Jak ušetřit na cestu do Asie a začít pracovat online

Jak se dá dlouhodobě cestovat? Kde na to ti lidé berou? Co je to digitální nomádství? Jak si sehnat práci online? A co vlastně můžu dělat, když nic neumím a nic o tom nevím? Jaké jsou výhody a nevýhody práce na dálku? Jak si stanovím svoji cenu? Těmito a dalšími otázkami ohledně dlouhodobého cestování, digitálního nomádství a práce na dálku se budu zabývat v rubrice věnované online práci. Ráda bych vám ukázala, že splnit si svůj sen není nemožné. Zároveň se ale dozvíte i to, jaká jsou negativa práce na dálku a že vše není taková idylka, jak by se z prezentace některých nomádů mohlo zdát.

Jak jsem si ušetřila na 8 měsíců v Asii

Na rovinu přiznávám, že jsem měla před odjezdem hodně slušně placenou sezónní práci. Platili jsme ale poměrně drahý nájem, živili sebe i dvě kočky, chtěli si dopřát nějakou zábavu a občas si něco koupit. Když ale víte, že odjíždíte na půlroční cestu, některé věci si musíte odpustit.

Oblečení

Byly doby, kdy jsem byla schopná utratit nehorázné peníze za oblečení. Mraky zbytečností jen proto, že jsem si koupila nové šaty (které jsem nepotřebovala) a k nim jsem nutně potřebovala i kabelku, boty a náušnice. Z nadměrného utrácení mě vyléčil už první pobyt v Asii. Tehdy jsem si uvědomila, že každých 200 Kč mi může prodloužit pobyt v Asii o jeden den. Moje nakupování jsem si zkrotila. A před cestou jsem ho utla úplně. Koupila jsem si jen pár kousků oblečení za 50 Kč ze sekáče a věci, které jsem potřebovala na cestu. Teď žiji s jedním batohem oblečení a nic mi nechybí.

Jídlo

Mám strašně ráda dobré jídlo. Kvalitní sýry, salámy, vína, večeře ve vyhlášených restauracích. A to všechno stojí peníze. Mraky peněz. Spoustu věcí si doma vyrobit nemůžete a jednou za čas si je dopřejete. Spoustu dalších věcí si ale můžete vyrobit sami. Malý příklad za všechny – malinká krabička hummusu stojí v Praze 50 Kč. Když si koupíte suroviny a vyrobíte si ho sami, získáte daleko větší množství za směšně nízkou cenu. Obecně luštěniny jsou poměrně podceňovanou potravinou, která je ale levná, chutná a dostatečně zasytí. V restauracích se často sestavují jídelní lístky tak, aby každá nakoupená surovina šla použít do více jídel. Pokud tento systém zavedete i do domácnosti a budete u nákupů přemýšlet, nebude se vám stávat, že byste vyhazovali nespotřebované potraviny. A pokud se vám náhodou stane, že nakoupíte víc, zmrazte, darujte, cokoli, hlavně nevyhazujte! Plýtvání potravinami je celosvětový problém. A samozřejmě se vždy víc vyplatí stravovat se doma než v restauracích, fast foodech apod. Kromě toho je to i zdravější.

Zábava

Každý ví, že na zábavu uteče strašně moc peněz. Neříkám, že jsem si odpustila úplně všechno, ale už jen vynechání drinků po každé pracovní směně mi ušetřilo zhruba 2 000 Kč za týden.

Zvířata

Na podestýlce a granulích pro kočky se šetřit nevyplatí. Levnou podestýlku budete muset často měnit a levnými granulemi zase zvířeti zaděláte na zdravotní potíže, jejichž léčba vám u veterináře urve kapsu. Můžete ale ušetřit na jídle. A ne na úkor kvality. Místo drahých konzerv kupte u řezníka za pár korun kuřecí skelet. Po uvaření máte vy vývar na polívku a váš domácí mazlíček pořádnou dávku masa. Za pár korun oběd pro celou domácnost.

Vrácení peněz za nákupy

Dost věcí nakupuji online a tak využívám – tam, kde to jde – cashback portál Refundo.cz. Nejedná se o velké částky, ale i malé, dlouhodobě střádané peníze jsou peníze, ze kterých vyžiji v Asii pár dní.

