaurací, služeb a obchodů zavřená, často nemožné se na ostrovy dostat.

Západní pobřeží Malajského poloostrova (Langkawi, Penang)

Období dešťů od května do listopadu, nejvíce prší od července do září – v tomto období návštěvu zde nedoporučuji. V ostatních měsících (duben, květen, červen, říjen a listopad) jsou zde obvykle kratší přeháňky, může se ale stát, že prší několik dní v kuse = dovolená může vyjít suprově, ale taky nemusí. Je to trochu risk. Od prosince do konce března neprší prakticky vůbec a hezkou dovolenou máte zaručenou.

Vnitrozemí Malajského poloostrova (Cameron Highlands)

Celkově chladnější podnebí s teplotami kolem 20 – 25 stupňů a celoročními srážkami, které jsou více či méně ovlivněné monzunem z východu nebo ze západu. Obecně je zde stabilnější a lepší počasí zhruba od prosince do konce března.

Jih Malajského poloostrova (Kuala Lumpur)

Prší po celý rok, většinou se jedná o krátké, vydatné a nevyzpytatelné večerní přeháňky. V monzunovém období (jaro až podzim) jsou pak deště výrazně vydatnější. Výjimečně může dojít k extrémním dešťům i mimo období dešťů.

Borneo

Na Borneu se můžete s deštěm setkat celoročně a to v závislosti na tom, zda jste na východě nebo na západě. Jako nejlepší období pro návštěvu se nejčastěji uvádí prosinec až březen, ale ti, co zde již byli, vám poví, že deště jsou absolutně nevyzpytatelné bez ohledu na období.

Svátky v Malajsii

Malajsijský kalendář je doslova prošpikovaný státními svátky. Kromě těch menších je zde několik velkých svátků, při kterých je nutné počítat s omezeními. Letenky jsou dražší, autobusy, lodě, vlaky a ubytování je nutné rezervovat s předstihem, všude je spousta lidí nebo je naopak vše zavřené.

Školní prázdniny

Malajské školní prázdniny jsou celý prosinec, což dohromady s Vánocemi a Novým rokem přispívá ke značné přeplněnosti turistických destinací. V průběhu roku jsou pak ještě čtyřikrát kratší týdenní prázdniny, ty však už tak velkou vytíženost nezpůsobují.

Vánoce a Nový rok

Nejsou malajskými svátky, jsou však oblíbeným termínem pro dovolené zahraničních turistů. Toto období patří (na Langkawi, v KL a na Penangu) mezi hlavní turistickou sezónu, což se odráží na vyšších cenách a horší dostupnosti ubytování a služeb při rezervaci na poslední chvíli.

Čínský Nový rok

Pohyblivý svátek, který se slaví zhruba týden a je to v podstatě jediný týden v roce, kdy číňané nepracují. Všude jsou tak doslova davy čínských turistů. Čínské obchody a restaurace jsou v tuto dobu zavřené, ostatní fungují normálně.

Ramadán + Hari Raya

Ramadán je také pohyblivým svátkem. Nejvýznamější změny se týkají stravování – otevřené jsou západní, čínské a indické restaurace, ve kterých se přes den normálně najíte. Malajské restaurace jsou přes den zavřené, služby omezené a otevírací doby zkrácené. Stánky na ulicích a ramadánové bazary, na kterých lze ochutnat spoustu tradičních jídel, se začínají otevírat mezi 15:00 – 17:00.

Ke konci Ramadánu a především během následujících oslav jeho konce (Hari Raya Aidilfitri) se vše víceméně zastaví, malajské restaurace jsou přes den zavřené, nepořádají se výlety pořádané malajskými společnostmi atd. Nepřerušuje se lodní ani autobusové spojení, nákup lístků ale nenechávejte na poslední chvíli, například lodě z Langkawi do Kuala Kedah bývají vyprodané týden i víc dopředu. Nemalajské restaurace a služby fungují většinou normálně. Další info vztahující se k náboženství uvádím níže.

Langkawi – LIMA

Námořní a letecká přehlídka se koná vždy jednou za dva roky na Langkawi (další bude v roce 2023). Ceny všeho se několikanásobně zvyšují a ostrov je doslova nacpaný k prasknutí – toto období je ještě vytíženější než Vánoce, Nový rok a Čínský nový rok.

