Češka v Malajsii

Na Sumatru za orangutany a slony

Chcete zažít pořádné dobrodružství? Trekovat v deštném pralese? Přespat v džungli? Vidět orangutany ve volné přírodě? Pohladit, vykoupat a nakrmit slona? Pojeďte se mnou na 5 dní na Sumatru, na jedno z posledních míst na zemi, kde můžete vidět volně žijící orangutany a další druhy zvířat v jejich přirozeném prostředí – deštném pralese. Zažijete několik dní nabitých jedinečnými zážitky, na které budete vzpomínat celý život.

Kam vás vezmu?

Pojedeme do Bukit Lawang, který je výchozím místem pro treky do národního parku Gunung Leuser, jednoho z mála míst, kterým se vyhnulo kácení deštných pralesů. Oblast kolem národního parku byla, stejně jako mnoho jiných míst v Indonésii, značně zasažena a zničena kácením deštných pralesů za účelem zakládání palmových plantáží. V současné době indonéská vláda vyhlásila stop stav na vydávání povolení pro kácení dalších částí pralesa a zakládání nových plantáží. Tisíce uhynulých a zmrzačených zvířat však lze jen stěží vzít zpátky.

Obyvatelé Bukit Lawang se snaží o vyléčení zmrzačených orangutanů, které se podařilo zachránit, a jejich navrácení do volné přírody. Zároveň se zasazují o ochranu těch, kteří stále ještě žijí v deštném pralese. Přímo v Bukit Lawang je záchranná stanice pro orangutany a část výtěžku z treků do džungle jde na provoz této stanice. I samotné treky jsou regulovány tak, aby nedocházelo k rušení zvířat v jejich přirozeném prostředí. Každý průvodce musí dodržovat přísná pravidla stanovená sdružením průvodců a postarat se o bezpečnost lidí i zvířat po celou dobu výletu.

Sloni, za kterými se pojedeme podívat do vesnice Tangkahan, mají podobný osud jako orangutani. Jejich populace se vlivem kácení deštných pralesů výrazně snížila a do budoucna hrozí jejich vyhynutí. V Tangkahan sanctuary se o slony velice dobře starají a s ježděním na nich se zde nesetkáte.

Z Tangkahan sanctuary

Jaký je program výletu?

 • 1 den: přílet do Medanu, přejezd do Bukit Lawang privátním klimatizovaným minivanem a ubytování. V případě zájmu společná večeře s indonéským průvodcem v některé z lokálních restaurací, kde se dozvíte vše, co budete chtít vědět nejen o indonéské kuchyni.
 • 2 den: vyrážíme na trek do džungle, během kterého můžete spatřit orangutany a další druhy zvířat. Pokud budete mít štěstí, lze vidět i největší kvetoucí rostlinu na světě – raflesii. Přenocování ve stanech v džungli.
 • 3 den: návštěva vodopádů, návrat z treku s částečným splavením řeky. Odpoledne výlet do jeskyně, koupání u řeky s obědem. Večer společná nebo individuální večeře v Bukit Lawang, případně další program.
 • 4 den: výlet do vesnice Tangkahan se zastávkou u horkých pramenů, lokálním obědem a krmením/koupáním slonů v záchranné stanici. Návrat do Bukit Lawang. Večer opět společný nebo individuální program dle dohody.
 • 5 den: návrat na letiště do Medanu privátním klimatizovaným minivanem, odlet.

Galerie aneb co vás čeká

Možná místa odletu/začátku výletu

Odlétat můžete se mnou z Langkawi, můžeme se sejít na letišti v Penangu nebo až na letišti v Medanu. Záleží, kde budete před tím, a jaký je váš přechozí program. Pokud bysme letěli přes Penang, můžeme k výletu přidat ještě jednu nebo dvě noci v Penangu a prohlédnout si Georgetown, případně další památky – pokud máte dost času, rozhodně tuto variantu doporučuji.

Po ukončení výletu se můžete vrátit se mnou na Langkawi či kamkoli jinam, kam směřuje váš další program. Můžete se vydat i do dalších míst na Sumatře – ať už s dalším organizovaným výletem nebo na vlastní pěst. Zajímavá místa ráda poradím já či náš indonéský průvodce, případně je možné zajistit další kompletní výlet jako je tento.

