Češka v Malajsii

Malajsie bez cestovky – vše, co potřebujete vědět před cestou

Malajsie je oproti Thajsku nebo Bali stále trochu opomíjenou destinací. Pomalu ale jistě ji však cestovatelé začínají objevovat a stává se víc a víc oblíbená. A rozhodně je pro to pádný důvod. Malajsie totiž nabízí neuvěřitelně rozmanitou přírodu i kulturu. Chcete pláže, džungle, deštné pralesy, úžasné potápění, vidět orangutany, trekovat na čajových plantážích nebo do hor? V Malajsii můžete zažít vše. A k tomu navíc skvělé jídlo, příjemné obyvatele a nízké ceny. Zároveň je jednou z nejrozvinutějších zemí JV Asie a cestovat zde zvládnou i ti, kteří s Asií nemají žádné zkušenosti. Abyste cestu do Malajsie bez cestovky zvládli v klidu a bez starostí, sepsala jsem všechny podstatné informace, které potřebujete před cestou i během ní vědět.

Letenky do Malajsie

Letenky z Prahy (a letišť v okolních zemích) do Kuala Lumpuru se pohybují kolem 12 000 – 15 000 Kč. Za podobnou cenu lze sehnat letenky na Penang nebo Langkawi. V akcích můžete natrefit na letenky kolem 10 000 Kč, nebývají však příliš časté. Proto, pokud na takovou letenku narazíte, neváhejte a kupujte. Alternativou může být let do Singapuru, který také stojí za návštěvu, a následný přesun do Malajsie. Na vyhledávání letenek používám obvykle Skyscanner. Podrobněji o tom, jak vyhledávám levné letenky, jsem psala zde.

Kdy jet do Malajsie

Pro výběr termínu, kdy jet do Malajsie, jsou rozhodující dvě věci – počasí a státní svátky. Kdy a kam jet, aby vám celou dovolenou nepropršelo, nenaráželi jste na davy turistů nebo naopak zavřené restaurace?

Počasí

Počasí nikdo z nás neovlivní a i v monzunovém období mohou být slunečné dny a v období sucha zapršet. Obecně jsou ale některé oblasti v určitých měsících ne/vhodné na návštěvu. Naštěstí je Malajsie obrovská země a tak do ní, při výběru vhodné lokality, můžete jet celoročně.

 • východní pobřeží malajského poloostrova (Perhentian, Tioman): období dešťů od listopadu do konce února, řada restaurací a obchodů zavřená, často nemožné se na ostrovy dostat.
 • západní pobřeží malajského poloostrova (Langkawi, Penang): období dešťů od července do října, nejvíce prší v září a to v podstatě nonstop. Naopak od prosince do konce března neprší téměř vůbec.
 • vnitrozemí malajského poloostrova (Cameron Highlands): celkově chladnější podnebí s teplotami kolem 20 – 25 stupňů  a celoročními srážkami, prší většinou večer nebo ráno a přes den je slunečno.
 • jih malajského poloostrova (Kuala Lumpur): prší po celý rok, většinou se jedná o krátké a vydatné večerní přeháňky, které příjemně osvěží a dovolenou příliš nenaruší.
 • Borneo: na Borneu se můžete s deštěm setkat celoročně, nejvíce však prší od listopadu do února. V ostatních měsících se jedná spíše o krátké přeháňky.
Svátky

Malajský kalendář je doslova prošpikovaný státními svátky. Občas mám pocit, že mají státní svátek pořád. Kromě těch menších je zde několik velkých svátků, při kterých je nutné počítat s omezeními. Letenky jsou dražší, autobusy, lodě, vlaky a ubytování je nutné rezervovat s předstihem, všude je spousta lidí nebo je naopak vše zavřené.