Malajsie: Očkování a zdravotní rizika

Do Malajsie nejsou povinná žádná očkování. Doporučený cestovatelský základ je očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu, tetanu a případně – dle uvážení – vzteklině (v případě, že máte zdravotní pojištění, není vzteklina nutná, zvířata vás sama od sebe nenapadnou a pokud ano, dostanete injekci v nemocnici).


Výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici, které je povinné v případě, že jste dříve navštívili země, kde se tato nemoc vyskytuje.


Riziko onemocnění horečkou dengue, kterou přenášejí komáři, je poměrně nízká, repelentem a vhodným oblečením však rozhodně nic nezkazíte. Nejvíce mi fungují místní repelenty s vysokým obsahem citronové trávy. Zika a malárie se v Malajsii nevyskytují.


Cestování do Malajsie nepředstavuje žádná výrazná zdravotní rizika. Hygiena v Malajsii je na (v porovnání s jinými zeměmi JV Asie) na celkem slušné úrovni a nemusíte se bát ani jídla na ulici. Většina problémů pramení spíše z horka, sluníčka a dehydratace. Nezapomínejte hodně pít a chraňte se před sluncem (spálit se můžete i ve stínu!). Na hydrataci a doplnění minerálních látek je dobrá kokosová voda, nápoj 100 Plus a rehydratační sůl (malé stříbrné pytlíčky s názvem ORC, které si rozpustíte do vody).


V případě potřeby jsou zde státní nemocnice a soukromé kliniky na západní úrovni. Samozřejmostí při cestě by mělo být kvalitní cestovní pojištění.

Víza a podmínky vstupu do Malajsie

Do Malajsie víza nepotřebujete. Po příletu dostanete do pasu razítko opravňující k pobytu na 90 dní na pevninské části Malajsie a ve státě Sabah (Borneo), ve státě Sarawak (Borneo), dostanete razítko na 30 dní. Při počítání pozor, je to opravdu 90/30 dní, ne 3 měsíce/měsíc.

Dlouhodobý pobyt v Malajsii


Chcete-li být v Malajsii déle, je možné vyjet za hranice a zase se vrátit (tzv. visa run). Pokud opouštíte Malajsii po 80 dnech pobytu, musíte mimo ni zůstat alespoň 7 dní, než se budete moci vrátit. Při opakovaných a častých výjezdech a návratech doporučuji udělat některé výjezdy delší (3 týdny, měsíc). Pro dlouhodobý pobyt je však nutné mít víza. Visa run jsou pouze krajní dočasné řešení, u kterého nemáte nikdy záruku, že se do Malajsie znovu dostanete – pokud imigrační úředník vyhodnotí vaši aktivitu jako podezřelou, máte smůlu.

Práce v Malajsii


Na práci v Malajsii musíte mít pracovní víza. Se získáním obvykle pomůže zaměstnavatel, placení za ně závisí na dohodě. Sehnat si práci v Malajsii není pro cizince nemožné, ale rozhodně není jednoduché. Malajci, potažmo Malajsijci, mají vždy přednost. Vaše šance se zvyšují na základě úrovně vašich znalostí a zkušeností – zaměstnat cizince znamená mít firmu typu s.r.o., složený nemalý depozit a další podmínky, které ne každá firma splňuje nebo je chce splňovat. Proto jsou tedy největší šance u velkých firem, kterým máte co nabídnout.

Malajsie: Platby kartou, smlouvání, měna, výběry

Měna

V Malajsii se platí malajskými ringgity, zkratka MYR nebo RM. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 ringgitů. Mince jsou v hodnotách 0,5, 10, 20 a 50 centů. Kurz se pohybuje kolem 5,50 Kč za 1 MYR.

Kde sehnat malajské ringgity

Vybrat si můžete z bankomatu v Malajsii nebo si přivézt EUR či US dolary, které zde vyměníte. Směnárny jsou na turistických místech všude a kurzy jsou ve většině případů férové. Při výběru z bankomatu neplatíte žádný poplatek za výběr místní bance (jako např. v Thajsku), platíte pouze vaší české bance dle ceníku. Maximální částka pro výběr je 1 500 ringgitů. Pozor! Bankomaty a platby kartou nemusejí fungovat mezi 3:00 – 6:00. Na některých místech (především ostrovy typu Perhentian) nejsou bankomaty vůbec nebo je jich málo.

