Kuala Lumpur je pulzující multikulturní metropole plná kontrastů. Moderní mrakodrapy tu stojí vedle chrámů, mešit a historických koloniálních domů. Podobně tu v harmonii žijí tři hlavní etnické skupiny, které dávají Malajsii jedinečný kulturní mix a vybízejí k objevování. A co můžete v Kuala Lumpur vidět? Následující průvodce vás seznámí s tím nejlepším, co město nabízí – od známých i neznámých památek a atrakcí, přes restaurace a kavárny až po místa s úžasným výhledem. Nechybí ani tipy na ubytování, dopravu a další praktické informace.
Obsah Průvodce Kuala Lumpur
1. ÚVOD: STRUČNÁ HISTORIE A ZÁKLADNÍ FAKTA O KUALA LUMPUR
2. PROČ NAVŠTÍVIT KUALA LUMPUR
3. JAK SE DOSTAT DO KUALA LUMPUR
6. PRAKTICKÉ TIPY PRO NÁVŠTĚVU KUALA LUMPUR
7. CO DĚLAT V KUALA LUMPUR: 31 ZNÁMÝCH I MÉNĚ ZNÁMÝCH ATRAKCÍ
9. KAM V KUALA LUMPUR NA JÍDLO, DRINK A KÁVU
10. NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI O KUALA LUMPUR
Úvod: Stručná historie a základní fakta o Kuala Lumpur
Ještě než se pustím do praktických informací a tipů na místa, podívejme se trochu na historii Kuala Lumpur a základní fakta o něm.
Historie Kuala Lumpur
Kuala Lumpur, v překladu „Blátivý soutok“, je poměrně mladým městem – založen byl roku 1857 skupinou čínských dělníků, kteří přišli těžit cín do údolí Klang a Gombak. Jelikož byl cín tehdy žádanou surovinou, množství obchodníků a dělníků začalo vzrůstat, což vedlo k rychlému osídlení oblasti. Další zrychlení rozvoje pak nastalo po roce 1880, kdy se Kuala Lumpur stal hlavním správním centrem Selangoru. Po získání nezávislosti Malajské federace v roce 1957 se Kuala Lumpur stal hlavním městem nově nezávislé Malajsie.
Hlavním městem Malajsie zůstal Kuala Lumpur i po roce 1963, kdy vznikla Federace Malajsie, do níž patřily také Singapur, Sarawak a Sabah. V roce 1965 pak Singapur federaci opustil – a Kuala Lumpur zůstal samozřejmě dál hlavním městem Malajsie.
Základní fakta o Kuala Lumpur
Jaká je rozloha Kuala Lumpur a kolik zde žije obyvatel? Zde je několik základních faktů o Kuala Lumpur:
- Kuala Lumpur se nachází na západním pobřeží Malajského poloostrova, v oblasti Klang Valley, kterou obklopují hory Titiwangsa na východě a pobřežní pláně na západě. Městem protékají řeky Klang a Gombak, jejichž soutok hraje důležitou roli v historii města a dal mu i název „Blátivý soutok“.
- Město leží přibližně 21 metrů nad hladinou moře.
- I když Kuala Lumpur není přímo přímořské město, nachází se asi 35 km od nejbližšího pobřeží u města Klang, které má také významný přístav.
- Kuala Lumpur má rozlohu přibližně 243 km².
- Město má přes 1,8 milionu obyvatel, ale metropolitní oblast (Klang Valley) zahrnuje přes 9 milionů lidí.
- Kuala Lumpur je ekonomickým a finančním centrem Malajsie a má významný vliv na celou jihovýchodní Asii.
Multikulturní město plné kontrastů aneb proč navštívit Kuala Lumpur
Moderní město, které si stále uchovává své tradice, tak by se dal stručně charakterizovat Kuala Lumpur. Ve městě, kde v centru rostou mrakodrapy jako houby po dešti a přitom zde stále najdete původní vesnici s tradičními malajskými domy, žijí tři hlavní etnické skupiny Malajsie – Malajci, Číňané a Indové. Díky tomu patří k jedněm z hlavních benefitů města pestrá kuchyně.
Jídlo však není to jediné, za čím do Kuala Lumpur jet. Pestrost by mohla být synonymem pro Kuala Lumpur, potažmo celou Malajsii. Kromě moderních mrakodrapů zde najdete také spoustu chrámů různých náboženství, mešity, historické koloniální domy, muzea nebo parky, v nichž si lze odpočinout od ruchu velkoměsta.
Kulturní mix prostě dává Kuala Lumpur jeho nezaměnitelnou tvář, která vás nepřestane překvapovat. Pokud navíc přijedete během oslav některého z mnoha svátků, získáte nejen jedinečný zážitek, ale také možnost na vlastní oči zažít atmosféru soudržnosti, kterou si místní udržují navzdory tomu, že zde existuje hned několik různých náboženství a etnických skupin.
V neposlední řadě je Kuala Lumpur se svým množstvím nákupních center a pouličních stánků rájem pro milovníky nakupování, ať už preferujete luxusní zboží nebo smlouvání na trzích.
Čeká vás dovolená na Langkawi a chcete se dobře najíst? S interaktivní mapou restaurací Langkawi již nikdy nebudete bloumat ulicemi ve snaze dobře se najíst nebo rozpačitě přešlapovat u místních podniků, u kterých nevíte, jak fungují. Místo toho půjdete na jisto a vždy se dobře najíte. V e-booku najdete mapu a popis 71 podniků, které jsou rozdělené na asijské, západní a vegetariánské restaurace, místa s pěkným výhledem, kavárny a bary. Mapa je doplněná informacemi o jídlech, typech lokálních restaurací a další užitečné rady.
Jak se dostat do Kuala Lumpur: Letecká, autobusová a vlaková doprava
Než začnete objevovat Kuala Lumpur, musíte se do něj nejprve dostat. To je možné letecky, autobusem nebo vlakem.
Letecká doprava, letiště KL a cesta z nich
Z České republiky se do Kuala Lumpur dostanete za přibližně 17 hodin letu a cenu kolem 18 000 Kč. V akcích mohou být letenky levnější, během svátků a hlavní sezóny naopak dražší. Letenky vyhledávejte například přes Skyscanner, ale nákup vždy doporučuji provést přímo u letecké společnosti. Mezi oblíbené dopravce na trase do Malajsie patří Turkish Airlines, Qatar Airways, Emirates, Etihad nebo Saudia.
Z jiných zemí v Asii se do Kuala Lumpur často dostanete za velmi nízké ceny. Létá se sem z mnoha měst, například z Bangkoku, Chiang Mai, Jakarty, Medanu, Padangu, Hanoje, Ho Chi Minh, Soulu nebo Hongkongu. Kuala Lumpur je prostě významný mezinárodní letecký hub, takže spojení je snadné prakticky odkudkoli. Pro lety v rámci jihovýchodní Asie jsou nejčastějšími dopravci AirAsia, Batik Air, Malaysia Airlines a další regionální aerolinky ostatních zemí.
Kuala Lumpur pak má tři letiště. Jaká to jsou?
Letiště Kuala Lumpur
Kuala Lumpur má jedno hlavní letiště rozdělené na dva terminály + ještě jedno další letiště:
- KLIA: Hlavní letiště, na které přiletíte z EU. Kromě toho zde působí také Malaysia Airlines, Batik Air a další regionální aerolinky.
