Návštěva z Holandska a nádherné pláže na Perhentian islands

Nesnáším ranní lety. Jenže jsou nejlevnější. Takže i můj další let, z Langkawi do Kuala Lumpur, probíhal ráno. I po několika měsících mi občas unikají některé podstatnosti. Jako třeba jak seženu brzy ráno taxi? Asi za to může stav mysli, do kterého jsem se tu dostala – všechno se nějak vyřeší. Vyřešilo jako vždycky. Na poslední chvíli mi Grab našel jedno auto. Na letiště jsem přijela přesně v čase boardingu. Letiště je ale tak malé a AirAsia tak pomalá, že jsem tam nakonec ještě čuměla do zdi.

Zpátky ve svém oblíbeném ubytování s bazénem na střeše

Letiště v Kuala Lumpur je poměrně daleko od centra. Možnosti, jak se dostat do města máte tři: zavolat Grab nebo jet vlakem či autobusem. Ve více lidech se už vyplatí Grab. Pro jednoho, který chce šetřit jako já, vyjde levněji vlak (rychlejší) nebo ještě levněji autobus (pomalejší). Při první návštěvě jsem měla s orientací ve veřejné dopravě v KL trochu problém. Podruhé už si to svištím vlakem úplně na pohodu. Za nějaké dvě hodinky se ubytovávám v Regalia Suites, kde jsem bydlela při svém prvním pobytu, o kterém si můžete přečíst v článku Poprvé v Malajsii – Melaka, Cameron Highlands a KL. Hlavní devizou Regalia residence je úžasný střešní bazén s výhledem na celý Kuala Lumpur.

….ovšem je tu malý zádrhel

První zádrhel přichází už ve výtahu. Cedule upozorňující na to, že bazén je od zítřka zavřený. Andy přijede až večer a bazén nestihne. Rezervaci jsme prováděly tři měsíce dopředu, cedule tu visí už tři týdny. Nemyslím si, že by o tom majitelka nevěděla, ale to vcelku není podstatné.

Pro mě to takový problém není, už jsem tu byla a navíc si užívám i to, že zase po nějaké době mám svojí vlastní pračku a kuchyni, kde si můžu nachystat svoje jídlo. Když nemáte pevný domov, začnete si vážit i takových blbostí, jako je prkýnko, nůž a vlastní pračka. Ale co chudák ona? Tohle je jedna z top atrakcí. Jsem docela naštvaná a zklamaná.

Příjezd, panika a první kulturní šoky

Andy je konečně tady. Teda spíš na letišti. Samozřejmě hned ze startu totální panika. Objednávám jí Grab přes svojí aplikaci a za hodinku už jí vyzvedávám. Tvle ta je bílá. Beru zpět všechny svoje kecy o tom, že vůbec nejsem opálená. Mno jo, když se člověk porovnává s klukama od jet ski, vždycky z toho vyjde jako poražený.

Já jsem v šoku z toho, jak je bílá (neumírá tvle?), Andrej je v šoku ze všeho ostatního. Z vedra, smradu, vhlka, dusna, vůní, asiatů všude…mno prostě ze všeho. Aby ne, v Evropě mrzne až praští. Taky tam není tolik asiatů a takový vedro. A asi to tam ani tolik nesmrdí. Nevím, já žádný smrad necítím. Jen se usmívám a vzpomínám si na svůj první „kulturní šok“ před třemi lety v Bangkoku. Člověku to vždycky všechno dojde až za pár dní. A to ještě neví, jak chudák dostane zabrat.

Ráno se vypravíme do centra KL. Čínská čtvrť. Zase je tady ten smrad, vedro, vlhko a Číňani všude. Divný v čínský čtvrti. A v Asii. Konečně dorazíme k Petronas towers, jupí budou super selfíčka na instáč a pak se hezky zchladíme pod klimoškou v obchoďáku. A najíme se. A odpočineme si v parku. A zmokneme. Docela dost. Jo myslím, že se jí tady vážně bude líbit 😀

Kašleme na město a nefunkční bazén a jedeme na ostrovy

Mezitím stihneme vyřešit situaci s bazénem. Rozhodneme se odjet na Perhentian islands už ten večer. Jsem docela ráda, protože už jen přesun z Koh Phayamu na pevninu do Ranongu byl pro mě jako zjevení, Langkawi jako ultra luxusní velkoměsto a Kuala Lumpur to už je úplně sci-fi. Jsem z toho taky rozhozená, tím spíš, že řeším dost věcí dohromady. Až tak, že se mi povede zabookovat lístek na bus na blbý den. Jo potřebuju vypadnout z města.