 • školní prázdniny: malajské školní prázdniny jsou v prosinci, což dohromady s Vánocemi a Novým rokem přispívá ke značné přeplněnosti turistických destinací
 • Vánoce a Nový rok: nejsou malajskými svátky, jsou však oblíbeným termínem pro dovolené zahraničních turistů
 • Čínský Nový rok: pohyblivý svátek, který se slaví zhruba týden a je to v podstatě jediný týden v roce, kdy číňané nepracují. Všude jsou tak doslova davy čínských turistů.
 • Ramadán + Hari Raya: Ramadán je také pohyblivým svátkem. Na turistických místech obvykle najdete pár otevřených restaurací s omezenou otvírací dobou. Poslední týden Ramadánu a následující svátek oslav konce Ramadánu (Hari Raya Aidilfitri) se však provoz víceméně zastaví. Čínské a nemalajské restaurace jsou otevřené normálně. Další info vztahující se k náboženství uvádím níže.
 • Langkawi – LIMA: námořní a letecká přehlídka se koná vždy jednou za dva roky na Langkawi (další bude v roce 2021). Ceny všeho se několikanásobně zvyšují a ostrov je doslova nacpaný k prasknutí.

Očkování a zdravotní rizika

Do Malajsie nejsou povinná žádná očkování. Doporučený cestovatelský základ je očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu, tetanu a případně vzteklině.
Rizika maláriedengue jsou zde velice nízká, repelentem a vhodným oblečením však rozhodně nic nezkazíte. Zika se v Malajsii nevyskytuje.
Cestování do Malajsie nepředstavuje žádná výrazná zdravotní rizika. Hygiena je zde na dobré úrovni a nemusíte se bát ani jídla na ulici. Většina problémů pramení spíše z horka, sluníčka a dehydratace. Nezapomínejte hodně pít a chraňte se před sluncem (spálit se můžete i ve stínu!). Na hydrataci a doplnění minerálních látek je dobrá kokosová voda, nápoj 100 Plus a rehydratační sůl (malé stříbrné pytlíčky s názvem ORC, které si rozpustíte do vody).
V případě potřeby jsou zde státní nemocnice a soukromé kliniky na západní úrovni. Samozřejmostí je kvalitní zdravotní pojištění. Cestovní pojištění můžete vyhledávat a porovnávat na Porovnej24.cz.

Víza do Malajsie

Do Malajsie víza nepotřebujete. Při příletu dostanete do pasu razítko opravňující k pobytu na 90 dní. Při počítání pozor, je to opravdu 90 dní, ne 3 měsíce. Chcete-li být v Malajsii déle, je možné vyjet za hranice a zase se vrátit (tzv. visa run). Pokud opouštíte Malajsii po 80 dnech pobytu, musíte mimo ni zůstat alespoň 7 dní, než se budete moci vrátit. Při opakovaných a častých výjezdech a návratech doporučuji udělat některé výjezdy delší (3 týdny, měsíc). Na práci v Malajsii musíte mít pracovní víza, podmínky jsou o něco jednodušší než v Thajsku. Se získáním pracovního víza obvykle pomůže zaměstnavatel.

Peníze

 • měna: v Malajsii se platí malajskými ringgity, zkratka MYR nebo RM. Bankovky mají hodnotu 1, 5, 10, 20, 50 a 100 ringgitů. Mince jsou v hodnotách 0,5, 10, 20 a 50 centů. Kurz se pohybuje kolem 5,60 – 5,80 Kč za 1 MYR.
 • kde sehnat malajské ringgity: vybrat si můžete z bankomatu v Malajsii nebo si přivézt Eura či US dolary, které zde vyměníte. Směnáren je celá řada a kurzy jsou ve většině případů férové. Při výběru z bankomatu neplatíte žádný poplatek za výběr místní bance (jako např. v Thajsku), platíte pouze vaší české bance dle ceníku. Maximální částka pro výběr je 1 500 ringgitů. Na některých místech (především ostrovy) nejsou bankomaty vůbec nebo je jich málo. Můj článek pro web Cestolino o tom, na co si dát pozor při výběru z bankomatu v zahraničí, najdete zde.
 • smlouvání: smlouvá se hlavně na trzích při nákupu suvenýrů a u standardních taxi služeb (ne u Grabu). V restauracích se nesmlouvá, u ubytování to můžet zkusit v závislosti na situaci.
 • spropitné: v lokálních restauracích se se spropitným nepočítá, v dražších restauracích a barech můžete nechat dle svého uvážení. Většina místních pouze zaokrouhluje a nechává opravdu jen drobné.
 • ceny: drogerie a kosmetika stojí podobně jako u nás. Velice levné je jídlo (především v lokálních restauracích, kde se najíte od 30 Kč), benzín (cca 12 Kč/litr) a levnější jsou i autobusy, vlaky a ubytování. S výjimkou duty free ostrovů je zde dražší alkohol. Obecně je Malajsie levnější než Thajsko.