- klia2: Nachází se hned vedle KLIA a slouží jako domovský terminál pro AirAsia. Kromě ní zde operuje několik dalších nízkonákladových aerolinek. Oba terminály propojuje rychlovlak KLIA Ekspres.
- Subang: Menší letiště umístěné blíže centru Kuala Lumpur, létá sem například FireFly.
Cesta z letiště do centra města
Z letiště do centra Kuala Lumpur se dostanete čtyřmi způsoby:
- KLIA Ekspres: Rychlovlak spojující centrum Kuala Lumpur s terminály klia2 a KLIA. Výhodou je rychlost, nevýhodou vyšší cena – cestujete-li ve více lidech, nemusí se vám vyplatit.
- Grab, Bolt: Aplikace fungující napříč celou Malajsií. Auta jsou dostupná ihned a cenu vidíte při objednání (obvykle kolem 100 RM/550 Kč do centra KL).
- Klasické taxi: O něco dražší než aplikace, cena je přibližně 150 RM/825 Kč. Můžete zkusit smlouvat.
- Autobus: Odjíždí ze spodního patra terminálu klia2 a za cenu 15 RM/83 Kč vás dopraví na KL Sentral.
Autobusy a vlaky
Autobus nebo vlak mohou být alternativou k letadlům pro přesuny v rámci Malajsie, stejně jako pro cestu do Thajska. Přímé spoje do Singapuru zatím neexistují, linka je momentálně pouze v plánech.
Dálkové autobusy provozované různými společnostmi jsou velmi pohodlné, s prostornými sklápěcími sedačkami. Řidiči vždy zastavují na občerstvení a toaletu, počet zastávek závisí na délce trasy. Spojení lze vyhledávat a lístky kupovat přes 12GoAsia nebo Easybook.
Pokud jde o vlaky, v Malajsii najdete několik typů:
- KTM Komuter: Pomalé vlaky vhodné spíše na kratší vzdálenosti, které spojují Kuala Lumpur s blízkým okolím, z turistických atrakcí například Batu Caves.
- ETS: Moderní rychlovlaky, které spojují Kuala Lumpur s městy na západním pobřeží, jako jsou Ipoh, Butterworth nebo Alor Setar (odkud jezdí lodě na Langkawi). S ETS lze dojet až na thajské hranice do Padang Besar, kde projdete imigračním a následně přestoupíte na další vlak pokračující do Thajska (imigrační oddělení je součástí budovy nádraží). Směrem na jih končí ETS v Gemas, kde lze přestoupit na KTM do Johor Bahru a pokračovat do Singapuru.
- KTM Intercity: Pomalejší vlaky spojující Kuala Lumpur s východním pobřeží až do Tumpat. V Malajsii je tahle trasa, která je mimochodem nejstarší vlakovou linkou v zemi, známá jako Jungle Railway – vede totiž džunglí a nabízí nádherné výhledy.
Jízdenky na vlak zakoupíte buď přes 12GoAsia, Easybook nebo na oficiálním webu KTMB.
Ať už pojedete vlakem, nebo autobusem, počítejte s výrazně klimatizovanými prostory a nezapomeňte si vzít teplejší oblečení. V době svátků v Malajsii bývají autobusy i vlaky vyprodané dlouho dopředu, proto lístky rezervujte s dostatečným předstihem.
Kde se ubytovat v Kuala Lumpur: Užijte si výhledy ze střešních bazénů!
Ubytování v Kuala Lumpur je k dispozici v široké nabídce, ve všech cenových kategoriích a typech – od hostelů až po luxusní hotely. Ceny se pohybují od stovek až po tisíce za noc. Osobně považuji za nejlepší volbu apartmány s bazény na střeše, které sice nenabízejí služby jako v hotelu, ale mají vynikající poměr mezi kvalitou, zážitkem a cenou. Zvlášť pokud to porovnáte s cenami ubytování v ČR.
Nejnovější přírůstek mezi aparmánovými domy s výhodnou polohou pouze 10 minut chůze od Petronas Twin Towers.
Apartmánový dům ležící kousek od Jalan Alor, Čínské čtvrti, Central Market, Menara KL, Masjid Jamek a Petronas Twin Towers. Ke spoustě atrakcí se dostanete pěšky nebo za 10 až 15 minut Grabem.
Apartmány v těsném sousedství Star Suites, takže i odsud se dostanete k Petronas pěšky za cca 10 minut.
Regalia Suites jsou o něco dál od centra, což je vynahrazeno obvykle nižší cenou. Jsou zde též sdílené pokoje na styl hostelů, takže ideální pro sólo cestovatele, kteří nechtějí přijít o zážitek ze střešního bazénu.
Leží zhruba 15 minut chůze od Petronas. Pozor na to, že Platinum má dvě budovy, přičemž obě mají bazény na střeše, ale pouze z jednoho je přímý výhled na Petronas. Druhý bazén je krytý první budovou a výhled na Petronas je pouze částečný.
Apartmány ležící nedaleko jezera Titiwangsa, tzn. dál od centra. Na rozdíl od dalších podobných ubytování se zde platí poplatek za vstup do bazénu.
Apartmány v bezprostřední blízkosti Petronas, což znamená též jeden z nejlepších výhledů.
Apartmány ležící zhruba 10 minut chůze od Jalan Alor. K ostatním atrakcím v centru se dostanete za 10 až 15 minut Grabem.
Jediný klasický hotel ve výběru leží přímo u Petronas Twin Towers, takže skvělé výhledy jsou zaručeny.
Jak se přepravovat v Kuala Lumpur: Pěšky, veřejná doprava, Grab a další
Kuala Lumpur rozhodně není malé město. I když se ubytujete v centru, nebudete mít všechny atrakce a zajímavosti na dosah ruky. Jak se tedy v Kuala Lumpur přepravovat?
Pěšky
Pokud si myslíte, že se v Kuala Lumpur budete procházet, raději na to zapomeňte. Město není příliš přátelské k chodcům, a pěší zóny, na jaké jste zvyklí z českých historických měst, kde jsou zajímavosti blízko u sebe, tady nenajdete. Bydlíte-li v centru a máte některou atrakci na dosah, můžete jít určitě pěšky. Na delší vzdálenosti však zvolte raději pohodlnější způsob přepravy – kvůli časté absenci chodníků i horku a vlhku, které jsou ve městě ještě únavnější.
Veřejná doprava
Veřejná doprava v Kuala Lumpur zahrnuje především vlaky a autobusy. Vlaky jsou rychlé a levné a mohou být zároveň zajímavým zážitkem.
Za vlak zaplatíte buď přímo ve stanici (viz níže), nebo pomocí předplacené karty Touch ‚n Go, kterou lze zakoupit například v obchodech 7/11, KK Super Mart nebo v drogeriích Watson. Pokud plánujete častější využití vlaků či metra, vyplatí se pořídit KL TravelPass, který je dostupný na letišti.
V autobusech se platí bezkontaktně pomocí Touch ‚n Go nebo běžné debetní či kreditní karty. Hotovost řidič vzít může (ale nemusí), pokud se slituje nad zoufalým turistou, ale musíte mít přesnou částku.
Vlaky/metro
Veřejná doprava v Kuala Lumpur zahrnuje vlakové systémy LRT, MRT, Monorail a KTM, které propojují centrum města, předměstí i letiště. Při pohybu po centru oceníte především rychlost a možnost vyhnout se dopravním zácpám. Na některých nadzemních úsecích vás navíc čekají skvělé výhledy. Nízká cena je spíše diskutabilní, protože ani Grab není v KL nijak závratně drahý.