Vše o ceně – co je a není zahrnuto, platební podmínky, úpravy na míru

Cena je kalkulována tak, abyste si užili maximum toho, co Bukit Lawang nabízí a zároveň měli dostatečný komfort a pohodlí. Jedná se o výlet ve vyšším standardu služeb. Více informací o modifikacích výletu a cenových variantách naleznete níže v odstavci „Dá se výlet přizpůsobit na míru? Může být cena nižší?“.

CENA

 • 8 046 Kč/osoba – platí pro skupiny o počtu 6 osob, na všech výletech bude jen vaše skupinka, nikdo další

CO JE ZAHRNUTO V CENĚ

 • doprava z/na letiště v Medanu do/z Bukit Lawang privátním klimatizovaným minivanem
 • ubytování se snídaní v Bukit Lawang v komfortních pokojích s vlastní koupelnou, balkonem, větrákem, moskytiérou a Wi-Fi (viz. galerie). Pokud nebude volné ubytování, které vidíte na fotkách, bude vám nabídnut ekvivalent ve stejném standardu nebo snížení ceny.
 • dvoudenní trek do džungle, při kterém budete mít po celou dobu zajištěné jídlo, ovoce, kávu, čaj, pitnou vodu, ubytování ve stanech s vybavením (malý polštář, karimatka, deka, moskytiéra) a závěrečné splavení řeky
 • výlet do jeskyně s koupáním v řece a obědem, čerstvým ovocem a pitnou vodou
 • výlet do záchranné stanice pro slony s obědem a zastávkou u horkých pramenů, pitná voda
 • veškeré poplatky za vstup do národního parku, záchranné stanice se slony a jeskyně
 • česky mluvící průvodce (já), anglicky hovořící místní průvodce/průvodci, řidič

CO NENÍ ZAHRNUTO V CENĚ

 • letenka do Medanu: cena letenky je závislá na datu a místu odletu, s nákupem vám mohu pomoci. Cena zpáteční letenky z Langkawi do Medanu s přestupem na Penangu se pohybuje od 1 000 – 2 000 Kč.
 • jídlo při společných večeřích (včetně té s průvodcem), konzumace jídla a pití mimo těch, která jsou uvedená v programu
 • cestovní pojištění

Platební podmínky

Jelikož tento výlet není již jen v mé režii a vyžaduje větší a rozsáhlejší přípravy, vybírám při rezervaci zálohu 50 % (tzn. 4 023 Kč) na osobu a to převodem na účet nebo PayPal. Zbývajících 50 % ceny výletu je splatných nejpozději před odletem/začátkem výletu a to buď převodem na účet, v hotovosti nebo platební kartou (jen Mastercard). Při převodu na účet musí být platba provedena tak, aby byla na účet příjemce připsána nejpozději v den odletu/začátku výletu. Při platbě v hotovosti lze platit v EUR, USD, malajských ringgitech nebo indonéských rupiích. Cena bude vždy přepočtena dle aktuálního kurzu v den platby. Vystavení faktury je možné. Storno podmínky jsou následující:

 • pokud rezervaci zrušíte 7 a více dní před odjezdem, bude vám vrácena celá hodnota zálohy, tzn. 4 023 Kč
 • pokud rezervaci zrušíte 2 až 7 dní před odjezdem, bude vám vráceno 50 % z hodnoty zálohy, tzn. 2 012 Kč
 • pokud rezervaci zrušíte méně než 2 dny před odjezdem, bude vám vráceno 25 % z hodnoty zálohy, tzn. 1 006 Kč
 • pokud rezervaci zrušíte v den začátku sjednaného termínu výletu, celá záloha propadá

Dá se výlet přizpůsobit na míru? Může být cena nižší?

Ano, celý výlet může být levnější a může být také dražší. Vše se odvíjí od počtu osob, zvolených výletů, jejich délky a typu ubytování a transportu. Trek do džungle může být kratší i delší. Některé výlety se dají vypustit, jiné se dají přidat. Při menším počtu osob se můžete ubytovat přímo doma u vašeho lokálního průvodce, což je nejen levnější, ale také budete mít možnost poznat, jak lidé v Indonésii žijí. Místo privátního klimatizovaného transportu je možné jet lokální dopravou. A pokud se domluvíte anglicky, nemusím s vámi jezdit já jako český průvodce.