Na placení v Malajsii i jinde v zahraničí se mi výborně osvědčila a stále osvědčuje karta Revolut, která má velice dobré kurzy, nulový poplatek za výběr do 4 500 Kč (plán Standard) a neomezené platby kartou zdarma.
Za úplně nejlepší funkci pak považuji jednorázovou a klasickou virtuální kartu. Jednorázová generuje pro každou platbu unikátní číslo, takže ji používám na příležitostné nákupy na internetu. Druhou, klasickou virtuální kartu, mám nahranou v Apple Pay (jde i pro Google Pay) a používám ji na pravidelné platby a nákupy v obchodech. V okamžiku, kdy by se někdo pokusil kartu zneužít, si ji v aplikaci zablokuji a hned vystavím novou. Jedná se tak o nejbezpečnější způsoby placení, které vás mohou uchránit proti podvodníkům a ušetřit spoustu starostí na cestě.
Zajímavý je také fakt, že z Revolut lze poslat peníze na malajský účet, a to opravdu během vteřiny. Tahle funkce vás zachrání v okamžiku, kdy nemáte dostatek hotovosti a prodejce nemá terminál na platby kartou – transfer tady ale umožňuje téměř každý, s českým účtem ho ovšem neprovedete.

Smlouvání

Smlouvá se hlavně na trzích při nákupu suvenýrů, oblečení a elektroniky a u standardních taxi služeb (ne u Grabu). V kamenných obchodech a restauracích se nesmlouvá, u dlouhodobého ubytování a výletů nabízených na ulici či na pláži to můžete klidně zkusit.

Spropitné

V lokálních restauracích se se spropitným nepočítá, v dražších restauracích a barech nechte dle svého uvážení a spokojenosti spropitné ve výši 5 až 10 %. Většina místních pouze zaokrouhluje a nechává opravdu jen drobné.

Ceny

Drogerie a kosmetika stojí podobně jako u nás. Velice levné je jídlo (především v lokálních restauracích, kde si lze dát oběd za ceny už kolem 30 až 50 Kč), benzín (cca 12 Kč/litr) a o něco levnější jsou také autobusy, vlaky a ubytování. S výjimkou duty free ostrovů je zde dražší alkohol.

Update 30.9.2022: I v Malajsii se ceny zvedly, nicméně v porovnání s ČR jsou ceny obecně pořád nižší a pro turisty ze zahraničí je zde levno (v závislosti na tom, jaký standard vyžadujete).

Malajsie: Lidé, kultura, náboženství a bezpečnost

Lidé a kultura

V Malajsii žije pestrá směs obyvatel jejíž většinu tvoří Malajci, Číňané a Indové a jejich kombinace, původní etnikum Orang Asli je opravdu malou a vzácnou komunitou. Lidé jsou zde velice příjemní, přátelští a vždy ochotní pomoci.

Náboženství

Největší skupina obyvatel – Malajci – vyznává islám, muslimů je zde cca 65 % a Malajsie je tak považována za muslimskou zemi. Další náboženství jsou buddhismus, hinduismus, taoismus a křesťanství. Islám v Malajsii nemá nijak radikální podobu, muslimové jsou zde tolerantní a otevření. Pro turisty z náboženství nevyplývají žádná omezení. Doporučuji však respektovat kulturu a nechodit v plavkách do restaurací mimo pláž a nejíst na ulici během Ramadánu. Zahalovat se budete muset pouze do mešit – dlouhé kalhoty/sukně, muži trička s krátkým rukávěm, ženy dlouhý rukáv a lehký šátek přehozený přes vlasy.

Bezpečnost

Malajsie patří mezi bezpečnější země JV Asie, životní úroveň je slušná a riziko podvodů a krádeží menší než jinde. I tak si ale dávejte pozor a dodržujte základní bezpečnostní pravidla, o kterých jsem psala zde.

Malajsie: Jazyk a dorozumívání se

Malajština není tonální jazyk a je srozumitelná lépe než například thajština. Základní slovíčka jako jsou pozdravy, číslovky a názvy jídel se naučíte během jednoho dne. Kromě toho většina obyvatel ovládá angličtinu, se kterou se domluvíte téměř všude. Pokud neovládáte žádný jazyk, domluva „ruce nohy“ a google translate v telefonu to jistí vždy.