Lístky na metro se kupují v automatech ve stanici. Stačí zvolit linku a cílovou stanici, zaplatit určenou částku, a obdržíte žeton. Žeton přiložíte na čtečku u vstupu a při výstupu ho do turniketu vhodíte. Uložte si ho tedy až do konce cesty! Pozor, pokud se rozhodnete vystoupit na jiné stanici, turnikety vás nepustí – vystoupit lze pouze v cílové stanici uvedené při koupi lístku.
Autobusy
Autobusová síť v Kuala Lumpur zahrnuje linky RapidKL Bus, které spojují město s okolím, GO KL City Bus určený především pro dopravu po centru, a turistické autobusy Hop On Hop Off.
RapidKL Bus má ceny podobné vlakům, závisí na vzdálenosti. GO KL City Bus je pro místní zdarma, zatímco cizinci zaplatí symbolický poplatek 1 RM (5,5 Kč). Lístky na Hop On Hop Off autobusy najdete na webu myhoponhopoff.com/kl. Nutno upozornit, že recenze na ně nejsou příliš pozitivní.
Grab, Bolt, AirAsia
Pokud vám veřejná doprava v Kuala Lumpur připadá složitá, nejste sami. Nevyzná se v ní ani Malajec, který v KL několik let žil. Já jsem ji využívala v dobách sólo cestování, kdy jsem měla hluboko do kapsy, teď už si raději zavolám Grab – a vám doporučuji to samé. Pokud jste fanoušky vlaků, vyzkoušejte Monorail s pěknými výhledy. Jinak ale raději využijte služby jako Grab, které vás pohodlně dopraví kamkoliv, aniž byste se museli složitě orientovat.
Grab má však jednu nevýhodu – jakmile v KL začne pršet, což se stává dost pravidelně ve večerních hodinách, je hůře dostupný a výrazně dražší. Ceny se zvyšují též ve špičkách, tzn. typicky mezi 7:00 – 9:00 a 17:00 – 19:00, kdy lidé jezdí do práce a z práce. V takových případech využívám AirAsia Ride, kde jsou ceny až o třetinu nižší.
Ceny aplikací jako Grab jsou pevně stanovené a nesmlouvá se. Doporučuji ale přidat malé spropitné – ceny jsou nastavené na minimum, což je výhodné pro cestující, ale méně pro řidiče.
Nově v Malajsii funguje i Bolt, který znáte z ČR, ale jeho ceny a služby jsem zatím nevyzkoušela.
Klasické taxi
Tradiční alternativa k taxislužbám objednávaným přes aplikace. Cena bývá o něco vyšší, ale je možné o ní smlouvat.
Půjčení auta
Pokud si věříte na provoz ve velkoměstě, můžete si v Kuala Lumpur půjčit auto. Rezervace je možná přes mezinárodní portály, jako je Rentalcars, nebo přes místní platformy, například Easybook. Pamatujte, že se v Malajsii jezdí vlevo a doprava bývá chaotická. Auto proto doporučuji spíše na výlety mimo Kuala Lumpur než na pohyb po městě.
Auto s řidičem
Chcete si cestování ještě více usnadnit? Pronajměte si auto s řidičem. To lze zařídit předem přes různé Facebookové skupiny, například Malaysia Travel, kde se na váš dotaz obvykle ozve spousta řidičů. Další možností je zavolat si Grab a na místě se s řidičem domluvit na celodenním výletě – většina je ochotná takovou službu poskytnout. V případě zájmu se můžete obrátit i na mě, mám spolehlivého řidiče, který vás vezme nejen po Kuala Lumpur, ale též do dalších míst kolem, například Melaka, Ipoh, Cameron Highlands nebo Penang.
Výlety s průvodci
Pokud nechcete nic řešit a raději dostanete informace od někoho, kdo ve městě žije, mám kontakty na české, slovenské a anglicky mluvící průvodce v Kuala Lumpur. S jejich pomocí vám ráda pomohu naplánovat a realizovat itinerář, který bude odpovídat vašim zájmům a potřebám. Místní průvodce můžete vyhledávat též přes Airbnb, Tripadvisor nebo výše zmíněnou FB skupinu.
Praktické tipy pro návštěvu Kuala Lumpur
Co dalšího byste měli před návštěvou vědět? Zde je pár základních informací a tipů, které se vám mohou hodit. Podrobnější informace o Malajsii, které platí i pro Kuala Lumpur, najdete v článku Malajsie průvodce: Víza, měna, jazyk, doprava a další.
- Kuala Lumpur je, co se počasí týká, vhodný k návštěvě po celý rok. Klima je horké a vlhké, s častými přeháňkami ve večerních hodinách.
- Oblečení by mělo být vzhledem ke klimatu lehké a prodyšné, nejlépe z přírodních materiálů.
- Při návštěvě chrámů a mešit dodržujte dress code pro dané náboženství. Na některých místech (Batu Caves, Masjid Jamek) je vhodné oblečení k zapůjčení, případně nákupu.
- Mimo chrámy a mešity (a úřední budovy) se můžete oblékat dle vlastní volby, mějte však na paměti, že asijská kultura je obecně konzervativnější a přílišné odhalování může vyvolávat pozornost, která vám nemusí být příjemná.
- Jelikož je KL městem několika různých kultur, můžete si tu naplno užít různé svátky, například Čínský Nový Rok, Deepavali, Thaipusam nebo Ramadán a Hari Raya Aidilfitri. Pokud však neholdujete davům, v termínech svátků se Kuala Lumpur raději vyhněte.
- Malajsie je hodně bezpečná země, přesto se nacházíte ve městě, kde se pohybuje mnoho různých národností a typů lidí. Vždy si dávejte pozor na své osobní věci a dodržujte pravidla bezpečnosti popsaná v článku Nejčastější podvody v Asii.
- Na trzích a u stánků (například v Čínské čtvrti) můžete smlouvat. V kamenných obchodech se nesmlouvá.
- Většina atrakcí, restaurací a dalších míst umožňuje platby kartou. Hotovost se může hodit u menších stánků na ulici.
- Pokud se vám nechce na jídlo ven, můžete si ho objednat přes aplikaci Grab nebo Foodpanda.
- Voda z kohoutku není pitná, pijte buď balenou nebo filtrovanou. Led je bezpečný.
Patří asijská kuchyně mezi vaše oblíbené? Rádi zkoušíte nová jídla? Už nevíte, co vařit? Pojďte vařit se mnou! Moje malajská kuchařka vás seznámí nejen s recepty, ale také se základními surovinami a postupy vaření, a to od základů a srozumitelně i pro začátečníky.
Naučíte se vařit národní malajská jídla jako jsou Rendang, Nasi Lemak, Curry Ayam (kuřecí kari), Nasi Goreng (smažená rýže) nebo Mee Goreng (smažené nudle), rychlovky jako kuře na zázvoru či ústřicové omáčce, křupavé pikantní hovězí nebo oblíbenou sladkokyselou omáčku. Zavítáte i do Thajska, kde se naučíte populární Tom Yum, nebo Indie, odkud pochází Naan a Butter chicken masala.
Co dělat v Kuala Lumpur: 30 známých i méně známých atrakcí
„V Kuala Lumpur nic není.“ Tuhle větu čtu a slýchám poměrně často, a popravdě – při své první návštěvě jsem si to myslela také. Po (už ani nevím, kolika) dalších návštěvách jsem ale názor změnila. Kuala Lumpur má rozhodně co nabídnout! Od moderních mrakodrapů přes spoustu skvělého jídla, stylové kavárny a luxusní bary s úžasnými výhledy až po parky, chrámy, tradiční domy a pestré indické i čínské čtvrti. V tomhle městě se zkrátka nudit nebudete. A co v Kuala Lumpur dělat? Co vidět, kde se najíst nebo kde si užít nejlepší výhledy?
