Langkawi průvodce: doprava, ubytování, zajímavá místa a další

Langkawi Permata Kedah neboli Langkawi klenot Kedahu je souostroví čítající 99, při odlivu 104, ostrovů a ostrůvků. Hlavní ostrov Langkawi je největším a nejnavštěvovanějším ostrovem souostroví. Tomu odpovídá široká nabídka ubytování, aktivit, restaurací, duty free obchodů a dalšího zázemí pro turisty, kteří si sem přijíždějí užít dovolenou. Jak se na Langkawi dostanete, jaké je počasí, jaká jsou zajímavá místa a co vidět, kde vyměnit peníze nebo jak se přepravovat? To vše se dozvíte z následujícího průvodce.

Obsah Průvodce Langkawi

1. ÚVOD: OD SÍDLA PIRÁTŮ AŽ PO VYHLEDÁVANOU TURISTICKOU DESTINACI

2. JAK SE DOSTAT NA LANGKAWI: CESTA Z MALAJSIE A THAJSKA

3. KDY JET NA LANGKAWI A JAK DLOUHO ZDE BÝT

4. UBYTOVÁNÍ NA LANGKAWI: CENY A LOKALITY

5. KDE SE NA LANGKAWI NAJÍST A CO OCHUTNAT

6. CO DĚLAT NA LANGKAWI: ZAJÍMAVÁ MÍSTA, AKTIVITY, ZÁŽITKY

7. DOPRAVA NA LANGKAWI: ZPŮSOBY PŘEPRAVY

8. DALŠÍ PRAKTICKÉ INFORMACE: VÝBĚR A VÝMĚNA PENĚZ, SIM

9. NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI O LANGKAWI

Langkawi: Od sídla pirátů až po vyhledávanou turistickou destinaci

Ještě v 50. letech 20. století mělo Langkawi pouze jeden hotel, jakmile však skončilo prokletí princezny Mahsuri, ostrov začal vzkvétat. Mýtům a legendám věřit nemusíte, faktem však zůstává, že od roku 1987 začalo Langkawi rapidně získávat na popularitě a dnes patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace Malajsie. Kde přesně leží, co o něm víme a jaká je jeho historie a legendy?

Kde leží Langkawi

Rýžová pole, Langkawi, Malajsie
Rýžová pole tvoří nádherné scenérie Langkawi. Místní produkce rýže je navíc podstatná pro celou Malajsii.

Langkawi je souostroví nacházející se v Malackém průlivu v Andamanském moři, v severozápadní části Malajsie. Od pevninské části Malajsie je Langkawi vzdálené přibližně 30 kilometrů, od thajského pobřeží zhruba 15 kilometrů. Nejbližším ostrovem je cca 5 km vzdálené Ko Tarutao patřící Thajsku. Na ostrov lze z Langkawi dokonce dohlédnout, přímé lodní spojení mezi oběma ostrovy však neexistuje. Nejbližším thajským ostrovem je necelých 60 km vzdálené Koh Lipe. Na Koh Lipe se z Langkawi dostanete přímou lodí v hlavní sezóně od půlky října do konce května.

Politicky patří pod malajsijský stát/sultanát Kedah, jehož rozloha je zhruba 9 500 km2,, hlavní město Alor Setar. Zatímco pevninská část sultanátu Kedah žije zejména ze zemědělství a průmyslu, ostrovní část, tzn. Langkawi, je dnes živa převážně z turistického ruchu. Roční produkce rýže je na Langkawi však stále více než slušná a zemědělství se zde věnuje pořád dost lidí.

Základní fakta

Na co se mě zákazníci při návštěvě Langkawi nejčastěji ptají? Zde jsou základní fakta o ostrově, další nejčastější otázky a odpovědi pak najdete na konci článku.

  • Langkawi se oficiálně nazývá Langkawi Permata Kedah neboli Langkawi klenot Kedahu, zkráceně Pulau Langkawi – Ostrov Langkawi.
  • Původ názvu Langkawi má hned několik různých teorií. Většina se však shoduje na tom, že jméno je složeninou malajského „lang“ (orel) a „kawi“ (červenohnědý).
  • Langkawi má rozlohu 478,5 km2. Ze severu na jih a z východu na západ přejedete ostrov za cca 30 až 40 minut. Projet celé Langkawi kolem dokola trvá bez zastávek zhruba 1,5 až 2 hodiny.
  • Langkawi je duty free neboli bezcelní zóna. Díky tomu jsou zde nižší nebo žádné daně, pro turisty je nejpříjemnější levný alkohol.
  • Geopark Langkawi byl v roce 2007 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zápisem do UNESCO byla uznána výjimečná geologická a biodiverzitní hodnota ostrova.
  • Zápis na seznam UNESCO je časově omezený a pro obnovení je třeba splnit řadu podmínek.
  • Skalní žulové a vápencové formace, jenž dnes utvářejí unikátní přírodní krásu Langkawi, začaly vznikat před více než 550 miliony lety.
  • Dnešní podoba souostroví Langkawi je dílem meteorické činnosti, erozí a dalších přírodních jevů, jejichž stopy lze na ostrově vidět dodnes.
  • Langkawi má 65 000 stálých obyvatel. Reálný počet obyvatel je však vyšší, protože na ostrov jezdí spousta lidí za prací, a to zejména v hlavní sezóně.
  • Většina obyvatel ostrova jsou Malajci vyznávající islám, poměrně velké zastoupení mají také Thajci. Číňané, Indové a další jsou zde přítomni v menší míře než na jiných místech (např. Penang, Ipoh).
  • Hlavním městem a administrativním centrem ostrova je Kuah. 
  • Nejvyšším bodem ostrova je Gunung Raya.
  • Časový rozdíl oproti České republice je v letním čase +6 hodin, v zimním +7 hodin.

Historie

Rybářská zátoka, Langkawi, Malajsie
Rybolov je stále neodmyslitelnou součástí Langkawi a tak zde můžete vidět spoustu malebných rybářských zátok.

Langkawi má za sebou velice bohatou historii sahající až do pravěku, o čemž svědčí četné archeologické nálezy. I pozdější historie je ale nesmírně zajímavá a bohatá – níže jsou opravdu pouze základní informace.

Období pirátů

V průběhu 18. a 19. století hrálo Langkawi díky své strategické poloze významnou roli v obchodech mezi Čínou a Indií. Samozřejmě ne tak velkou jako větší přístavy v Singapuru, na Penangu, v Melace nebo Port Dickson, i tak však dost důležitou na to, aby se zde usadili piráti a pašeráci, pro něž byly skryté zátoky mezi ostrovy ideálním zázemím pro přepadávání obchodních lodí proplouvajících Malackým průlivem.

Období thajské nadvlády

Ve výše uvedeném období bylo Langkawi součástí království Kedah, jednoho z nejstarších v Malajsii. Kedahské království mělo obchodní a politické vazby nejen s dalšími malajskými královstvími, ale též se Siamem, dnešním Thajskem. 

V roce 1821 však armáda Siamu vtrhla na Langkawi a násilně ho připojila k Thajsku. Po zhruba 5 letech byl ostrov pod nátlakem Britského impéria vrácen Kedahu, kterému patří dodnes. I tak krátká doba společně s blízkostí obou zemí měla za následek to, že na Langkawi dodnes žije velké množství Thajců a spousta Malajců mluví thajsky. Ostatně i malajština na Langkawi je výrazně jiná než například v Kuala Lumpur nebo mnohem bližším Alor Setar. 

Novodobé období rozvoje

Hotel The Riyaz, Langkawi, Malajsie
Turistický ruch sebou přináší celou řadu zážitků všech kategorií. Z vesnic a rýžových polí tak můžete zamířit třeba do luxusního střešního baru v The Riyaz. Nebo se tady rovnou ubytovat.

Turistický ruch se začal rozvíjet v roce 1987, kdy se Langkawi stalo duty free ostrovem. Původní myšlenkou bylo udělat dovolenou na ostrově dostupnější pro místní obyvatele, nárůst mezinárodního turistického ruchu však na sebe nenechal dlouho čekat.

Dalším významným krokem bylo v roce 2007 získání statusu Langkawi Geopark a zápis na seznam UNESCO. I přesto, že turistický ruch v předchozích desetiletích rostl, je Langkawi stále relativně poklidnou destinací, která si uchovává svou kulturu a tradice. 

Mýty a legendy

Vzhledem k bohaté historii má Langkawi spoustu různých mýtů a legend, například jak vzniklo pohoří Machinchang či ostrůvky kolem, kde se vzal na pláži černý písek, kde jsou stará pohřebiště a kde straší a tak dále.

Nejznámější je však legenda o princezně Mahsuri, která byla nařčena z nevěry a následně popravena. Dle legend při popravě z princezniných ran vytékala bílá (některé prameny uvádějí modrá) krev na znamení neviny. Při popravě princezna též vyřkla kletbu, která měla ostrov uvrhnout do neštěstí po dobu 7 generací.

Základy legendy jsou pravdivé a princezna Mahsuri opravdu existovala a její potomci, dnes již osmá generace, stále žijí (na Phuketu). Další informace však mohou být vlivem ústního podání zkreslené. Nicméně, ať už legendám věříte či nikoli, krátce po smrti princezny Mahsuri došlo k výše zmíněné invazi Siamu na Langkawi. Ostrov také začaly sužovat přírodní katastrofy a obyvatelé umírali hlady. Začátek rozkvětu ostrova, nárůst turistického ruchu a zvyšující se životní úroveň obyvatel pak začal přesně v období, kdy měla kletba skončit.

Více o princezně Mahsuri a dalších legendách a tradicích Langkawi se můžete dozvědět v Makam Mahsuri.

Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? E-book Restaurace Langkawi je přesně tím, co potřebujete!
S interaktivním průvodcem restauracemi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních restaurací, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte.
V průvodci najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Dále informace o nejčastějších jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.

Jak se dostat na Langkawi: Cesta z Malajsie a Thajska

Abyste si mohli užít krásy Langkawi, musíte se sem nejdříve dostat. Níže jsem proto vypsala všechny důležité informace o způsobech, jak se dostat na Langkawi (nejen) z Kuala Lumpur, jaké tu máme přístavy nebo kde rezervovat přejezdy a přelety.

Kromě informací o spojení s dalšími místy Malajsie naleznete na následujících řádcích též info o cestě do vybraných destinací v okolních zemích.

Obecné informace o možnostech dopravního spojení z(na) Langkawi

Z Langkawi (a na něj) se dostanete buď lodí nebo letecky, přičemž letiště je jedno, lodních spojení je více viz následující řádky.

Mezinárodní letiště Langkawi

Langkawi má přímé spojení například s Penangem, Kuala Lumpur nebo Singapurem. Do dalších destinací v JV Asii se pak lze dostat poměrně rychle s přestupem v Kuala Lumpur nebo Singapuru. Z a na letiště Langkawi létají tyto aerolinky:

  • AirAsia: Spousta letů a nízké ceny, vyplatí se těm, kteří létají pouze s příručním zavazadlem. Při dokoupení odbaveného zavazadla zase až tak výhodná není, navíc rádi mění časy letů a mají zpoždění.
  • Malaysia Airlines: Patří k dražším, někdy se ale dají najít letenky za výhodnější ceny. Každopádně jsou ale spolehlivější než AirAsia.
  • Batik Air: Méně spojení než u AirAsia nebo Malaysia Airlines, i s odbaveným zavazadlem ale za super cenu. Navíc jsem s nimi nikdy neměla žádný problém.
  • Firefly: Létají ze Subang (druhé letiště v Kuala Lumpur) a několika dalších měst v Malajsii. Ceny letenek jsou podobné jako u ostatních společností.