Lidé, kultura, náboženství a bezpečnost

 • lidé a kultura: v Malajsii žije pestrá směs obyvatel jejíž většinu tvoří Malajci a dále pak Číňané, Indové a původní etnikum Orang Asli. Lidé jsou zde velice příjemní, přátelští a vždy ochotní pomoci.
 • náboženství: největší skupina obyvatel – Malajci – vyznává islám, muslimů je zde cca 65 % a Malajsie je tak považována za muslimskou zemi. Další náboženství jsou buddhismus, hinduismus, taoismus a křesťanství. Islám v Malajsii nemá nijak radikální podobu, muslimové jsou zde velice tolerantní a otevření. Pro turisty z náboženství nevyplývají žádná omezení. Doporučuji však respektovat kulturu a nechodit v plavkách do restaurací mimo pláž a nejíst na ulici během Ramadánu. Zahalování je vyžadováno pouze do mešit – dlouhé kalhoty/sukně, muži trička s krátkým rukávěm, ženy dlouhý rukáv a lehký šátek přehozený přes vlasy.
 • bezpečnost: Malajsie patří mezi jednu z nejbezpečnějších zemí JV Asie a riziko podvodů a krádeží je zde výrazně nižší. I tak si ale dávejte pozor a dodržujte základní bezpečnostní pravidla, o kterých jsem psala zde.

Jazyk a dorozumívání se

Malajština není tonální jazyk a je srozumitelná lépe, než například thajština. Základní slovíčka jako jsou pozdravy, číslovky a názvy jídel se naučíte během jednoho dne. Kromě toho většina obyvatel ovládá angličtinu, se kterou se domluvíte téměř všude. Pokud neovládáte žádný jazyk, domluva „ruce nohy“ a google translate v telefonu to jistí vždy.

Internet a SIM karty

Jednorázové SIM karty seženete v podstatě kdekoli. Levnější jsou ve městech než na letištích. Pokud vám dojde kredit, jednduše si ho znovu dobijete, např. v prodejnách 7/11, a přes aplikaci si nakoupíte požadovaný balíček na data/SMS/volání. Pozor na to, že některé SIM karty mají omezený objem přenosu dat na hotspot. Nebo si koupíte balíček na 5 GB dat ale z toho je například 1 GB na WhatsApp a Mesengger, 2 GB na Youtube a 2 GB na prohlížení webu. Pokrytí signálem je až na výjimky (džungle, menší ostrovy) dostačující i na práci a velké přenosy dat. Na většině ubytování je standardem Wi-Fi.

Malajská kuchyně a kde se dobře najíst

V Malajsii najdete velice pestrou směs hned několika různých kuchyní. Jsou zde malajské, čínské, indické a na severu i thajské restaurace. Klasicky je zárukou kvality plná restaurace. Nebojte se ochutnávat jídlo na ulici, hygiena je zde na dobré úrovni a rizika jsou minimální. Velice oblíbené jsou restaurace, kde si sami naberete to, na co máte chuť. Jídla jsou dost často pálivá, dají se však najít i nepálivé pokrmy, případně si můžete požádat i o „no spicy“ nebo „no chilli“ verzi.
Pokud pojedete na dovolenou na Langkawi, můžete se zde zůčastnit mojí Food tour, při které vás seznámím s druhy jídel a doporučím restaurace.