Jak jsem si snižovala náklady po cestě

Už od začátku cesty jsem se snažila shánět si práce jako dobrovolník. Neměla jsem ještě potřebu si vydělávat a tak mi možnost pracovat pár hodin denně výměnou za ubytování a stravu naprosto vyhovovala. Měla jsem pokryté náklady, zároveň dost času na poznávání okolí, relax i svůj blog. Možnost blíž poznat různé kultury, naučit se spoustu věcí a získat spoustu zkušeností je neocenitelná hodnota. Ne vždy bylo vše pozitivní, ale i to k cestování a poznávání patří. Zkušenosti z mých dobrovolničení najdejte pod štítkem workaway.

Jak jsem začala pracovat online

Dá se uživit blogem?

Blog mě neživí a jestli jednou bude, tak si vyskočím kilometr do vzduchu. Založila jsem si ho čistě jen jako koníček, pro informování rodiny a kamarádů a pro předávání motivace ostatním. Sledovanost roste a už dávno není jen pro pár známých. Na uživení rozhodně alenení. I tak je zařazení blogu jako možnosti výdělku oprávněné. Blog slouží jako skvělá vizitka pro vás a vaše dovednosti. Ať už píšete, fotíte, natáčíte nebo něco vyrábíte, blog je výborný prostor pro prezentaci a self promo.

Proč jsem začala pracovat online, co jsem si vybrala a co mě v začátku nakoplo

Copywriting. Zjednodušeně řečeno psaní. Opravdu hodně zjednodušeně, ale o tom se rozepíši třeba zase někdy jindy. Aktuálně je podstatné to, že mých naplánovaných šest měsíců se začalo chýlit ke konci. Zároveň s tím, jak mi začaly docházet peníze na účtě, jsem si čím dál tím víc uvědomovala, že odjet nechci. Chci zůstat žít v Thajsku a cestovat do blízkých i vzdálených zemí. Neomezeně.

Jenže jak to udělat? Už dřív jsem četla různé články o digitálních nomádech, výdělcích na dálku a žití, kde člověk chce. Čím víc, jsem si toho přečetla, tím víc jsem byla deprimovaná a frustrovaná. Vždyť nic neumím, nikoho neznám, nevím kde shánět práci a prostě na to nemám. Pak jsem se potkala s Lenkou, která v té době už nějaký ten měsíc online pracovala a Hankou z Na nomádské stezce. Hanka se ve světě online práce pohybuje už nějakou tu dobu, takže od ní načerpáte spousty užitečných tipů. Ony dvě byly tou hlavní motivací a hnacím motorem.

Přestala jsem se bát, vzala jsem sebevědomí do hrsti, registrovala se na oborových webech a začala reagovat na poptávky. A ono to fakt šlo! Pomalu ale jistě. Zatím jsem zázračně nezbohatla a můj účet na mě pořád kouká dost smutně. Už se ale rýsují větší spolupráce a já jsem rozhodně na dobré cestě.

Pár slov závěrem

Čeká mě ještě hodně dlouhá cesta, která bude lemovaná tvrdou prací, mizernými výdělky, okamžiky frustrace, zoufalství ale i nadšení, úspěchů a posouvání se dál a dál. Ráda bych vás touhle svojí paralelní cestou provedla od samého začátku a ukázala vám, že každý se může vypracovat v to, co chce. A není to jen pro cestovatele, online práce je pro všechny, kteří chtějí fungovat jinak než s pevnou pracovní dobou.

Pár slov závěrem II

Článek vznikl téměř před rokem na můj starý blog Na cestách za sny. Ten jsem se v prosinci rozhodla zrušit a věnovat se jen webu Cestujemedoasie.cz. Ale po tom, co se mi ozvalo pár lidí, že jsem je motivovala a inspirovala, jsem se rozhodla blog znovu oživit. Vylepšit starý design, přejmenovat ho dle aktuální situace a napsat všechny ty články, které jsem měla v plánu a na které jsem se vykašlala. Po roce snažení se o to, být výdělečně činná ve světě online práce, jsem nasbírala hromady pozitivních i negativních zkušeností a přišel čas se o ně podělit.

Close
Facebook
Instagram
Praktické
Powered by 12Go system
Close

Češka v Malajsii

Váš průvodce pro exotickou dovolenou

Češka v Malajsii © Copyright 2021
Close