Letenky můžete vyhledávat též přes Skyscanner, nákup ale provádějte vždy na webu konkrétní letecké společnosti.

Přístavy

Na Langkawi jsou celkem tři přístavy, ze kterých se dostanete na pevninu do Malajsie nebo Thajska. Další přístavy jsou pak rybářské, případně pro lokální přepravu.

Kuah Jetty <–> Kuala Kedah

Využijete pro cestu dále do Malajsie nebo Thajska po zemi. Vlakové a autobusové nádraží pro návaznou cestu je v Alor Setar, kam se z přístavu Kuala Kedah dostanete za cca 40 až 60 minut Grabem.

Jedete-li v opačném směru z Kuala Kedah na Langkawi, dejte si na cestu z Alor Setar do přístavu dostatečnou rezervu. Příjezd do přístavu není příliš šťastně řešený a často zde bývají dopravní zácpy.

Cesta lodí z Kuah Jetty do Kuala Kedah trvá cca 1,5 až 2 hodiny.

Kuah Jetty <–> Kuala Perlis

Do Kuala Perlis pojedete pokud chcete pokračovat dále do Malajsie. Velká výhoda oproti Kuala Kedah je ta, že autobusové nádraží je hned u přístavu.

Do Kuala Perlis pojedete též v případě, kdy se chcete dostat do Hat Yai (Thajsko) přes pozemní hraniční přechod Padang Besar, kam z přístavu jezdí přímý autobus. Druhá možnost je dojet autobusem nebo Grabem na vlakové nádraží v Arau a na hranice pokračovat vlakem.

Cesta lodí z Kuah Jetty do Kuala Perlis trvá zhruba hodinu.

Kuah Jetty <–> Satun
Grilovaná ryba, Langkawi, Malajsie
Jednou ze specialit Langkawi je Ikan Bakar neboli grilovaná ryba. Chcete se o místní kuchyni dozvědět více? Pojďte se mnou na Food tour!

Cesta lodí do Satunu je nejrychlejší a nejpohodlnější cestou, jak se dostat na pevninskou část Thajska. Určitě ji doporučuji více než předchozí cestu přes Kuala Perlis a Padang Besar. Vstupní razítko do Thajska dostanete hned v přístavu, výstupní razítko z Malajsie dostanete při odjezdu z Langkawi.

V přístavu Satun je směnárna, kde si za celkem slušný kurz můžete vyměnit malajsijské ringgity na bahty. Před přístavem vždy stojí songthaew (sdílené taxi), které vás doveze na autobusové nádraží. Z něj pak jezdí autobusy na Krabi, do Trangu nebo Hat Yai, kde můžete zůstat nebo pokračovat dále do dalších destinací v Thajsku letecky, autobusem, vlakem nebo lodí (v závislosti na cílové destinaci).

Z přístavu Satun se dostanete také do přístavu Pak Bara, z něhož se dá jet na Koh Lipe – mimo sezónu, když nejezdí přímé lodě mezi Langkawi a Koh Lipe.

Cesta lodí z Kuah Jetty do Satunu trvá zhruba hodinu + čas na imigrační procedury, celkový čas cesty je cca 3 hodiny.

Kuah Jetty <–> Koh Lipe

Jet z Kuah Jetty na Koh Lipe za mě příliš nedává smysl. Cesta do přístavu je (z Cenangu nebo Tengah) delší, samotná cesta lodí je delší, přístav je rušnější a vše zde trvá déle. Doporučuji tedy spíše loď z Telaga Harbour. Výjimkou je situace, kdy jste ubytovaní v Kuah a tudíž blízko přístavu.

Cesta lodí z Kuah Jetty na Koh Lipe trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny + čas na imigrační procedury, celkový čas cesty je cca 3,5 až 5 hodin.

Telaga Harbour <–> Koh Lipe

Lodní spojení na cestu na Koh Lipe, kde buď můžete strávit pár dní a pak se vrátit na Langkawi nebo odsud pokračovat na další thajské ostrovy, například Koh Bulone, Koh Ngai, Koh Lanta nebo Phuket. Podrobnosti o cestě a další užitečné informace včetně možnosti nákupu lístků najdete v článku Jak se dostat na Koh Lipe.

Cesta lodí z Kuah Jetty na Koh Lipe trvá zhruba hodinu + čas na imigrační procedury na obou stranách, celkový čas cesty je 3 až 4 hodiny.

Bukit Malut <–> Kuala Perlis

Přístav v Bukit Malut se používá pro přepravu osobních a nákladních aut, autobusů a motorek. Lístky rezervujte s předstihem na webu Langkawi Roro Ferry Services, především jedete-li během hlavní sezóny či v době malajských prázdnin a svátků.

Chcete-li si půjčovat auto v Kuala Lumpur a dojet na Langkawi, upozorňuji, že cesta po dálnici není kdovíjak zajímavá. Navíc musíte vstát a vyjet hodně brzy ráno, abyste loď stihli. Půjčení auta na Langkawi je navíc levnější než na pevnině, takže platit loď na převoz nemusí být vždy výhodné. Za mě vychází lépe půjčit auto na výlety po Kuala Lumpur a blízkém okolí, pak ho vrátit, přeletět na Langkawi a zde auto půjčit znovu.

Situace je samozřejmě jiná, pokud chcete mít cestu z Kuala Lumpur do Kuala Perlis a dále na Langkawi jako road trip, při kterém pojedete po vedlejších cestách, budete se cestou zastavovat na dalších místech a přespávat na nich. Pak cesta autem smysl dává, i tak si ale spočítejte, zda se vám převoz auta lodí vyplatí, zvlášť, pokud se na Langkawi nebudete zdržovat dlouho. Dejte si také pozor, abyste měli všechny dokumenty potřebné pro převoz auta, jinak vás na loď nemusejí pustit.

Cesta lodí z Bukit Malut do Kuala Perlis trvá zhruba 2 až 3 hodiny.

Podrobnosti k cestě na(z) Langkawi z(do) vybraných destinací

Dovolená na Langkawi se dá spojit nejen s jinými místy v Malajsii, ale celkem jednoduše též se Singapurem, Thajskem nebo Indonésií (zejména Sumatrou). Níže tedy uvádím informace ke spojení do míst, na která se z Langkawi nejčastěji jezdí – kromě Koh Lipe, které má svůj samostatný podrobný článek.

Kuala Lumpur <–> Langkawi
Sky Bridge, Langkawi, Malajsie
Jednou z největších atrakcí Langkawi je Sky Bridge. Výhledy z něj si prostě nemůžete nechat ujít, zajímavých míst má ale Langkawi mnohem více. Na Sky Bridge můžete jet sami nebo v rámci mojí tour.

Hlavním dopravním uzlem je Mezinárodní letiště Kuala Lumpur, které má dva terminály:

  • KLIA: Mezinárodní a domácí lety všech společností s výjimkou AirAsia. Na KLIA přiletíte z EU.
  • KLIA2: Mezinárodní a domácí lety AirAsia, MYAirline a několika dalších asijských low cost aerolinek.

Terminály od sebe nejsou nijak extra daleko a jezdí mezi nimi rychlovlak. Díky tomu zvládnete přesun celkem rychle, nicméně i tak doporučuji:

  • Přiletíte-li do Kuala Lumpur a chcete hned letět dále na Langkawi, vyberte si leteckou společnost, která létá z KLIA, tzn. Malaysia Airlines nebo Batik Air. Přestup tak budete mít rychlejší a pokud se váš let z EU zpozdí, máte větší šanci, že stihnete navazující let.
  • Přiletíte-li do Kuala Lumpur, strávíte zde pár dní a až pak poletíte na Langkawi, je celkem jedno, který z terminálů a jakou leteckou společnost si vyberete.

Druhým letištěm pro Kuala Lumpur je Sultan Abdul Aziz Shah Airport neboli Subang. Nabídka letů ze Subang je menší a lety bývají dražší, vzdálenost z centra Kuala Lumpur je ale výrazně kratší.

Další alternativou jak se dostat z Kuala Lumpur na Langkawi je kombinace autobus nebo vlak + loď. Cesta je to ale dlouhá, únavná a často se finančně ani nevyplatí. Pokud tedy míříte z Kuala Lumpur přímo na Langkawi a nechcete se cestou nikde stavovat (pak by autobus dával smysl), je lepší letět.

Penang <–> Langkawi

Najdete-li informaci, že mezi Penangem a Langkawi jezdí loď, není toto info aktuální. Lodě již nejezdí a jediné přímé spojení je letecky s AirAsia, Malaysia Airlines nebo jinou místní aerolinkou.

Pokud byste z nějakého důvodu nechtěli letět, je možné jet autobusem do Kuala Perlis či do Alor Setar (přístav Kuala Kedah), odkud jezdí lodě na Langkawi. Alternativou je též vlak z Butterworth (pevninská část státu Penang) do Kuala Perlis nebo Alor Setar a pak loď. Jet po zemi je však výrazně delší a únavnější než let v délce 20 minut.

Cameron Highlands <–> Langkawi

Do Cameron Highlands se z Langkawi dostanete buď kombinací loď + autobus z Kuala Perlis s přestupem v Ipoh nebo můžete letět do Kuala Lumpur a odsud jet přímým autobusem do Tanah Rata.

Více podrobností najdete v článku Cameron Highlands: čajové plantáže Malajsie.

Singapur <–> Langkawi

Přímé letecké spojení mezi Singapurem a Langkawi má AirAsia. Toto spojení je výhodné zejména proto, že jste flexibilnější v místě příletu/odletu – lety z EU bývají často levnější do Singapuru než do Kuala Lumpur. Kromě toho je spojení Malajsie a Singapuru rozhodně lákavou možností.

Bangkok <–> Langkawi

Do Bangkoku se z Langkawi dostanete letem s přestupem v Kuala Lumpur nebo na Penangu. Běžná cena letenky u AirAsia bez odbaveného zavazadla je kolem 1 500 Kč, v akcích může být o něco nižší.

Alternativou je jet lodí do Satunu, odkud se dostanete do Hat Yai, z jehož letiště létá do Bangkoku několik spojů denně. Můžete tak něco málo ušetřit výměnou za lehce komplikovanější cestu.

Phuket <–> Langkawi

Přímé letecké spojení mezi Langkawi a Phuketem už neexistuje, i s přestupem v Kuala Lumpur je ale cesta poměrně krátká. Navíc letenka začínající na ceně 1 000 Kč bez odbaveného zavazadla (s AirAsia) je rozhodně levnější než cesta lodí.

Zmíněná cesta lodí je možná přes Koh Lipe, pokud se ale nechcete zastavovat na dalších ostrovech po cestě, je určitě lepší letět. Cestu Langkawi – Koh Lipe – Phuket totiž nezvládnete za jeden den, cena jízdenky je oproti letence dvojnásobná a malý speedboat bez záchoda má do pohodlí opravdu daleko.