Nejznámější atrakce Kuala Lumpur
Pokud jste akční a rádi poznáváte nové věci, zvládnete všechny níže uvedené nejznámější atrakce během 2 až 3 dnů. Nechcete-li se však příliš honit, doporučuji jako základ navštívit Petronas Twin Towers a park za nimi, Jalan Alor, Čínskou čtvrť, Central Market, Batu Caves a Thean Hou Temple.
Petronas Twin Towers + KLCC Park
Petronas Twin Towers netřeba dlouze představovat. Slavná „dvojčata“ byla až do roku 2004 nejvyššími budovami na světě a stala se symbolem moderního rozvoje Malajsie. Veřejnosti je přístupný most ve 41. a 42. patře, který obě věže spojuje, a vyhlídka v 86. patře.
Petronas jsou sídlem stejnojmenné malajsijské ropné společnosti, několika dalších firem a obchodního centra Suria KLCC, kde najdete obchody světových značek včetně těch nejluxusnějších. Je zde také food court, kde si můžete dát oběd s výhledem na park u Petronas. Pro intimnější zážitek doporučuji zajít na jídlo do kavárny v knihkupectví Kinokuniya.
Určitě nevynechejte ani park, který se svými jezírky a fontánami nabízí příjemné osvěžení v rozpáleném městě. Večer zde navíc probíhá krásná fontánová show.
Lístky na věže doporučuji zakoupit s předstihem přímo na webu Petronas Twin Towers.
Aquarium KLCC
V těsné blízkosti parku a Petronas najdete také akvárium. Bohužel nemohu nabídnout srovnání s jinými světovými akvárii, ale líbilo se mi, je pěkné a dost velké. Většina ostatních návštěvníků ho ve svých recenzích hodnotí též kladně.
Lístky zakoupíte na webu Aquaria KLCC.
Merdeka 118
Architektonický skvost Merdeka 118 je nepřehlédnutelnou dominantou Kuala Lumpur. Se svou výškou 678,9 metrů je nejvyšší budovou v jihovýchodní Asii a druhou nejvyšší na světě. Název věže symbolizuje nezávislost Malajsie (Merdeka = nezávislost) a zároveň odkazuje na počet podlaží. Stejně jako kdysi Petronas Twin Towers, i tato stavba má za cíl přitáhnout turisty a investory, podpořit rozvoj oblasti a posílit postavení Kuala Lumpur jako významného světového obchodního a finančního centra.
Součástí věže je též vyhlídková plošina, budova však prozatím není veřejnosti otevřena – otevření bylo plánováno na konec roku 2024, dosud se tak ale nestalo. Obdivovat ji tak můžete pouze zvenku.
Menara Kuala Lumpur
Menara KL, známá také jako KL Tower, měří 421 metrů a je čtvrtou nejvyšší telekomunikační věží na světě. Před dostavbou Petronas Twin Towers byla nejvyšší stavbou v Kuala Lumpur. I když dnes již není nejvyšší, zůstává jedním ze symbolů města a významnou součástí jeho nezaměnitelného panoramatu.
Lístky na věž lze zakoupit na webu KL Tower nebo přímo na místě – obvykle zde nebývá takový nápor jako u Petronas Twin Towers.
V těsné blízkosti Menara KL se nachází Taman Eko-Rimba Kuala Lumpur, deštný prales se stezkami v korunách stromů.
Batu Caves
Barevné schody (celkem 272) vedoucí k jeskyni a téměř 43 metrů vysoká zlatá socha Lorda Murugana jsou ikonickými symboly Batu Caves, jednoho z nejvýznamnějších hinduistických míst nejen v Malajsii, ale i v celé jihovýchodní Asii. Každoročně se zde ve velkém slaví Thaipusam, svátek zasvěcený Bohu Muruganovi. Tento svátek nabízí jedinečný zážitek, avšak počítejte s velkým množstvím lidí a dopravními zácpami.
Vstup do hlavní jeskyně je zdarma, do dalších částí je zpoplatněn. Při návštěvě je nutné dodržet dress code – ženy by měly mít dlouhé sukně nebo kalhoty a zakrytá ramena, muži alespoň kraťasy ke kolenům a jednoduché tričko.
Dejte si také pozor na tlupy makaků, které se pohybují v okolí. Ideální je mít věci v uzavřeném batohu a opice nekrmit!
Thean Hou Temple
Šestipatrový čínský chrám sloužící pro buddhistické a taoistické obřady a oslavy je za mě nejhezčí v Kuala Lumpur. Díky poloze na kopci můžete obdivovat nejen samotný chrám, ale též výhledy na město – tradiční a moderní svět jsou zde opravdu v ostrém kontrastu. Chrám slouží také k registraci svateb, kterých se tu pořádá opravdu hodně. Při návštěvě se vám tak možná poštěstí a uvidíte místní v jejich nádherných tradičních svatebních šatech.
Little India Brickfields
Jen kousek od Thean Hou Temple leží čtvrť Little India Brickfields (Malá Indie) – právě tohle skákání mezi kulturami dělá Kuala Lumpur tak jedinečným. V Brickfields narazíte na typickou indickou architekturu plnou pestrých barev, obchody s tradičním oblečením, zlatem, kořením a suvenýry, a samozřejmě na skvělé jídlo. Pokud chcete mít jistotu dobré volby, doporučuji zajít do Nachiyar Banana Leaf Restaurant.
V Brickfields najdete také Sri Kandaswamy Temple, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hinduistických chrámů v Kuala Lumpur. Hned vedle stojí Sree Veera Hanuman Temple, který také stojí za návštěvu.
Jalan Alor
Jídlo je spojovacím prvkem všech asijských kultur a Jalan Alor to dokonale potvrzuje. Tato ulice, která ožívá hlavně v noci, je lemována stánky a restauracemi s různými kuchyněmi, přičemž převažuje čínská. Atmosféru dotvářejí pouliční umělci.
Chcete-li se vyhnout davům, doporučuji navštívit Jalan Alor spíše během týdne a ještě před setměním. Pokud ale chcete zažít její atmosféru naplno a nevadí vám davy lidí, vydejte se sem o víkendu po setmění.
Pavilion
Pokud milujete nákupy, budete milovat i Pavilion. Já nákupy nemiluju, přesto je pro mne tahle část města v mnohém fascinující. Moderní obchodní dům plný luxusních značek, další obchody v okolí, obří obrazovka nad vchodem a rušná křižovatka, nad kterou se prohání Monorail, k tomu davy lidí všech možných národností – to všechno je (pro mě) součást fascinujících kontrastů, které Kuala Lumpur, a vlastně celá Malajsie, nabízí.
Mimochodem, pokud si položíte otázku, zda si obyvatelé Malajsie mohou dovolit nakupovat v těchto obchodech, odpověď je ano – a to i v těch nejluxusnějších. Zároveň je v zemi mnoho těch, kteří sotva zaplatí nájem a koupí si jen základní potraviny. Rozdíly mezi chudými a bohatými jsou zde obrovské a daleko více zjevné než v ČR.