Jak se přepravovat po Malajsii

Malajsie má kvalitní a rozvinutou infrastrukturu a rozsáhlou a dostupnou síť veřejné dopravy. Počítejte s tím, že všude je klimatizace a noste sebou svetřík nebo šátek na přikrytí, hodí se i delší kalhoty a plné boty. V rušnějších datech, viz. výše, je lepší si lístky koupit předem. Spojení lze vyhledávat přes web 12GoAsia. Budete-li řídit, myslete na to, že se jezdí vlevo.

 • autobusy: levné, dostupné a pohodlné. Lístky zakoupíte předem online např. na busonlineticket.com, přes váš hotel nebo přímo na autobusovém nádraží. Mezi turistickými destinacemi zajišťuje spojení i řada soukromých firem.
 • vlaky: lze využít na pevniské části Malajsie a to buď rychlovlaky (ETS) nebo pomalejší lokální spoje (KTM). Informace o spojení naleznete zde.
 • lodě: lodní spojení na ostrovy lze většinou najít na internetu. Lístky se kupují v přístavu, předem online nebo přes vaše ubytování – dle dostupných možností.
 • letadla: letecké spojení mezi městy je v Malajsii poměrně husté a levné. Nejlevnější letenky obvykle koupíte u AirAsia. S výjimkou svátků a akčních nabídek stačí letenky kupovat cca měsíc před odletem.
 • taxi/Grab: doporučuji si předem nainstalovat aplikaci Grab (asijská verze UBERU) a taxi objednávat přes ní. Vyhnete se přemrštěným cenám a smlouvání za běžné taxi na ulici. Funguje ve většině měst.
 • půjčení skútru: skvělá možnost, jak individuálně poznávat atrakce a zajímavosti Malajsie. Provoz v Malajsii není tak nebezpečný, jako například ve Vietnamu, buďte ale vždy opatrní, noste helmu a zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Skútr je vhodný spíše na kratší výlety.
 • půjčení auta: auto je bezpečnější než skútr a vhodné i na delší vzdálenosti. Stejně jako v případě skútru dbejte na bezpečnost provozu a buďte ostražití.

Kde se ubytovat a je nutné rezervovat předem?

Ubytování lze sehnat v levných hostelech od cca 80 Kč/osoba/noc až po tisícovky za luxusní ubytování. Vyhledávat můžete přes Agodu nebo Booking. S výjimkou svátků a top sezóny (viz. výše) není nezbytně nutné ubytování bookovat předem. Za dlouhodobější pobyt lze získat slevy a je lepší se domluvit na místě. Za soukromé pokoje se platí turistická daň ve výši 10 ringgitů/noc a ne vždy je zahrnuta v ceně ubytování. Tipy na ubytování na Langkawi naleznete zde.

Zajímavá místa v Malajsii

Malajsie nabízí řadu nádherných míst k návštěvě. Jsou to například ostrovy Tioman, Perhentian, Penang, Langkawi, Pangkor nebo Redang, džungle v Taman Negara a na ostrově Borneo, kde můžete vidět orangutany a další vzácné druhy zvířat a rostlin, čajové plantáže v Cameron Highlands, kulturní Melaka a samozřejmě moderní hlavní město Kuala Lumpur. Méně známý je například Ipoh proslavený skvělým jídlem nebo turisticky téměř nedotčená provincie Perlis na severu země.

Na co si dát pozor

 • z Malajsie je zakázáno vyvážet mušle a korály a to i ty, které se tváří jako mrtvé. Hrozí vám vysoké pokuty a v extrémním případě i vězení.
 • v Malajsii jsou pod přísnými tresty zakázané lehké i tvrdé drogy
 • dovoz a vývoz alkoholu je omezen, kompletní celní předpisy naleznete zde
 • naopak, jako turistům, vám nehrozí ani se na vás nevztahují žádná pravidla, zákony a tresty spojené s islámským právem
Je to zajímavé nebo užitečné? Pošli to dál!
Share on Facebook
Facebook
Share on Whatsapp
Whatsapp
Email this to someone
email
Print this page
Print
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Buffer this page
Buffer

Komentáře