Češka v Malajsii

Lenka a Lenka ve Vietnamu, část V. na cestě po Ha Giang loop

Po občerstvení s výborným vietnamským kafem a parádním výhledem už nám moc kilometrů nezbývalo. Byla jsem už celkem unavená. Nikdy jsem tolik kilometrů najednou na motorce neřídila a teď si to brázdím serpentýny severního Vietnamu. Za normálních okolností je 65 km hračka. Řízení ve vietnamských horách je ale celkem dost velký rozdíl oproti například řízení v ČR.

První záchytný bod, městečko v oblasti Quan Ba

Konečně se před námi otevřel výhled na údolí kolem města Quan Ba s dvěma typickými špičatými kopci uprostřed. Náš první záchytný bod. Už jenom sehnat ubytování. Zkoušíme dva motely u cesty, cena 200 000 dongů za pokoj. Raději bysme něco levnějšího. Navíc jsme viděly pár pěkných homestay na agodě. A levnější. Vydáváme se kamsi mezi rýžová pole. Ani google maps ani maps.me nefungují úplně přesně. Oblast na sever od Ha Giangu je už opravdu celkem odlehlá a zatím poměrně nedotčená, takže občas se musíte spoléhat spíš na vlastní intuici než na mapy.

Tip č. 1: mobilní mapy nefungují v této oblasti úplně přesně, mějte raději víc aplikací ke kombinování, případně papírovou mapu

…a ubytování ve vesničce uprostřed ničeho…božský klid a relax!

Homestay nakonec najdeme, ve vesničce pár kilometrů za Quan Ba. Působí maličko uměle, zřejmě dělaná pro turisty, ale mě se tu líbí. Absolutní ticho, klid, příroda a hory kolem. Lenka už tak spokojená není, čeká večer pracovní rozhovor a potřebuje dobrou wi-fi. Mě se ale zase nechce zpátky do města. Obě jsme unavené a máme celkem dost. Sílu už máme maximálně na odvázání našich mini batůžků z motorky. Takže zůstáváme v Ly homestay.

Galerie

Zvládneme ještě malý výlet? Ne, už raději jen sedět a kochat se

Vlastně se chceme ještě jet podívat na vodopád. Podle mapy by měl být kousek od homestay. Prý je tam špatná cesta, varují nás z ubytování. Pcheeeeeeee. Nejsme žádný másla, to dáme. Mno nedáme. K vodopádu vede úzká polní cestička svažující se prudce dolů. A to si ještě ani nejsme jisté, jestli je to opravdu ta správná cesta. Každopádně na motorce se na ní pouštět nebudeme a pěšky na to taky není sil. Dřepneme si na kámen, zapálíme cígo a čumíme na hory. Hlavou se mi honí asi milion věcí. Jsem šťastná, že jsem vážně tady. Severní Vietnam a hlavně tenhle okruh byly jedny z těch částí, na které jsem se při svojí cestě těšila nejvíc. A teď jsem vážně tady. Možná se mi i trochu zaleskly oči. Možná určitě jak se znám.

Tip č. 2: ubytování na celém okruhu není problém sehnat na místě, maximální cena je 200 000 dongů za dvoulůžkový pokoj s teplou sprchou, klimatizací a koupelnou

…a užít si super večeři

Ještě se projedeme trochu po okolí a zamíříme zpátky vyčkávat na večeři. Do mě okamžitě padá pivo, do Lenky jen o chvíli později. Čeká ten pracovní hovor, který se nakonec nekoná. Večeře je v klasickém (nejen) vietnamském stylu. Na stůl se nanosí vše, co je uvařené a každý si bere co chce. Sdílení jídla je jednou z podstat asijského stolování. Ne nadarmo se říká, že sdílená radost, dvojnásobná radost. Já tenhle způsob jídla miluju. A k jídlu nechybí ani typická vietnamská pálenka. Večeříme dohromady s dalšími hosty z homestay. Směs lidí z Ukrajiny, Anglie, Holandska, Itálie, Dánska a Čech. Snad jsem nikoho nevynechala. Popijeme, pokecáme a lehce se opijeme. Všichni ale rozumně, protože druhý den řídíme.  Ráno si dáme společnou snídani, poobjímáme se a každý vyrážíme zase dál.

Tip č. 3: vyzkoušejte si klasické homestay s typickou vietnamskou večeří, dobře se najíte a poznáte fajn lidi

Nezapomenutelný večer a jede se dál

Tenhle večer byl z těch, které se vám zapíšou do hlavy a do srdce. Vlastně úplně obyčejné setkání pár lidí. A přesto neobyčejné a krásné. Vládla vážně super atmosféra jakou jsem dlouho nezažila. V hostelech se většinou lidi až tak snadno do řeči nedávají. Ale když sedíte s někým u večeře, je to úplně jiné. Možná je to i tím, že při cestování se všichni stáváme otevřenější a komunikativnější, než jsme byli dřív. I já jsem se stala a jsem za to nesmírně vděčná, protože jsem díky tomu dostala příležitost potkat a poznat spoustu skvělých a úžasných lidí.

Orientační ceny ve Vietnamu

 • půjčení motorky: 80 – 150 000 VND
 • natankování plné nádrže: 40 – 55 000 VND
 • vietnamská káva: 20 000 VND
 • Pho v lokální restauraci: 20 000 VND
 • maso na špejli na ulici: 5 000 VND/ks
 • Banh mi ze stánku na ulici: 10 – 20 000 VND dle náplně
 • větší jídlo v lokální restauraci: od 30 000 VND
 • večeře v homestay: 100 000 VND/osoba (na Vietnam je to celkem vysoká cena, jídla je ale opravdu hodně a zážitek z večeře je k nezaplacení)
 • snídaně v homestay: 40 000 VND/osoba
 • ubytování v homestay: 80 000 osoba VND/noc
 • hodně jednoduché, základní ubytování, pokoj pro dvě osoby: 100 000 VND/noc
 • lepší ubytování v hotelu s klimatizací a teplou sprchou, pokoj pro dvě osoby: 200 000/noc
 • ubytování v hostelu: 30 – 100 000 VND
 • cigarety místní značky: 10 000 VND
 • fake redbull: 15 000 VND
 • malá voda: 10 000 VND
 • malé pivo v plechovce: 15 000 VND
 • pivo na ulici v Hanoji: 5 000 VND

10 000 vietnamských dongů je cca 9 až 10 Kč dle kurzu. Ceny se mohou v různých oblastech lišit. Sever Vietnamu byl o maličko dražší než jih.

Je to zajímavé nebo užitečné? Pošli to dál!
Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Print this page
Print
Share on Tumblr
Tumblr
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Komentáře