Čínská čtvrť
Hlavním lákadlem je Petaling Street Market, který je plný zejména stánků s oblečením a suvenýry, zatímco v bočních uličkách najdete jídlo. Je to jedna z největších turistických atrakcí a zároveň místo pro výhodné nákupy – pokud máte rádi smlouvání. Za mě osobně jsou zajímavější ulice kolem, kde najdete street art a restaurace či kavárny, z nichž můžete v klidu obdivovat tradiční koloniální domky. A protože nedaleko leží Merdeka 118, je tu i několik míst, odkud na ni lze krásně vidět (a opět pocítit kontrast mezi tradičním a moderním světem).
Central Market + Kasturi Walk
Central Market, neboli Pasar Seni, byl postaven za britské koloniální éry a původně sloužil jako „wet market“, tedy trh s rybami, masem a zeleninou. Původní název byl Pasar Besar, což znamená velký trh. V průběhu let došlo nejen ke změně názvu, ale i k přestavbě v art deco stylu (v roce 1930). V roce 1986 byl prohlášen za národní kulturní dědictví Malajsie. Dnes v Central Market najdete především obchody s řemeslnými výrobky typickými pro Malajsii, takže pokud chcete nakupovat tradiční suvenýry, toto místo je ideální.
Kasturi Walk je ulice vedoucí podél Central Marketu, kde najdete typické malajské suvenýry a stánky s jídlem, stejně jako uvnitř samotného tržiště.
Masjid Jamek
Krásná mešita, nacházející se přímo u stanice LRT, patří k nejstarším a nejvýznamnějším na území Kuala Lumpur. Až do otevření Masjid Negara byla hlavní mešitou města. Večerní pohled na ni je ještě hezčí než přes den – rozsvítí se nejen mešita, ale také řeky Klang a Gombak, na jejichž soutoku stojí.
Mešita je přístupná mimo časy modliteb, obvykle od 10:00 do 12:30 a od 14:30 do 16:00. V pátek, kdy probíhá pro muslimy nejvýznamnější modlitba, je Masjid Jamek uzavřená. Jste-li muslimové, můžete do mešity vstoupit i během časů modliteb.
Pro vstup je nutné dodržet dress code. Ženy musí mít dlouhé kalhoty či sukni, tričko s dlouhým rukávem a šátek; oblečení by mělo být volnější. Pokud vhodné oblečení nemáte, při vstupu vám bude zapůjčeno. Muži musí mít dlouhé kalhoty.
Masjid Negara
Národní mešita, symbolizující nezávislost Malajsie a její hodnoty, byla dokončena v roce 1965. Pojme až 15 000 věřících, což z ní činí skutečně monumentální stavbu. Ostatně nelze ji přehlédnout ani zvenku. Návštěvní doba je obdobná jako u Masjid Jamek, tedy mimo časy modliteb. Stejná pravidla platí také pro oblečení – při vstupu vám v případě potřeby zapůjčí vhodnou róbu.
V těsné blízkosti Masjid Negara najdete též Islamic Arts Museum Malaysia.
Railway Station
Původní železniční stanice byla postavena ve stejném stylu jako Masjid Jamek a je významnou historickou památkou, což vedlo k zachování jejího exteriéru i po renovaci v roce 1986. I přes to, že je památkou, stále slouží svému účelu, zejména pro vlaky KTM Komuter. Ostatní vlaky odjíždějí z nové stanice KL Sentral. Kromě klasické železniční stanice se uvnitř nachází i muzeum železniční historie (vstup zdarma).
Merdeka Square
Merdeka Square je historicky nejvýznamnější místo nejen pro Kuala Lumpur, ale i pro celou Malajsii. Slovo „Merdeka“ totiž znamená nezávislost, a právě zde, 31. srpna 1957, byla poprvé vztyčena malajsijská vlajka (na jednom z nejvyšších stožárů na světě, který měří 95 metrů) a vyhlášena nezávislost Malajsie. Den nezávislosti se každoročně slaví právě tady, stejně jako další významné národní oslavy a události.
V čele náměstí stojí budova Sultan Abdul Samad, postavená ve stejném architektonickém stylu jako Masjid Jamek a Railway Station. Původně sloužila britské administrativě, dnes je sídlem vlády a veřejnosti není přístupná. I tak ji můžete obdivovat zvenčí, zejména v noci, kdy je krásně nasvícená.
Sri Maha Mariamman Temple
Nejstarší hinduistický chrám v Kuala Lumpur leží kousek od Čínské čtvrti, Central Marketu a Masjid Jamek, takže zvládnete během relativně krátké doby obejít více atrakcí najednou. Stejně jako Batu Caves, i tento chrám hraje důležitou roli během svátku Thaipusam – právě odsud vycházejí průvody směřující k Batu Caves.
Chrám je otevřen veřejnosti, ale je třeba dodržet dress code. Ženy by měly mít dlouhé sukně nebo kalhoty a trička s alespoň krátkým rukávem. Muži by měli mít kraťasy minimálně ke kolenům, přičemž delší kalhoty jsou vhodnější.
Méně známé atrakce Kuala Lumpur
Méně známé neznamená horší. Naopak vás mohou oslovit víc než nejznámější atrakce uvedené výše – každý máme jiné zájmy a preference, a Kuala Lumpur nabízí něco pro každého.
Lake Gardens Kuala Lumpur
Kuala Lumpur má spoustu parků, kde si můžete uprostřed zeleně odpočinout od ruchu velkoměsta. Tento je z nich největší a zároveň nejstarší. Lake Gardens, známé také jako botanická zahrada, se rozkládají na téměř 100 hektarech a najdete zde množství tropických rostlin i tematických zahrad, například orchidejovou nebo ibiškovou.
Součástí areálu je také ptačí a motýlí park nebo malá zoo, kde můžete spatřit srnky a sambary. Možná je i projížďka na loďkách po jezeře.
Základní vstup do Lake Gardens je zdarma, avšak některé tematické části, například KL Bird Park, jsou zpoplatněné.
Saloma Bridge
Most otevřený v roce 2000 není jen architektonickým skvostem, ale také symbolickým propojením starého a nového světa – spojuje Kampung Baru s KLCC. Nabízí nejen zajímavý design, ale také skvělé výhledy na Petronas Towers, které jsou vzdálené přibližně 10 až 15 minut chůze. To z něj dělá ideální místo pro milovníky fotografování. Večer most oživuje barevné nasvícení, které se mění při různých svátcích a událostech.
Kampung Baru
Chcete-li si odpočinout od ruchu velkoměsta, tohle je to pravé místo. Kampung znamená v malajštině vesnice, tzn. Kampung Baru je jedna z posledních tradičních malajských vesnic uprostřed Kuala Lumpur. Atmosféra zde je diametrálně odlišná od nedalekých Petronas. Najdete zde typické malajské domy a restaurace a vše tu plyne v jaksi pomalejším tempu. Jako připomínka, že žijeme v moderním světě – pro někoho možná též hrozba, že se tradice pomalu ztrácejí – se v pozadí tyčí Petronas Twin Towers a další mrakodrapy moderního KLCC. Tak do Kampung Baru zajděte, než bude pozdě.
Kwai Chai Hong
I když Čínská čtvrť každoročně přitahuje statisíce návštěvníků, tato nenápadná ulička, respektive dvorek, stojí tiše stranou. Místo je snadno přehlédnutelné, a i když sem turisté samozřejmě zavítají, nikdy tu nebývá přelidněno. Obdivovat můžete street art a koloniální domky, které spolu s restauracemi a kavárnami, jež jsou z dvorku přístupné, vytvářejí jedinečnou atmosféru.