Chiang Mai <–> Langkawi

Do Chiang Mai se z Langkawi dostanete s přestupem v Kuala Lumpur. Nejkratší varianta zabere přibližně 7 hodin a bez odbaveného zavazadla ji u AirAsia koupíte za cenu kolem 1 500 Kč, v akcích kolem 1 000 Kč.

Další možností je, stejně jako u cesty do Bangkoku, doprava lodí a autobusem do Hat Yai, odkud do Chiang Mai létají přímé lety.

Krabi <–> Langkawi

Na Krabi můžete, stejně jako do dalších destinací v Thajsku, letět s přestupem v Kuala Lumpur. Letenka bez odbaveného zavazadla od AirAsia stojí zhruba 1 000 Kč.

Druhou možností je jet lodí z Langkawi do Satunu, odkud se dostanete na nedaleké autobusové nádraží, z něhož jezdí přímé autobusy na Krabi. Můžete tak něco málo ušetřit výměnou za delší cestu.

Medan <–> Langkawi

Do Medanu na Sumatře poletíte v případě, kdy se budete chtít vydat na trek za orangutany v Bukit Lawang. Letět můžete s přestupem na Penangu nebo v Kuala Lumpur, díky čemuž šikovně spojíte Malajsii a Sumatru – a jelikož se z Medanu dá letět též do Singapuru, je možné sestavit opravdu zajímavý itinerář dovolené. Letenky seženete nejčastěji u AirAsia nebo BatikAir.

Jak se dostat z přístavu nebo letiště na hotel

Yellow Beach Cafe, Langkawi, Malajsie
Jedním z nejhezčích plážových barů je Yellow Beach Cafe. Chcete více tipů na místa, kam zajít na jídlo, drink nebo kávu? Pořiďte si interaktivní mapu restaurací Langkawi!

Jakmile na Langkawi přiletíte či připlujete, budete se potřebovat dostat na hotel. Jak?

  • Taxi na místě: Ať už v přístavu nebo na letišti, vždy bude na místě spousta taxikářů, kteří vám nabídnou odvoz. Cena bývá obvykle malinko vyšší než přes Grab, ne však nijak extrémně. Za odvoz z letiště na Cenang obvykle zaplatíte kolem 15 RM, z přístavu v Kuah kolem 40 RM.
  • Aplikace Grab: Funguje stejně jako český Uber, takže se s nikým nemusíte dohadovat o ceně. Aplikaci lze nainstalovat předem, fungovat začne ale až v Malajsii.
  • Transfer od hotelu: Některé hotely nabízejí transport z letiště zdarma, stačí jim napsat datum a čas příletu a číslo letu.
  • Transfer ode mne: Dopravu z letiště nebo přístavu lze objednat též mým prostřednictvím. Cena se odvíjí od toho, kolik výletů a služeb ode mne celkem máte. Obecně se však stanovuje dle běžných cen transportu na objednávku, jaké mají ostatní společnosti.
  • Vlastní: Budete-li si pro výlety na Langkawi půjčovat auto, domluvte si jeho vyzvednutí hned po příletu na letišti a transfer na hotel máte vyřešený. Vyzvednutí na letišti je navíc, oproti dovozu na Cenang, bez příplatku.

Užitečné odkazy pro hledání dopravních spojení

Letecké a lodní spojení na a z Langkawi, potažmo veškeré spoje v Malajsii a Thajsku, lze vyhledávat přímo na stránkách jednotlivých společností nebo přes různé vyhledávače:

Na cestu jakýmkoliv dopravním prostředkem vždy doporučuji vybavit se dlouhými kalhotami, tričkem s dlouhým rukávem/lehčím světříkem nebo mít sebou šátek či rychleschnoucí ručník na přikrytí. Většina dopravních prostředků v Malajsii je silně klimatizovaná a citlivějším osobám hrozí kromě nekomfortu také pořádné nachlazení.

Chcete si užít Langkawi z pohledu místního? Dobře se najíst? Odvézt si spoustu zážitků? Pojeďte na výlet se mnou! Jsem český průvodce na Langkawi, kde od roku 2018 trvale žiji. Pořádám a zprostředkovávám výlety, zajišťuji transfery do vybraných destinací, pomáhám se sestavením programu dovolené včetně její následné realizace nebo doporučuji ubytování. Mým hlavním cílem je, abyste si dovolenou na Langkawi užili na maximum, poznali život na ostrově z pohledu člověka zde žijícího, viděli i méně obvyklá místa, blíže se seznámili s kulturou a tradicemi a odjížděli plni krásných a nezapomenutelných zážitků.

Kdy jet na Langkawi a jak dlouho zde být

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Langkawi a jak dlouho zde zůstat? Obecně nelze říci, že některé období je vhodné více a některé méně, vždy záleží na tom, jaká jsou vaše očekávání od dovolené, proč na Langkawi, potažmo do Malajsie jedete, jaký je váš preferovaný styl dovolené atd. Níže uvedené informace by vám ale každopádně měly pomoci s plánováním a rozhodováním, kdy na Langkawi jet a kdy ne.

Počasí na Langkawi aneb kdy je nejlepší čas k návštěvě

Souostroví Langkawi se nachází přibližně mezi 6° a 7° severní zeměpisné šířky. To znamená v tropickém pásu na severní polokouli, neboli v oblasti tropického deštného lesa, kde převládá vlhké a horké klima po většinu roku. Teploty obvykle neklesnou pod 25 °C, maxima se mohou šplhat až ke 40 °C. Vlhkost je v nejdeštivějších měsících kolem 80 %.

Kdy na Langkawi začíná a končí období dešťů

Období dešťů oficiálně začíná v květnu a končí v listopadu, přičemž nejdeštivější měsíce jsou září a říjen. Tolik teorie. Faktem je, že období dešťů je absolutně nevyzpytatelné. Například letošní září z většiny proběhlo s minimem dešťů a většina z nich byla spíš v noci, víc pršet začalo až na konci měsíce. Loňský září a říjen zase byly takové, že pršelo takřka nonstop. Zažila jsem i roky, kdy nejvíc dešťů bylo v červnu, červenci nebo srpnu.

Nikdy tedy nelze s jistotou říci, jaké počasí bude a nelze věřit ani těm, kteří říkají, že období dešťů nic není, ani těm, kteří tvrdí, že období dešťů je zcela nevhodné pro návštěvu.

Kdy je nejlepší čas k návštěvě Langkawi vzhledem k počasí

Temurun Waterfall, Langkawi, Malajsie
Nádherné vodopády jsou jednou z výhod období dešťů. Na fotce vodopád Temurun.

Pokud chcete mít jistotu hezkého počasí bez deště, je vhodný čas k návštěvě Langkawi přibližně od prosince do konce dubna. Je však ale třeba počítat s tím, že zhruba od března začínají teploty stoupat a například pro starší osoby již může být horko nesnesitelné. Také si příliš neužijete vodopády – ten největší je bez vody už v lednu, další dva postupně vysychají též a podívaná je rozhodně méně zajímavá než v prosinci či lednu – a příroda je celkově výrazně sušší.

Jestliže si chcete užít krásnou svěže zelenou přírodu, vodopády plné vody nebo vyzkoušet surfování, a zároveň vám nevadí riziko deště, klidně přijeďte v měsících červenec až říjen. Benefitem je též méně turistů a nižší ceny.

Na jaká data je třeba dávat pozor

Malajsie má celou řadu státních svátků a prázdniny rozložené do celého roku, takže v těchto obdobích je na Langkawi vždy více turistů. Co se týče například Čínského Nového roku nebo Deepavali, ty až tak zásadní nejsou – pomineme-li zvýšené množství místních turistů. Nejzásadnější události jsou tak Ramadán a LIMA. Co od nich můžete čekat?

LIMA

Letecká a námořní přehlídka, která se koná na Langkawi jednou za dva roky v květnu – další bude v roce 2025. Kromě vyšponovaných cen ubytování a pronájmu aut, nemožnosti objednat Grab a nekonečného čekání na jídlo je třeba říci, že infrastruktura Langkawi není na takovou akci vůbec připravena. V oblasti letiště a přilehlém okolí tak můžete čekat šílené dopravní zácpy, při kterých vám nepomůže ani skútr. Celá akce trvá ale jen pár dní, takže pokud nejste fanoušci letadel a lodí, kteří by sem chtěli jet cíleně na ni, termínu se snadno vyhnete.

Ramadán

Ramadán je postní měsíc a zároveň nejdůležitější měsíc islámského kalendáře. Muslimové se postí od východu do západu slunce, čemuž se přizpůsobuje jejich denní a noční režim. Život na Langkawi se samozřejmě nezastaví a vše funguje relativně normálně, je však třeba počítat s výjimkami:

Mee Udang, Langkawi, Malajsie
Na Langkawi ochutnáte celou řadu místních specialit, například Mee Udang, nudle s krevetami v pikantní kyselo-pálivé omáčce. Chcete se dozvědět více o místních jídle? Pořiďte si interaktivního průvodce restauracemi Langkawi.
  • První 2 až 3 dny Ramadánu je převážná většina obchodů a restaurací zavřená, a to i na Cenangu.
  • Před koncem Ramadánu a během následujících svátků Hari Raya Aidilfitri je též spousta podniků zavřená. Lidé se připravují na svátky, velká část obyvatel také odjíždí na pevninu za rodinami.
  • Vzhledem k výše uvedenému bývají vyprodané lodě a autobusy a cena letenek na poslední chvíli se rapidně zvyšuje. Vše si tedy zajistěte s předstihem.
  • Je třeba počítat též s tím, že přesný konec Ramadánu a začátek Hari Raya se potvrzuje dle pozice měsíce pouze pár dní předem. Může se tak na poslední chvíli změnit.
  • Během celého Ramadánu jsou přes den zavřené malajské restaurace. Otevřené jsou restaurace čínské, indické (pokud to nejsou muslimové), západní a fast food řetězce.

Ramadán má tedy svá omezení, na druhou stranu si můžete užít spoustu stánků s jídlem, noční trhy nebo večerní ramadánové bufety v hotelích. Je to skvělá šance ochutnat malajská jídla typická pro Ramadán, která po zbytek roku běžně nekoupíte. Stánky na ulici se navíc otevírají kolem 15:00 – 16:00, takže budete-li mít snídani v hotelu, dá se to přežít.

Bary fungují normálně, bývá však zkrácená jejich otevírací doba, v některých dnech je úplně zavřeno. Letos bylo též zakázáno hraní na ulici – konkrétní opatření se mohou měnit každý rok.

Co se týče pravidel a zákonů spojených s Ramadánem, na vás jako cizince se nevztahují. Nicméně není slušné jíst, pít a kouřit na ulici, zejména v blízkosti místních, kteří se postí. Oblečení je vhodné zvolit méně vyzývavé a odhalující, zvlášť mimo hlavní turistické části. Samozřejmě je čistě na vás, co se rozhodnete dodržovat. Nic není povinnost, nicméně snaha o respektování místní kultury je vždy vítaná.