….nastává trochu náročnější přesun bez podpůrných prostředků

Majitelka ubytka se trochu cuká s vracením peněz za noc, kterou tady nebudeme. S pomocí airbnb se ale vše vyřeší k mojí spokojenosti a půlku peněz mám zpátky. Autobus nám jede v devět večer, Andrej si chce koupit víno do busu. Drobnej problém. Jsme v muslimské zemi. Takže žádný víno. Nikde. Další rána do její duše. Ani se jí nedivím, ještě před dvěma dnama byla v bezpečí svého holandského domova. A najednou je všechno úplně jinak. Navíc má za sebou sakra dlouhý přesun a jet lag taky udělá svoje. Já už jsem na tyhle věci trochu zapomněla a všechno tady se pro mě stalo normální a běžné. Díky její návštěvě si zase po nějaké době uvědomuji, kde jsem. Už čtyři měsíce. Hustý.

…ale nakonec se ocitáme v ráji…a mimo civilizaci

Po dlouhém nočním přejezdu, čekání na loď a bolestivé cestě lodí, kde nastává problém „nemám se kde vyčůrat“ se ocitáme v ráji. Pro Adrej nastávají první vážné potíže. Není tu moc dobrý internetový signál. Elektřina taky nefunguje nonstop. Všechno tady vypadá, jak když se každou chvíli rozpadne. Jo je po monzunu. A naše ubytko vypadá, jako když se rozpadlo včera a jenom ho narychlo slepili dohromady. Hodně hodně basic. Elektřina na pár hodin denně, umyvadlo je jedna velká rezavá plocha bez baterie, sprcha taktéž. Voda samozřejmě studená a skoro neteče. A druhej den se vedle nás ubytuje asi tak 30 frajerů z Bangladéše. Ale stojí to stovku za noc. Vítej v mém světě 😀

…ale to MOŘE!!!!!

Ale to moře! Moře s velkým M. Vlastně spíš MOŘE!!!! Úžasně průzračná křišťálově čistá voda, bílý písek, nekonečně dlouhá pláž. O odpadcích pomlčím a radši je posbírám. Je po monzunu a určitě si to tady za chvíli uklidí. Zas tolik jich tu není. A tohle moře a pláž přebijou všechno. I já jsem z toho docela vyplesklá a to už jsem viděla ledascos. Ale takhle průzračnou a nádhernou vodu snad nikde. Ráj na zemi. Pro mě je ráj i v nedostupnosti internetu, absenci silnic, elektřiny, masového turistického ruchu a vůbec všeho normálního, co člověk v civilizaci běžně používá. Pro Andrej je to trochu horší. Je to trochu i moje chyba, protože mě prostě už nedochází, že tohle může být pro někoho problém. Měla jsem jí vzít první na Langkawi, aby si po cestě trochu odpočinula, zvykla a pak teprve jet do pralesa. Na druhou stranu – věřím, že z toho má určitě nezapomenutelné zážitky, které teď, s odstupem času bude vydávat za super vtipné historky. Pro jistotu se ale první večer celkem slušně opijeme, abysme to trochu spláchly. Někdy prostě musíš přijít domů s rozbitejma kolenama a šestihodinovým oknem. Přiznávám, ten hříšník jsem byla já.

….a ukradené žabky

Na Perhentian islands jsme strávily jen tři dny, při kterých jsem došla k názoru, že sem bych se určitě ještě chtěla vrátit. Nevím, jak Andrej. Možná, až tu bude lepší internet. I já jsem se tu ale dvakrát celkem slušně vyšokovala. Jsou prostě věci, co vás překvapí vždycky. A nikdy se na ně nemůžete dostatečně připravit. První byla celkem triviální. Někdo mi šlohnul žabky. Celkem blbost, ale…moje oblíbené, nezničitelné Havainas, které už se mnou třikrát navštívily Asii? A proč proboha někdo krade žabky? Jaká je proboha motivace k tomuhle? WTF?! Na věcech už dávno nelpím, můj život se smrsknul do jednoho báglu ale i tak mě tahle ztráta fakt bolí. Holt k některým věcem má člověk citovou vazbu, ať chce nebo ne.