Rumah Penghulu Abu Seman
Chcete se dozvědět více o malajské architektuře a způsobu života? Navštivte Rumah Penghulu Abu Seman, kde si můžete prohlédnout klasické dřevěné domy vybavené tradičními předměty. Prohlídky s průvodcem vás zasvětí do architektury i historie tohoto místa.
Sin Sze Si Ya Temple
Krásně zdobený taoistický chrám je nejstarším na území Kuala Lumpur a najdete ho kousek od Central Marketu a Čínské čtvrti. Jakožto nejstarší chrám je důležitým kulturním místem pro čínskou komunitu, například pro oslavy Čínského nového roku a dalších svátků. Návštěvníkům z řad turistů pak nabízí klidný únik od rušných ulic. Stejně jako při návštěvě jakýchkoli jiných chrámů i zde platí dress code, tzn. zakrytá kolena a ramena.
Sri Lanka Buddhist Temple
Úplně mimo turistické trasy se nachází Sri Lanka Buddhist Temple – malý chrám tiše skrytý ve stínu ultramoderních mrakodrapů (opět ty kontrasty). Protože nejde o klasickou turistickou atrakci, je důležité nejen dodržovat dress code, ale také se chovat tiše a s respektem.
Sentul Park + Sentul Depot
Tato oblast, dříve známá pro své železniční dílny, je dnes parkem a domovem pro Kuala Lumpur Performing Arts Centre, jedno z hlavních divadelních a kulturních center v Malajsii, které nabízí představení, workshopy a vzdělávací programy. Právě původní železniční budovy dodávají místu na zajímavosti, velká část parku je však bohužel soukromá a není přístupná veřejnosti. Podívat se tak můžete pouze na část kolem kulturního centra.
Hned vedle leží Sentul Depot, který býval za britské éry největším železničním depem. Pár let zpátky prošel Sentul Depot rekonstrukcí a fungoval zde moderní food court Tiffin At The Yard, který už je bohužel zavřený. Nicméně stále zde příležitostně probíhají různé kulturní akce, například koncerty, festivaly, módní a designové výstavy apod., kterým industriální prostředí přidává na atmosféře.
Titiwangsa
Tento park se může pyšnit nejen atrakcemi, jako jsou projížďky na loďkách, dětská hřiště nebo cyklostezky, ale také krásným výhledem na panorama Kuala Lumpur. Součástí parku je i malá stezka v korunách stromů (Titiwangsa Canopy Bridge). Vstup do parku je zdarma, některé atrakce však mohou být zpoplatněné. V těsné blízkosti parku se nachází Národní galerie umění.
Národní galerie umění
Balai Seni Negara (Národní galerie umění) se nachází v moderní budově s prvky tradiční architektury v blízkosti jezera Titiwangsa a je hlavním centrem malajsijského umění. Galerie byla otevřena v roce 1958 a nabízí širokou sbírku tradičního i současného umění, včetně děl známých malajsijských umělců, jako jsou Latiff Mohidin a Ibrahim Hussein. V její sbírce je více než 4 000 děl, včetně obrazů, soch, fotografií a instalací. Galerie pravidelně pořádá výstavy, workshopy a vzdělávací programy pro veřejnost, což ji činí ideálním místem pro všechny, kdo se zajímají o umění a kulturu Malajsie. Vstup do galerie je zdarma.
Národní muzeum
Muzium Negara, neboli The National Museum of Malaysia, se nachází v sousedství Lake Gardens (Botanické zahrady) a je dalším významným muzeem v Kuala Lumpur. Je ideálním místem, kde se můžete dozvědět o malajské kultuře a historii – od prehistorie přes koloniální období až po moderní současnost. Vstupné je symbolických 5 RM.
Chow Kit Market
Pokud preferujete trhy s lokálnější atmosférou, zavítejte na Chow Kit Market, který se nachází ve stejnojmenné čtvrti Chow Kit. Najdete zde stánky s ovocem, zeleninou, kořením, masem a rybami, stejně jako typická místní jídla, drobné občerstvení (kuih) a suvenýry. Pokud nechcete jen tak bloumat mezi stánky, ale rádi byste se dozvěděli více o místní kuchyni, podívejte se na Get Your Guide, kde najdete několik Food Tour s místními průvodci.
Putrajaya
Putrajaya je nové hlavní administrativní centrum Malajsie, ve kterém sídlí vláda a další důležité státní instituce. Jelikož se jedná o kompletně vybudované nové město, najdete zde zejména moderní budovy, takže (i přesto, že se zde objevují klasické malajské architektonické prvky) na vás bude dost pravděpodobně působit chladně, neosobně a uměle. Hlavním lákadlem je Putra Mosque, růžová mešita postavená na vodě, která je opravdu nádhernou stavbou.
Istana Negara
Istana Negara, neboli Královský palác, jak už název napovídá, je oficiálním sídlem malajsijského krále. Jelikož palác slouží královské rodině, oficiálním ceremoniím a vládním akcím, není tato okázalá stavba přístupná veřejnosti. Leží ale nedaleko Little India v Brickfields, takže pokud budete poblíž, můžete alespoň nakouknout přes mříže.
Nezapomeňte si přečíst kompletního Průvodce Langkawi, ve kterém najdete všechny podstatné informace pro vaši dovolenou. Dozvíte se například, jak se na Langkawi dostat, jak se zde přepravovat, kdy je jaké počasí nebo jaká zajímavá místa ostrov ukrývá. Pokračujete-li z Langkawi dále do Thajska, přečtěte si článek Koh Lipe: doprava z Langkawi, ceny, peníze, ubytování, aktivity. Další užitečné informace pak ukrývá Průvodce Malajsie a Průvodce Kuala Lumpur.
Kam v Kuala Lumpur zajít na jídlo, kávu či drink a kde jsou nejlepší bary s výhledem
Na závěr pár tipů, kam zajít na jídlo, drink, nebo ještě lépe na drink s krásným výhledem. Bohužel si neukládám úplně všechna místa (a do seznamu jsem vybrala hlavně ta v centru, kde turisté obvykle bydlí), ale na pár dní pobytu vám to určitě vystačí.
Střešní bary
Výhled na Petronas a centrum Kuala Lumpur si můžete užít z mnoha míst, ale s drinkem v ruce to bude ještě o něco lepší zážitek.
- Vertigo by Banyan Tree: Můj úplně nejoblíbenější střešní bar v Kuala Lumpur. Skvělé drinky (cena za drink kolem 60 RM/330 Kč) a úžasný výhled. Rezervace není nezbytná, ale pokud chcete mít jistotu přímého výhledu na Petronas, rozhodně ji doporučuji. Ideální volba pro ty, kteří preferují sofistikovanější prostředí.
- Heli Lounge Bar: Velmi oblíbený mezi blogery a obecně asi nejznámější rooftop bar v Kuala Lumpur. Z tohoto důvodu může být rušnější, zejména kolem západu slunce. Pokud zde vše funguje jako dříve, zaplatíte u vstupu 50 RM, které můžete využít na útratu.
- W Kuala Lumpur: Nemáte ubytování s bazénem na střeše a přesto byste si chtěli tento zážitek dopřát? Zajděte sem. Bazén patří k hotelu, ale pokud si zde dáte jídlo nebo pití, můžete si ho užít také – a to s bezprostředním výhledem na Petronas.
Ostatní bary
Nějaké velké párty už mě nelákají, spíš dávám přednost pití spojenému se zážitkem – a v Kuala Lumpur je to rozhodně možné. Pokud byste ale hledali něco živějšího, zkuste třeba Hard Rock Cafe nebo Rockafellers Changkat.