Následující data Ramadánu jsou:
  • 10.3. – 9.4. 2024
  • 28.2. – 30.3. 2025
  • 17.2. – 19.3. 2026

Kolik dní strávit na Langkawi

Na Langkawi se toho dá dělat tolik, že tady můžete být klidně dva týdny a nudit se nebudete. Samozřejmě ale záleží na tom, co od dovolené čekáte, jaké aktivity vyhledáváte, jaký styl dovolené preferujete, kolik máte času a zda se chcete podívat ještě jinam do Malajsie.

Například jste-li aktivnější a na plážích se moc povalovat nemusíte, případně jedete po Langkawi na Koh Lipe, kde si pláží užijete až až, bude vám na prozkoumání hlavních atrakcí ostrova stačit 4 až 5 dní. Pokud naopak poznávání rádi proložíte odpočinkem, dejte si na Langkawi zhruba 5 až 8 dní – což je taková průměrná doba dovolené většiny návštěvníků ostrova.

Jestliže máte naopak málo času a Langkawi je pro vás jen přestupní stanice při cestě do/z Thajska nebo chcete zažít co nejvíce z Malajsie a vydat se i jinam, tak i za dva až tři dny toho stihnete vidět spoustu, budete-li chtít. A naopak máte-li času dost, platí, co jsem psala v úvodu – i na dva týdny se lze na Langkawi zabavit.

Chcete-li ze své dovolené na Langkawi vytěžit maximum, poznat blíže místní kulturu a jídlo, podívat se i na méně obvyklá místa nebo zjistit, jak se žije na ostrově, neváhejte mne kontaktovat a já vám s plánováním a realizací výletů pomohu.

Ubytování na Langkawi: Ceny a lokality

Na Langkawi je široká nabídka ubytování všech cenových kategorií. Ceny začínají na cca 100 Kč za postel v hostelu/noc a končí u částek kolem 10 000 Kč/noc v luxusních hotelech. Mezi tím je pak na výběr nespočet ubytování v různých standardech vybavení, takže si vybere opravdu každý. Vyhledávání a rezervace jsou možné přes Agodu, Booking, Airbnb a další weby pro rezervaci ubytování.

Ceny ubytování na Langkawi

Obvyklá cena za jednoduchý dvoulůžkový pokoj v pěší vzdálenosti do cca 10 minut chůze od pláže se pohybuje kolem 500 Kč/noc, běžné hotely u pláže nebo kousek od ní se pohybují kolem 500 až 1 500 Kč/noc, lepší hotely na pláži seženete za cenu zhruba 1 500 až 3 000 Kč/noc. Od zhruba 3 000 Kč/noc se pohybují luxusnější hotely. Ceny ubytování nicméně závisí na sezóně a svátcích a někdy je možné získat opravdu skvělá ubytování za výhodné ceny. Někdy ale zase neseženete levné ubytování ani omylem, zvlášť když hledáte na poslední chvíli.

Zároveň platí, že na místě vám nikdo nijak výrazně lepší cenu než má Booking nebo Agoda nedá. Výjimkou je delší pobyt, zde naopak doporučuji ptát se na místě, protože si ubytování za prvé osobně prohlédnete, za druhé můžete získat lepší ceny.

Lokality ubytování na Langkawi

Hlavní lokality, kde je na Langkawi možné se ubytovat jsou:

Cenang a Tengah

Hlavní turistické části ležící podél pláží stejného jména. Neděste se však slova „turistické“, i zde najdete klidnější části a ubytování na nebo kousek od pláže a zároveň budete mít na dosah ruky širokou nabídku různých restaurací, bankomaty, směnárny, masáže, obchody a další.

Ayer Hangat/Tanjung Rhu

Tanjung Rhu ležící na severu Langkawi je přesným opakem Cenangu a Tengah. Bary, masáže, směnárny ani západní restaurace zde nenajdete, bankomat je tu jeden. Pokud ale chcete mít klid, více poznat lokální život a užít si poloprázdné pláže, je pro vás tato oblast ideální.

Ulu Melaka

Leží uprostřed ostrova a najdete tady spoustu ubytování s výhledy na rýžová pole a nejvyšší horu Gunung Raya. Zázemí pro turisty je v Ulu Melaka, podobně jako na Tanjung Rhu, výrazně menší než na Cenangu, pokud však chcete poznat vesnický život, kulturu a tradice Langkawi, jste správně.

Kuah

Hlavní město ostrova, které sice nabízí několik atrakcí a širokou občanskou vybavenost, zároveň mu ale chybí to hlavní, za čím přijíždí většina návštěvníků, tzn. pláže a příroda. I když se najdou výjimky, kterým může ubytování v Kuah vyhovovat, neoznačila bych ho jako vhodné místo k pobytu během dovolené na Langkawi.

Další

Kromě výše uvedených je na Langkawi též pláž Datai, která je vyhrazena hotelu stejného jména, pláž Kok, kde najdete jak její veřejnou část, tak i soukromou patřící k hotelům BerjayaThe Danna, vlastní soukromou pláž má též Ritz Carlton ležící nedaleko nich. V dalších lokalitách na ostrově jsou pak různé menší homestay, soukromé vilky nebo guesthousy. 


Tipy na konkrétní hotely najdete v článku Langkawi, Malajsie: tipy na ubytování.

Kde se na Langkawi najíst a co ochutnat

Night Market, Langkawi, Malajsie
Na night marketech na Langkawi ochutnáte spoustu místních dobrot. Chcete-li se v nich vyznat, pojďte se mnou na Food tour!

Jelikož je Langkawi ostrov, tak je jasné, že nedat si rybu nebo krevety či jiné mořské plody by byla škoda. Největší klasikou, která neublíží ani těm, kteří nemusí pálivé jídlo, je Ikan Bakar, neboli grilovaná ryba. Mezi další tradiční jídla nejen Langkawi, ale též celé Malajsie patří například Curry Ayam, Nasi Lemak, Satay, Murtabak, Rendang nebo vždy vděčné Mee Goreng (smažené kulaté žluté nudle) či Nasi Goreng (smažená rýže v různých úpravách). 

Co se výběru restaurací týče, tak ten je opravdu široký. Na Langkawi tak najdete malajské, čínské, thajské, indické, arabské, japonské i západní podniky a jejich mixy. Vynechat byste rozhodně neměli Nasi Campur – lokální bufetové restaurace, ve kterých si naberete, co chcete a ochutnáte tak spoustu různých jídel. Lákadlem jsou též night markety, které se konají každý den na různých místech ostrova.

Night markety na Langkawi dle dnů:
Kde se dozvíte více

Další informace se dozvíte v článku Malajská kuchyně: základní info, jídla a slovníček. Tipy na restaurace, kavárny a bary najdete na Instagramu v průvodci Langkawi –  jídlo, drinky a káva nebo ve výběru ze stories. 

Chcete-li se dozvědět ještě více, přijde vhod E-Book Restaurace Langkawi, kde najdete 71 podniků rozdělených do přehledných kategorií a propojených s Google mapami. K tomu také další podrobnosti o místním jídle a způsobech stravování a další drobné tipy. Pokud byste si chtěli veškeré info poslechnout raději osobně, vezmu vás na Food tour, během které navštívíme night market, dobře se najíte a dozvíte se vše, co vás zajímá o Langkawi a malajské kuchyni.

Co dělat na Langkawi: vodopády, pláže, vodní sporty, lokální zážitky a další aktivity

To, kvůli čemu na Langkawi jedete, jsou atrakce, zážitky a odpočinek. Jejich výběr je opravdu široký, takže si tu každý najde to své. Kromě níže uvedeného seznamu můžete najít inspiraci také na mém Instagramu, kde jsou i vzorové itineráře. Nechcete-li si dělat starosti a chcete si užít to nejlepší z Langkawi, stačí se na mne obrátit a objednat některý z mých výletů.

A teď už se pojďme podívat na to, jaká zajímavá místa na Langkawi najdete a co zde můžete dělat.

Hlavní atrakce Langkawi

Mezi hlavní atrakce Langkawi patří zcela jistě Sky Bridge, rozhodně to ale není všechno, co na Langkawi můžete podnikat. Určitě doporučuji přečíst celou kapitolu.

Sky Cable Car + Sky Bridge

Tuba island, Langkawi, Malajsie
Kromě hlavních atrakcí nabízí Langkawi též řadu lokálních zážitků. Například výlet na Tuba island v jednodenní nebo dvoudenní verzi.

Sky Cable Car je nejstrmější lanovka na světě a dostanete se s ní na pohoří Machinchang ke Sky Bridge, mostu zavěšenému mezi jeho vrcholky. Nově se buduje Eagle Nest, vyhlídkový chodník s proskleným dnem, který nabídne ještě větší adrenalin než Sky Bridge. V dolní stanici je též rozsáhlé 3D muzeum a další atrakce. Lístky si určitě nekupujte předem, v případě nepříznivých podmínek (např. silný vítr) se Sky Bridge zavírá, takže by vám lístek na lanovku byl k ničemu.

Kilim Geoforest Park

Langkawi má celkem 3 geoparky zapsané v UNESCO a Kilim je jedním z nich. Najdete zde nádhernou přírodu v podobě mangrovníků, úchvatné výhledy na vápencové hory a útesy, jeskyně, mořské orly a vydry a opice. Nejpohodlnější způsob, jak si Kilim Geoforest Park užít je plavba na loďce po stejnojmenné řece Kilim. Jste-li aktivnější, můžete si půjčit kajak či paddleboard nebo se vydat na trek viz níže.

Jižní ostrovy

Dalším geoparkem Langkawi jsou jižní ostrovy a ostrůvky. Největším z nich je Dayang Bunting Island s unikátním sladkovodním jezerem, nicméně za podívanou stojí celá oblast. Jižní ostrovy si užijete při sdíleném nebo privátním výletu loďkou, dobrodružnější povahy se vydají na Jet Ski. Ti, kteří chtějí výhledy spojit s dobrým jídlem a pitím se nalodí na plavbu na jachtě.

Eagle square

Jelikož název ostrova pochází z malajského slova orel (lang), odkazy na tato majestátní zvířata najdete po celém ostrově. Nejvýraznější je ten na Eagle Square (Dataran Lang), kde najdete sochu orla v nadživotní velikosti společně s výhledy na přístav. Za mě socha orla nepředčí přírodní atrakce, nicméně jedná se o symbol Langkawi, takže máte-li čas, zajeďte si sem.

Mezi další velká lákadla Langkawi patří krásné dlouhé písčité pláže a vodopády, o nichž se podrobněji rozepisuji dále.

Pláže Langkawi

Krásné dlouhé pláže (malajsky Pantai) jsou tím, za čím ročně na Langkawi přijíždějí tisíce turistů. A jelikož jsme ostrov, na výběr je pláží hned několik.

Cenang

Krásná dlouhá písčitá pláž Cenang patří mezi hlavní a nejnavštěvovanější pláže Langkawi. Užijete si zde koupání, vodní sporty a nádherné západy slunce. Na stejnojmenné hlavní ulici táhnoucí se podél pláže najdete široký výběr restaurací, obchody se suvenýry, masáže, bankomaty a směnárny. Nejrušnější část pláže je kolem Cenang Square, největší klid najdete úplně vpravo před hotelem Pelangi. Klidnější jsou též hotely a guesthousy ve vzdálenosti 5 až 10 minut pěšky od pláže.