Malajsie: SIM karty a internet

Jednorázové SIM karty seženete v podstatě kdekoli. Levnější jsou ve městech než na letištích. V 7/11 můžete zakoupit SIM s neomezeným internetem na 1 týden za 18 RM (90 Kč) a na měsíc za 45 RM (225 Kč). Hotspot je v obou případech neomezený. Pokud vám dojdou data, jednoduše si dobijete kredit (např. v prodejnách 7/11) a přes mobilní aplikaci nakoupíte požadovaný balíček na data/SMS/volání.


Kromě omezeného objemu přenosu dat na hotspot se můžete setkat také s jejich dělením. V praxi to znamená, že si koupíte balíček s 5 GB dat, ale z toho je například 1 GB vyhrazeno na WhatsApp a Mesengger, 2 GB na Youtube a 2 GB na prohlížení webu.

Pokrytí signálem je až na výjimky (džungle, menší ostrovy) dostačující i na práci a velké přenosy dat. Já používám DiGi a se signálem jsem spokojená. Na většině ubytování je standardem Wi-Fi.

Nechcete-li řešit SIM na místě v obchodě, je velice šikovná eSIM Airalo, kterou objednáte z pohodlí vašeho domova v češtině. Konkrétně pro Malajsii je na výběr 8 různých balíčků, které začínají na 4,50 USD (cca 100 Kč) za 1 GB na 7 dní a končí na 20 GB na 30 dní za 40 USD (845 Kč). Nákup eSIM Airalo probíhá v pár jednoduchých krocích, pro aktivaci stačí v nastavení vašeho telefonu povolit funkci eSIM.

Malajská kuchyně, kde se dobře najíst, bezpečnost jídla

V Malajsii najdete velice pestrou směs hned několika různých kuchyní. Jsou zde malajské, čínské, indické, japonské, korejské, arabské a na severu také thajské restaurace. Zárukou kvality a vodítkem, které nikdy nezklame, je plná restaurace.

Nebojte se ochutnávat jídlo na ulici. Hygiena je v Malajsii na poměrně dobré úrovni a rizika jsou minimální. Velice oblíbené (a levné) jsou restaurace Nasi Campur, kde si sami naberete to, na co máte chuť.


Malajská jídla jsou obvykle pálivá, dají se však najít výjimky (např. Nasi Ayam – kuře s rýží), případně můžete požádat o „no spicy“ nebo „no chilli“ verzi (malajsky „tak pedas“ nebo klidně „no pedas“ výslovnost tak, jak čtete).


Led se vyrábí z pitné vody, veškeré nápoje s ním jsou tedy bezpečné. Pokud dostanete v restauraci rozlévanou vodu, je také pitná. Voda z kohoutku pitná není.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? E-book Restaurace Langkawi je přesně tím, co potřebujete!
S interaktivním průvodcem restauracemi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních restaurací, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte.
V průvodci najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Dále informace o nejčastějších jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Další informace o Malajské kuchyni se dozvíte v článku Malajská kuchyně: základní info, jídla a slovníček. Pro ty, kteří se chtějí s místní kuchyní, jídly a restauracemi seznámit podrobněji mám v nabídce Food Tour, při které vás vezmu na night market, večeři, hlavní ulici Cenang a Food trucky. Během tour se tak skvěle najíte a zároveň získáte všechny potřebné informace pro váš pobyt.

Jak se přepravovat po Malajsii

Malajsie má kvalitní a rozvinutou infrastrukturu a rozsáhlou a dostupnou síť veřejné dopravy. Počítejte s tím, že všude je klimatizace a noste sebou svetřík nebo šátek na přikrytí, hodí se i delší kalhoty a plné boty. V rušnějších datech (viz. výše) si lístky raději kupte předem. Lístky na všechny typy spojů lze vyhledávat a kupovat přes weby 12GoAsia nebo Easybook.

Autobusy

Levné, dostupné a překvapivě komfortní (za mě daleko lepší úroveň pohodlí než v ČR). Lístky zakoupíte předem online např. na busonlineticket.com, Easybook, 12GoAsia, přes váš hotel nebo přímo na autobusovém nádraží. Mezi většinou měst zajišťuje spojení řada soukromých firem a spojení je hodně časté. Mimo svátky tak není problém koupit jízdenku na poslední chvíli nebo na místě.

Vlaky

Lze využít na pevniské části Malajsie a to buď rychlovlaky (ETS) nebo pomalejší lokální spoje (KTM). Jízdní řády a jízdenky naleznete zde nebo přes Easybook12GoAsia.