- PS150: Malý, nenápadný bar v retro stylu vás nadchne svou atmosférou, skvělými koktejly a personálem, který ochotně doporučí drink přesně podle vašich chutí. Rezervace nutná.
- Frank’s Bar: Při procházení obchodním domem, kde bar najdete, možná budete mít pochybnosti, zda jdete správně. Jakmile však otevřete dveře, ocitnete se v úplně jiném světě. Tento bar, inspirovaný Frankem Sinatrou, vás okouzlí propracovaným prostředím a vynikajícími koktejly.
Restaurace a kavárny
Dobře se najíst v Kuala Lumpur není žádný problém. Najdete tu snad všechny světové kuchyně. Osobně si při návštěvě KL nejvíc užívám západní restaurace a stylové kavárny, ale mám i pár tipů na asijskou kuchyni.
- Da Bao: Tohle místo nevynechám při žádné návštěvě KL. Nadýchané bao buns s bůčkem, který se jen rozplývá na jazyku? To chcete! Spodní část je koncipovaná jako restaurace, v horním podlaží je bar. Bývá zde dost plno, takže je-li vás víc, doporučuji rezervaci.
- Gui Gui Korean Barbecue: Leží hned vedle Da Bao a jak už název napovídá, jedná se o korejské BBQ. Vyberte si maso a přílohy dle vaší chuti a pusťte se do grilování! I zde doporučuji rezervaci.
- Nasi Kandar Pelita: Hledáte nějaké lokální jídlo poblíž Petronas Twin Towers? Tak určitě zajděte sem. Restaurace je otevřená 24 hodin denně a kromě Nasi Kandar (bufet, ze kterého si vybíráte, co chcete) mají také tandoori koutek a další jídla typická pro mamak restaurace (indicko-muslimské), například Mee Goreng nebo Roti Canai.
- Taco Bell: Jeden z mnoha fast food řetězců v KL. Za mě překvapivě dobré.
- Nachiyar Banana Leaf Restaurant: Indická restaurace, kde dostanete jídlo naservírované na banánovém listu. Vybrat si lze z bufetu nebo z jídelního lístku.
- BBQ Nights: Pákistánská restaurace, kde si můžete dát kebab, hummus a grilované kuřecí či jehněčí v různých úpravách. Opravdu výborné.
- Food Stalls by Jalan Cangkat Perak: V centru Kuala Lumpur budete mít dost možná dojem, že zde není žádný street food. Stačí ale zajít do bočních uliček jako je tahle a určitě něco dobrého objevíte.
- Kafe Kleptokrat: Nádherné prostředí, bohužel však zde bývá dost plno a na vše se dlouho čeká.
- Ra-Ft Café/Bistro Binjai 8: Kde se nasnídat v centru nedaleko Petronas? Tohle místo rozhodně uspokojí každého, kdo má rád pořádnou snídani. Restaurace je non-halal, takže i slaninu tady dostanete.
- Tapestry: Krásná kavárna pro ty, kteří ocení zajímavý design. A samozřejmě dobré jídlo.
- Old China Cafe: Aby byla vaše kulturní skládačka Kuala Lumpur kompletní, zajděte do této čínské restaurace, jejíž design je věrný tradicím. Servírovaná jídla jsou typická pro kuchyni Nyonya, tzn. mix čínské a malajské kuchyně.
- Levain Boulangerie & Pâtisserie: Pokud budete mít pocit, že vám zoufale chybí pečivo, zajděte sem. Výběr je obrovský a ceny přátelské.
- Kopi Saigon: Lokální kavárna v Kampung Baru, odkud budete mít super výhled na Petronas.
- Envi Skydining: Chcete se dobře najíst, moc neutratit a ještě mít super výhled? Tahle restaurace se tváří jako lepší, ceny jsou však skoro jako za jídlo na ulici.
- Pappadom Restaurant: Indická restaurace, kde si pochutnáte na jídlech servírovaných na banánovém listu.
Nejčastější otázky a odpovědi o Kuala Lumpur
Co dalšího by vás mohlo zajímat o Kuala Lumpur? Zde jsou nejčastější otázky a odpovědi, které lidé před návštěvou pokládají.
Ne, pro vstup do Malajsie vízum nepotřebujete. Je však nutné vyplnit MDAC (Malaysia Digital Arrival Card). Někdy může být také kontrolováno, zda máte zpáteční letenku. Jako turisté můžete v Malajsii zůstat až 90 dní.
Počasí v Kuala Lumpur je horké a vlhké, se srážkami převážně ve večerních hodinách, a to po celý rok. Město je tak možné navštívit kdykoliv.
Minimum pro poznání hlavních atrakcí jsou 2 dny. Pokud chcete prozkoumat více a využít Kuala Lumpur jako základnu pro výlety do okolí, můžete zůstat déle, v závislosti na tom, kam všude se chcete podívat.
Obecně ano, nejsou zde tak rozšířené scamy, podvody a krádeže jako v jiných asijských velkoměstech. Nicméně i tak dodržujte základní pravidla bezpečnosti, tedy hlídejte si své věci, nechoďte sami v noci do odlehlých uliček, nikomu neukazujte obsah peněženky atd.
Ne, není pitná. Pijte pouze balenou vodu nebo vodu z automatů. V některých apartmánech může být instalovaný filtrační systém, a v takovém případě můžete pít vodu z kohoutku.
V Kuala Lumpur, stejně jako v celé Malajsii, se používá malajsijský ringgit. Hotovost si lze vybrat z bankomatu přímo na letišti. Co se směnáren týče, je lepší najít nějakou ve městě, protože na letišti není kurz úplně výhodný. Platby kartou jsou hodně rozšířené, zejména u atrakcí, v restauracích, kavárnách a barech. Stánky na ulici obvykle přijímají pouze hotovost.
Každé náboženství a místo vyžadují jiný dress code, nicméně pro vstup do chrámů byste měli mít zakrytá alespoň kolena a ramena. Do mešit je třeba úplné zakrytí, včetně vlasů u žen a dlouhých kalhot u mužů. Na místech, která patří mezi turistické atrakce, vám vhodné oblečení obvykle zapůjčí.
Kuala Lumpur je dražší než jiná místa v Malajsii, ale pořád levnější než Česká republika. Vzhledem k široké nabídce atrakcí, restaurací, street food a ubytování si každý může vybrat, kolik za co utratí.
V Kuala Lumpur najdete státní i soukromé kliniky a nemocnice. Turistům určitě doporučuji využívat ty soukromé (a samozřejmě mít uzavřené cestovní pojištění).
V Kuala Lumpur nežijí pouze Malajci, ale také Indové, Číňané a cizinci všech národností. Během Ramadánu zde vždy najdete otevřené restaurace, takže hlady nebudete. Největší omezení nastávají na konci, kdy se všichni připravují a především přepravují za rodinami na Hari Raya Aidilfitri (oslavy konce Ramadánu). V tomto období lze v Kuala Lumpur očekávat výrazné dopravní zácpy.
Cesta z letiště do centra Kuala Lumpur trvá hodinu až hodinu a půl, v závislosti na zvoleném typu transportu. Čistě teoreticky se dá stihnout zajet do města a něco vidět, ale času moc mít nebudete.