Tengah

Hned vedle Cenangu leží jeho klidnější alternativa Tengah. I zde najdete krásnou pláž, hotely, obchody, restaurace, bankomaty a bary, všeho je zde ale méně. V závislosti na tom, kde se na Tengah ubytujete, odsud dojdete na Cenang pěšky nebo za pár minut dojedete autem či na skútru nebo kole. Tengah je tak ideálním kompromisem pro všechny, kteří chtějí mít na dosah ruky veškeré služby, zároveň ale nemusí rušná místa.

Hujung

Pantai Hujung Airport najdete, jak už název napovídá, po cestě z letiště. Jsou zde stánky s lokálním jídlem, které si nejlépe vychutnáte třeba při západu slunce. Z pláže se vám naskytnou krásné výhledy na Machinchang, na koupání to tady ale moc není.

Tanjung Rhu

Tanjung Rhu leží na severu Langkawi a i když je opravdu nádherná – mnohdy je označovaná též za nejkrásnější pláž Langkawi – turistů zde nikdy není příliš. Tomu také odpovídá menší nabídka obchodů, restaurací a dalších služeb. Hlavní devizou Tanjung Rhu jsou kromě klidu též výhledy na okolní ostrůvky. Jste-li aktivnější, půjčte si zde kajak nebo paddle board a vydejte se na průzkum okolí. Na Tanjung Rhu je pouze několik hotelů, další jsou pak v přilehlé vesnici Ayer Hangat. Vstupné na pláž se neplatí.

Kastam

Leží před Tanjung Rhu a za mě na koupání zase tak hezká není, výhledy na okolní ostrůvky, zvlášť při západu slunce, jsou zde ale nádherné. U pláže je pár stánků s občerstvením a pěkné nové toalety (což se vzhledem k tomu, co je k dispozici na Tanjung Rhu může méně otrlým hodit).

Hitam

Pláž s černým pískem, jehož původ lze hledat v geologických jevech, nikoli v mýtech a legendách, které o něm kolují, je opět spíš na podívání, fotku a pokochání se výhledy. Koupání moc nedoporučuji, dno je v některých místech dost bahnité.

Pasir Tengkorak (Skull beach)

Hledáte-li krásně jemný bílý písek, najdete ho na Pasir Tengkorak, kde je zároveň též nejhezčí barva moře na Langkawi (v závislosti na ročním období). Pláž je velice oblíbeným místem na pikniky, takže pokud se o ni nechcete dělit s davy lidí, zajeďte si sem ve všední den, tzn. kdykoli mimo pátek a sobotu.

Kok

Pláž ležící cestou ke Sky Bridge je na odlehlejším místě a turistů zde potkáte minimum. V podstatě nulová je nabídka restaurací a služeb, hlavní výhodou je naprostý klid a soukromí. Nejhezčí úsek pláže je vedle hotelu Berjaya.

Datai

Nádherná pláž, pokud však nebydlíte ve stejnojmenném hotelu, budete mít smůlu a nedostanete se na ni. Pokud byste se sem přeci jen toužili podívat, zkuste si udělat rezervaci v hotelové restauraci.

Další menší či větší pláže najdete na ostrovech a ostrůvcích kolem Langkawi. Na některé se lze dostat během standardních výletů, jiné jsou dostupné pouze při objednání privátní lodi.

Vodopády Langkawi

Vodopády jsou skvělou příležitostí, jak se ochladit v horkých dnech a na Langkawi najdete hned 3. Budete-li na Langkawi v období dešťů, vodopády si užijete víc než kdokoli jiný (buďte ale opatrní, klouže to a proud je silný. V období sucha jsou vodopády slabší, někdy i úplně vyschlé. A k jakým vodopádům se na Langkawi vydat?

Temurun waterfall

Nejvyšší vodopád na Langkawi vás svou krásou ohromí maximálně do konce prosince, v závislosti na tom, jak moc pršelo v období dešťů. Od ledna dále sem samozřejmě můžete zajet, uvidíte však maximálně tenký čůrek vody, ke konci období sucha pak ani to ne.

Telaga Tujuh

Telaga Tujuh, Langkawi, Malajsie
Osvěžující koupání s nádherným výhledem nabízí téměř po celý rok vodopád Telaga Tujuh.

Telaga Tujuh neboli 7 Wells leží kousek od Sky Bridge, takže ideální na ochlazení po jeho návštěvě. Jít lze jak pod vodopád, tak i nad něj, přičemž v horní části je vyhlídkový můstek a přírodní klouzačky a jezírka. Telaga Tujuh jsou pěkné i v období sucha, vody je sice výrazně méně než v období dešťů, stále zde ale nějaký vodopád uvidíte.

Durian waterfall

Nejmenší z vodopádů na Langkawi má nejdelší výdrž a voda je zde po celý rok. Vodopád Durian má nejupravenější okolí a můžete zde třeba i grilovat. Podívat se sem lze cestou na Tanjung Rhu, je také velice příjemným osvěžením po treku v Kilim Geoforest Park.

Kromě tří výše uvedených je na Langkawi také „tajný vodopád“, k němuž se lze dostat pouze lodí a pak cca 40 minut chůze džunglí. Chcete-li vodopád navštívit a užít si tak nedotčenou přírodu Langkawi, kontaktujte mne pro nabídku.

Další možnost osvěžení skýtá rekreační park Lubuk Semilang, kde nenajdete žádný vyloženě ohromující vodopád, jedná se spíš o řeku. Každopádně pokud chcete na Langkawi vidět něco jiného než jen běžná turistická místa, klidně zajeďte.

Treky Langkawi

Langkawi je sice plážová destinace, nicméně pokud jste outdooroví nadšenci, pro které není překážkou ani horké počasí, vyražte na některý z treků. Kromě skvělého pocitu z výšlapu vás odmění nádherné výhledy, o které se nebudete s nikým dělit.

Kilim Geoforest park, Langkawi, Malajsie
Langkawi je sice plážová destinace, pokud si však chcete dát do těla a trochu se zapotit, máte na výběr několik různých trekových tras. Fotka je z krátkého treku v Kilim Geoforestpark.
Gunung Raya

Výstup na vrchol vede po schodech začínajících v Lubuk Semilang a trvá cca 1 až 2 hodiny v závislosti na vaší kondici. Pozor na to, že na Gunung Raya sice vede silnice (kterou se sem dostanete, pokud se vám nechce šlapat), pokud byste ale měli v plánu, že dojdete nahoru a pak si zavoláte Grab, budete mít smůlu, taxíky sem nezajíždí.

Machinchang

Na vrchol Machinchangu se dostanete nejen lanovkou, ale též po svých (jedná se ale o jiný vrcholek než je Sky Bridge). Trek začíná u vodopádu Telaga Tujuh a tam a zpátky trvá 2 až 3 hodiny, cestou je možná zastávka u Blue Lagoon. Výšlap je hodně strmý, místy se leze přes kameny, takže je nutné mít pořádné boty a být opatrní. Chodit sem v období dešťů důrazně nedoporučuji. Pokud vyloženě nemusíte, nechoďte sami (nebo alespoň někomu řekněte, kam jdete). Určitě si vemte hodně vody, hodí se též isotonický nápoj nebo rehydratační sůl.

Kilim

Trekových tras je v Kilim Geoforest Park hned několik, přičemž výšlap té nejkratší zabere pouhých 20 až 30 minut. Terén je však stejně prudký jako u výstupu na Machinchang, takže i tady je třeba mít pořádné boty a být opatrní. Trasy a jejich začátky jsou dohledatelné poměrně těžko, nejlepší pro jejich nalezení je Wikiloc. Nejkratší trek je možné jít se mnou v rámci celodenního či samostatného výletu, na delší trasy vám mohu doporučit místního průvodce, stačí napsat.

Vodní sporty a aktivity Langkawi

Jet na dovolenou na ostrov znamená mít k dispozici širokou škálu vodních sportů a aktivit. Jaké z nich najdete na Langkawi?

  • Jet Ski: Chcete-li si užít nejen krásu jižních ostrovů Langkawi, ale též dobrodružství s větrem ve vlasech, vydejte se na výlet na Jet Ski. Pokud si chcete Jet Ski pouze vyzkoušet, je možné se projet 15 nebo 30 minut podél pláže.
  • Surfování: V období dešťů jsou větší vlny, což znamená příležitost zkusit něco nového! Většina surfařů se soustřeďuje na Tengah v blízkosti Hidden, kde určitě najdete instruktora. Obrátit se lze též na Indiana nebo Wavewaysculture.
  • Plavby na jachtě: Dechberoucí výhledy s drinkem v ruce a skvělým jídlem a mořská vířivka, to je plavba na jachtě kolem jižních ostrovů Langkawi.
  • Island hopping: Další možnost, jak si užít jižní ostrovy je island hopping, který je možné mít jak levný sdílený, tak i privátní.
  • Kajaky a paddleboardy: Zapůjčit na Tanjung Rhu k prozkoumání okolí na vlastní pěst nebo se lze zúčastnit výletu s H2Ocean Langkawi.
  • Vodní kola: Novinka výše uvedené firmy H2Ocean pro ty, kteří chtějí něco stabilnějšího než paddleboard.
  • Potápění a šnorchlování: Langkawi není žádnou vyhlášenou potápěčskou lokalitou a tak je potápění zde vhodné spíše pro nenáročné začátečníky. Šnorchlování je nejlepší během výletů na menší ostrůvky kolem Langkawi.
  • Parasailing: Trochu toho adrenalinu si užijete na padáku taženém za lodí. Zážitek je nejhezčí během západu slunce.
  • Rybaření: Seženete buď u některé z agentur na ulici nebo mne můžete kontaktovat pro nabídku.