Lodě

Informace o lodním spojení na ostrovy lze většinou najít na internetu. Lístky se kupují v přístavech, předem online nebo přes vaše ubytování či agentury – dle dostupných možností. Online lze vyhledávat a kupovat přes 12GoAsia, Easybook nebo weby přepravních společností.

Letadla

Letecké spojení mezi městy je v Malajsii poměrně časté a levné. Nejlevnější letenky obvykle koupíte u AirAsia. Mezi další oblíbené společnosti patří Malindo nebo Malaysia Airlines. S výjimkou svátků a akčních nabídek stačí letenky kupovat cca měsíc před odletem.

Taxi/Grab

Doporučuji si předem nainstalovat aplikaci Grab nebo MyCar (asijské verze UBERU) a taxi objednávat přes ně. Vyhnete se přemrštěným cenám a smlouvání za běžné taxi na ulici. Funguje ve většině měst.

Půjčení skútru

Skvělá možnost, jak individuálně poznávat atrakce a zajímavosti Malajsie. Provoz v Malajsii není tak nebezpečný, jako například ve Vietnamu, buďte ale vždy opatrní, noste helmu a zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Skútr se hodí spíše na kratší výlety.

Půjčení auta

Auto je bezpečnější než skútr a bude se vám hodit zejména na delší vzdálenosti. Stejně jako v případě skútru dbejte na bezpečnost provozu a buďte ostražití. Auto lze rezervovat přes Easybook. Řídí se vlevo a je potřeba mezinárodní řidičský průkaz.

Kde se ubytovat a je nutné rezervovat předem?

Ubytování seženete v levných hostelech od cca 80 Kč/osoba/noc, soukromých apartmánech a domech, rodinných guesthousech a hotelích všech kategorií. Nabídka ubytování v Malajsii je opravdu široká a vybere si každý bez ohledu na rozpočet.

Vyhledávat můžete přes Agodu nebo Booking, hodně rozšířené je také Airbnb, kde kromě ubytování najdete též zážitky s místními průvodci. S výjimkou svátků a top sezóny (viz. výše) není nezbytně nutné ubytování bookovat předem. Chystáte-li se na dlouhodobější pobyt, hledejte a domluvejte si ubytování na místě, cena měsíčního pronájmu je tak výrazně nižší než na rezervačních portálech. Za soukromé pokoje zaplatíte turistickou daň ve výši 10 ringgitů/noc. Turistická daň je obvykle v ceně ubytování. Odkazy na tipy na ubytování naleznete na konci článku.

Zajímavá místa Malajsie

Malajsie nabízí řadu nádherných míst k návštěvě. Jsou to například ostrovy Tioman, Perhentian, Penang, Langkawi, Pangkor nebo Redang, džungle v Taman Negara a na ostrově Borneo, kde můžete vidět orangutany a další vzácné druhy zvířat a rostlin, čajové plantáže v Cameron Highlands, kulturní Melaka nebo Ipoh a samozřejmě moderní hlavní město Kuala Lumpur.

Malajsie: Co je a není zakázáno

  • Z Malajsie je zakázáno vyvážet mušle a korály a to i ty, které se tváří jako mrtvé. Hrozí vám vysoké pokuty a v extrémním případě i vězení a zákaz vstupu až na několik let.
  • V Malajsii jsou pod přísnými tresty zakázané lehké i tvrdé drogy.
  • Cigarety a alkohol si odvézt můžete v omezeném množství, kompletní celní předpisy naleznete zde.
  • Naopak turistům nehrozí ani se na vás nevztahují žádná pravidla, zákony a tresty spojené s islámským právem.
  • Konzumace alkoholu na veřejnosti v Malajsii není zakázaná. Budete-li ale vaše chování pod vlivem alkoholu někoho obtěžovat (zejména v době nočního klidu od 24:00 do 6:00), může na vás dotyčný zavolat policii.
  • Povolené množství alkoholu při řízení je: 22 mikrogramů na 100 ml při dechové zkoušce, 50 mikrogramů na 100 ml v krvi a 67 mikrogramů na 100 ml v moči.

Další články, které se mohou hodit

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi a rádi byste na výlet s českým průvodcem? Potřebujete poradit s programem nebo ubytováním? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mně.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Další kontakty

Pozn.: Některé odkazy jsou ve formě tzv. „partnerského odkazu“. Znamená to, že pokud si přes odkaz něco objednáte, já obdržím provizi, která mi pomáhá v udržování, rozvoji a provozu webu a mých služeb pro vás.

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close