Nejblíž Kuala Lumpur je Port Dickson, rozhodně ale nečekejte nic hezkého. Celkem rychle se z Kuala Lumpur dá dostat na Pangkor a Tioman Island nebo do Cherating. Díky dostupné letecké dopravě to ale nebudete mít daleko ani na Langkawi nebo Perhentian Islands.
Na jednodenní výlety můžete z Kuala Lumpur zajet do Kuala Selangor, Genting Highlands, Cameron Highlands, Melaky nebo do National Elephant Conservation Centre Kuala Gandah. Počítejte však s tím, že jednodenní výlet vám nedá moc prostoru na to, abyste si daná místa užili, zvlášť ta vzdálenější. Zvažte tedy možnost zůstat alespoň jednu noc.
Další články, které se mohou hodit při cestě do Malajsie
Jedete-li do Malajsie, mohou se vám hodit také tyto články:
- Langkawi průvodce: Doprava, ubytování, zajímavá místa a další
- Langkawi: Tipy na ubytování
- Průvodce Malajsie bez cestovky: Vše, co potřebujete vědět před cestou
- Koh Lipe: Cesta z Langkawi, peníze, ubytování a další info
- Malajská kuchyně: Základní info, jídla a slovníček
- Čajové plantáže v Cameron Highlands
- Přehled mých služeb
Kontaktní formulář
Potřebujete pomoci se zajištěním výletů a transferů v Kuala Lumpur a okolí, například do Cameron Highlands, Melaky, Ipohu nebo Penangu? Napište mi prostřednictvím formuláře nebo na některý z uvedených kontaktů a já vám pomohu se vším – od plánování až po zajištění řidičů a průvodců.
Další kontakty
Výlety na Langkawi, které by se vám mohly líbit
Jedete také na Langkawi? Chcete vidět něco víc než jen známá místa, o kterých se dočtete v každém průvodci? Moje výlety zahrnují nejen oblíbené atrakce a zážitky, ale také místa a aktivity, které ostatní agentury přehlížejí. Většina výletů je vhodná pro všechny, od rodin s dětmi až po starší osoby, a program lze v případě potřeby individuálně přizpůsobit.
Ostrov Tuba patří do souostroví Langkawi, narozdíl od hlavního ostrova sem však turistický ruch ještě příliš nedolehl. Místní zde žijí v poklidném tempu a řada z nich se stále živí tradičními řemesly. Najdete zde autentické rybářské vesničky, mangrovy, stáda pasoucích se buvolů, jeskyně, vápence a unikátní skalní útvary, pláže i kaučukové plantáže.
Ostrov Tuba se nachází pouhých 15 minut jízdy lodí od Langkawi a potěší ty, kteří rádi prozkoumávají místa mimo obvyklé turistické trasy. A pro treky, při kterých prozkoumáte jeskyni s krásnými krápníkovými útvary a užijete si nádherný výhled na ostrovy Tuba a Dayang Bunting, to platí dvojnásob. Na závěr si vychutnáte zaslouženou odměnu v podobě oběda z čerstvých plodů moře a odpočinku na pláži.
Užijte si přírodní bohatství geoparku Kilim během odpolední privátní plavby mezi mangrovy, kdy budete na lodi pouze vy, což zaručuje dokonalý zážitek z dechberoucí přírody. Kromě plavby si vychutnáte typické malajské curry a nádherný výhled na rýžová pole a nejvyšší horu. Zjistíte, jak se vyrábí tradiční batika, nebo se osvěžíte v řece v džungli. Kromě toho navštívíte nejhezčí pláž Langkawi a ochutnáte místní speciality na nočním trhu.
Válení na pláži vás neuspokojuje a raději byste objevovali úžasnou přírodu Langkawi? Přidejte se ke mně na Kilim tour pro aktivní, která vás zavede na jeden z vrcholků Geoparku Kilim, odkud budete mít krásný výhled na nekonečnou zeleň mangrovů. Po treku se osvěžíme u vodopádu a doplníme energii při obědě v jedné z místních restaurací.
Milujete přírodu a rádi ji zažíváte v intimním duchu bez davů turistů? Pak mám pro vás skvělou zprávu! Během Datai tour se vydáte na plavbu mezi méně navštěvovanými mangrovy. Kromě toho budete mít možnost ochutnat čerstvého kraba, navštívit tradiční malajský dům, kde se dozvíte, jak se vyrábí 100 % přírodní panenský kokosový olej, a na závěr vás čeká vodopád nebo relaxace na pláži.
Vodopád Tama patří k těm místům, na které turisté jen tak nezabloudí. Je totiž ukrytý v džungli a nevede k němu žádná silnice. Jediná možná cesta je lodí a poté pěšky. Výměnou za trochu toho potu vám bude nejen uspokojující pocit ze sebe sama, ale též krásná nedotčená příroda a vodopád, u něhož budete zcela sami. Kromě vodopádu Tama uvidíte jeskyni a mangrovy, které jsou také nedotčené turistickým ruchem.
Vydejte se na poznávací okruh ostrovem s pestrým programem, který nabízí od všeho něco. Hned na začátek posnídáte mezi místními, poté se podíváte, jak se vyrábí tradiční pletené podložky, navštívíte chrámy rozličných náboženství, seznamíte se s dominantou a symbolem Langkawi a zchladíte se ve vodopádu. Poté si vychutnáte oběd a relax na pláži s krásným výhledem a na závěr se podíváte do domácí výrobny kokosového oleje.
Rádi byste ochutnali něco z místních specialit ale v malajském jídle se nevyznáte? Řešení je jednoduché – vezmu vás na Food tour, při které vás seznámím s místním jídlem a zvyklostmi a zároveň poradím, kde se dobře najíst.
Chtěli byste se naučit vařit malajskou kuchyni? Podívat se, kde nakupuji, dozvědět se informace o nejčastěji používaných surovinách v asijské kuchyni, dobře se najíst a v neposlední řadě vidět, jak se žije na Langkawi? Přijměte pozvání ke mě domů na kurz vaření, při kterém si společně připravíme a následně vychutnáme skvělá malajská jídla.
Chcete se na Langkawi naučit něco nového? Zjistit více o malajských tradicích? Pojďte na Mengkuang workshop, kde se nejen dozvíte, jak se Mengkuang vyrábí, ale výrobu si také sami zkusíte. Kromě toho ochutnáte tradiční kuih a nasajete atmosféru vesnice, která je naprosto odlišná od turistických částí Langkawi. Z workshopu si kromě nových zážitků odnesete též vlastnoručně vyrobený suvenýr.
Nádherné výhledy, které si můžete vychutnat s drinkem v ruce z paluby jachty nebo z mořské vířivky, skvělé jídlo, zábava i dokonalý relax – to je plavba na jachtě, která je mými zákazníky často hodnocena jako nejlepší zážitek celé dovolené. Rozhodně doporučuji zažít!
Jste milovníci adrenalinu, kteří neváhají vyzkoušet každé dobrodružství? Chcete zažít ten úžasný pocit svobody a vzrušení, který vám dá jízda na otevřeném moři a zároveň u toho poznat krásy jižních ostrovů Geoparku Langkawi? Jízda na Jet Ski vám splní vše. Výlet je pořádaný partnerskou společností, v případě zájmu na něj mohu jet jako doprovod/překladatel.
Kam dál?
Pozn.: Některé odkazy v článku jsou ve formě tzv. „partnerského odkazu“. Znamená to, že pokud si přes odkaz něco objednáte, já obdržím provizi, která mi pomáhá v udržování, rozvoji a provozu webu a mých služeb pro vás. Na ceně dané služby pro vás se tím nic nemění.