Lokální zážitky Langkawi

Chcete se dozvědět více o místních řemeslech, tradicích, kultuře nebo náboženstvích zastoupených v Malajsii? Pak jsou pro vás vhodné následující aktivity:

Mengkuang, Langkawi, Malajsie
Mengkuang je důležitou součástí kulturního dědictví Malajsie. Chcete vědět, jak se vyrábí? Pojďte na Mengkuang workshop!
  • Mengkuang: Menguang jsou tradiční podložky a další produkty, na jejichž výrobu se používá specifický druh volně rostoucí trávy. Chcete-li se o výrobě dozvědět více či si ji přímo sami vyzkoušet, přihlaste se na Mengkuang workshop.
  • Kurz vaření: Návštěva trhu, výklad o místních bylinách či o pěstování rýže a samozřejmě vaření vás čekají při mém kurzu. Nabídku na web připravuji, hlásit se můžete již nyní.
  • Tuba Island: Vedlejší ostrov je takovým Langkawi 20 let zpátky. Při příjezdu do přístavu si lze půjčit skútr a vyrazit objevovat všechny jeho krásy, řízení zde zvládne i začátečník. Na Tuba island se můžete vydat buď sami nebo se mnou v rámci jednodenní nebo dvoudenní tour, více info na stránkách Tuba Island tour: poznejte ostrov, kde se zastavil časTuba Island tour: dva dny na ostrově, kde se zastavil čas.
  • Kokosový olej: Tradiční produkt Langkawi, o jehož výrobě se lze dozvědět během mé Sky Bridge tour, případně v rámci jakékoli jiné mojí tour s individuálním programem.
  • Batika: Batika má v malajské kultuře své nezastupitelné místo. Vidět a vyzkoušet ji lze například v Atma Alam Batik Art Village nebo Craft Complex.
  • Muzeum rýže: Na kraji Cenangu situované muzeum rýže vás seznámí s tradičními způsoby pěstování rýže, které si zde můžete i vyzkoušet. Hned u muzea je krásná restaurace v typickém malajském stylu.
  • Craft Complex: Muzeum řemesel, kde si lze zakoupit suvenýry a dozvědět se něco o tradičních nástrojích. Za komplexem je také sklárna.
  • Makam Mahsuri: Muzeum a hrobka princezny Mahsuri, která dala vzniknout nejznámější legendě Langkawi.
  • Chrámy a mešity: Mešit je na Langkawi spousta, chrámů méně, i tak zde ale můžete navštívit chrám čínský, buddhistický nebo hinduistický. Většina chrámů je situována kolem Kuah.
  • Mardi Agrotechnology Park: Chcete se dozvědět více o pěstování tropického ovoce a rovnou ho ochutnat? Pak zamiřte do Mardi Agrotechnology Park. Preferujete-li méně komerční zážitky, jsou na ostrově i jiné plantáže, například ananasové, mangové nebo durianové a narazit na ně náhodou není zase až takový problém. Spousta ovoce navíc roste úplně volně všude možně.

Další atrakce Langkawi

Pokud ještě nemáte dost, zde jsou další atrakce a místa, která lze na Langkawi navštívit:

  • Golf: Langkawi je vyhlášené mezi milovníky golfu a hřiště zde najdete tři – 99 East Golf Club Langkawi, The Els Club Teluk Datai a Gunung Raya Golf Resort.
  • Dream Forest: Novinkou mezi atrakcemi Langkawi je Dream Forest, kde se interaktivní zábavnou formou seznámíte s legendami a historií Langkawi.
  • Maha tower: Vyhlídková věž v Kuah nabídne nejen nádherný výhled, ale též trochu toho adrenalinu a drobné tradiční občerstvení.
  • Podmořský svět: Dospělé asi moc nenadchne, pro rodiny je ale skvělou možností co dělat v případě deštivého počasí nebo pokud je třeba vymyslet nějaký program vhodný pro děti.
  • Wildlife Park: Zhodnotila bych ho podobně jako předchozí podmořský svět. Děti (a leckteré dospělé taky) bude určitě bavit interakce s některými zvířaty.
  • Krokodýlí farma: Tohle místo mě nikdy nelákalo a nebyla jsem zde, pokud je to ale váš šálek kávy, dá se zde zastavit cestou na Skull Beach.
  • ATV (čtyřkolky): Další atrakce, která mne nikdy nezaujala, nabídky každopádně najdete všude na Cenangu.
  • Lagenda Park: Neboli Taman Lagenda je velký park vedle Eagle Square, kde si odpočinete od ruchu města a zároveň se dozvíte něco z historie Langkawi.
  • 101 Paradise Island: Malý ostrůvek nedaleko Telaga Harbour, kde najdete restauraci a nabídku vodních atrakcí a aktivit. Pláž na koupání zde rozhodně nijak zázračná není.

Na placení v Malajsii i jinde v zahraničí se mi výborně osvědčila a stále osvědčuje karta Revolut, která má velice dobré kurzy, nulový poplatek za výběr do 4 500 Kč (plán Standard) a neomezené platby kartou zdarma.
Za úplně nejlepší funkci pak považuji jednorázovou a klasickou virtuální kartu. Jednorázová generuje pro každou platbu unikátní číslo, takže ji používám na příležitostné nákupy na internetu. Druhou, klasickou virtuální kartu, mám nahranou v Apple Pay (jde i pro Google Pay) a používám ji na pravidelné platby a nákupy v obchodech. V okamžiku, kdy by se někdo pokusil kartu zneužít, si ji v aplikaci zablokuji a hned vystavím novou. Jedná se tak o nejbezpečnější způsoby placení, které vás mohou uchránit proti podvodníkům a ušetřit spoustu starostí na cestě.
Zajímavý je také fakt, že z Revolut lze poslat peníze na malajský účet, a to opravdu během vteřiny. Tahle funkce vás zachrání v okamžiku, kdy nemáte dostatek hotovosti a prodejce nemá terminál na platby kartou – transfer tady ale umožňuje téměř každý, s českým účtem ho ovšem neprovedete.

Doprava na Langkawi: 7 způsobů, jak se přepravovat

Abyste mohli prozkoumat všechny krásy a atrakce ostrova, budete se mezi nimi muset nějak přepravit. Možností dopravy na Langkawi je hned několik, takže si každý může vybrat dle svého rozpočtu a úrovně služeb, jakou požaduje.

Kolo

Dřív byly na Cenang a Tengah k mání koloběžky, teď jsou to kola. Fungují na sdíleném principu podobně jako v České republice. Jelikož se jedná o běžná kola, využijete je spíš na přejezdy mezi Cenang a Tengah a na kratší vyjížďky po okolí než na objíždění celého Langkawi.

Půjčení kola probíhá stejně jako to znáte z ČR, tzn. na kole najdete QR kód, který naskenujete, stáhnete aplikaci a pak postupujete dále dle pokynů. Aplikaci Easy Wheels si můžete stáhnout též předem, dostupná je pro AndroidiPhone.

Nějaká lepší horská kola na delší výlety standardně k mání nejsou, občas se ale dají sehnat od soukromých osob na doptání, například přes provozovatele vašeho ubytování.

Veřejný autobus

Na Langkawi po dlouhou dobu veřejná doprava neexistovala vůbec. Nyní zde máme jakousi první vlaštovku v podobě elektrického autobusu na trase Kuah – Padang Matsirat. Autobus jezdí pouze 3× denně a jen na uvedené trase, takže reflektuje spíše potřeby místních než turistů, třeba se ale v budoucnu dočkáme rozšíření. 

Pro turisty může být zajímavé, že vede přes Ulu Melaka, kde si lze užít pěkné výhledy a navštívit muzeum Makam Mahsuri, takže pokud byste se hodně nudili, můžete ho zkusit. Hodit se může též těm, kteří se chtějí z Kuah dostat levně na/z letiště.

Základní info k elektrickému autobusu:
  • Časy odjezdů z Kuah: 6:10, 11:30 a 17:50
  • Časy odjezdů z Padang Matsirat: 7:00, 13:20 a 19:15
  • Cena: Dospělá osoba 3 RM (15 Kč), dítě 1,50 (7,50 Kč) RM na celou trasu.
  • Zastávky ve směru od Kuah: Jalan Seri Belian 2, SK Seri Negeri, Petronas Kuah, Maha tower, Laman Marmar, Teow Soon Huat Langkawi Parade, SK Kelibang, Shell Langkawi, Petronas Kelibang, Bangunan KDN, Hospital Sultanah Maliha, Mata Air, Makam Mahsuri, Kampung Ulu Melaka, Bukit Kemboja, Simpang Yooi, Bulatan Airport, Bandar Padang Matsirat, SK Padang Matsirat

Poznámka: Zastávky jsou opsané z jízdního řádu, trasu jsem ale neprojížděla a jejich přesné umístění neznám.

Pronájem skútru

Pronájem skútru je nejlevnější možností, jak prozkoumat Langkawi a dostat se do míst, kde auto neprojede nebo je to s ním komplikované. Řízení skútru je jednoduché a po krátkém zácviku ho zvládnete, i když jste ho nikdy předtím neřídili. Stejně tak se dá celkem snadno zvyknout na řízení vlevo, provozu se přizpůsobíte tak nějak automaticky.

Silnice jsou na Langkawi z většiny poměrně kvalitní, široké a upravené, nemusíte se bát žádných náročných terénů v podobě ostrých serpentin a strmých stoupání. Doprava je po většinu roku klidná a relativně bezpečná, místní řidiči ohleduplní a chaos, jaký znáte z asijských velkoměst vás zde nečeká.

Na co dávat při řízení pozor

Hinduistický chrám, Langkawi, Malajsie
Na Langkawi najdete mešity a chrámy různých náboženství, většina se nachází kolem Kuah. Podívat se do chrámů můžete v rámci Poznávání a relax tour.

Jízda na skútru je na Langkawi celkem v pohodě, i tak ale mohou nastat situace vedoucí k dopravním nehodám. Například vám do cesty může vběhnout cokoliv od slepic přes opice až po děti, místní také rádi brzdí, mění směr nebo vám rovnou vjedou do cesty aniž by dali blinkr. Další lahůdkou je otevírání dveří do silnice bez rozhlédnutí nebo jízda v protisměru. Osudnou, zvlášť pokud nemáte zkušenosti, se vám může stát i taková „maličkost“ jako je díra v silnici, kterou přehlédnete kvůli ostrému slunci, nebo kamínek, na němž vám „uletí“ zadní kolo.

Buďte tedy vždy opatrní, předvídejte, dbejte na pravidla bezpečného provozu, nepřehánějte to s rychlostí a zbytečně neriskujte a noste helmu. Pokud si na řízení skútru netroufáte, půjčte si raději o něco bezpečnější auto.

Další informace, které potřebujete vědět k půjčení skútru na Langkawi

Co se hodí vědět před půjčením skútru a pro ježdění na Langkawi:

  • Je třeba mít mezinárodní řidičský průkaz a pas, jako záloha se bere většinou 50 – 100 RM (250 – 500 Kč).
  • Skútr lze půjčit přes hotel nebo na ulici, míst je spousta a rezervace předem není třeba.
  • Půjčovné je cca 35 RM (175 Kč) na 24 hodin. V některých termínech (Vánoce, Čínský nový rok, LIMA, Hari Raya) bývají ceny vyšší, naopak mimo sezónu se dá usmlouvat maličko nižší cena.
  • Při delším pobytu se dá skútr pronajmout za nižší měsíční nájem.
  • Při dlouhodobém pobytu, se víc vyplatí koupit ojetý skútr než pronajímat.
  • Podvody se skútry se zde moc často nedějí, pro jistotu si však skútr při půjčování vždy vyfoťte nebo natočte.
  • Před pronájmem skútru VŽDY proveďte krátkou testovací jízdu, vyzkoušejte jak startuje, zda fungují brzdy a jak stabilní je – vyrachtaná řídítka jsou opravdu nebezpečná.
  • Litr benzínu stojí 2,20 RM (11 Kč), plná nádrž je za 5 až 6 RM (25 až 30 Kč).
  • Pojedete-li tankovat, vždy musíte nejdříve zaplatit. Pokud byste natankovali za méně, než jste zaplatili, dojdete si k okénku a rozdíl částky dostanete zpátky.
  • Benzínové stanice jsou po celém ostrově, přičemž nejvíc jich najdete kolem Cenangu, Padang Matsirat a Kuah, jedna je pak v Ayer Hangat a jedna u Telaga Harbour. Mezi některými benzínkami jsou větší vzdálenosti, nikdy tak nenechávejte tankování na poslední chvíli. 
  • Nedávejte si do přihrádky skútru mobilní telefon, peněženku ani žádné jiné cennosti. Mohou vám vypadnout a pokud se tak stane ve tmě, snadno o ně přijdete.