Podtrženo a shrnuto: výlet se dá naplánovat naprosto individuálně dle vašich požadavků, zájmů i financí. Stačí mne kontaktovat (viz. níže) a já vám připravím itinerář a kalkulaci na míru dle vašeho přání.

Minimální počet osob na trek jsou 3, maximální 8. Pokud by vás jelo více, počítejte s tím, že budete rozděleni. Například pojede-li vás 10, rozdělíme vás na dvě skupiny a program přizpůsobíme tak, abyste všichni stihli vše. Omezení počtu osob na treky je jedním z pravidel asociace průvodců.

Jste-li jen dva, můžeme se pokusit sehnat vám někoho třetího. Pokud chcete zůstat ve dvou, můžete, ale budete muset zaplatit cenu za trek pro 3 osoby. Toto platí pro dvou a vícedenní treky, na kratší treky je minimum stanoveno na 2 osoby.

Jaká je potřebná fyzická kondice?

Na dvoudenní trek do džungle, výlet do jeskyně ani výlet za slony nemusíte být trénovaní sportovci. Výlety zvládne každý zdravý člověk v běžné fyzické kondici. První den je čistý čas chůze cca 4 hodiny, druhý den cca 20 minut k vodopádům. Často se účastní i starší osoby a rodiny s dětmi. Odhadnutí zvládnutelnosti výletu pro děti je na zodpovědnosti rodičů.

Co si vzít sebou

Doporučuji:

 • opalovací krém
 • sluneční brýle
 • repelent
 • pláštěnku nebo nepromokavou bundu
 • kvalitní uzavřenou obuv na trek do džungle
 • teplejší oblečení na noc v džungli
 • náhradní oblečení na druhý den treku + další oblečení dle potřeby
 • spacák (nebo starší povlečení, pokud nemáte, zajistíme)
 • žabky/sandále
 • plavky
 • baterku, telefon, power banku, foťák, kameru, adaptér do zásuvky (lze koupit na místě)
 • nepromokavý obal na elektroniku
 • láhev na vodu (ideální je láhev s vlastním filtračním systémem)
 • toaletní papír (na ubytování v Bukit Lawang bude, jinde s ním spíše nepočítejte)
 • kapesné – jelikož máte v ceně ubytování, přesuny i veškeré vstupné budete potřebovat jen menší obnos na jídlo a suvenýry. Mělo by vám stačit 600 tis. indonéských rupií (necelých 1 000 Kč) – samozřejmě záleží na tom, jak moc budete nakupovat. Rupie vyměníte v Malajsii i v Indonésii nebo si můžete vybrat z bankomatu.

Poznámka: moc vás prosíme, abyste zvážili vaši kosmetickou výbavu a vzali si sebou jen to, co je opravdu nutné a zároveň se snažili o používání přírodní kosmetiky šetrné k životnímu prostředí. Vaše ohleduplnost pomůže zachovat prales pro další generace.

Víza do Indonésie

Vízum do Indonésie není potřeba. Při příletu dostanete do pasu razítko, které vás opravňuje k pobytu za účelem turistiky v délce maximálně 30 dní. Váš pas musí být platný alespoň 6 měsíců od vstupu do země. Při vstupu do Indonésie se také musíte prokázat zpáteční letenkou s datem odletu ne déle než 30 dní od vstupu.

Poznámka na závěr

V Bukit Lawang jsem byla a průvodce znám osobně. Ručím za kvalitu jejich služeb, přátelský a etický přístup i široké znalosti o Bukit Lawang, džungli a okolí. Všichni jsou certifikovaní průvodci (nebo asistenti) pravidelně se podrobující přezkušování a testům od indonéské asociace průvodců.

Jak si objednat výlet?

V případě zájmu o výlet mi můžete napsat přes formulář nebo použít kontakty uvedené pod ním.

Kontaktní formulář
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Nepovinný informativní údaj, který slouží pouze pro mé potřeby - zlepšování webu, služeb atd.
Další kontakty

Facebook
Instagram
E-mail lenka@ceskavmalajsii.cz
WhatsApp +60 16-3139792

Je to zajímavé nebo užitečné? Pošli to dál!
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Print this page
Print
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Buffer this page
Buffer