….a šok na záchodě

Další WTF mě čekalo na záchodě. Obávám se, že to z hlavy nikdy nevymažu. Chlapců z Bangladéše bylo vážně hodně a tak jim samozřejmě jejich záchod nestačil. Vždycky jsem si říkala, proč jsou tady všude cedulky, ať si lidi na záchod nestoupají. Přece nikdo není takovej debil. Všichni víme, jak se používá turecký záchod a jak ten normální. Mno. Mířím si to na záchod, kde je zhasnuto a má pootevřené dveře. Bohužel tma tady není úplná, takže když rozrazím dveře, uvidím týpka, jak dřepí na našem záchodě. Nevím, jestli mě víc šokuje to, že si na to fakt někdo stoupne nebo to, že tam dřepí čelem ke zdi. Je to fakt takhle technicky možný nebo nám zesere celej záchod? Radši na to nemyslet, zabouchnout dveře a pokusit se to vymazat z hlavy. Což opravdu nejde. Vsadím se, že se mi to promítne ještě i na smrtelný posteli. Bleh.

…a trocha adrenalinu na závěr

Z Perhentian odjíždíme až odpoledne, necháváme si proto bágly na ubytku. Když se vrátíme, náš pokoj je obsazený asi tak dvaceti týpkama. Není tu k hnutí. Andy sem ani nechce jít. Statečně se ve svých bikinách protáhnu kolem kluka právě vykonávajícího modlitbu. Je mi to teda trochu trapný a neuctivý ale co nadělám. Cesta lodí zpátky nám poskytne další pořádnou dávku adrenalinu. Jsou docela vlny a speed boat na nich celkem pekelně lítá. Andy řve hrůzou tak, že to musí být slyšet až na pevnině. Já jsem mrtvá smíchy. Stejně tak jako ta skupinka Malajců za náma. Vsadím se, že Andy to teď taky podává jako vtipnou historku.

Galerie

Přesun na boso a pohodička na Langkawi

Absolvujeme další dlouhý přesun. Já bez žabek a naboso, na Perhentian jsou zbytečně drahé. Nevím, proč na mě všichni čumí. Tentokrát bydlíme u mého bývalého šéfa z workaway, má zrovna volno, takže si můžeme pronajmout pokoj. Vlastní pračka, kuchyně, obývák, pokoj, internet, kolem rýžová pole, krávy, totální pohoda a klid. Jo sem jsme měly jet první. Znova se potkáváme s Dášou, párkrát lehce zapaříme, ale nic velkýho, opravdu. S Andrej projedeme všechna nejznámější a nejlepší místa Langkawi a je to fakt super. Už se trochu srovnala s prostředím a začala si užívat dovolenou. Což mě těší, protože přeci jen, když máte nějaké místo rádi, chcete, aby se tu cítili dobře i ostatní. A to se nakonec povedlo. Asie je jiná a opravdu chce nějaký čas na srovnání. Proto pokud jen trochu můžete, dejte si na dovolenou v Asii raději tři týdny než dva. Věřte mi, že první týden se budete pomalu vzpamatovávat a teprve druhý týden si to začnete opravdu užívat.

Náročný ale příjemný a přínosný trip

Pro mě to bylo hodně přínosné v tom, že jsem si uvědomila, co všechno jsem už zvládla, že tu opravdu sem a že zažívám skvělé věci. Po čase, stráveném tady už si totiž nesednete na zadek jakmile uvidíte pláž, palmy, jeskyni, hory, lokální jídlo apod. Ale když máte sebou člověka, který tohle všechno zažívá poprvé, tak jeho prostřednictvím se ten WOW efekt, který jste už trochu ztratili, zase vrací.

A když si koupíte naprosto hnusnej brie, ze kterýho se zase vy posadíte na zadek a někdo, kdo žije v Holandsku vás setře slovy „no to je dobrej hnus„, tak vám definitivně dojde, že jste v Asii už vážně dlouho.

Takže díky Andrej za skvělý dva týdny, občas to bylo těžký pro obě ale ve finále to bylo strašně super a doufám, že z toho s odstupem času máš jen ty nejlepší, nejvtipnější a nejdobrodružnější historky.

Andrej odjela do Singapuru užít si poslední dny v Asii a já jsem se vydala zpátky na Koh Phayam.

Close
Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close