Pronájem auta

U pronájmu auta platí to samé, jako u půjčení skútru. To znamená, že potřebujete mezinárodní řidičák a pas, před převzetím si nezapomeňte auto natočit nebo nafotit. Stejně jako při řízení skútru počítejte se všemi možnými rizikovými situacemi a buďte opatrní.

Tankujete-li do skútru, jedná se o malé částky, které zaplatíte v hotovosti. Tankujete-li do auta, můžete platit jak v hotovosti, tak i kartou přímo u stojanu. Na kartě byste měli mít alespoň 200 RM, které se strhnou jako depozit. Po natankování se zaúčtuje částka za benzín a rozdíl se okamžitě automaticky vrátí – neděste se tedy, když vám na mobil přijde upozornění o stržení depozitu. Kartou lze platit též u pokladny, přičemž v tomto případě platíte konkrétní částku, depozit se nestrhává.

Možnosti, jak si půjčit auto na Langkawi:

Online předem

Doporučuji využívat platformu Easybook, na které není pro rezervaci potřeba zadávat kreditní kartu. Zaplatíte pouze malý rezervační poplatek, zbytek doplácíte na místě při vyzvednutí auta. Jako depozit zaplatíte většinou 100 až 200 RM (500 až 1 000 Kč) podle velikosti auta. V okamžiku vrácení obdržíte depozit zpátky, samozřejmě pouze v případě, že auto nepoškodíte. 

Mým prostřednictvím

Auto si můžete předem rezervovat přese mě, mám několik ověřených půjčoven, se kterými dlouhodobě spolupracuji.

Prostřednictvím ubytování

Většina hotelů či soukromých ubytování vám dokáže zařídit pronájem auta. Cena bývá buď stejná nebo malinko vyšší než na internetu. 

Na místě

Na letišti a v přístavu lze půjčit auto bez předchozí rezervace, vždy je zde dostatek „naháněčů“, kteří vám pronájem nabídnou (s výjimkou LIMA, případně jiných vytížených termínů). Za pronájem na místě dáte většinou stejnou nebo podobnou částku jako při rezervaci online. Určitě ale doporučuji předem nastudovat ceny, i zde se najdou tací, kteří vám klidně řeknou dvojnásobnou částku.

Průměrná běžná cena menšího auta typu Perodua Axia nebo MyVi kolem 100 RM (500 Kč) na den, tzn. 24 hodin. V hlavní sezóně a během různých svátků může být vyšší, mimo ně naopak nižší. 

Standardně se auta vyzvedávají na letišti nebo v přístavu. Za dovoz na hotel je většinou poplatek 15 – 30 RM za jednu cestu v závislosti na tom, kde bydlíte.

Může se stát, že auto někde škrábnete apod. Z mých zkušeností vás za nějaký malý škrábanec nestáhnou o žádné šílené částky. Ideálním řešením je přiznání, klid a rozvaha. Jakmile na někoho budete nepříjemní až agresivní, zaseknou se a pak si můžete být jistí, že z toho levně nevyjdete. Toto ostatně platí při řešení všech problémů zde.

Pronájem auta s řidičem

Pronájem auta s řidičem je kompromisem mezi půjčením auta a privátním výletem. Čas bude většinou přesně odměřený a za jeho překročení připlatíte, s organizací dovolené vám řidič taky nepomůže a další doplňkové služby neposkytne, pití a drobné občerstvení nedostanete a vše bude samozřejmě v angličtině. Nemusíte se ale starat o řízení, užijete si krásy ostrova a cena je nižší než při privátním výletu se mnou.

Jak sehnat pronájem auta s řidičem

Pronájem auta s řidičem zařídite jednoduše. Jakmile si na cestu z letiště na hotel objednáte Grab, většina řidičů vám nabídne své služby. Na rozdíl od jiných destinací jsou lidé na Langkawi poctiví a většina pro Asii běžných podvodů vás zde nečeká. Pokud ano, pak jste měli opravdu smůlu. Pozor si ale dejte na tyto dvě věci:

  • Je běžné, že řidiči berou zákazníky na místa, kde dostávají provize. Osobně toto nepovažuji za podvod ani nic špatného. Vzhledem k nízké ceně, za kterou řidiči své služby nabízejí, je pochopitelné, že si chtějí/potřebují přivydělat. Zároveň je ale pochopitelné, že vás dané místo nemusí zajímat. Vždy se tedy předem ptejte, kam pojedete nebo si rovnou sestavte vlastní program.
  • Jsou známé situace, kdy řidič nabídl velice nízkou cenu, zákazníky odvezl na první místo a pak zmizel. Proti tomuto bohužel žádná obrana není, snad jen spoléhat se na vlastní instinkt a úsudek. 

Privátní výlety v češtině

Plavba na jachtě, Langkawi, Malajsie
Plavba na jachtě mezi jižními ostrovy Langkawi patří k nejoblíbenějším zážitkům mých zákazníků.

Nechcete-li se během dovolené o nic starat a zároveň chcete poznat život z pohledu místních, mít veškerý možný servis a služby v češtině a podívat se i tam, kam většina jiných firem běžně nejezdí, pojeďte na výlet se mnou. Privátní výlet je sice dražší, z dovolené si ale opravdu odvezete maximum zážitků při vynaložení minimálního úsilí.

Co se týče výletů a aktivit, které sama neorganizuji ale pouze zprostředkovávám, například Plavba na jachtě nebo Jet Ski, řídím se ceníky dané společnosti. Cenu mám tím pádem stejnou jako ostatní agentury na Langkawi.

Základní nabídku služeb mám na stránce Český průvodce na Langkawi – přehled výletů. Všechny výlety ale mohu přizpůsobit individuálně vašim potřebám a zájmům.

Grab

Grab je asijská obdoba Uberu, která funguje po celé Malajsii a lze přes něj kromě taxi objednat též jídlo. Jednoduše si nainstalujete aplikaci a taxi si objednáváte přes ní. Trasu a cenu vidíte předem a nemusíte s nikým smlouvat. Spropitné se neočekává, určitě s ním ale potěšíte. Pokud se spropitné rozhodnete dát, je lepší hotovost než přes aplikaci. Pozor na to, že aplikace někdy špatně označí lokalitu, před potvrzením objednávky si tedy vždy vše zkontrolujte.

Grab doporučuji spíše na kratší přesuny než na celodenní výlety. Z některých míst na Langkawi neseženete Grab ani přes den, natož pak ve večerních či brzkých ranních hodinách. Obzvlášť to platí v případech, kdy chcete odvoz na delší vzdálenost. 

Pokud vám při instalování aplikace nepůjde přidat kreditní karta, nic se neděje, platit lze též v hotovosti. Nainstalujete-li si aplikaci Grab už předem v ČR, nebude funkční na 100 %. Například se neukáže možnost objednat odvoz – protože v ČR žádný není. Jakmile přiletíte do Malajsie, vše se automaticky aktivuje na základě vaší polohy.

Další alternativou ke Grabu je MyCar nebo AirAsia, které fungují na stejném principu.

Další praktické informace: výběr a výměna peněz, SIM karty

Poslední, avšak neméně důležitou, věcí, kterou potřebujete k pobytu na Langkawi vědět, je placení a SIM karty. Takže jak a čím platit na Langkawi a kde sehnat SIM kartu?

Hotovost versus karta

Kartou (nebo přes Apple Pay či jinou elektronickou peněženku) zaplatíte na Langkawi ve většině větších supermarketů, restaurací a barů. Nezaplatíte s ní v lokálních restauracích, na night marketu a u stánků – platby kartou se zde rozšiřují čím dál více a mohou být možné i u menších stánků, typicky například u suvenýrů, raději se na to ale nespoléhejte a vždy mějte nějakou hotovost. Kartou lze platit též vstupy na většinu atrakcí na ostrově.

V dost obchodech včetně těch menších narazíte na možnost platby přes QR kód pomocí elektronické peněženky Touch ‘n Go, kterou lze nainstalovat a zprovoznit s malajsijským telefonním číslem. Pomocí Touch ‘n Go můžete platit též mýtné na dálnicích a v některých velkých městech Malajsie také parkování nebo MHD.

Malajsijská měna a kde ji sehnat

Oficiální měnou Malajsie je malajsijský ringgit (MYR, RM). Peníze jsou v bankovkách hodnoty 1, 5, 10, 20, 50 a 100 RM. Při placení si dávejte pozor na vizuální podobnosti bankovek hodnoty 10 a 20 RM. Mince jsou v hodnotě 5, 10, 20 a 50 senů, 100 senů = 1 malajsijský ringgit, přičemž 1 malajsijský ringgit = 5 Kč. Přepočítávání na české koruny tak budete mít opravdu jednoduché.

Jinak než malajsijským ringgitem na Langkawi v hotovosti nezaplatíte. Peníze si tedy musíte v Malajsii vybrat nebo vyměnit. V České republice malajsijský ringgit neseženete a pokud ano, bude nejspíš drahý. Na cestu si tak buď vezmete EUR či USD, které zde vyměníte, nebo si po příletu do Malajsie vyberete z bankomatu.

Výběr peněz na Langkawi

Maximální částka pro jednorázový výběr z bankomatu je 1 500 RM (7 500 Kč), poplatek za výběr místní bance/provozovateli bankomatu je 1 RM (5 Kč). Potřebujete-li vybrat více peněz, není problém vybrat dvakrát. V oblasti Cenang a Tengah v poslední době přibylo dost bankomatů, takže byste neměli problém nějaký najít. Chcete-li jít najisto, zamiřte do Cenang Mall nebo 7/11. Větší množství bankomatů je též v Kuah, bankomaty najdete samozřejmě také na letišti. Na Tanjung Rhu/Ayer Hangat najdete bankomat pouze jeden.

Výměna peněz na Langkawi

Vezete-li sebou hotovost, můžete peníze vyměnit rovnou na letišti, kurz zde je však vyšší. Ještě horší kurz pak mají hotely, kde vás výměna peněz vyjde nejdráž. Já nejčastěji měním v Maybank v Cenang Mall, kde mají slušný kurz, vyloženě špatné nejsou ani směnárny na ulici. Zda si sebou přivezete EUR nebo USD je jedno, co se však USD týká, vezme vám směnárna pouze nové bankovky.

Nákup SIM na Langkawi

Většina ubytování včetně těch levných má dnes k dispozici Wi-Fi. Pokud vám to nestačí, kupte si místní SIM. Na obchůdek se SIM kartami natrefíte již při východu z letiště, jsou ale dražší. 

Nejvýhodnější je nákup SIM v 7/11. Karta s neomezenými daty na jeden měsíc stojí 45 RM (225 Kč), na 1 týden 18 RM (90 Kč). Hotspot je v obou případech neomezený. Zvolíte-li týdenní balíček, můžete si stáhnout mobilní aplikaci operátora, po vyčerpání dat kartu dobít a dokoupit data další. Pokud se však nechcete omezovat ve spotřebě nebo řešit dokup balíčků, kupte si SIM na měsíc a máte po starostech. K nákupu SIM je potřeba mít pas, se zprovozněním karty pomůže obsluha.

Nechcete-li řešit SIM na místě v obchodě, je velice šikovná eSIM Airalo, kterou objednáte z pohodlí vašeho domova v češtině. Konkrétně pro Malajsii je na výběr 8 různých balíčků, které začínají na 4,50 USD (cca 100 Kč) za 1 GB na 7 dní a končí na 20 GB na 30 dní za 40 USD (845 Kč). Nákup eSIM Airalo probíhá v pár jednoduchých krocích, pro aktivaci stačí v nastavení vašeho telefonu povolit funkci eSIM.

Nejčastější otázky a odpovědi o Langkawi

Co se nevešlo výše aneb jaké jsou nejčastější otázky a odpovědi o Langkawi?

Batika, Langkawi, Malajsie
Jak se na Langkawi zabavit, když prší? Zkuste třeba tradiční batiku.
Kde najdu cestopis Langkawi?

Díl Langkawi z Cestopisu Svět na talíři, který se vysílal na podzim 2022, najdete v archivu ČT zde.

Kolik stojí dovolená na Langkawi?

Cenu dovolené na Langkawi ovlivňuje výběr ubytování a výletů a způsob stravování. Částky se tak mohou diametrálně odlišovat u každé jednotlivé dovolené a přesnou cenu nelze stanovit. Pro alespoň základní představu o tom, kolik může stát dovolená v Malajsii, jsem připravila 3 vzorové rozpočty.

Je kohoutková voda na Langkawi pitná?

Ne, kohoutková voda pitná není. Balenou pitnou vodu lze koupit v obchodech nebo si ji natočit v automatech na hotelu či na ulici.

Mohu na Langkawi konzumovat alkohol na veřejnosti?

Malajsijské právo povoluje konzumaci alkoholu v barech, restauracích, hotelích a dalších místech k tomu vyhrazených. Konzumace alkoholu není povolena na veřejném prostranství jako jsou ulice nebo parky. Na Langkawi se mi za 5 let nikdy nestalo, že by někdo řešil, když si sednete s pivem třeba na náměstí. Většina místních je tolerantních a i když se jim něco nelíbí, raději to nechají být, než by se s někým hádali. Mohou však nastat výjimky, a to zejména během Ramadánu, kdy konzumaci alkoholu na veřejnosti opravdu nedoporučuji. Pokud by vám tedy někdo něco řekl, zachovejte klid a prostě jděte jinam. V opačném případě, tzn. začnete-li se dohadovat, zaděláváte si na problémy.

Kde a za kolik koupit na Langkawi alkohol?

Všechny druhy alkoholu koupíte v duty free obchodech. Pivo stojí zhruba 3 – 5 RM (15 – 25 Kč), víno od 20 RM (100 Kč), tvrdý alkohol od 40 RM (200 Kč). V barech čekejte vyšší ceny, za pivo zaplatíte 10 – 15 RM (50 – 75 Kč), sklenička vína či jednoduché míchané nápoje (gin s tonikem) stojí od 15 RM (75 Kč) a koktejly kolem 30 RM (150 Kč). V menších obchodech jako je 7/11 nebo 24Market koupíte pouze pivo nebo cider.

Jaké jsou typické suvenýry z Langkawi?

Mezi typické suvenýry, které si můžete odvézt z Langkawi, patří kokosový olej, olej z mořské okurky (Gamat oil), olejíčky na bolesti a masáže nebo batika. Dále pak ručně vyřezávané výrobky ze dřeva či kokosu, keramika, suroviny na vaření nebo výrobky pletené z trávy (Mengkuang).

Jak se mám oblékat? Mohu na Langkawi nosit bikiny?

Ano, na Langkawi můžete nosit bikiny a celkově se oblékat jak chcete. Přihlédněte ale k tomu, kde jste a nechoďte v plavkách do restaurací, které nejsou na pláži ale třeba na vesnici. Umírněnější dress code se hodí dodržet během Ramadánu, zejména pokud se pohybujete mimo hlavní turistické části Cenang a Tengah.

Kde vyprat na Langkawi prádlo?

Všude na Langkawi najdete prádelny, do kterých můžete odnést vaše oblečení na vyprání. V některých hotelech též nabízejí služby praní prádla. Využít lze také veřejné samoobslužné prádelny, které jsou nejlevnější možností. Nedoporučuji dávat do prádelen dražší kousky z jemnějších materiálů nebo materiály vyžadující speciální péči.

Je Langkawi bezpečné?

Vzhledem k vlastním zkušenostem si troufám říci, že bezpečnost na Langkawi je na velmi vysoké úrovni. Samozřejmě za tu dobu, co na Langkawi žiji, jsem slyšela o několika krádežích, jsou to ale spíše výjimky. Lidé jsou tu z drtivé většiny opravdu poctiví a podvody typické pro některé destinace v JV Asii vás zde nečekají.

Potřebuji ke vstupu na Langkawi vízum?

Ne, při vstupu do Malajsie není třeba žádat o vízum. Při příletu projdete pouze imigrační kontrolou, která vám dá do pasu razítko opravňující k pobytu v délce 90 dnů. Imigrační úředník vás ale může chtít ukázat letenku ze země a pokud ji mít nebudete, může vám vstup do Malajsie zamítnout.

Musím se při příjezdu na Langkawi někde registrovat?

Ne, při příjezdu na Langkawi, potažmo do Malajsie, není povinná žádná registrace turistů.

Jsou pro vstup na Langkawi povinná nějaká očkování?

Ne, žádná očkování nejsou pro vstup na Langkawi povinná. Výjimku tvoří očkování proti žluté zimnici, které musíte mít v případě, že jste pobývali v zemích s výskytem žluté zimnice.

Jsou v platnosti nějaká opatření související s Covid-19?

Ne, vláda všechna opatření související s Covid-19 zrušila v srpnu 2022.

Je možné mít na Langkawi svatbu?

Ano, na Langkawi je možné mít svatbu. Zařídit vám ji může buď hotel nebo mne můžete kontaktovat a já vám doporučím společnosti, které se organizováním svateb zabývají.

Papírování spojené se svatbou cizinců je v Malajsii náročnější. Doporučuji tedy, abyste si na Langkawi udělali pouze symbolický obřad a veškeré oficiální kroky pak řešili v ČR.

Jaká je na Langkawi zdravotní péče?

Langkawi má státní nemocnici a pak státní a soukromé kliniky. Státní zdravotnictví je spíše průměrné, soukromé je naopak perfektní a pro cizince ani není drahé. V závažných případech, například po těžkých dopravních nehodách je obvyklý letecký transport do nemocnice na Penangu nebo v Alor Setar. Nezapomeňte si uzavřít cestovní pojištění s dostatečným krytím.

Jak se na Langkawi zabavit, když prší?

Máte-li rádi zvířata zajděte do podmořského světa nebo do malé zoo (Wildlife Park). Chcete-li více poznat místní řemesla a legendy, vydejte se do Craft Complex nebo k hrobce princezny Mahsuri (Makam Mahsuri). Jste-li zruční, zkuste tradiční batiku nebo Mengkuang (výrobky pletené z trávy). A nakonec ochutnávání místní kuchyně vás zcela jistě nadchne v každém počasí.

Jak zjistím, kdy je na Langkawi příliv a odliv?

Pro zjištění přílivu a odlivu na Langkawi používám mobilní aplikaci My Tide Times.

Je moře na Langkawi čisté?

Voda podél hlavního ostrova Langkawi není křišťálově průzračná tak, jak jste zvyklí z jiných destinací. Chcete-li zažít opravdu průhlednou vodu skrz kterou dohlédnete na dno, doporučuji výlet na okolní ostrovy (např. na Jet Ski). Máte-li dost času, doporučuji zajet na pár dní na Koh Lipe.

Je na Langkawi možné vidět delfíny?

Delfíni v moři kolem Langkawi žijí, jejich spatření je však opravdu hodně o štěstí a náhodě. Mě se to podařilo několikrát během výletu na mangrovy, bylo to opravdu ale pouze pár případů z několika desítek návštěv. 

Je Langkawi vhodné pro rodiny s dětmi?

Ano, určitě. Na Langkawi jsou ubytování vhodná pro rodiny, atrakce pro děti, rozvinutá infrastruktura a dostupná zdravotní péče. Dovolená s dětmi na Langkawi je tedy v pohodě zvládnutelná. Samozřejmě ale záleží také na tom, jak jste na cestování s dětmi zvyklí.

Výlety na Langkawi, které by se vám mohly líbit

Tyto výlety patří mezi nejoblíbenější na Langkawi, přičemž program je možné individuálně přizpůsobit vašim potřebám. Stejně tak vám mohu sestavit jakýkoli jiný individuální program z aktivit, které je na Langkawi možné podnikat.

Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.

Dvoudenní výlet na Tuba Island je rozšířením jednodenní verze, při které uvidíte to hlavní z krás ostrova. Dvoudenní varianta pak uspokojí všechny ty, kteří mají rádi treky, chtějí se projít džunglí, užít si nedotčenou přírodu a naplno si vychutnat ničím nerušenou poklidnou atmosféru ostrova, z níž vás nebude vyrušovat opravdu vůbec nic.

Zažijte adrenalin na nejstrmější lanovce světa, projděte se po Sky Bridge – mostě zavěšeném mezi vrcholky hor, nechte se vtáhnout do světa fantazie ve 3D muzeu, zchlaďte se pod vodopádem, přijměte pozvání do domácí výrobny kokosového oleje a na závěr si dejte něco dobrého na night marketu.

Poznejte chrámy rozličných náboženství, užijte si lehce adrenalinovou vyhlídkovou věž, seznamte se s dominantou a symbolem Langkawi na hlavním náměstí v Kuah, zchlaďte se ve vodopádu, dejte si výborný oběd, užijte si relax na pláži s krásným výhledem a podívejte se, jak se získává kaučuk nebo jak vypadá místní rybářský přístav.

Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim při odpolední privátní plavbě mezi mangrovy, kdy jste na loďce pouze vy, což vám zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte výborné curry u rýžového pole a dozvíte se, jak se dělá tradiční batika. Po skončení plavby se vykoupete na pláži a cestou domů si dáte něco dobrého na night marketu.

Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.

Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.

Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z jedinečné mořské vířivky, skvělé jídlo a odpočinek na opuštěné pláži – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít! Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.

Další články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie

Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit také tyto články:

Kontaktní formulář

Chystáte se na dovolenou na Langkawi a rádi byste na výlet s českým průvodcem? Potřebujete poradit s programem nebo ubytováním? Napište mi a nechte starosti se svojí dovolenou na mně.

Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.

Další kontakty

Kam dál?

Pozn.: Některé odkazy v článku jsou ve formě tzv. „partnerského odkazu“. Znamená to, že pokud si přes odkaz něco objednáte, já obdržím provizi, která mi pomáhá v udržování, rozvoji a provozu webu a mých služeb pro vás. Na ceně dané služby pro vás se tím nic nemění.

Close
Kontakt

Kontaktní formulář

Další kontakty:

lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp: +60 16-313 9792

 

Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close